Рішення
від 12.06.2019 по справі 581/232/19
ЛИПОВОДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 581/232/19

Провадження № 2/581/148/19

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

12 червня 2019 року сел. Липова Долина

Липоводолинський районний суд Сумської області в складі: головуючого - судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання - Бочкун Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Липова Долина цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом законного представника малолітньої дочки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , до Яснопільщанської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: державний нотаріус Першої Лохвицької державної нотаріальної контори Жук Тетяна Павлівна, про визнання права на земельну ділянку (пай) в порядку спадкування за правом представлення,

ВСТАНОВИВ:

Сутність заявленої до суду вимоги

У квітні 2019 року ОСОБА_2 , як законний представник малолітньої ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним вище позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Яснопільщина Липоводолинського району Сумської області помер ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої включено і земельна ділянка на території Яснопільщанської сільської ради Липоводолинського району Сумської області. Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв його син, ОСОБА_5 , фактично проживаючи та розпоряджаючись спадковим майном, але належним чином не оформив. ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Лохвиця Лохвицького району Полтавської області помер ОСОБА_5 . За життя ОСОБА_5 заповіту не складав. За довго до своєї смерті, а саме 12 січня 2008 року, ОСОБА_5 розірвав шлюб зі своєю дружиною, ОСОБА_6 , а відтак вона є не спадкоємцем на майно померлого. Онука ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом за право представлення після смерті свого батька, ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , має право на спадкування на спадкове майно, що залишилось після смерті діда ОСОБА_5 . Законний представник позивача, звернулася до нотаріальної контори, нотаріусом за її заявою заведена спадкова справа. Зазначала, що за відсутності оригіналу сертифікату вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину. Нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю оригіналу сертифікату на земельний пай, як правоустановлюючого документу. Просила суд визнати за ОСОБА_1 право у порядку спадкування за законом за правом представлення після смерті ОСОБА_5 на земельну частку (пай), яка розташована на території Яснопільщанської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, що належала ОСОБА_4 на підставі сертифікату серії НОМЕР_1 .

Позиція позивачів, відповідача по даній справі

Сторони у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Законний представник позивача подала заяву про розгляд справи без її присутності, на задоволенні позову наполягала.

Від відповідача надійшла заява про визнання позову, просив суд розглянути справу без присутності його представника.

Від третьої особи надійшла заява з проханням розгляд справи проводити без участі нотаріуса.

Процесуальні дії суду у даній справі

Ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області від 18 квітня 2019 року у даній справі відкрито провадження, призначено підготовче судове засідання на 06 травня 2019 року о 14 год. 30 хв. з викликом сторін. 06 травня 2019 року протокольною ухвалою підготовче судове засідання відкладено до 22 травня 2019 року у зв`язку з неявкою сторін та витребуванням додаткових доказів. 22 травня 2019 року ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 12 червня 2019 року на 08 год. 30 хв.

Установлені судом обставини справи

ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_4 (а.с. 13).

Відповідно інформації, наданої відділом у Липоводолинському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області № 67/107-19 від 11 березня 2019 року, ОСОБА_4 на території Яснопільщанської сільської ради Липоводолинського району Сумської області видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , розміром 3,60 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), який зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 512 від 04 грудня 1996 року. Державний акт на право власності на вищевказану земельну ділянку не виготовлявся (а.с. 24).

ОСОБА_5 на підставі рішення 7 сесії 23 скликання Погарщинської сільської Ради народних депутатів від 20 жовтня 1999 року передано у приватну власність земельну ділянку площею 3,25 га, яка розташована на території Погарщинської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Яснопільщина Липоводолинського району Сумської області помер ОСОБА_4 (а.с. 17, 18-19).

У подружжя ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , народився син ОСОБА_7 (а.с. 9-10).

12 січня 2008 року шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 розірвано (а.с. 20).

02 вересня 2015 року у приватного нотаріуса Липоводолинського районного нотаріального округу Бондаренко О.В. заведена спадкова справа №66/2015 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 за заявою №204 ОСОБА_5 . Із заяв №205, 206 від 02 вересня 2015 року, вбачається відмова ОСОБА_8 та ОСОБА_9 від прийняття спадщини за законом, що залишилася після смерті ОСОБА_4 на користь ОСОБА_5 (а.с. 14-16).

01 березня 2008 року ОСОБА_7 зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 . У шлюбі народжено дочку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 6,8).

ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Лохвиця Лохвицького району Полтавської області помер ОСОБА_7 (а.с. 12).

ІНФОРМАЦІЯ_2 в в м. Лохвиця Лохвицького району Полтавської області помер ОСОБА_5 (а.с. 21).

07 вересня 2016 року у першій Лохвицькій державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа №330/2016 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 за заявою №801 ОСОБА_6 , 25 листопада 2016 року із заявою звернулася ОСОБА_2 , як представник неповнолітньої ОСОБА_1 ОСОБА_6 роз`яснено, що вона не є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_5

01 листопада 2017 року державним нотаріусом Першої Лохвицької державної нотаріальної контори Жук Т.П., позивачу, як спадкоємцю за законом після смерті ОСОБА_5 видане свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, загальною площею 3,2499 (кадастровий номер НОМЕР_2 ), що розташована на території Погарщинської сільської ради Лохвицького району Полтавської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що за життя належала ОСОБА_5 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія НОМЕР_3 .

Відповідно до довідки Погарщинської сільської ради Лохвицького району Полтавської області № 521 від 17 листопада 2016 року, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті проживав в АДРЕСА_1 разом зі співмешканкою ОСОБА_6 (а.с. 23).

Постановою нотаріуса Першої Лохвицької державної нотаріальної контори відмовлено ОСОБА_2 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину на ім`я ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_5 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві (а.с. 22).

Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі:

Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У зв`язку з тим, що спадкодавець ОСОБА_4 помер у 1992 році застосуванню підлягає Цивільний кодекс УРСР 1963 року.

Згідно зі ст. 524 Цивільного кодексу УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

У відповідності до ст. 548 ЦК УРСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Згідно зі ст. 549 ЦК УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ЦК УРСР 1963 року ОСОБА_5 вважається таким, що прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , оскільки фактично вступили в управління спадковим майном (прийняттям всього у володіння та користування майна спадкодавця).

Спадкодавець ОСОБА_5 помер у 2012 році застосуванню підлягає нині діючий Цивільний кодекс України.

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України спадщину складають всі права та обов`язки, які б належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст.1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Висновки суду по суті заявленої вимоги

Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в судовому засіданні достовірно встановлені обставини, які доводять набуття померлим ОСОБА_4 права на земельну частку (пай) площею 3,60 умовних кадастрових гектарів, яка розташована на території Яснопільщанської сільської ради. Відповідно до ЦК УРСР 1963 року ОСОБА_5 уважався такими, що прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , оскільки фактично вступив в управління спадковим майном (прийняттям всього у володіння та користування майна спадкодавця), проте належним чином за життя не оформив спадкові права. Також судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 має право на спадкування за правом представлення після смерті її діда, який за свого життя правомірно набув право на земельну ділянку, але належним чином не оформив її, через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно її законний представник на даний час не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку та зареєструвати право власності на неї. Тому її право на спадщину підлягає захисту саме в ефективний спосіб визнання за нею права на вищевказану земельну ділянку.

Відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку підтверджено постановою нотаріуса щодо відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спірне майно у спадкодавця.

Також на думку суду, визнання права на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, який застосовується, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Умовою для переходу в порядку спадкування права на об`єкти нерухомості, в тому числі земельної ділянки, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку, що дотримано у даній справі.

До цього, на думку суду, зазначене нерухоме майно померлого спадкодавця може бути включено до складу спадщини, оскільки має характеристики об`єкту нерухомості, має економічну цінність, його можна заповісти, а тому таке право на майно захищається судом (ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 40, 41, 64, 65 рішення Європейського суду з прав людини від 27 квітня 1979 року у справі Маркс проти Бельгії ).

За таких обставин, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 12, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Задовольнити позов законного представника малолітньої дочки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом за правом представлення після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , площею 3,60 умовних кадастрових гектарів, яка розташована на території Яснопільщанської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, та яка належала померлому, 14 грудня 1992 року, ОСОБА_4 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , виданого на підставі розпорядження Липоводолинської районної державної адміністрації від 28 листопада 1996 року № 452, який зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №512 від 04 грудня 1996 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_4 ).

Відповідач: Яснопільщанська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (місцезнаходження: с. Яснопільщина, Липоводолинський район Сумська область, код ЄДРПОУ 04388461).

Третя особа: державний нотаріус Першої Лохвицької державної нотаріальної контори Жук Тетяна Павлівна (місце знаходження нотаріальної контори: м. Лохвиця, вул. Гоголя, 10, Полтавська область).

Повне рішення суду складене 12 червня 2019 року.

Суддя Д. В. Бутенко

СудЛиповодолинський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення12.06.2019
Оприлюднено13.06.2019
Номер документу82356020
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —581/232/19

Рішення від 12.06.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

Ухвала від 22.05.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

Ухвала від 18.04.2019

Цивільне

Липоводолинський районний суд Сумської області

Бутенко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні