Рішення
від 13.06.2019 по справі 910/3596/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.06.2019Справа № 910/3596/19 Суддя Мудрий С.М. розглянувши справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шаль"

до товариства з обмеженою відповідальністю "Віком-Транс ЛТД"

про стягнення 13 644,00 грн.

Представники сторін:

не викликались.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Шаль" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Віком-Транс ЛТД" про стягнення 13 644,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем обов`язку своєчасно та в повному обсязі оплатити наданих позивачем послуг транспортного перевезення вантажу за договором-заявкою №1 від 12.10.2017 року.

Ухвалою господарського суду від 27.03.2019 вищевказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків з дня вручення цієї ухвали.

05.04.2019 до канцелярії суду позивач подав, на виконання вимог ухвали суду, супровідний лист з доданими документами.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 09.04.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

У відповідності до ст. 242 Господарського процесуального кодексу України ухвалу про відкриття провадження у справі від 09.04.2019 р. направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення за № 0103049531854 за адресою, яка згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 1005172394, станом на 27.03.2019 р. є місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю "Віком-Транс ЛТД", а саме: 03170, м. Київ, вул. Велика Окружна, буд. 4, корпус 1, літ. Ф.

Проте, конверт (номер відправлення 0103049531854) повернуто до суду поштовим відділенням зв`язку без вручення адресату з довідкою форми Ф-20 з позначкою "за закінченням встановленого строку зберігання".

Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову.

Зважаючи на вищезазначене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ч.1 статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

12.10.2017 р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Шаль" та товариством з обмеженою відповідальністю "Віком-Транс ЛТД" укладено договір-заявка № 1.

Відповідно до даного договору-заявки, вантажовідправник: Дніпрометиз,

місце завантаження: Дніпропетровськ, пр-т. Слобожанський, 20;

найменування вантажу: проволка, бок/зад;

вага, об`єм, розмір, упакування, пакетування вантажу: 22 т 86 м 3;

дата і час подачі транспорту під завантаження: 18.10.17 до 14:30;

місце розвантаження: Узин, вул.. Задонська, 12;

дата і час доставки вантажу: 19.10.2017 з 08:00;

вантажоотримувач: Центр Сітка Узин;

загальна вартість оплати по даній заявці становить: 8400 грн. в т.ч. ПДВ по оригіналам документів протягом 10 календарних днів;

автомобіль: Рено, д.н. НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ;

водій: Вінницький Василь;

Залучаючи найманий транспорт експедитор несе відповідальність за третіх осіб.

Згідно з п. 2 договору-заявки, обов`язками перевізника є надати замовнику всі документи для перевезення вантажу, надати автомобіль під завантаження в зазначені строки та місце, доставити вантаж по адресу, зазначеному в заявці.

На виконання вимог договору-заявки товариство з обмеженою відповідальністю "Шаль" здійснило доставку вантажу, що підтверджується товарно-транспортною накладною від 18.10.2017 р. та актом здачі-приймання робіт (надання послуг) № 325 від 19.10.2017 р., в якому зазначено, що послуги автоперевезення по Україні за маршрутом: Дніпро-Узин (Київська обл) НОМЕР_1 /АІ4537ХО. Загальна вартість робіт (послуг) складала без ПДВ 7 000,00 грн, із ПДВ 8 400,00 грн. замовник претензій по об`єму. Якості та строкам виконання робіт (надання послуг) не має.

Відповідно до п.п. 1.2. п. 1 договору-заявки, обов`язком замовника є здійснювати оплату послуг перевізника. Направляти перевізнику погоджений акт виконаних робіт та заявку, екземпляр перевізника протягом десяти робочих днів з дати отримані оригіналів документів.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Віком-Транс ЛТД" частково виконав вимоги договору-заявки в розмірі 2 400,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 712 від 02.08.2018 р., в іншій частині умови договору не виконав.

Згідно ч.1 статті 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Згідно з частиною 1 статті 916 Цивільного кодексу України за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата в розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір плати не визначений, стягується розумна плата.

Для досудового врегулювання спору мирним шляхом позивач звернувся до відповідача із претензією № 1/09-18 щодо сплати вартості послуг перевезення у сумі 6 000 грн. та штрафних санкцій на суму 7 644.00 грн. від 10.09.2018 р., що підтверджується описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком № 0911400187994 від 10.09.2018 р.

Відповідач вимогу не виконав, відповіді не надав.

Згідно з ч.1 статті 530 ЦК України зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зазначене також кореспондується зі ст.ст.525, 526 ЦК України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Враховуючи вищезазначене, факт наявності основної заборгованості у відповідача перед позивачем в сумі 6 000,00 грн. належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем не спростований, тому позовні вимоги в частині стягнення основного боргу визнаються судом обґрунтовані та такими, що підлягають задоволенню.

У зв`язку з неналежним виконанням грошових зобов`язань за разовими договорами позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 7 644,00 грн.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч.1 ст. 230 ГК України).

Згідно ч. 1, 2 статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Частина 6 статті 232 ГК України передбачає, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Згідно статті 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Стаття 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 3.4. договору-заявки, у випадку несвоєчасної оплати послуг замовник сплачує перевізнику пеню в розмірі 0,5%від суми заборгованості за кожний день прострочки.

Суд встановив, що розрахунок пені, наданий позивачем є не вірним, оскільки відповідно до норм чинного законодавства розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, тому суд наводить власний розрахунок суми інфляційних витрат:

Розрахунок пені

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 8400 24.11.2017 - 14.12.2017 21 13.5000 % 0.074 %* 130.49 8400 15.12.2017 - 25.01.2018 42 14.5000 % 0.079 %* 280.31 8400 26.01.2018 - 01.03.2018 35 16.0000 % 0.088 %* 257.75 8400 02.03.2018 - 12.04.2018 42 17.0000 % 0.093 %* 328.64 8400 13.04.2018 - 24.05.2018 42 17.0000 % 0.093 %* 328.64 Всього 1 325,82 грн. Вимога позивача щодо стягнення пені є обґрунтованою та такою, що підлягає частковому задоволенню в розмірі 1 325,82 грн.

В частині стягнення пені у розмірі 6 318,18 грн. відмовити.

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судовий збір згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог..

На підставі викладеного, керуючись ч. 3,4 ст. 13, ч.1 ст. 73, 129, ст. 165, ст.ст. 236-238, 240-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Віком-Транс ЛТД" (03170, м. Київ, вул. Велика окружна, буд. 4, корпус 1, літ. Ф, код ЄДРПОУ 33999713) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Шаль" (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Мельника, буд. 47, код ЄДРПОУ 40662079) заборгованість в розмірі 6000 (шість тисяч) грн. 00 коп., пеню в розмірі 1 325 (одну тисячу триста двадцять п`ять) грн. 82 коп. та судовий збір в розмірі 1031 (одна тисяча тридцять одну) грн. 38 коп.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М.Мудрий

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.06.2019
Оприлюднено13.06.2019
Номер документу82370167
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/3596/19

Рішення від 13.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мудрий С.М.

Ухвала від 09.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мудрий С.М.

Ухвала від 27.03.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мудрий С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні