Рішення
від 12.06.2019 по справі 914/638/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2019 Справа № 914/638/19

За позовною заявою: Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» , м. Львів

до відповідача: Закритого акціонерного товариства «Жовківський «Агротехсервіс» , смт. Куликів, Жовківський район, Львівська область

про стягнення вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 33 763,99 грн

Суддя У.І.Ділай

Секретар М.Я.Куць

За участю представників:

Від позивача: Кухар Н.В. - представник (Довіреність №119-056/2 від 03.01.2019)

Від відповідача: Панюра Н.Ф. - представник (Довіреність №б/н від 15.05.2019)

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини.

На розгляд господарського суду Львівської області надійшов позов Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» до відповідача Закритого акціонерного товариства «Жовківський «Агротехсервіс» про стягнення вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 33 763,99 грн.

Ухвалою суду від 15.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання на 16.05.2019.

Ухвалою суду від 16.05.2019 розгляд справи відкладено на 10.06.2019.

Представник позивача в судовому засіданні 10.06.2019 підтримав позовні вимоги з підстав наведених у позовній заяві та з посиланням на матеріали справи.

У судовому засіданні 10.06.2019 представник відповідача подав заяву про застосування строку позовної давності .

В процесі розгляду матеріалів справи суд

встановив:

28 жовтня 2014 року між позивачем (постачальник) та відповідачем (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії №08032. За цим договором постачальник (відповідач) продає електричну енергію споживачу (позивачу) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною в додатку № 9 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» , а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 4.2.3. договору, споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №562 від 04.05.2006, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій позивача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

11.01.2016 представниками ПрАТ Львівобленерго , на підставі ПКЕЕ, складено акт про порушення №027860 щодо ЗАТ Жовківський Агротехсервіс , яким зафіксовано: дії споживача, які привели до зміни показів приладів обліку, фіксація індикатором впливу постійного магнітного поля (розмиття геометричних фігур (трикутників з колами всередині) на індикаторах №ЛВ 44958 та №ЛВ44961 встановлених на приладі обліку, п.3.3, п.3.31, п.6.40, п. 10.2 ПКЕЕ. Представник споживача директор ОСОБА_1 була присутньою під час проведення перевірки та складення акту про порушення, який підписала з зауваженням, де зазначила, що зі сторони споживача втручань в роботу електричного лічильника не було. Даний акт ОСОБА_1 отримала наручно з повідомленням про засідання комісії з розгляду акту про порушення на 15.01.2016 за адресою: м. Жовква, вул. Вокзальна,22.

За результатами розгляду акту про порушення № 027860, комісією прийнято протокольне рішення №б/н від 24.03.2017, відповідно до якого відповідачу проведено нарахування обсягу та вартості недоврахованої електроенергії за період з дати проведення технічної перевірки (встановлення ПО) по потужності, обчисленій, виходячи із заміряного струму навантаження, на суму - 33763,99 грн. Нарахування проведено відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (в редакції постанови НКРЕ від 04.05.2006 № 562 - із змінами та доповненнями). Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в установленому порядку з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення порушень ПКЕЕ, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

Супровідним листом-претензією №310-0167 від 24.03.2017 відповідачу було скеровано копію протоколу №б/н від 24.03.2017 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПКЕЕ та рахунок до сплати за недовраховану електричну енергію № 1 від 24.03.2017 на суму 33763,99 грн, у зв`язку з неявкою споживача на засідання комісії.

Відповідно до п.3.1 ПКЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Розрахункові засоби обліку електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог ПУЕ, цих Правил та проектних рішень.

Згідно із актом №509669 від 06.05.2015 про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них пломби, індикатори дії магнітного поля типу № ЛВ44958 та №ЛВ44961 встановлені на приладі обліку лічильнику, які передано на збереження Ях І ОСОБА_2 , що підтверджується підписом на вказаному акті.

Спір виник внаслідок того, що внаслідок виявленого порушення позивач нарахував суму за недораховану електричну енергію, яка відповідачем добровільно не оплачено. Відтак, ПрАТ «Львівобленерго» подало до Господарського суду Львівської області позов про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 33763,99 грн.

Відповідач просив застосувати строк позовної давності.

В обґрунтуванні поданої заяви ЗАТ «Жовківський «Агротехсервіс» зазначив, що позивач просить стягнути з відповідача 33763,99 грн вартість недоврахованої електричної енергії заборгованість, за яку була встановлена актом від 11.01.2016. Позовна заява подана до Господарського суду Львівської області 02.04.2019. На думку відповідача, звернувшись із позовною заявою від 02.04.2019, позивач пропустив трирічний строк позовної давності, що є підставою для відмови у задоволені позову.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» та Правил користування електричною енергією, затверджених Національною комісією регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 (чинних на період виявлення порушення), постачання електричної енергії здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, який укладається між споживачем та постачальником електричної енергії.

Згідно із п. 5.1 ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення), договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін.

Відповідно до вимог ст.27 Закону України «Про електроенергетику» , правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Згідно розділу 10 ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення), споживач зобов`язаний: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок; не допускати безоблікового користування електроенергією від технологічних електричних мереж споживача (внутрішньобудинкових мереж); оперативно повідомляти щодо виявлення безоблікового користування електроенергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до п.3.1 ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення), електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами обліку електричної енергії для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Розрахункові засоби обліку електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог ПУЕ, цих Правил та проектних рішень.

Відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору (п. 3.2 ПКЕЕ).

Згідно п.п.3.3 ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення), відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Господарським судом встановлено та не заперечено сторонами спору, згідно із актом №509669 від 06.05.2015 про пломбування та відповідальність за збереження засобів обліку та пломб на них пломби, індикатори дії магнітного поля типу № ЛВ44958 та №ЛВ44961 встановлені на приладі обліку лічильнику, які передано на збереження Ях І.В., що підтверджується підписом на вказаному акті.

11.01.2016 представниками ПрАТ Львівобленерго , на підставі ПКЕЕ, складено акт про порушення №027860 щодо ЗАТ Жовківський Агротехсервіс , яким зафіксовано: дії споживача, які привели до зміни показів приладів обліку, фіксація індикатором впливу постійного магнітного поля (розмиття геометричних фігур (трикутників з колами всередині) на індикаторах №ЛВ 44958 та №ЛВ44961 встановлених на приладі обліку, п.3.3, п.3.31, п.6.40, п. 10.2 ПКЕЕ.

Пунктом 1.2 ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення) визначено, що недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Згідно з п.6.40. ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення), у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006.

Відповідно до вимог п.6.41 ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення), у разі виявлення уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень ПКЕЕ або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

Як встановлено судом, вищевказаний Акт № 027860 від 11.01.2016 про порушення ПКЕЕ підписаний представником відповідача із зауваженнями, що зі сторони товариства втручань в роботу лічильника не було.

Відповідно до вимог п.6.42 ПКЕЕ (чинних на період виявлення порушення), на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати відповідно до законодавства України.

Як встановлено судом, відповідач своїм правом бути присутнім на засіданні комісії 24.03.2017 не скористався.

Відповідно до п.п.3 п.2.1. Методики, методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення порушення ПКЕЕ у вигляді пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо).

Виходячи із обставин справи, факт спрацювання індикатора магнітного поля № ЛВ44958 та №ЛВ44961, встановленого на засобі обліку використання електричної енергії відповідача, останнім не спростовано належними та допустимими доказами, не надано суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що досліджені в ході судового розгляду.

У постанові Вищого господарського суду України від 13.11.2013 у справі №904/2735/13 зазначено що, оскільки факт фіксації індикатором впливу фізичних полів на прилад обліку електричної енергії не пов`язано із порушенням пломб та/або приладів обліку, то в даному випадку не обов`язкова наявність доказів вилучення сторонніх пристроїв, за допомогою яких вчинявся вплив на засіб обліку, достатньо самої фіксації індикатором впливу на лічильник.

Відповідно до ст.237 Господарського кодексу України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції.

У п. 3 оглядового листа Вищого господарського суду України «Про практику застосування господарськими судами законодавства про постачання електричної енергії (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим господарським судом України)» №01-06/1872 від 30.12.2011 зазначено, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.

Відповідно до вимог ст. 235 ГК України, за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.

Відтак, нарахована загальна сума вартості недорахованої електроенергії за Протоколом засідання комісії Жовківського РЕМ по розгляджу актів про порушення ПКЕЕ від 24.03.2017, яка підлягає стягненню, становить 33 763,99 грн.

Покликання відповідача про застосування строків позовної даності з дати виявлення порушення (11.01.2016) судом відхиляються, зважаючи на таке.

Позовна давність відноситься до строків захисту цивільних прав; при цьому поняття "позовна" вказує на форму захисту - шляхом пред`явлення позову, необхідною умовою реалізації якої є виникнення права на позов, що розглядається у двох аспектах - процесуальному (право на пред`явлення позивачем позову і розгляд його судом) і матеріальному (право на задоволення позову, на отримання судового захисту).

Змістом права на позов є правомочність, що включає одну або декілька передбачених законом можливостей для припинення порушення, відновлення права або захисту права іншими способами, які можуть реалізовуватись тільки за допомогою звернення до суду.

Відповідно до статті 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Рішення про проведення нарахування обсягу та вартості недоврахованої електроенергії складено 24 березня 2017 року. Таким чином, саме з дати проведеного нарахування, а не виявленого порушення (акт від 11.01.2016), слід розпочинати розраховувати строк на обчислення перебігу строків позовної давності, бо саме з цього моменту (24.03.2017) в позивача виникло право на стягнення за виявлене порушення. Відтак, у суду відсутні правові підстави для застосування строків позовної давності.

Оскільки спір виник з вини відповідача, судовий збір покладається на останнього.

Керуючись статтями 4, 7, 13, 14, 73, 91, 185, 129, 191, 233, 236, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити.

2.Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Жовківський «Агротехсервіс» (80362, Львівська область, Жовківський район, смт. Куликів, вул. Шевченка, 65, ідентифікаційний код 00905480) на користь Публічного акціонерного товариства „Львівобленерго» (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3, ідентифікаційний код 00131587) 33 763,99 грн вартості недорахованої електричної енергії та 1921,00 грн. судового збору.

3.Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст.ст. 241, 256, 257 ГПК України. Рішення господарського суду може бути оскаржено в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.

Повне рішення складено 18.06.2019.

Суддя Ділай У.І.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення12.06.2019
Оприлюднено18.06.2019
Номер документу82425485
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/638/19

Рішення від 12.06.2019

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 16.05.2019

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

Ухвала від 15.04.2019

Господарське

Господарський суд Львівської області

Ділай У.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні