ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" червня 2019 р. справа № 300/823/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В. розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ПАТ "Прикарпаття" про стягнення боргу по сумах виплачених пільгових пенсій за період з січня по березень 2019 в розмірі 7559,40 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулося до суду із адміністративним позовом до ПАТ "Прикарпаття" про стягнення боргу по сумах виплачених пільгових пенсій за період з січня по березень 2019 в розмірі 7559,40 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", допустив заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "а" та "б"-"з" та не відшкодував позивачу пільгові пенсії за період з січня по березень 2019 по Списку № 2 на суму 7559,40 грн, яку позивач просить стягнути в судовому порядку
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.04.2019 позов залишено без руху та надано позивачу у встановлений строк усунути недоліки. Позивач у встановлений судом строк усунув вказані недоліки.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
07.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області подало суду заяву про заміну сторони її правонаступником.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019, замінено позивача Коломийське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - належним позивачем Головним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, у справі за позовом Коломийського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до ПАТ "Прикарпаття" про стягнення боргу по сумах виплачених пільгових пенсій за період з січня по березень 2019 в розмірі 7559,40 грн.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, хоча повідомлений судом належним чином про можливість подання відзиву, заперечень у зазначені строки.
В силу вимог частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши справу в порядку визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно із розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" та "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", карткою особового рахунку по сплаті пільгових пенсій платник повинен був відшкодувати виплачені пільгові пенсії за період з січня по березень 2019 року по Списку №2 в сумі 7559,40 грн.
Таким чином станом на 29.03.2019 нараховані та виплачені пенсії по ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по Списку №2 за період з січня по березень 2019 року на суму 7559,40 грн. відповідачем не відшкодовані.
Відповідно до ст.13 Закону "Про пенсійне забезпечення" - на пільгових умовах мають право не пенсію за віком, незалежно від останнього місця роботи відповідно до п. "б" працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідачем надано згідно вказаної Постанови довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , в яких вказано період роботи в Ковалівському філіалі ПАТ "Прикарпаття", що входив в єдину структуру ПАТ "Прикарпаття". Згідно наданої довідки та стажу роботи здобутому на ПАТ "Прикарпаття", що вказаний даним підприємством у довідках даним пенсіонерам нараховано пільгові пенсії.
Також, зазначеними особами здобуто частину пільгового стажу необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах на підприємстві КП "Меткабель".
Відповідно до п. 6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України - витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи він додається до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, при призначенні пенсії на пільгових згідно враховуючи довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній з ПАТ "Прикарпаття", що підтверджує отриманий пільговий стаж на даному підприємстві та довідки з Ковалівського КП "Меткабель", де вказано період роботи на даному підприємстві.
Та враховуючи, що до пункту 3.3 статут Ковалівського колективного підприємства "Меткабель", не являється правонаступником Коломийського орендного підприємства "Прикарпаття" і не несе відповідальності по його зобов`язаннях, витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, пред`явлено до відшкодування пропорційно до стажу роботи здобутому на ПАТ "Прикарпаття" та стажу здобутому на КП "Меткабель". Так частка плати ПАТ "Прикарпаття" становить: Натяга Ю.В.-53,11%; Волошенюк Д.М. 54,18%, відповідно до поданих довідок для призначення пенсії та протоколів про призначення пенсії. Решта частки відшкодування щодо даних осіб покладена на ККП "Меткабель".
25 грудня 1991 року завод "Прикарпаття" набув статусу орендного підприємства та перейменований в Коломийське орендне підприємство "Прикарпаття".
Судом встановлено, що ПАТ "Прикарпаття" є власником майна, набутого в процесі приватизації державного майна - цілісного майнового комплексу Коломийського орендного підприємства Прикарпаття", шляхом викупу державного майна зданого в оренду, на підставі Законів України "Про приватизацію майна державних підприємств", "Про оренду майна державних підприємств та організацій". Тобто, ПАТ "Прикарпаття" стало правонаступником Коломийського орендного підприємства "Прикарпаття".
В структуру цілісного майнового комплексу Коломийського орендного підприємства "Прикарпаття" входило ряд орендарів (філій), однією з яких була Ковалівська філія.
Проте, ККП "Меткабель" як філія не мала статусу юридичної особи.
11 березня 1994 року на конференції орендарів Коломийського орендного підприємства "Закарпаття" прийнято рішення про від`єднання Ковалівської філії в окреме підприємство та розподіл майна.
В подальшому, ПАТ "Прикарпаття" зареєстроване як підприємство 20.04.1994 та згідно пункту 3 підпункту 3.3 Статуту є правонаступником Коломийського орендного підприємства Прикарпаття".
Відповідно до пункту 3.3 статуту Ковалівського колективного підприємства "Меткабель", не являється правонаступником Коломийського орендного підприємства і не несе відповідальності по його зобов`язаннях.
За приписами пункту 6.3. Інструкції у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники. Виходячи із змісту даної норми інструкції мова йде виключно про "ліквідацію" або "зміну власника підприємства".
У даних спірних відносинах ні завод "Прикарпаття", ні Коломийське орендне підприємства Прикарпаття", ні ЗАТ "Прикарпаття" не ліквідовувалося. Правонаступником таких підприємств є публічне акціонерне товариство "Прикарпаття".
Суд зазначає, що Ковалівська філія у свою чергу не мала статусу юридичної особи і факту її ліквідації не було. А за умови, що Ковалівська філія не мала статусу юридичної особи, не могла і відбутися зміна власника підприємства, а проведена реорганізація юридичної особи шляхом виділення із неї його структурного підрозділу із відповідною реєстрацією такого виділення у юридичну особу.
Зокрема така позиція підтверджується і Ухвалою Вищого адміністративного суду України від і 09.12.2014, якою направлено на новий розгляд до суду першої інстанції справу саме із-за залишення поза увагою доводів управління щодо відсутності правонаступництва між ОП "Прикарпаття" та Ковалівським КП "Меткабель" в частині майнових зобов`язань. В результаті судом першої інстанції було встановлено, що передавальний баланс при виділенні частки майна не складався, обсяг майнових прав і обов`язків не визначався, що відображено в постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.02.2015 по справі № 809/1758/13-а, яка прийнята після скасування попередніх рішень вищезазначеною ухвалою Вищого адміністративного суду, та набрала законної сили. Крім того, аналогічна позиція підтримана колегією судців в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05.11.2015 № К/80/34371/15, якою касаційну скаргу ПАТ "Прикарпаття" відхилено.
Виключно Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначаються принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (частина 2 статті 5 цього Закону).
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, крім іншого, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 за № 21-1, встановлює обов`язок підприємств здійснювати відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У відповідності до пункту 6.4 вказаної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пункт 6.7. Інструкції встановлює, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Отже, обов`язок визначення сум відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій покладено на Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, а відповідач зобов`язаний здійснити відшкодування зазначених витрат у розмірах визначених позивачем. Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Судом встановлено із матеріалів справи, що зобов`язань по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відповідачем у передбачені строки не виконано, сума зазначених витрат Головному управлінню Пенсійного фонду України Івано-Франківської області не відшкодована.
Відповідно до довідок-розрахунків сум заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій ПАТ "Прикарпаття" - сума заборгованості по відшкодуванню Головному об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відповідачем витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з січня по березень 2019 року становить по Списку № 2 - 7559,40 грн.
Отже, наявність вказаної заборгованості відповідача по невідшкодованих пільгових пенсіях підтверджується дослідженими судом довідками-розрахунками про встановлення заборгованості, розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Враховуючи наведене, а також те, що вищевказана заборгованість відповідачем на момент розгляду справи не сплачена, відповідних доказів, які б спростовували наявність заборгованості чи доводи позивача, - відповідачем не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про стягнення із ПАТ "Прикарпаття" витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з січня по березень 2019 року по Списку № 2 - 7559,40 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із ПАТ "Прикарпаття" (код ЄДОПОУ 02970197, вул. Карпатська 71А, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців 15, м.Івано-Франківськ, 76018) борг по сумах виплачених пенсій за період з січня по березень 2019 року в розмірі 7559 (сім тисяч п"ятсот п"ятдесят дев"ять) грн 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2019 |
Оприлюднено | 19.06.2019 |
Номер документу | 82462010 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Шумей М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні