Рішення
від 12.06.2019 по справі 527/551/19
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/551/19

провадження 2/527/402/19

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

12 червня 2019 року м. Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Олефір А.О.,

за участю секретаря

судових засідань - Волик Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідністю Юнігрейн-Агро , який подано представником - адвокатом Литвиненко Яніною Сергіївною до ОСОБА_1 , Селянського (фермерського) господарства НІКОЛАЄВ , третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору: Бугаївська сільська рада Глобинського району Полтавської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним,-

В С Т А Н О В И В:

14 березня 2019 року представник позивача звернувся до суду з позовом про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним.

В позові представник позивача зазначив, що 30.06.2008 року між ОСОБА_2 та Приватним сільськогосподарським підприємством Броварки (далі ПСП Броварки ) було укладено договір оренди земельної ділянки № 772, розміром 3,09 га, що знаходиться на території Броваркіської сільської ради в с. Броварки Глобинського району Полтавської області строком на 8 років. Державна реєстрація договору здійснена 24.12.2008 року. Додатковою угодою б/н від 01.02.2011 року до зазначеного договору було продовжено термін дії останнього до 01 лютого 2021 року та 25.06.2012 року проведено відповідну реєстрацію. У 2013 році ПСП Броварки було реорганізовано шляхом його приєднання до Товариства з обмеженою відповідністю Юнігрейн-Агро (далі ТОВ Юнігрейн-Агро ), у зв`язку з чим до останнього перейшли усі права та обов`язки орендаря. Під час дії договору, орендодавець ОСОБА_2 померла, після її смерті спадщину прийняв ОСОБА_1 10 серпня 2018 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 було укладено додаткову угоду до Договору оренди № 772 від 30.06.2008 року, однак при реєстрації права оренди за додатковою угодою реєстратором було прийнято рішення про відмову у реєстрації права, оскільки за даною земельною ділянкою в реєстрі речових прав вже 24.03.2017 року зареєстровано інше речове право на підставі договору оренди, укладеному між Селянським (фермерським) господарством НІКОЛАЄВ (далі СФГ Ніколаєв ) та ОСОБА_1 . Посилаючись на те, що одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам закону, а також порушує права позивача, представник позивача просив суд, визнати недійсним Договір оренди землі № 11 укладений 03.01.2017 між Селянським (фермерським) господарством НІКОЛАЄВ та ОСОБА_1 , земельної ділянки площею 3,086 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована: Полтавська область, Глобинський район, Броварківська сільська рада та стягнути з відповідачів судовий збір.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність та зазначив, що підтримує позовні вимоги.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій зазначив, що в силу своєї юридичної необізнаності уклав договір з СФГ Ніколаєв , з 2008 року і по даний час земельною ділянкою користується позивач і він отримує від нього орендну плату, тому позовні вимоги визнає та просить їх задовольнити (а.с. 62-64).

Представник відповідача СФГ НІКОЛАЄВ в судове засідання не з`явився, не повідомивши суду причину своєї неявки, про місце та час розгляду справи належним чином повідомлений.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України,якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність, зазначив що заперечень проти позову не має.

Дослідивши матеріали, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

30.06.2008 року між ОСОБА_2 (орендодавець) та ПСП Броварки (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки № 772, розміром 3,09 га, що знаходиться на території Броваркіської сільської ради в с. Броварки Глобинського району Полтавської області строком на 8 років. Договір зареєстровано у Глобинській філії ДП Полтавського регіонального ЦДЗК , про що вчинено запис від 24 грудня 2008 року № 040855300352 (а.с. 6-8) (далі Договір).

01.02.2011 року між ОСОБА_2 (орендодавець), яка була власником земельної ділянки на підставі державного акту серія НОМЕР_2 та ПСП Броварки (орендар) було укладено Додаткову угодою б/н до договору оренди землі № 772 від 30 червня 2008 року, відповідно до якої зокрема п.п.1.1 внесено зміни до п. 8 договору та викладено його в наступній редакції: 8. Договір укладено строком до 01 лютого 2021 року . Додаткову угоду зареєстровано у відділі Держкомзему Глобинського району Полтавської області 25 червня 2012 року № 532060004003668 (а.с.10) (далі Додаткова угода).

У 2013 році ПСП Броварки було реорганізовано шляхом його приєднання до ТОВ Юнігрейн-Агро (а.с.36-40).

У справі яка розглядається судом, виникли правовідносини пов`язані з орендою землі з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, які регулюються Земельним кодексом України , Законом України Про оренду землі , Цивільним кодексом України , а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.3 ЗУ Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Як вбачається з ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Отже, судом встановлено, що між ОСОБА_2 та ПСП Броварки , правонаступником якого є ТОВ Юнігрейн-Агро було укладено договір оренди землі та додаткову догоду до нього, державна реєстрація права оренди землі здійснена відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021 Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі , яка була чинна до 01 січня 2013 року.

Відповідно до Договору та Додаткової угоди, договір укладено строком до 01 лютого 2021 року.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Договір укладений між ОСОБА_2 та ПСП Броварки , правонаступником якого є ТОВ Юнігрейн-Агро є чинним до 01 лютого 2021 року.

Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як вбачається з копії Свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.11.2016 року, приватизовану земельну ділянку, розміром 3,0860 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , що розташована на території Броварківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, що належала померлій ОСОБА_2 на підставі державного акту серія НОМЕР_2 успадкував ОСОБА_1 та цього ж дня до реєстру речових прав на нерухоме майно було внесено відповідний запис про право власності (а.с.11-12).

За таких обставин судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 19.11.2016 року набув право власності на земельну ділянку, яка згідно Договору оренди землі була передана ОСОБА_2 в оренду ПСП Броварки згідно договору оренди земельної ділянки № 772 від 30.06.2008 року.

Відповідно до п. 40 Договору, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

03 січня 2017 року між ОСОБА_1 (орендодавець) та СФГ Ніколаєв (орендар) укладено договір оренди землі № 11, кадастровий номер: НОМЕР_1 , що розташована: Полтавська область, Глобинський район, Броварківська сільська рада та 24.03.2017 року зареєстровано право оренди земельної ділянки, номер запису про інше речове право: 20115833 (а.с.17-27).

Отже, на момент укладення Договору оренди землі між ОСОБА_1 та СФГ Ніколаєв відносно земельної ділянки кадастровий номер: НОМЕР_3 та проведення його державної реєстрацію був зареєстрованийпопередній договір оренди, на цю ж земельну ділянкуукладений між ОСОБА_2 та ПСП Броварки , що унеможливлювало передачу зазначеної земельної ділянки в оренду іншому Орендарю без припинення дії договору оренди з попереднім орендарем, так як це порушує його права .

Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Договір оренди землі може бути визнано у судовому порядку недійсним з підстав, передбачених ст.215 Цивільного кодексу України , ч.2 ст.15 Закону України Про оренду землі .

Відповідно до ч. 1 ст.215 Цивільного кодексу України , підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 Цивільного кодексу України на момент вчинення правочину.

Згідно з ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Як зазначено в ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною ; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

За таких обставин, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання недійсним Договору оренди землі № 11, укладеного 03.01.2017 між Селянським (фермерським) господарством НІКОЛАЄВ та ОСОБА_1 , земельної ділянки площею 3,086 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована: Полтавська область, Глобинський район, Броварківська сільська рада.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 24 січня 2019 року (справа № 664/2454/16-ц, провадження № 61-21401св18 ).

Згідно з ч. 2 ст. 26 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі по по 960,50 грн. з кожного.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3 ЗУ Про оренду землі , ст.ст. 152 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 26 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст.ст. 203,215,628,651 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 95, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов Товариства з обмеженою відповідністю Юнігрейн-Агро -задовольнити.

Визнати недійсним Договір оренди землі № 11 укладений 03.01.2017 між Селянським (фермерським) господарством НІКОЛАЄВ та ОСОБА_1 , земельної ділянки площею 3,086 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 , яка розташована: Полтавська область, Глобинський район, Броварківська сільська рада.

Стягнути з ОСОБА_1 , Селянського (фермерського) господарства НІКОЛАЄВ на користь Товариства з обмеженою відповідністю Юнігрейн-Агро сплачений судовий збір в розмірі по 960,50 грн. з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Полтавського апеляційного суду через Глобинський районний суд Полтавської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідністю Юнігрейн-Агро (адреса: 38252, Полтавська область, Семенівський район, с. Бакумівка, вул. Центральна, 17, код ЄДРПОУ: 31818075).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_4 ).,

Відповідач: Селянське (фермерське) господарство НІКОЛАЄВ (39026, Полтавська область, Глобинський район, с. Петрашівка, код ЄДРПОУ: 30423349).

Третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору: Бугаївська сільська рада Глобинського району Полтавської області (39023, Полтавська область, Глобинський район, с. Бугаївка, код ЄДРПОУ: 22544462).

Повний текст рішення складено 19 червня 2019 року.

Суддя А. О. Олефір

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення12.06.2019
Оприлюднено20.06.2019
Номер документу82473096
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —527/551/19

Рішення від 12.06.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Олефір А. О.

Ухвала від 12.06.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Олефір А. О.

Ухвала від 23.05.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Олефір А. О.

Ухвала від 19.03.2019

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Олефір А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні