Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/200/19
Провадження № 2/391/98/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.06.2019р.селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області:
головуюча - суддя Мумига І.М.
за участю секретаря - Степанової Л.Г.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про продовження строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті бабусі - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . За життя ОСОБА_2 не складала заповіту. Після смерті померлої залишилась земельна ділянка розміром 8,1053 га розташована на території Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області. З листа Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області йому стало відомо, що рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області вказану земельну ділянку визнано відумерлою спадщиною. Постановою Кропивницького апеляційного суду від 31.10.2018 по справі № 2о-66/2008, №391/421/18, апеляційну скаргу було задоволено та скасовано рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 26.12.2008. В лютому 2019 він звернувся до приватного нотаріуса Компаніївського районного нотаріального округу Кіровоградської області Солодової Л.А., яка відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, однією з підстав є пропущення терміну для подачі заяви на прийняття спадщини. Оскільки він перебував на постійному місці проживання в м. Ростов на Дону Російська Федерація в період з травня 1997 по січень 1998 року та допомогав родичам в будівництві просить продовжити йому строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
На виконання вимог п.2 ч.3 ст.265 Цивільного процесуального кодексу України (далі -ЦПК України) суд зазначає заяви та клопотання, що подавались під час судового розгляду справи.
Ухвалою суду від 20.03.2019 відкрито провадження по справі справу, розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та надав пояснення відповідно до позову.
Представник відповідача Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області у судове засідання не з`явився, подавши до суду письмову заяву, де просять справу розглядати без участі їх представника та позовні вимоги визнають в повному обсязі.
Свідок ОСОБА_3 суду повідомила, що приходиться позивачу дружиною, її чоловік з травня 1997 року по січень 1998 року був в Ростові на Дону, допомагав її рідній сестрі будувати дачу. В вересні 1997 року померла дружина її рідного брата і вона їздила до Ростова на поховання і чоловік дійсно там знаходився.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні повідомила, що з позивачем є друзями та кумами. ОСОБА_1 дійсно перебував з травня 1997 року по січень 1998 року був в Ростові на Дону, допомагав будувати дачу.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Частиною 4 ст. 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач є онуком ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_1 від 24 квітня 1971 року та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 його батька ОСОБА_3 де в графі мати значиться ОСОБА_2 від 26.04.1980 (а.с.7-8).
Рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області вказану земельну ділянку визнано відумерлою спадщиною. Постановою Кропивницького апеляційного суду від 31.10.2018 по справі № 2о-66/2008, №391/421/18, апеляційну скаргу було задоволено та скасовано рішення Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 26.12.2018 (а.с.9-11).
Позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса для оформлення спадщини після померлої ОСОБА_2 . У відповідь отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (заведенні спадкової справи) у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини (а.с.15).
Відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру від 05.03.2019 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась.(а.с.16-18).
Частинами 1, 3 ст.5 ЦК передбачено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше й регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
За змістом ч.ч. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК (2004 року), відносини спадкування регулюються нормами ЦК (2004 року), якщо спадщина відкрилася не раніше 1.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1.01.2004) або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.
Спадкові відносини виникають із моменту відкриття спадщини.
Як ч.2 ст.1220 ЦК, так і ст.525 ЦК УРСР визначають, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, за змістом указаних норм, відносини спадкування регулюються нормами ЦК 2004 року, якщо спадщина відкрилася не раніше 1.01.2004, а в разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1.01.2004) або якщо вона була прийнята хоча б одним зі спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.
Статтею 549 ЦК УРСР 1963 року, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.
Частиною 1 ст.550 ЦК УРСР 1963 року строк для прийняття спадщини, встановлений ст.549 цього кодексу, може бути подовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку й без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Цей строк може бути подовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску. Якщо в указаний строк позивач вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд із цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про подовження пропущеного строку.
Судом встановлено, що позивач не подав своєчасно нотаріусу заяву про прийняття спадщини з об`єктивних обставин: віддаленість місця проживання від місця відкриття спадщини (письмові пояснення ОСОБА_5 , згідно яких позивач з травня 1997 року по січень 1998 року перебував на території Російської Федерації в м.Ростов на Дону, довідка ТОВ ЖКХ "Довіра" від 17.02.2018, та показання свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ). Крім того, в постанові Кропивницького апеляційного суду від 31.10.2018 по справі № 2о-66/2008, №391/421/18 зазначено, що після смерті ОСОБА_2 - ОСОБА_1 прийняв особисті речі останньої.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, враховуючи, також, визнання відповідачем позовних вимог, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82, 89, 133, 141, 263-265, 268, 272, 273, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області про продовження строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.
Продовжити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянину України, ідентифікаційний код НОМЕР_3 , строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на термін три місяці.
Судові витрати залишити за рахунок позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області через Компаніївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 .
Відповідач: Територіальна громада в особі Софіївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, місце знаходження: вул. Центральна, 1, с. Софіївка Компаніївського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ - 04364816.
Суддя І.М. Мумига
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2019 |
Оприлюднено | 20.06.2019 |
Номер документу | 82475989 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Мумига І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні