Рішення
від 20.06.2019 по справі 904/1414/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.06.2019м. ДніпроСправа № 904/1414/19 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Інгредія", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Здоров`я плюс", м. Дніпро

про стягнення 26 109,59 грн.

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без участі представників сторін

С У Т Ь С П О Р У :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Інгредія" звернулося до господарського суду із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Здоров`я плюс" заборгованість у розмірі 25 000,00 грн. та пеню у розмірі 1 109,59 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №01122016 від 01 грудня 2016 року в частині повної та своєчасної оплати за поставлений товар.

Вимога про стягнення пені обґрунтована посиланням на положення пункту 6.2. договору, відповідно до якого у випадку порушення покупцем строку оплати товару за цим Договором покупець зобов`язаний сплатити постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент порушення зобов`язань, від вартості неоплаченого вчасно товару за кожний день прострочення оплати за Товар.

Відповідач відзив на позов не надав у зв`язку із чим, керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа вирішується за наявними матеріалами.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.04.2019 позовну заяву залишено без руху. Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія Інгредія" протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду запропоновано усунути недоліки позовної заяви, а саме надати докази сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі 1 921,00 грн.

22.04.2019 позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано оригінал платіжного доручення №862 від 28.03.2019 про сплату судового збору у розмірі 1 921,00 грн.

Зважаючи на те, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, враховуючи приписи ст. 12, ч. 1 ст. 247, ч. 7 ст. 250 ГПК України, ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.04.2019 відкрито провадження у справі №904/1414/19; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

01.12.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія Інгредія" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія Здоров`я Плюс" (покупець) був укладений договір поставки за № 01122016, відповідно до умов якого (п.1.1.) постачальник зобов`язувався поставити та передати у власність покупцю сировину для харчової промисловості, пакування та інші допоміжні матеріали, а покупець зобов`язується приймати цей товар та своєчасно здійснювати за нього оплату.

Даний договір набуває чинності з дати підписання і діє до 31.12.2017, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе обов`язків за даним договором. Після закінчення строку визначеного цим пунктом, дія даного договору вважається продовженою на таких самих умовах та на такий самий строк за умови відсутності письмового заперечення однієї із сторін проти такого продовження, наданого іншій стороні протягом останнього місяця дії цього договору (п.8.4. договору).

Згідно п. 1.2. договору найменування товару, асортимент, одиниця вимірювання, кількість, вага одиниці вимірювання, загальна вага товару та вага товару у кожній партії, визначаються погодженими постачальником замовленнями покупця на відповідну партію товару.

Таким чином, кожна із сторін, уклавши вищевказаний договір поставки, взяла на себе зобов`язання, а саме, постачальник поставити товар, а покупець оплатити його в порядку та на умовах визначених договором.

Відповідно до п.2.5. договору поставка товару здійснюється партіями.

Доставка товару здійснюється як покупцем шляхом самовивезення товару зі складу (на умовах EXW - Інкотермс 2010), так і постачальником шляхом доставки товару до місця, вказаного покупцем (на умовах СРТ - Інкотермс 2010) за домовленістю сторін. Навантаження товару на транспорт покупця здійснюється силами та за рахунок постачальника (п.2.7. договору).

Моментом поставки товару є момент підписання уповноваженими представниками сторін видаткової накладної на відповідну партію товару в місці передання товару. Право власності на товар та ризики випадкового знищення або пошкодження (псування) товару переходять від постачальника до покупця в момент поставки товару (п.п.2.8,29 договору).

Відповідно до пунктів 3.1., 3.2. договору приймання - передача товару здійснюється уповноваженими представниками сторін в місці поставки, визначеному даним договором.

Постачальник зобов`язаний передати покупцю разом з кожною партією товару оформлені належним чином: оригінал рахунку-фактури, оригінал видаткової накладної підписаної з боку постачальника, документи що підтверджують якість товару, передбачені пунктом 4.1. даного договору; товарно-транспортну накладну (за умови доставки товару підприємством-перевізником та/або кур`єрською службою).

Ціна та умови оплати визначені сторонами у розділі 5 договору.

Так, згідно п.5.1. договору ціна за одиницю товару та загальна вартість кожної партії товару визначається у рахунках-фактурах постачальника і видаткових накладних, що є невід`ємними частинами цього договору.

Загальна сума цього договору визначається як сума вартостей усіх партій товару, поставленого протягом строку дії даного договору. Оплата поставленого товару здійснюється у гривнях. Оплата за товар здійснюється покупцем у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника (п.п.5.2-5.3 договору).

За пунктом 5.5. договору оплата за товар здійснюється покупцем на умовах відтермінування від моменту поставки товару на підставі наданого постачальником рахунку-фактури на оплату товару, вказаного у замовленні покупця. Оплата має бути здійснена покупцем протягом 20 (двадцяти) календарних днів з дня отримання покупцем товару від постачальника (п.5.6. договору). Днем (датою) оплати вважається день зарахування коштів на поточний рахунок постачальника (п.5.7. договору).

На виконання умов договору позивач поставив відповідачу товар на загальну суму 48192,00грн., що підтверджується видатковою накладною №РН-001733 від 13.12.2018 (а.с.21).

Відповідач свої зобов`язання з оплати вартості поставленого товару виконав частково. Відповідно до платіжного доручення №935 від 20.02.2019 сплатив суму 10 000 грн. 00 коп. (з урахуванням ПДВ) та відповідно до платіжного доручення № 944 від 27.02.2019 покупцем було здійснено перерахунок грошових коштів на суму 13 192 грн. 00 коп. (з урахуванням ПДВ)., а всього на суму 23 192,00грн.

Залишок несплаченої суми складає 25 000,00грн.

Отже, предметом розгляду у даній справі є стягнення заборгованості за договором поставки у сумі 25 000,00грн.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов"язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов"язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов"язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 655 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати (ст.693 ЦК України).

Судом встановлено, що остаточний розрахунок за поставлений товар має бути проведено до 02.01.2019 включно.

Між тим, в установлений договором строк, відповідач свої зобов`язання не виконав.

Доказів оплати вартості поставленого товару у сумі 25 000,00грн. відповідач суду не надав, доводів, наведених в обґрунтування позову, не спростував.

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 25000,00грн.

Окрім вимоги про стягнення суми заборгованості за поставлений товар, позивачем заявлено про стягнення пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення у сумі 1109,59грн. за період з 03.01.2019 по 02.04.2019.

Порушенням зобов`язання, відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).

Згідно з ч.1 ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України).

У разi порушення зобов`язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).

Так, відповідно до п.6.2 договору поставки товару, у випадку порушення покупцем строку оплати товару за цим договором покупець зобов`язаний сплатити постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє на момент порушення зобов`язань, від вартості неоплаченого вчасно товару за кожний день прострочення оплати за товар.

Остаточний розрахунок за поставлений товар мав бути проведений відповідачем до 02 січня 2019 року включно, прострочка виконання зобов`язання настає з 03.01.2019.

За умовами договору поставки за прострочення виконання зобов`язання щодо сплати вартості поставленого товару, застосуванню підлягає подвійна ставка НБУ, та, відповідно, пеня за вказаний період складає 2 219,18 грн. (25000,00грн. х(18х2):365днх90дн).

Разом з тим, згідно доданого до позовної заяви розрахунку пені, позивачем до суми заборгованості застосована одинарна ставка НБУ, у зв`язку з чим пеня складає 1 109,59 грн. за період з 03.01.2019 по 02.04.2019, що є його правом.

З урахуванням викладеного, вимога про стягнення пені є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Таким чином, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума 26 109,59 грн. (заборгованість за поставлений товару у розмірі 25 000,00 грн. та пеня у розмірі 1 109,59 грн.).

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 1921,00грн.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Інгредія", м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Здоров`я плюс", м. Дніпро про стягнення 26109,59 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Здоров`я плюс" (49044, м. Дніпро, вул. Гоголя, буд. 19, кв. 84, ідентифікаційний код 38433312) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Інгредія" (04112, м. Київ, вул. О. Теліги, буд. 4, ідентифікаційний код 40284933) заборгованість в розмірі 25 000 (двадцять п`ять тисяч) грн. 00 коп. внаслідок неналежного виконання грошового зобов`язання щодо оплати за поставлений товар за Договором поставки № 01122016 від 01.12.2016, пеню в розмірі 1109 (одна тисяча сто дев`ять) грн. 59 коп., витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп., про що видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано 20.06.2019

Суддя Н.М. Євстигнеєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.06.2019
Оприлюднено24.06.2019
Номер документу82497278
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/1414/19

Судовий наказ від 11.07.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Рішення від 20.06.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 23.04.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 10.04.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні