ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.06.2019Справа № 910/2684/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н. І. , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін господарську справу
про стягнення 33 065, 33 грн.
Без виклику представників учасників процесу.
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Транс-Атлас" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕК Каргомоторс" (далі - відповідач) про стягнення 33 065, 33 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань перед позивачем за заявкою на автомобільне перевезення вантажу № 165/05 від 07.09.2019, у зв`язку з чим у Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕК Каргомоторс" виникла заборгованість перед позивачем.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/2684/19 та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У зв`язку із перебуванням судді Алєєвої І.В. у відпустці, 08.05.2019 було проведено повторний автоматичний розподіл цієї справи.
За результатами повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями, проведеного на підставі розпорядження керівника апарату, справу було передано для розгляду судді Ягічевій Н.І.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.05.2019 суддею Ягічевою Н. І. прийнято справу №910/2684/19 до свого провадження та ухвалено розгляди справу за правилами спрощеного позовного без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Про розгляд Господарським судом міста Києва справи №910/2684/19 відповідач повідомлявся належним чином за адресою, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 3, офіс 12), що підтверджується довідкою відділення поштового зв`язку про повернення поштового відправлення із зазначенням причини повернення - "інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення", та поштовим конвертом, в якому ухвала суду була направлена відповідачу.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Приписами статті 248 ГПК передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 4 та 5 статті 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
За доводами позивача, Приватне підприємство "Транс-Атлас" надало послуги відповідачу по перевезенню вантажу за маршрутом с. Білокоровичі (Україна) - Польща - м. Вільнус (Литва) на загальну суму 1050 євро, що еквівалентно 33 065,33 грн. по курсу НБУ на дату розвантаження, проте відповідач вказані послуги не оплатив.
З матеріалів справи вбачається, що 07.09.2018 між сторонами було укладено заявку на автомобільне перевезення вантажу № 165/05, за умовами якої позивач як перевізник зобов`язався надати відповідачу як замовнику (експедитору) автотранспортний засіб і здійснити перевезення вантажу, а саме: паливні гранули в пакетах вагою 22 тони, об`ємом - 86 м3 за маршрутом с. Білокоровичі (Україна) - Польща - м. Вільнус (Литва).
Сторони визначили у заявці вартість послуг та умови оплати, а саме: 1050 євро, що еквівалентно 33 065,33 грн. по курсу НБУ на дату розвантаження, протягом 10 банківських дні після отримання отримання оригіналів документів. В даній заявці сторонами також погоджено марку автомобіля SCANIA державник реєстраційний номер НОМЕР_1 / НОМЕР_2 .
Судом також встановлено, що у заявці сторонами визначено адреса завантаження, розвантаження.
За твердженням позивача, Приватне підприємство "Транс-Атлас" виконало заявку відповідача та надало послуги по перевезенню вантажу у строки визначені у заявці, що підтверджується міжнародно-транспортною накладною (СМR) б/н від 18.11.2018. Також позивач зазначає, що оригінали документів, а саме: рахунок-фактуру № 3497 від 19.11.2018, акт надання послуг № 3497 від 19.11.2018 та СМR направляв на адресу відповідача для оплати послуг у розмірі визначеному у заявці.
Однак, відповідачам в супереч своїх зобов`язань перед позивачем за заявкою на автомобільне перевезення вантажу № 165/05 від 07.09.2018 не виконав, надані послуги не оплатив.
З метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з претензією вих. № б/н від 20.02.2019 щодо погашення заборгованості за надані транспортні послуги по перевезенню вантажу.
За доводами позивача, станом на дату подачі позовної заяви зобов`язання з оплати наданих послуг по автомобільному перевезенню вантажу в повному обсязі не виконано.
Доказів сплати відповідачем суми 33 065,33 грн. також суду не надано.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Приватне підприємство "Транс-Атлас" підлягають задоволенню з наступних підстав.
Внаслідок укладення сторонами заявки № 165/05 від 07.09.2018 на автомобільне перевезення вантажу, між сторонами згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов`язки.
Оскільки, між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Як встановлено ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надано відповідачу транспортно-експедиційні послуги по маршруту Хуст с. Білокоровичі (Україна) - Польща - м. Вільнус (Литва), що підтверджується міжнародно-транспортною накладною (СМR) б/н від 18.11.2018, належним чином засвідчена копія якої міститься в матеріалах справи.
Також в матеріалах справи наявні належним чином засвідчені копії рахунку-фактури № 3497 від 19.11.2018 на суму 33 065,33 грн. та акту надання послуг № 3497 від 19.11.2018, та докази направлення таких документів на адресу відповідача (опис вкладення до цінного листа, квитанція про відправлення ориганалів документів від 05.02.2019, накладна № 4302000806510 та фіскальний чек з Укрпошти).
Відповідач в порушення взятих на себе зобов`язань не розрахувався за надані позивачем послуги.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Отже, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України, враховуючи строки сплати, зазначені у заявці, строк виконання грошових зобов`язань відповідача по сплаті за надані послуги на момент вирішення спору настав.
Враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, розміру позовних вимог не оспорив та належних доказів на заперечення відомостей повідомлених позивачем не надав, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги частині стягнення суми основного боргу нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню в сумі 33 065,33 грн.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин(фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідачем не надано суду жодних доказів належного виконання зобов`язань за заявкою № 165/05 від 07.09.2018 як і не надано доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги або свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлену до стягнення суму заборгованість.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства "Транс-Атлас" підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕК Каргомоторс" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 3, офіс 12, код ЄДРПОУ 42329279) на користь Приватного підприємства "Транс-Атлас" (45635, Волинська обл., Луцький район, село Піддубці, вул. Миру, буд. 27, код ЄДРПОУ 36071694) 33 065 (тридцять три тисячі шістдесят п`ять) грн. 33 коп. основного боргу та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.
Повний текст рішення складено 19.06.2019.
Суддя Н. І. Ягічева
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2019 |
Оприлюднено | 21.06.2019 |
Номер документу | 82497640 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ягічева Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні