Рішення
від 20.06.2019 по справі 397/544/19
ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія

Справа № 397/544/19

н/п : 2/397/236/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.06.2019року. Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Мирошниченка Д.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Петренко Л.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Несватківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області про визнання права на спадкове майно ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати за нею право на земельну частку (пай) площею 3,40 га в умовних кадастрових одиницях, згідно сертифіката серії НОМЕР_1 , зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів по КСП Іскра Несватківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області за № 536 від 25.04.1997 року в порядку спадкування за правом спадкової трансмісії після смерті ОСОБА_2 .

В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її свекруха ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, до якої входить вищевказана земельна ділянка. Вона являється спадкоємцем спадкового майна за правом спадкової трансмісії, у відповідності до Цивільного кодексу (далі ЦК) Української РСР, так як її чоловік ОСОБА_3 , який був сином ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто після відкриття спадщини, не встигнувши її оформити. Оскільки, на день смерті свекрухи ОСОБА_2 він був з нею зареєстрований, то вважається таким, що спадщину прийняв, у відповідності до ЦК Української РСР. Звернувшись до державного нотаріуса щодо отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, отримала відмову у вчиненні нотаріальних дій по причині відсутності у неї оригіналу правовстановлюючого документу - сертифікату на земельну ділянку.

Позивач та її представник у судове засідання не з?явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити (а.с. 20, 94).

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечував (а.с. 43, 92).

Згідно ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийняті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши матеріали позовної заяви, враховуючи клопотання відповідача про те, що не заперечує проти задоволення вимог позивача, таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе розглянути дану цивільну справу у підготовчому судовому засіданні, за наслідками чого винести рішення про задоволення позовних вимог позивача.

У підготовчому судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4 , яка була матір?ю ОСОБА_3 , який був чоловіком позивача ОСОБА_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 5-8).

Згідно довідки Комунального підприємства житлово-експлуатаційної організації № 1 міської ради м. Кропивницький № 5307 від 06.12.2018 року ОСОБА_4 , 1918 року народження, була зареєстрована в АДРЕСА_1 ; також були зареєстровані та проживали син - ОСОБА_3 , 1955 року народження ( НОМЕР_2 .03.2003 року), чоловік - ОСОБА_5 , 1909 року народження (знятий з реєстрації 01.09.1998 року) та невістка - ОСОБА_1 , 1954 року народження, яка на даний час проживає одна за вказаною адресою (а.с. 18-19).

Витягами зі Спадкового реєстру (заповітів та спадкових справ) підтверджується відсутність інформації про наявність заповітів та спадкових справ після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 14-15).

З матеріалів спадкової справи № 53 встановлено, що із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 , звернувся її син - ОСОБА_3 (а.с. 84-89).

Витягами зі Спадкового реєстру (заповітів та спадкових справ) підтверджується відсутність інформації про наявність заповітів та після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 була заведена спадкова справа (а.с. 16-17).

З матеріалів спадкової справи № 982 встановлено, що із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , звернулася його дружина - позивач ОСОБА_1 (а.с. 61-83).

Отже, позивач на даний час є єдиною спадкоємицею після свого чоловіка, який у свою чергу був спадкоємцем після ОСОБА_4 .

Згідно листа відділу в Олександрівському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, на ім`я ОСОБА_4 виготовлений Сертифікат на право власності на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , який зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Іскра на території Олександрівської селищної ради за № 536 від 25.04.1997 року; зазначений сертифікат власником не отриманий та зберігається у Відділі в Олександрівському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (а.с. 12).

Відповідно до Сертифікату серія НОМЕР_1 , ОСОБА_4 мала право на земельну частку (пай) по КСП Іскра Олександрівської селищної ради розміром 3,40 га (а.с. 10).

Державним нотаріусом Шполянською А.О. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки нотаріусу не подано правовстановлюючий документ (а.с. 11).

Таким чином, ОСОБА_4 на момент смерті, була власником сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , який зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Іскра на території Олександрівської селищної ради за № 536 від 25.04.1997 року , але даний сертифікат вона не отримала.Отже, судом встановлено, що на момент смерті, ОСОБА_3 мав право на земельну частку (пай) по КСП Іскра на території Олександрівської селищної ради.

Відповідно до довідки Несватківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області № 168 від 03.04.2019 року, згідно схеми поділу земель КСП Іскра за ОСОБА_4 значиться земельна частка (пай) під № НОМЕР_3 , загальною площею - 3,42 га (в т.ч. рілля - 3,42 га) в межах Несватківської сільської ради. Сертифікат на земельну частку (пай) не витребуваний - серія НОМЕР_1 (а.с. 95).

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК Української РСР 1963 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 524 ЦК Української РСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ст. 525 ЦК Української РСР, часом відкриття спадщини визначається день смерті спадкодавця.

Згідно ч. 1 ст. 548 ЦК Української РСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Згідно ч. 1 ст. 549 ЦК Української РСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст. 551 ЦК Української РСР, якщо спадкоємець, закликаний до спадкоємства за законом або заповітом, помер після відкриття спадщини, не встигнувши її прийняти в установлений строк (ст. 549 цього Кодексу), право на прийняття належної йому частки спадщини переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

Норми цивільного законодавства передбачають, що спадкоємець успадковує майно або право на нього.

Згідно п. 17 Перехідних положень ЗК України, сертифікати на право володіння земельною часткою (паєм) вважаються правовстановлюючими документами при пред`явленні вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Відповідно до рекомендацій, викладених у п. 11 постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах спадкування , при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_3 , який прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , помер і не оформив своїх спадкових прав. Його дружина, позивач у справі, є спадкоємцем за спадковою трансмісією та вважається такою, що спадщину прийняла.

Спадщина складається з права на земельну частку (пай), згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , виданого на ім?я ОСОБА_4 , зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів за № 536 від 25.04.1997 року по КСП Іскра на території Несватківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області.

Позивач не має можливості оформити спадщину через нотаріальну контору у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на його ім?я.

Отже, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підтверджені належними доказами.

Керуючись ст.ст. 200, 206, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Несватківської сільської ради Олександрівського району Кіровоградської області про визнання права на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) площею 3,40 га, згідно сертифікату серії НОМЕР_1 , що зареєстрований в книзі реєстрації сертифікатів на право власності на земельну частку (пай) по КСП Іскра Несватківської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області за № 536 від 25.04.1997 року, що належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за правом спадкової трансмісії.

На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Олександрівський районний суд Кіровоградської області).

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , ІПН - НОМЕР_4 .

Представник позивача: ОСОБА_6 Тетяна Степанівна, АДРЕСА_3 , свідоцтво № 326/н від 22.12.2008 року, ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 .

Відповідач: Несватківська сільська рада Олександрівського району Кіровоградської області, 27308, Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Несваткове, код ЄДРПОУ - 24149623.

Суддя: /підпис/:

Копія вірна:

Рішення набуло законної сили "___"


року та підлягає виконанню.

Оригінал рішення зберігається у справі №397/544/19.

Суддя Олександрівського районного суду

Кіровоградської області Д.В. Мирошниченко

СудОлександрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення20.06.2019
Оприлюднено21.06.2019
Номер документу82506312
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —397/544/19

Рішення від 20.06.2019

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 28.05.2019

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 03.05.2019

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

Ухвала від 08.04.2019

Цивільне

Олександрівський районний суд Кіровоградської області

Мирошниченко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні