Ухвала
від 20.06.2019 по справі 547/516/19
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Семенівський районний суд Полтавської області

Справа №547/516/19

Провадження №2/547/309/19

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 червня 2019 року смт.Семенівка

Суддя Семенівського районного суду Полтавської області Атаманова С.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про зобов`язання повернути земельну ділянку, стягнення збитків, завданих незаконним обробітком земельної ділянки, та стягнення збитків, завданих незаконним знищенням межових знаків земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про: 1) зобов`язання відповідача повернути йому у користування земельну ділянку площею 4,8175 га сільськогосподарського призначення, кадастровий номер: НОМЕР_1 , місцезнаходженням якої є територія Устимівської сільської ради Семенівського району Полтавської області; 2) стягнення збитків у сумі 60581 грн. 52 коп., завданих незаконним обробітком у 2018 році земельної ділянки площею 4,8175 га сільськогосподарського призначення, кадастровий номер: НОМЕР_1 ; та 3) стягнення збитків у сумі 3000 грн. 00 коп., завданих незаконним знищенням межових знаків земельної ділянки площею 4,8175 га, сільськогосподарського призначення, кадастровий номер: НОМЕР_1 .

18.06.2019 року позовна заява передана з канцелярії суду для вирішення питання про відкриття провадження судді Атамановій С.Ю..

Відповідно до ч.1 ст.187 ЦПК України суддя відкриває провадження у справі за відсутності, крім іншого, підстав для залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, вважаю, що подана ОСОБА_1 позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України, а саме, позовна заява не містить:

1) відомих номерів засобів зв`язку відповідача, хоча з доданої до позовної заяви копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається наявність інформації про здійснення зв`язку з фізичною особою-підприємцем (п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України);

2) зазначення ціни позову (п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України);

3) зазначення доказів, що підтверджують обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги (п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України).

Таким чином, з метою усунення вказаних недоліків позовної заяви, позивачу по справі необхідно надати суду належним чином оформлену позовну заяву, зазначивши в ній:

1) відомі номери засобів зв`язку відповідача, виходячи з даних, зазначених у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

2) ціну позову, виходячи з того, що позовна вимога позивача про стягнення збитків є позовною вимогою майнового характеру, за якою ціна позову визначається сумою, яка стягується (п.1 ч.1 ст.176 ЦПК України); позовна вимога про повернення земельної ділянки також є позовною вимогою майнового характеру, за якою ціна позову визначається відповідно до п.2 ч.1 ст.176 ЦПК України - вартістю майна (нормативно-грошовою оцінкою земельної ділянки);

3) зазначення доказів, що підтверджують обставини, якими позивач обгрунтовує свої вимоги, зокрема, щодо перебування належної їй земельної ділянки в користуванні саме відповідача по справі, знищення відповідачем межових знаків тощо.

Також позивачем при поданні до суду позовної заяви лише частково виконані вимоги ч.4 ст.177 ЦПК України, яка передбачає, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Так, до позовної заяви позивачем ОСОБА_1 додано три оригінали квитанцій від 10.06.2019 року про сплату судового збору в загальній сумі 2305 грн.20 коп. з розрахунку по 768 грн. 40 коп. за кожну позовну вимогу.

Відповідно до ч.2 ст.133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно положень ч.1 ст.4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України Про державний бюджет України на 2019 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2019 року визначений у розмірі 1921 грн.00 коп..

Відповідно до п.п.2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір за подання фізичною особою до суду позовної заяви немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 768 грн. 40 коп. (1921 грн. х 0,4), а відповідно до п.п.1 п.1 ч.2 ст.4 цього Закону за подання позовної заяви майнового характеру - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З огляду на викладене, позивачем було сплачено судовий збір за три позовні вимоги, без зазначення їх майнового чи немайнового характеру, про: 1) зобов`язання повернути земельну ділянку площею 4,8175 га сільськогосподарського призначення, кадастровий номер: НОМЕР_1 , місцезнаходженням якої є територія Устимівської сільської ради Семенівського району Полтавської області; 2) стягнення збитків у сумі 60581 грн. 52 коп., завданих незаконним обробітком у 2018 році земельної ділянки площею 4,8175 га сільськогосподарського призначення, кадастровий номер: НОМЕР_1 ; та 3) стягнення збитків у сумі 3000 грн. 00 коп., завданих незаконним знищенням межових знаків земельної ділянки площею 4,8175 га сільськогосподарського призначення, кадастровий номер: НОМЕР_1 .

Разом з тим, до предмета позову, виходячи зі змісту позовної заяви, входить позовна вимога про повернення земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні відповідача, а саме: земельної ділянки площею 4,8175 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , нормативна грошова оцінка яких була визначена ще станом на дату укладення договору оренди землі від 01.01.2011 року у розмірі 84471 грн. 50 коп..

Відповідно до ст.181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Згідно з ч.1 ст.190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.

Таким чином, позовна вимога про повернення земельної ділянки у розумінні змісту даної статті є майновою вимогою, тобто судовий збір за її подання до суду підлягає сплаті за ставкою, встановленою для позовної заяви майнового характеру (ухвала Верховного Суду від 04.03.2019 року у справі №923/441/18).

За змістом п.2 ч.1 ст.176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності або про його витребування - вартістю майна.

Таким чином, судовий збір за подання до суду позовної вимоги про витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості, - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.

З огляду на викладене, позивач при поданні позову до суду та визначенні ціни позову, повинен був врахувати нормативно-грошову оцінку (вартість) земельної ділянки, що є, на думку позивача, об`єктом неправомірного користування відповідача, та сплатити судовий збір за позовну вимогу про повернення земельної ділянки, як вимогу майнового характеру, за ставкою, передбаченою п.п.1 п.1 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір - 1 відсоток ціни позову (нормативно-грошової оцінки землі), але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, позивачу для виконання вимог ч.4 ст.177 ЦПК України необхідно сплатити судовий збір за позовну вимогу про повернення земельної ділянки площею 4,8175 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , виходячи із нормативно-грошової оцінки (вартості) цієї земельної ділянки на дату звернення до суду з позовною заявою (1% від вартості земельної ділянки).

Разом з тим, у разі доведення позивачем неможливості встановити нормативно-грошову оцінку земельної ділянки на момент пред`явлення позову до суду, що має бути підтверджене належним чином шляхом отримання інформації від уповноваженого державного органу, що здійснює відповідні повноваження в сфері земельних ресурсів, судовий збір за позовну вимогу про повернення земельної ділянки підлягає сплаті, виходячи з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної в договорі оренди, а саме: 84471 грн.50 коп., що становить розмір судового збору 844 грн. 72 коп. (1 % від ціни позову).

З огляду на викладене, позивачу, з урахуванням сплаченого судового збору за позовну вимогу про повернення земельної ділянки в сумі 768 грн.40 коп. необхідно доплатити судовий збір за одну позовну вимогу майнового характеру про повернення земельної ділянки, виходячи із нормативно-грошової оцінки (вартості) земельної ділянки на дату подання позову до суду (з розрахунку 1% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, однак не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) або у разі надання доказів неможливості встановлення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки на дату звернення до суду доплатити судовий збір в розмірі 76 грн. 32 коп. (844 грн. 72 коп. (1% від 84471 грн. 50 коп.) - 768 грн. 40 коп. (сплачених за одну позовну вимогу про повернення земельної ділянки при подачі позову до суду)).

Реквізити для сплати судового збору:

отримувач коштів: Семенівське УК/Семенівський р-н/22030101;

код за ЄДРПОУ 37541502

рахунок:31216206016442

банк отримувача: Казначейство України

код банку отримувача: 899998

Також позивачем по справі не виконані вимоги ч.5 ст.177 ЦПК України щодо обов`язку додати до позовної заяви всі наявні в неї докази, що підтверджують обставини, на яких грунтуються позовні вимоги (якщо додаються письмові докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів), оскільки згідно положень ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Натомість позивачем не виконані зазначені вимоги, оскільки додані ним до позовної заяви та її копії ксерокопії документів не відповідають зазначеним вище вимогам щодо засвідчення копій документів, як письмових доказів, оскільки не містять ні підпису позивача, ні дати такого засвідчення.

Таким чином, для виконання вимог ч.5 ст.177 ЦПК України позивачу необхідно додати до позовної заяви та її копії копії документів, засвідчених у встановленому законом порядку або відповідно до вимог ч.5 ст.95 ЦПК України, зазначених вище.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

З урахуванням викладеного, суддею в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначені недоліки позовної заяви та спосіб їх усунення.

Відповідно до приписів ч.2 ст.185 ЦПК України, з урахуванням характеру встановлених суддею недоліків позовної заяви, позивачу ОСОБА_1 необхідно встановити строк для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення йому даної ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст.175, 176, 177, 185, 258, 260, 261, 353 ЦПК України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про зобов`язання повернути земельну ділянку, стягнення збитків, завданих незаконним обробітком земельної ділянки, та стягнення збитків, завданих незаконним знищенням межових знаків земельної ділянки - залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення йому копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити позивачу, що у разі виконання ним вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України відповідно до ухвали суду, позовна заява вважатиметься поданою в день її первісного подання до суду.

Якщо позивачем не будуть усунуті недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення.

Суддя Семенівського районного суду

Полтавської області С.Ю.Атаманова

СудСеменівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.06.2019
Оприлюднено21.06.2019
Номер документу82508109
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —547/516/19

Ухвала від 27.01.2020

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

Ухвала від 16.10.2019

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Атаманова С. Ю.

Ухвала від 08.07.2019

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Атаманова С. Ю.

Ухвала від 20.06.2019

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Атаманова С. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні