Справа № 585/1873/19
Номер провадження 2/585/685/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2019 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі
головуючого судді - Євтюшенкової В.І.
з участю секретаря судового засідання - Ковган О.В.,
справа № 585/1873/19, провадження № 2/585/685/19
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач: Малобубнівська сільська рада Роменського району Сумської області,
розглянув в порядку загального позовного провадження, у відкритому підготовчому засіданні справу про визнання права власності на земельні ділянки у порядку спадкування.
Представник позивача: Давидов А.Г., який діє на підставі довіреності від 03.10.2017 року.
Представник відповідача: Малобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області за законом - Король В.
в с т а н о в и в:
Стислий виклад позицій учасників справи:
22 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права власності на земельні ділянки у порядку спадкування. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , що проживала у м. Молодогвардійськ, Луганської області. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку, свідоцтво про право власності на який вона вже отримала, та земельної ділянки площею 4,019 га, що розташована на території Малобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області, яка належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю. На момент успадкування будинку вона не знайшла державний акт і не змогла подати його нотаріусу. Відсутність оригіналу державного акта у момент переоформлення спадщини унеможливила видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначену земельну ділянку. За таких обставин вона звернулася до нотаріуса, яка повідомила, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, а тому необхідно подати заяву про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини. Оскільки документи, відповідно до яких вона оформлювала спадкові права на будинок матері не збереглися, з метою подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини, їй довелося звертатися до суду із заявою про встановлення факту проживання із спадкодавцем на день відкриття спадщини. Рішенням Сумського районного суду Сумської області від 20.02.2018 року встановлено факт її постійного проживання (на момент відкриття спадщини) з матір`ю ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після набрання зазначеним судовим рішенням законної сили, вона звернулася до Другої сєверодонецької державної нотаріальної контори Луганської області з метою оформлення спадкових прав на земельну ділянку. 06 березня 2019 року державними нотаріусом ОСОБА_3 прийнято постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 4, 019 га після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . Раніше заведена спадкова справа залишається на тимчасово непідконтрольній українській владі території.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
22 травня 2019 року судом відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження (а.с.17).
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 не з`явилися. Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його присутності та присутності позивача. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі і просять задовольнити (а.с.24, 25).
Представник відповідача - Малобубнівської сільської ради Роменського району у підготовче засідання не з`явився. Від сільського голови до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнають, просять їх задовольнити в повному обсязі (а.с.23).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Під час розгляду справи судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 29 листопада 2006 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Молодогвардійськ, Луганської області (а.с.7).
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками вказані - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (а. с. 8).
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Малобубнівської сільської ради, про те, що на території сільської ради за ОСОБА_2 , дійсно значиться земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3, 1610 га (а. с. 9).
Державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 , що посвідчує право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,019 га, виданий 22.03.2002 року (а.с.10).
Згідно рішення Сумського районного суду Сумської області від 20.02.2018 року встановлено факт постійного проживання (на момент відкриття спадщини) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 11).
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 07 березня 2019 року державним нотаріусом Чиркіною Т.Д. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку на території Малобубнівської сільської ради Роменського району, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 (а. с. 12).
Згідно висновку експертів про вартість земельних ділянок від 28.03.2019 року загальна вартість земельного паю, який складається з трьох ділянок загальною площею 4, 019 га, становить 80527 грн. (а. с. 13).
З досліджених вище письмових матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_7 .
Норми права, застосовані судом:
У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України суд вважає за можливе постановити рішення у підготовчому провадженні.
В силу ч. 4 ст. 206 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`являти позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Як вбачається з правових позицій Верховного Суду України, викладених в Постанові Пленуму Суду № 2 від 12.06.2009 р. Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Мотиви суду
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази за власним переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, кожен окремо та в сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивач є спадкоємцем за законом, але не має можливості оформити свої спадкові права, тому права позивача підлягають захисту у судовому порядку.
Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений нею судовий збір.
Також судом застосовані норми процесуального права, передбачені ст. ст. 17,18, 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України.
Суд вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Малобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області, про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування, задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на спадкове нерухоме майно - земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,161 га, площею 0, 477 га та площею 0, 381 га, розташовані на території Малобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області, які належали померлій ОСОБА_7 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 , виданого 22.03.2002 року на підставі рішення 14 сесії 23 скликання Малобубнівської сільської Ради народних депутатів від 18 вересня 2001 року і зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 231.
Стягнути з Малобубнівської сільської ради Роменського району Сумської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 805 грн. 27 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Малобубнівська сільська рада Роменського району Сумської області, місцезнаходження: 42055, Україна, Сумська область, Роменський район, с. Малі Бубни, вул. Калнишевського, 10, код ЄДРПОУ 04388923.
Повне рішення складено 20 червня 2019 року.
Суддя: підпис…
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2019 |
Оприлюднено | 23.06.2019 |
Номер документу | 82544755 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Євтюшенкова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні