Рішення
від 05.06.2019 по справі 363/4156/18
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

05.06.2019 Справа № 363/4156/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2019 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Чіркова Г.Є.

при секретарі Гавриленко Ю.С.,

за участі заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вишгороді цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Тиврівська державна нотаріальна контора Вінницької області, Шершнівська сільська рада Тиврівського району Вінницької області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою, в якій просить встановити факт його постійного проживання разом з спадкодавцем його дідом ОСОБА_3 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід ОСОБА_3 , після його смерті відкрилась спадщина на належні йому на праві власності земельну ділянку загальною площею 6,2044 га, яка розташована на території Шершнівської сільської ради та майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства. З початку січня 2004 року він проживав разом з дідом ОСОБА_3 без реєстрації місця проживання. Зазначив, що він доглядав за хворим дідом, з яким вони вели спільне господарство та побут. Після смерті останнього заявник звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом, однак отримав відмову, оскільки ним пропущено встановлений термін на звернення з такою заявою.

Заявник в судовому засіданні пояснив, що з січня 2004 року по день смерті вони проживали з дідом однією сім`єю, вели спільне господарство, він здійснював за ОСОБА_3 догляд. Заявник, посилаючись на те, що він зареєстрований за іншою, ніж у спадкодавця адресою, однак постійно проживав з останнім, але не може документально довести нотаріусу факт свого постійного спільного проживання зі спадкодавцем по день його смерті, що необхідно йому для прийняття спадщини за заповітом, просить суд встановити факт його постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Представник заявника заяву підтримав просив про її задоволення в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, але подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення заявника, свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вставлено з матеріалів справи заявник є онуком ОСОБА_3 з яким проживав разом з січня 2004 року по день смерті останнього, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

24 жовтня 2004 року ОСОБА_3 склав заповіт на ОСОБА_1 , яким заповів останньому належні йому земельну ділянку загальною площею 6,2044 га, яка розташована на території Шершнівської сільської ради та на належний йому майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.

Згідно довідки Виконавчого комітету Шершнівської сільської ради № 458 від 01 серпня 2018 року ОСОБА_3 проживав і був зареєстрований до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 по АДРЕСА_1 .

З довідки Виконавчого комітету Шершнівської сільської ради № 459 від 01 серпня 2018 року вбачається, що ОСОБА_3 проживав і був зареєстрований до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за вищевказаною адресою та разом з померлим проживав без реєстрації ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_4 до дня смерті ОСОБА_3

З Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку І- НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_3 є власником земельну ділянку загальною площею 6,2044 га, яка розташована на території Шершнівської сільської ради.

Як вбачається з свідоцтва про народження № НОМЕР_3 від 01 вересня 1953 року вбачається, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_4 .

В свою чергу з свідоцтва про народження № НОМЕР_4 від 20 серпня 1970 року вбачається, що ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.

Заявник подав заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 згідно вимог ст. 1269 ЦК України, що підтверджується копією заяви від 28 липня 2018 року.

Однак 05 вересня 2018 року заявник отримав відмову нотаріуса у зв`язку з пропущенням шестимісячного терміну для звернення з заявою про прийняття спадщини.

Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у суді зазначили, що вони були сусідами з померлим ОСОБА_3 Ствердили, що заявник є онуком ОСОБА_3 та з січня 2004 року він проживав разом з дідом однією сім`єю до смерті діда, якого ж заявник поховав. Заявник доглядав за дідом та вів господарство, готував їжу, сплачував за комунальні послуги. ОСОБА_3 потребував стороннього догляду, а онук з ним постійно проживав доглядав за ним.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти,від яких залежить виникнення,зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

З роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30.05.2008 року, вбачається, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до п.п. 3, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Оскільки заявник не може надати документи, які підтверджують його фактичне проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Встановлено, що згідно копії паспорта заявник зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , однак під час відкриття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 заявник постійно проживав разом зі спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 та в такий спосіб фактично прийняв спадщину.

Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року - доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Так як такі документи у заявника відсутні, то він звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, маючи за мету оформлення та видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.

Метою звернення заявника до суду є встановлення факту його постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

Заявник є єдиним спадкоємцем після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 На момент смерті він постійно проживав зі спадкодавцем, в його будинку, тому на час відкриття спадщини заяву нотаріусу у шестимісячний термін не подавав, про відмову від спадщини не заявляв. Оскільки зареєстроване місце проживання заявника відмінне від спадкодавця, державний нотаріус Тиврівської державної нотаріальної контори Вінницької області відмовив заявнику у вчиненні нотаріальної дії.

Судом встановлено, що з ІНФОРМАЦІЯ_4 по саму дату смерті ОСОБА_3 , а саме 24 листопада 2004 року заявник постійно проживав разом з спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином, оскільки заявник, як спадкоємець за заповітом постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявив про свою відмову від спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину.

Таким чином, суд вважає, що заява є обґрунтованою, яка знайшла своє підтвердження у судовому засіданні, тому її слід задовольнити.

На підставі викладеного і керуючись 259, 265, 268, 293, 294, 315 ЦПК України,

вирішив:

заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Повне судове рішення складено 20 червня 2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного рішення шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_5 виданий 28 листопада 1996 року Радянським РУ ГУ МВС України в м. Києві зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Заінтересовані особи: Тиврівська державна нотаріальна контора Вінницької області, знаходиться за адресою: Вінницька область, смт. Тиврів, вул. Шевченка, 5.

Шершнівська сільська рада Тиврівського району, Вінницької області, знаходиться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, с. Шершні, вул. Щорса, 2, код ЄДРПОУ 20088959.

Суддя

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення05.06.2019
Оприлюднено25.06.2019
Номер документу82573857
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —363/4156/18

Рішення від 05.06.2019

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

Рішення від 05.06.2019

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

Ухвала від 06.02.2019

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

Ухвала від 15.11.2018

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

Ухвала від 22.10.2018

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні