Номер справи 220/859/19
Номер провадження № 2/220/320/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2019 року смт.Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Яненко Г.М.,
за участю секретаря - Черняєвій С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ТОВ Агро-Путь до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Шевченківської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ:
11.04.2019 року ТОВ Агро-Путь через представника Король Т.В. подано позовну заяву до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Шевченківської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно.
Вимоги мотивовано тим, що позивачем набуто право власності на об`єкт нерухомого майна без дотримання вимог законодавства, що перешкоджає йому оформити право власності на це майно.
Сторони та їх уповноважені представники в судове засідання не з`явились.
Від представника позивача надійшла заява, в якій вона вимоги підтримала повністю та просила суд здійснювати розгляд спорави без її участі та участі позивача.
Від відповідача виконкому Шевченківської сільської ради надійшла заява в якій він просить розглянути справу без присутності його представника.
Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , до суду не з`явилися, надали заяви в яких позов визнали та клопотали про розгляд справи за їх відсутності.
Обґрунтованість заявлених вимог підтверджується також і зібраними у справі доказами. Так, розглянувши матеріали справи, судом встановлено:
Відповідно до протоколу засідання комісії по розпаюванню по СТОВ Ленинський путь № 27 від 28.05.2015 року комісія з розпаювання вирішила виділити власникам сертифікатів на майнові паї (Відповідачам по справі) будівлю складу №1 1976 року побудови (а.с.18).
З копії Акта прийому-передачі основних засобів СТОВ Ленинський путь від 03.06.2015 року, вбачається, що відповідачам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 П передається в рахунок майнового паю будівля складу №1 1976 року побудови загальною вартістю 68444,48 грн (а.с.19).
Згідно копії протоколу загальних зборів ТОВ Ленінський путь , відповідно до Закону України від 09.04.2015 року Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки назву СТОВ Ленінський путь було змінено на ТОВ Агро-Путь . СТОВ Ленінський путь , є правонаступником КСП Ленінський путь . (а.с. 7).
01.11.2018 року між на ТОВ Агро-Путь та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 укладені договори купівлі продажу частки майна, що визначається у вартісному виразі 30% від остаточної вартості (а.с. 21,23,25,27).
Факт виконання зобов`язання за договором з боку позивача підтверджуються видатковими касовими ордерами про видачу коштів на ім`я ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (а.с.20,22,24,26), що дає підстави вважати його добросовісним набувачем.
Відповідно до складеного 17.04.2018 року КП Великоновосілківське РБТІ технічного паспорта на виробничий будинок будівлю складу АДРЕСА_1 , розташовану по вулиці АДРЕСА_2 село Воскресенка АДРЕСА_3 , нерухоме майно за вказаною адресою складається з будівлі складу 1976 року побудови літера А-1 та прибудови а-1 1976 року побудови (а.с. 12-17).
Згідно листа відділу реєстрації Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району Донецької області від 10.04.2019 року чинне законодавство не передбачаює проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно на підставі Акту прийому передачі майна, що передається в рахунок майнового паю, що позбавляє відповідачів зареєструвати своє право власності на відповідні частки у спільному майні та подальшого оформлення їх відчудження в установленому законом порядку (а.с. 33).
П.1 Порядку оформлення правонаступництва за зобовязаннями реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики України 14.03.2001 року №63 встановлюється, що порядок оформлення правонаступництва за зобов`язаннями реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств (далі - Порядок) розроблено згідно з Цивільним кодексом УРСР, Законами України "Про власність", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", іншими нормативно-правовими актами України, з метою забезпечення виконання Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" та з урахуванням особливостей правонаступництва при реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств.
П. 13 цього Порядку встановлюється, що при реорганізації КСП всі його члени припиняють членство в ньому і відповідно до чинного законодавства мають право на отримання майнового паю. П. 14 встановлюється, що у процесі реорганізації кожен із членів КСП має право прийняти рішення про отримання майна спільно з іншими членами КСП шляхом укладання договору про спільне володіння та користування майном з подальшою передачею його в оренду єдиним комплексом.
Згідно п. 15 цього Порядку, майно на загальну суму невитребуваних паїв (майнові паї членів КСП, які не прийняли жодного із зазначених у пункті 14 рішень) залишається на балансі юридичних осіб - правонаступників, створених у процесі реорганізації КСП, разом із кредиторською заборгованістю перед співвласниками, які не отримали своїх майнових паїв у натурі в процесі вирішення майнових питань.
Підприємства - правонаступники реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств вживають в установленому порядку заходи щодо пошуку власників (спадкоємців) не витребуваних майнових паїв та забезпечення їх прав, у тому числі утримують та охороняють майно на суму невитребуваних майнових паїв; не менше двох разів на рік розміщують інформацію про перелік власників (спадкоємців) невитребуваних майнових паїв у засобах масової інформації відповідних органів виконавчої влади та на дошці оголошень сільської (селищної, міської) ради, на території якої знаходиться майно; виділяють майно в натурі відповідно до Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року N 62 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 року за N 305/5496, у разі виявлення власника невитребуваного майнового паю; вживають інші можливі заходи щодо пошуку власників (спадкоємців) невитребуваних майнових паїв та інформують регіональні комісії з врегулювання майнових питань реформованих сільськогосподарських підприємств про вжиті заходи.
Таким чином, виділяючи відповідачам власникам майнових паїв комплексу нерухомого майна механізований тік, який перебував на балансі ТОВ Агро-Путь , як правонаступник КСП Ленинський путь діяло в межах повноважень, передбачених законодавством. Позивач згідно укладеного та фактично виконаного договору купівлі продажу сплатило належну кожному власнику відповідної частки у спільному майні, проте на теперішній час як власник майна, не має можливості розпорядитися належним йому майном на власний розсуд в зв`язку з неможливістю провести реєстрацію права власності, що підтверджується зокрема відповіддю Відділу реєстрації Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району Донецької області (а.с. 33).
При цьому, договори купівлі-продажу нерухомого майна недійсними не визнавались, а їх дійсність підтверджується наступним їх схваленням сторонами, що полягало у їх фактичному виконанні та підтверджується складеними актами прийому-передачі і видатковими касовими ордерами про сплату частки вартості придбаного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , право власності підлягає державній реєстрації.
У ч. 1 ст. 27 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , наведено вичерпний перелік документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, до яких наявні у позивача документи, як то непосвідчені нотаріально договори купівлі-продажу та акти прийому-передачі нерухомого майна не належать.
Згідно ст.321ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Ст. 392 ЦК України встановлюється, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Виходячи зі змісту наведеної норми і відповідно до вказаних вище обставин, недотримання процедури укладання договору купівлі-продажу нерухомого мана, не може обмежувати права власника, на можливість ефективно скористатися своїм правом власності, яке гарантує стаття 1 Протоколу N 1.
Одночасно, у відповідності до змісту статті 386 ЦК України, захисту підлягають не тільки права і законні інтереси власників майна, а й осіб які є потенційними власниками та правомірно володіють майном на підставах передбачених законом виходячи зі змісту правочину, тобто в яких із зверненням до суду лише виникне право власності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що доводи позивача знайшли своє повне підтвердження, в звязку з чим суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. ст.ст.9, 23, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ТОВ Агро- Путь задовольнити.
Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю Агро-Путь ЄДРПОУ 30835042 право власності на будівлю складу №1, розташовану в за адресою: вул. Гагаріна 105, село Воскресенка, Великоновосілківського району, Донецької області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.М. Яненко
Суд | Великоновосілківський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2019 |
Оприлюднено | 25.06.2019 |
Номер документу | 82586598 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великоновосілківський районний суд Донецької області
Яненко Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні