Рішення
від 25.06.2019 по справі 923/376/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2019 року, м. Херсон, справа № 923/376/19

Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Завод Промстан

до Малого багатогалузевого приватного підприємства Лідер

про стягнення 80 080,56 грн,

у с т а н о в и в:

Дії, аргументи та докази Позивача

15.05.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю Завод Промстан звернулося з позовом до Малого багатогалузевого приватного підприємства Лідер про стягнення 80 080,56 грн.

У якості обґрунтування власної позиції Позивач вказав, що на підставі укладеного між ним, Малим багатогалузевим приватним підприємством Лідер та Приватною виробничо-комерційною фірмою Стройіндустрія договору про переведення боргу, Відповідач зобов`язаний сплатити 138 480,56 грн у трьохденний строк з моменту його підписання, але оплату у повному обсязі не здійснив, а тому заборгував 80 080,56 грн.

З метою підтвердження заявлених вимог, Позивач разом із позовною заявою надав та послався на наступні докази:

- договір про переведення боргу від 02.08.2018 (а.с. 16-17),

- акти звірок взаємних розрахунків (а.с. 18, 19),

- виписки по банківському рахунку (а.с. 20-27).

Дії та аргументи Відповідача

Зазначені вимоги Відповідачем не визнаються та у поданому до суду відзиві він зазначив, що:

- на даний час строк дії договору про переведення боргу сплинув,

- Позивач не звертався до нього з вимогою про погашення заборгованості у позасудовому порядку.

Процесуальні дії та рішення суду

Ухвалою суду від 20.05.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення та виклику учасників справи. Цією ж ухвалою Відповідачу встановлений строк (20.06.2019) надати відзив на позов, а позивачу строк (24.06.2019) - відповідь на відзив.

Разом із відзивом на позов Відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи з викликом сторін.

Вирішуючи це клопотання суд зазначає, що у відповідності до частини 6 статті 252 ГПК України суд може відмовити в задоволені клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов: 1) предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищую ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

У даному випадку, предметом спору є сума, яка менша ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а характер спірних правовідносин та предмет доказування не є складними, а тому не потребують проведення судового засідання.

За таких обставин, клопотання Відповідача не є обґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Установлені судом обставини

02.08.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю Завод Промстан (як Кредитором), Малим багатогалузевим приватним підприємством Лідер (як Новим боржником) та Приватною виробничо-комерційною фірмою Стройіндустрія (як Первісним боржником) укладений договір про переведення боргу.

Основними умовами цього договору, які впливають на взаємовідносини сторін щодо наявного між ними спору, є наступні:

- Цим договором регулюються відносини, пов`язані із заміною зобов`язаної сторони (Первісного боржника) у зобов`язанні, що виникає із договору № 3112-13 від 31.12.2013. № 3112-14 від 31.12.2014, укладеного між Первісним боржником та Кредитором … (пункт 1.),

- Первісний боржник переводить на нового боржника борг (грошове зобов`язання) у розмірі 138 480,56 грн (договір № 312-13 від 31.12.2013 - 34 521,92 грн, № 3112-14 від 31.12.2014 - 103 958,64 грн), що виник на підставі основних договорів, що підтверджується Актами звіріння взаєморозрахунків між Кредитором та Первісним боржником … Новий боржникзобов`язаний сплатити зазначену суму Кредитору впродовж 3 календарних днів з моменту підписання договору (пункт 2),

- Кредитор не заперечує проти заміни Первісного боржника Новим боржником в основному договорів і, підписуючи зі своєї сторони цей договір, дає свою згоду на відповідне переведення боргу в порядку та на умовах, визначених цим договором (пункт 3).

За змістом акту звірки взаєморозрахунків, складеного між ТОВ Завод Промстан та ПВКФ Стройіндустрія за результатами взаємних розрахунків за період з 01.01.2013 по 02.08.2018 по договору № 3112-13 від 31.12.2013 заборгованість ПВКФ Стройіндустрія складає 34 521,92 грн.

Водночас за змістом акту звірки взаєморозрахунків, складеного між ТОВ Завод Промстан та ПВКФ Стройіндустрія за результатами взаємних розрахунків за період з 01.01.2013 по 02.08.2018 по договору № 3112-14 від 31.12.2014 заборгованість ПВКФ Стройіндустрія складає 103 958,64 грн.

За обліковими даними Позивача Відповідачем сплачено 58 400 грн, що підтверджується банківськими виписками по рахунку Позивача, у зв`язку з чим заборгованість складає 80 080,56 грн.

Оцінка суду установлених обставин на норм діючого законодавства

Основні засади господарювання та господарські відносини в Україні, урегульовані положеннями Господарського кодексу України.

Зокрема, частиною 1 статі 173 Кодексу встановлено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

У відповідності до статті 174 Кодексу господарські зобов`язання виникають серед іншого з господарського договору та інших угод, передбачених законом.

У свою чергу, згідно з частиною 1 статі 175 Кодексу майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку; майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Отже, певні майново-господарські зобов`язання виникають на підставі відповідного договору, а наявність такого виникнення є предметом доказування у господарському спорі, що слідує з частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, за якою доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Оцінюючи звернення Позивача з позовом лише на підставі договору про переведення боргу без доведення належними доказами самого факту виникнення майново-господарського зобов`язання, суд зазначає наступне.

Так, у відповідності до статті 520 ЦК України боржник у зобов`язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу).

Таким чином, договір переведення боргу передбачає заміну боржника у зобов`язанні. Причому саме по собі зобов`язання (як і кредитор у ньому) не змінюється - змінюється тільки боржник. Інакше кажучи, на підставі договору переведення боргу у первісного боржника зобов`язання припиняються, а новий боржник вступає у зобов`язання і зобов`язаний виконати борг перед кредитором. Це, у свою чергу, означає, що новий боржник у відносинах з кредитором діє у своїх інтересах, виступаючи самостійною стороною договору, на підставі якого виникло зобов`язання.

Статтею 193 ГК України встановлені загальні правила виконання господарських зобов`язань, за якими:

- Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина 1);

- кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу … (частина 2);

- не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7).

Підводячи підсумок наведеним правовим положенням, суд зазначає, що договір про переведення боргу не є самостійним зобов`язанням, яке повинен виконати новий боржник, оскільки безпосередньо зобов`язання нового боржника виникло із укладених між кредитором та первісним боржником відповідних господарських договорів, а тому у даному випадку Позивач у відповідності до положень статті 74 ГПК України повинен довести сам факт наявності виникнення та існування зобов`язань за договорами № 312-13 від 31.12.2013 та № 3112-14 від 31.12.2014.

Проте, Позивач не надав суду належних доказів виникнення зобов`язань, які вказані у договорі про переведення боргу від 02.08.2018, а тому не довів сам факт наявності заборгованості Відповідача перед ним.

У даному контексті суд також зазначає, що за змістом положень статей 74 та 80 ГПК України обов`язок подачі доказів, який нерозривно пов`язаний із обов`язком доказування, лежить на стороні, яка на них посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а тому у суду відсутні самостійні права (без відповідного клопотання) на їх витребування.

Висновки суду з предмету судового розгляду

На підставі викладеного, за результатами оцінки наявних доказів, суд вважає, що Позивачем не доведено факту виникнення зобов`язань Відповідача перед ним, у зв`язку з чим позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат

Судовими витратами у даній справі є витрати Позивача на сплату судового збору відповідно до платіжного доручення № 7577 від 08.05.2019 у сумі 1 921 грн, які у відповідності до статті 129 ГПК України підлягають покладенню на нього.

На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України,

в и р і ш и в:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.К. Закурін

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення25.06.2019
Оприлюднено26.06.2019
Номер документу82618603
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/376/19

Рішення від 25.06.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Закурін М. К.

Ухвала від 20.05.2019

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Закурін М. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні