ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" січня 2010 р.
Справа № 11/77-2163
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом: Закритого акціонерного товариства "Терно-Корс", вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль.
до відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1.
За участю представників сторін
Позивача: Шевчук Б.П. –представник;
Відповідача: не з‘явився
Суть справи: Закрите акціонерне товариство "Терно-Корс", вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до Приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 про стягнення 8 852,12грн. заборгованості та пені.
Представник позивача позовні вимоги підтримує повністю, в підтвердження своїх позовних вимог позивач надав господарському суду копію договору оренди нежитлових приміщень №1-09/08 від 01.01.2008 року; копію договору на компенсацію витрат по енергозабезпеченню, водопостачанню та утриманню в чистоті будівлі та прибудинкової території від 01.01.2008 року; акт приймання-передачі від 05.03.2007 року; рахунки виставлені для оплати відповідачу; обґрунтований розрахунок заборгованості та пені.
В судовому засіданні 12.01.2010 року оголошувалась перерва в порядку ст. 77 ГПК України до 13.01.2010 року.
Відповідач в судове засідання не з’явився, відзив на позовну заяву не надав, а тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно д ст.75 ГПК України.
Позивач по справі подав господарському суду уточнення до позовної заяви в якому просить суд позивачем вважати Закрите акціонерне товариство "Архітектурно-будівельна науково-проектно-виробнича корпорація по комплексній організації та регенерації середовища "Терно-Корс" замість ЗАТ "Терно-Корс".
В розпочатому судовому засіданні представнику позивача роз’яснено належні сторонам права та обов’язки, передбаченні ст. ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, судом встановлено наступне:
01 січня 2008 року між Закритим акціонерним товариством "Архітектурно-будівельна науково-проектно-виробнича корпорація по комплексній організації та регенерації середовища "Терно-Корс" (далі орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (далі орендар) був укладений договір оренди нежитлових приміщень №1-09/08 (далі Договір), відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у тимчасове платне користування, у відповідності до регламенту використання, нежиле приміщення в адмінбудинку, що належить орендодавцю по вул. Шашкевича,3, к.47, загальною площею 17,5 кв. м. Загальна сума розрахункової місячної плати становить 1312,75 грн. та компенсацію комунальних послуг та тепло забезпечення. Вказані приміщення та обладнання передаються орендарю згідно Акту прийому-передачі, який є невід‘ємною частиною договору, в оренду в технічно справному, естетичному та готовому до експлуатації стані.(п.п.1.2 Договору)
На виконання умов договору оренди відповідно до акту прийому-здачі нежитлового приміщення від 05.03.2007 року Позивач передав, а відповідач прийняв у користування нежитлове приміщення №47 на 4-му поверсі в адмінбудинку по вул. Шашкевича,3 площею 17,5 кв. м.
Відповідно до п.п.3.1, 3.2 Договору Сплата орендарем орендної плати за поточний місяць до п‘ятого числа цього ж місяця, але не пізніше, як за два банківські дні з дня виставлення рахунку. Оплата всіх комунальних послуг проводиться аналогічно, згідно окремих рахунків.
Відповідач належним чином не виконував свої зобов‘язання відповідно до умов Договору в частині сплати орендної плати за користування приміщенням, внаслідок чого за період з квітня 2008 року по серпень 2008 року допустив заборгованість перед позивачем в сумі 5 595,96 грн.
01 січня 2008 року між позивачем та відповідачем був укладений договір на компенсацію витрат по енергозабезпеченню, водопостачанню та утриманню в чистоті будівлі та прибудинкової території за адресою м. Тернопіль вул. Шашкевича,3, відповідно до умов якого відповідач зобов‘язується компенсовувати позивачу витрати пов‘язані з енергозабезпеченням, водопостачанням та утриманням в чистоті будівлі та прибудинкової території, що належить на правах власності позивачу, за адресою м. Тернопіль вул. Шашкевича,3. Відповідно до п.п.3.1 Договору відповідач зобов‘язався проводити оплату компенсаційних витрат до 5 числа розрахункового місяця згідно рахунку виставленого позивачем.
Крім того, за усною домовленістю сторін відповідач зобов‘язався компенсувати витрати за користування телефоном, здійснювати оплату згідно виставлених позивачем рахунків.
Позивачем для оплати орендної плати, компенсації витрат за комунальні послуги та за користування телефонним зв‘язком виставлялись рахунки №5/07 від 11.08.2008 року; №13/08 від 01.08.2008 року; №13/07 від 01.08.2008 року; №13/06 від 30.06.2008 року; №13/05 від 29.04.2008 року, які відповідач зобов‘язувався оплатити.
Відповідач свої зобов‘язання, згідно Договору не виконав належним чином, не оплачував позивачу компенсацію за комунальні послуги та плату за користування телефоном, внаслідок чого допустив заборгованість перед позивачем по оплаті за комунальні послуги згідно договору в сумі 409,16 грн. та по оплаті за користування телефонним зв‘язком 2 188,20 грн.
У відповідності до ст.ст. 525, 526, 527, 530 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Договір найму укладається на строк, встановлений договором. Якщо строк найму не встановлений, договір найму вважається укладеним на невизначений строк.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" установлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності: сплачують комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території.
З метою досудового врегулювання спору позивачем на адресу відповідача направлялись претензії від 16.074.2008 року №01/164; від 21.08.2008 року №01/205 з вимогою погасити заборгованість, однак на день звернення позивача до суду, відповідач не надіслав відповіді на вказані претензії та суму заборгованості не сплатив.
Відповідно до п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов’язковим для виконання сторонами.
За неналежне виконання умов Договору на оренду нежитлових приміщень №1-09/08 від 01.01.2008 року позивач на підставі п. 4.17 Договору нарахував відповідачу пеню за період з 05.04.2008р. по 24.11.2009 р. в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який нараховується пеня, за кожний день прострочки, яка становить 658,80 грн.
Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання (ст. 546 Цивільного кодексу України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).
На день розгляду справи докази погашення відповідачем заборгованості в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст.ст. 33,43 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Таким чином, дослідивши усі обставини справи та представлені документальні докази, господарський суд вважає позовні вимоги ЗАТ "Архітектурно-будівельна науково-проектно-виробнича корпорація по комплексній організації та регенерації середовища "Терно-Корс" обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно ст.49 ГПК України господарські витрати покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.33,43,49,77,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з суб‘єкта підприємницької діяльності –фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 на користь Закритого акціонерного товариства "Архітектурно-будівельна науково-проектно-виробнича корпорація по комплексній організації та регенерації середовища "Терно-Корс", ідентифікаційний код 02497743 –5595 грн. 96 коп. заборгованості по сплаті орендної плати; 409 грн. 16 коп. –компенсації витрат на оплату комунальних послуг; 2 188 грн. 20 коп. –компенсації витрат за користування телефонним зв‘язком; 658 грн. 80 коп. пені; 102 грн. 00 коп. в повернення сплаченого державного мита та 236 грн. 00 коп. в повернення витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
3. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторонами може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання –29 січня 2010 року) через місцевий господарський суд.
Суддя
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2010 |
Оприлюднено | 28.12.2010 |
Номер документу | 8263411 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Сидорук А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні