Справа № 752/21240/17 Головуючий у І інстанції ОСОБА_1
Провадження № 11-сс/824/3705/2019 Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2019 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду в складі:
головуючого ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі ОСОБА_5 ,
представника ПП «АЗЧ Постач» адвоката ОСОБА_6 ,
прокурора ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу директора ПП «АЗЧ Постач» ОСОБА_8 на ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24 січня 2018 року, якою призначено позапланову документальну виїзну перевірку ПП «АЗЧ Постач» на предмет дотримання вимог податкового законодавства,-
В С Т А Н О В И Л А :
Згідно з ухвалою суду, Київською місцевою прокуратурою №1 міста Києва здійснюється процесуальне керівництво нагляд за додержанням законів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні №12017100010008451 від 12.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування, з метою підтвердження або спростування господарських операцій ПП «Технобазис», ПП «Альватрейдінг», ПП «ПО Мануфактура», ТОВ «Амбросія» з контрагентами-покупцями, можливого відшкодування завданих державі збитків посадовцями зазначених СГД, виникла необхідність у проведенні документальної позапланової податкової перевірки «АЗЧ Постач» з питань дотримання вимог валютного, податкового, митного та іншого законодавства України по фінансово-господарським взаємовідносинам із іншими суб`єктами підприємницької діяльності у період з 01.01.2015 року, а також в рамках вказаної перевірки провести інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки «АЗЧ Постач» з урахуванням отриманих в ході досудового слідства матеріалів, а також з метою повного, всебічного та об`єктивного досудового розслідування кримінального провадження, тому прокурором було подано до Голосіївського районного суду м. Києва клопотання про призначення позапланової документальної виїзної перевірки.
Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24 січня 2018 року клопотання задоволено, та призначено позапланову документальну виїзну перевірку ПП «АЗЧ Постач» на предмет дотримання вимог податкового законодавства.
При обґрунтуванні суд погодився з доводами прокурора, що для забезпечення повного і об`єктивного досудового розслідування вказаного кримінального провадження є необхідність у проведенні позапланової документальної перевірки ПП «АЗЧ Постач» на предмет дотримання вимог податкового законодавства.
На рішення суду першої інстанції директором ПП «АЗЧ Постач» ОСОБА_8 подано апеляційну скаргу, у відкритті провадження за якою ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 13.04.2018 року, було відмовлено.
В обґрунтуванні суд апеляційної інстанції послався на те, що нормами КПК України не передбачено оскарження таких рішень.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, 14.06.2018 року директор ПП «АЗЧ Постач» ОСОБА_8 подав касаційну скаргу, в якій просив ухвалу Апеляційного суду м. Києва скасувати та призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції, яку постановою Верховного Суду від 23.05.2019 року було задоволено частково, ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 13.04.2018 року скасовано та призначено новий розгляд в суді апеляційної інстанції.
10 червня 2019 року матеріали надійшли до Київського апеляційного суду.
Як вбачається з апеляційної скарги, директор ПП «АЗЧ Постач» ОСОБА_8 просить скасувати ухвалу слідчого судді та постановити нову ухвалу, якою у задоволенні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №1 про призначення документальної виїзної перевірки ПП «АЗЧ Постач» на предмет дотримання податкового законодавства - відмовити.
В обґрунтуванні посилаючись на незаконність та необґрунтованість оскаржуваного судового рішення зазначає, що проведення позапланової виїзної перевірки не є слідчою (розшуковою) дією, або негласною слідчою (розшуковою) дією, чи заходом забезпечення кримінального провадження, а також іншою процесуальною дією, яка передбачена Кримінальним процесуальним кодексом, з клопотанням про проведення яких вправі звертатись прокурор до слідчого судді, а тому розглянувши вказане клопотання прокурора по суті, слідчий суддя в даному випадку діяв у спосіб, який не ґрунтується на вимогах кримінального процесуального закону.
Вважає, що оскільки слідчим суддею було прийнято рішення, яке виходить за межі його повноважень та не передбачене кримінальним процесуальним законодавством України, виходячи з положень ч.1ст. 6 Конвенції «Про захист прав та основоположних свобод», ст.ст.7,9, ч.1 ст.24, ч.3 ст.26 КПК України, оскаржуване рішення слідчого судді від 24 січня 2018 року підлягає оскарженню в апеляційному порядку, оскільки позбавлення права ПП «АЗЧ Постач» на апеляційне оскарження вказаної ухвали є порушенням загальних засад кримінального провадження та положень ст.ст.55,129 Конституції України.
Заслухавши доповідача, представника ПП «АЗЧ Постач» адвоката ОСОБА_6 , який просив задовольнити скаргу, прокурора, що послався на розсуд суду, обговоривши доводи апеляційної скарги, та вивчивши матеріали, колегія суддів приходить до наступного.
Частиною 1 статті 36Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі Закон № 1402-VIII) визначено, що Верховний Суд забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом. Реалізація цього завдання відбувається, зокрема, шляхом здійснення правосуддя, під час якого Верховний Суд у своїх рішеннях висловлює правову позицію щодо правозастосування, орієнтуючи в такий спосіб судову практику на однакове застосування норм права.
Частиною 6 статті 13Закону № 1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Пунктом 1 частини 2 статті 45 Закону № 1402-VIII передбачено, щоВелика Палата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.
Порушенеапелянтом питання стосується оскарження під час досудового розслідування ухвал слідчого судді про надання дозволу на проведення позапланових перевірок.
Щодо вказаного питання Велика Палата Верховного Суду сформулювала висновки в постановах від 23 травня 2018 року.
Так, у справі № 243/6674/17-к, в провадженні № 13-16cво18за касаційною скаргою представника ТОВ «Науково-виробниче об`єднання «Синтоп» ОСОБА_9 на ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 30 серпня 2017 року про відмову у відкритті провадження за апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді про надання дозволу на проведення комплексної позапланової перевірки щодо законності та цільового використання земельної ділянки посадовими особами ТОВ «НВО «Синтоп» зазначила, що суд апеляційної інстанції під час вирішення питання про відкриття провадження за апеляційною скаргою на рішення слідчого судді про надання дозволу на проведення позапланових перевірок, яке не передбачено КПК України, повинен керуватися приписами ст. 9 ч. 6 КПК України щодо застосування загальних засад кримінального провадження, визначених ст. 7 ч. 1 КПК України, до яких, зокрема, віднесено забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності (ст. 7 ч. 1 п. 17, ст. 24 КПК України). В пункті 28 вказаної постанови Велика Палата Верховного Суду зазначає, що апеляційні суди зобов`язані відкривати апеляційне провадження за скаргами на ухвали слідчих суддів про надання дозволу на проведення позапланових перевірок.
Аналогічний висновок щодо вказаного питання зазначено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 237/1459/17, в провадженні № 13-19кс18 за касаційною скаргою голови СФГ «Афродіта» на ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 20 червня 2017 року про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Таким чином, згідно з висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 243/6674/17-к,апеляційні суди зобов`язані відкривати апеляційне провадження за скаргами на ухвали слідчих суддів про надання дозволу на проведення позапланових перевірок.
Колегія суддів вважає, що ухваливши рішення про задоволення клопотання прокурора та надавши дозвіл на призначення в рамках кримінального провадження №12017100010008451, призначення позапланової документальної виїзної перевірки ПП «АЗЧ Постач»,слідчий суддя вийшов за межі повноважень, наданих йому чинним кримінальним процесуальним законом, та постановив рішення, яке не передбаченоКПК України.
Враховуючи, що чиннийКПК Українине містить норм щодо порядку розгляду клопотань слідчого чи прокурора про призначення позапланової документальної перевірки, а також повноважень слідчого судді щодо розгляду таких клопотань та ухвалення рішення за результатами їх розгляду, тому вказане клопотання не може бути розглянуте слідчим суддею по суті.
Проте, не дивлячись на відсутність встановленого нормамиКПК Українипорядку розгляду клопотання слідчого про призначення позапланової комплексної перевірки, слідчий суддя розглянув клопотання прокурора, та призначивпозапланову перевірку, що є порушенням вимог ст.26 КПК України, та така ухвала не може вважатись законною і обґрунтованою.
Відсутність у слідчого судді повноважень на розгляд клопотання прокурора про призначення позапланової комплексної перевірки та відсутність встановленого нормамиКПК Українипорядку розгляду такого клопотання, з врахуванням вимог ч. 6 ст.9та ч.1 ст.7 КПК України, є підставою для скасування оскаржуваного рішення.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала слідчого судді скасуванню з постановленням нової ухвали про відмову у задоволенні клопотання про призначення позапланової перевірки.
Керуючись ст. ст.376,404,405,407,422 КПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу директора ПП «АЗЧ Постач» ОСОБА_8 - задовольнити.
Ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 24 січня 2018 року, якою призначено позапланову документальну виїзну перевірку ПП «АЗЧ Постач» на предмет дотримання вимог податкового законодавства - скасувати.
Постановити нову ухвалу, якою у задоволені клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №1 ОСОБА_10 від 23 січня 2018 року про призначення позапланової документальної виїзної перевірки ПП «АЗЧ Постач» - відмовити.
Ухвала є остаточною, касаційному оскарженню не підлягає.
Судді:
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2019 |
Оприлюднено | 17.02.2023 |
Номер документу | 82634367 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Київський апеляційний суд
Миколюк Олександр Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Наставний Вячеслав Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Наставний Вячеслав Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Наставний Вячеслав Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Наставний Вячеслав Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Наставний Вячеслав Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні