Ухвала
від 24.06.2019 по справі 573/1094/19
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/1094/19

Номер провадження 2/573/331/19

У Х В А Л А

іменем України

24 червня 2019 року м. Білопілля

Суддя Білопільського районного суду Сумської області Черкашина М.С., розглянувши матеріали до позовної заяви ОСОБА_1 до Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за заповітом

В С Т А Н О В И Л А:

21 червня 2019 року адвокат Ломака Ю.М., що діє в інтересах позивача звернувся до Білопільського районного суду із позовною заявою ОСОБА_1 до Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за заповітом .

Дослідивши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін.

У відповідності до вимог п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 2 статті 133 ЦПК України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України Про судовий збір від 08 липня 2011 року зі змінами.

Відповідно до п. 1.1.2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання фізичною особою до суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 768 грн. 40 коп. та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Проте, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України , ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна. Згідно ч. 2 ст. 176 ЦПК України , якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при вирішенні справи.

Згідно з п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності , вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.

Звернувшись до суду з позовною вимогою майнового характеру представником позивача у позовній заяві вказано ціну позову 19 690 грн., при цьому долучено квитанцію про сплату судового збору у сумі 1 536 грн. 80 коп. Однак, є незрозумілим, з якої вартості майна виходив представник позивача, сплачуючи судовий збір, оскільки у матеріалах справи не міститься належних доказів на підтвердження вартості майна щодо вимоги майнового характеру. Дана обставина унеможливлює визначення судом точної вартості спірного майна і зазначення точної суми судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) відповідно до вимог ч. 2 ст. 185 ЦПК України .

Відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність" на підтвердження проведеної оцінки майна складається звіт чи акт про оцінку майна. Термін дії звіту про оцінку нерухомого майна становить не більш як шість місяців з моменту оцінки, отже ціна позову має бути визначена у наведені строки.

Таким чином, позивач повинен зазначити ціну позову щодо вимог майнового характеру з урахуванням загальної вартості майна на день звернення до суду, долучити довідку відділу у Білопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області чи звіт про оцінку на спірну земельну ділянку та сплатити відповідно до цієї суми судовий збір.

Крім того, до позовної заяви не долучено довідку Улянівської селищної ради про наявність у спадкодавця земельної ділянки, розташованої на території селищної ради, а також те, хто вступив в управління спадковим майно після смерті ОСОБА_2 та відомості про інших спадкоємців.

Від змісту позовної заяви залежать дії судді при вирішенні питання про відкриття провадження у справі і проведення подальших підготовчих дій для розгляду справи у судовому засіданні та при її розгляді по суті, у тому числі і про її судову юрисдикцію та підсудність, про визначення обставин, що мають значення для її вирішення, про залучення в процес інших осіб, дослідження доказів тощо.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасник цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. У зв`язку з наведеним, залишення позову без руху з підстав, передбачених законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, несплата судового збору тощо), залишення позову без розгляду не є порушенням права на справедливий судовий захист.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України суд відкриває провадження у справі за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.

Разом з цим, звернення до суду із позовною заявою не дає достатніх підстав вважати, що за результатом її розгляду судом буде прийнято рішення про відкриття провадження у справі, а відтак відсутні підстави для відкриття провадженні у справі.

У зв`язку з наведеним, залишення позову без руху з підстав, передбачених законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, несплата судового збору тощо), залишення позову без розгляду не є порушенням права на справедливий судовий захист.

Частинами 1, 3 статті 185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Таким чином, приходжу до висновку про залишення позовної заяви позивача без руху, надавши строк для усунення недоліків та роз`яснивши, що в разі невиконання викладених в ухвалі вимог, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута.

На підставі викладеного, керуючись ст. 4 Закону України Про судовий збір , ст. ст. 175, 177, 185, 258, 260-261 ЦПК України,

У Х В А Л И Л А:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області, про визнання права власності на земельну ділянку у порядку спадкування за заповітом, залишити без руху.

Запропонувати представнику позивача протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали усунути зазначені в ній недоліки і роз`яснити, що в іншому випадку позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя:

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення24.06.2019
Оприлюднено26.06.2019
Номер документу82635363
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —573/1094/19

Рішення від 29.08.2019

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 10.07.2019

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 24.06.2019

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні