Рішення
від 26.06.2019 по справі 924/309/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" червня 2019 р. Справа № 924/309/19

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлустої У.О., розглянувши справу у залі судового засідання № 207

за позовом комунального підприємства "Управляюча муніципальна компанія "Центральна", м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Мебіон", м. Хмельницький

про стягнення 9212,30 грн. заборгованості за спожиті послуги,

Представники сторін:

позивача: не з`явився

відповідача: Станкевич В.М. - директор

У судовому засіданні 26.06.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16.04.2019р. відкрито провадження у справі № 924/309/19 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 11.06.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача 9212,30 грн. заборгованості за спожиті послуги станом на 01.04.2019р.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач надає послуги з управління будинками, спорудами, а відповідач є споживачем цих послуг, оскільки будинок, де розташоване приміщення боржника, знаходиться на обслуговуванні комунального підприємства управляюча муніципальна компанія "Центральна" управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради. Позивач зазначає, що відповідно до Житлового кодексу України та Закону України "Про житлово-комунальні послуги" боржник зобов`язаний щомісячно оплачувати житлово-комунальні послуги. Також позивач звертає увагу на те, що правовідносини щодо надання послуг з управління багатоквартирними будинками врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", відповідно до якого у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

Представником комунального підприємства управляюча муніципальна компанія "Центральна" управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради надано суду пояснення від 10.06.2019р. стосовно нарахування заборгованості відповідачу. Так, ціна послуги з управління встановлена договором у розмірі 03,60 грн. за 1 кв.м площі для приміщень 1 поверху та 04,61 грн. за 1 кв.м інших поверхів. В цю ціну в тому числі включені послуги прибирання сходових кліток. Враховуючи, що позивач вказану послугу надає тільки за бажанням споживачів, в калькуляцію витрат та перелік послуг ця послуга не була включена. Позивач також зазначає, що з урахуванням того, що приміщення товариства з обмеженою відповідальністю "Мебіон" розташоване на першому поверсі житлового будинку, площа нежитлового товариства складає 547,50 кв.м, то ціна відповідно до калькуляції складала з 11.06.2018р. - 3,156 грн. на місяць за 1 кв.м загальної площі житлового або нежитлового приміщення. З 01.10.2018р. у зв`язку з тим, що припинив функціонувати сміттєпровід в житловому будинку - 2,856 грн. на місяць за 1 кв.м загальної площі житлового або нежитлового приміщення.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, в заяві від 25.06.2019р. позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд розглядати справу за відсутності представника.

Представником відповідача надано суду відзив на позовну заяву від 07.05.2019р., у якому в обґрунтування своїх заперечень вказує, що між сторонами немає договору про надання послуг, а відтак і відсутність зі сторони відповідача зобов`язання здійснювати їх оплату. При цьому товариство з обмеженою відповідальністю "Мебіон" не є споживачем житлово-комунальних послуг від комунального підприємства управляюча муніципальна компанія "Центральна". Відповідач вважає, що не являється співвласником спільного майна багатоквартирного будинку та не повинен нести затрати щодо утримання житлового будинку, а також не має нести солідарну участь з власниками квартир в оплаті житлово-комунальних послуг. Як стверджує відповідач у відзиві на позов, він самотужки та за власний рахунок проводить роботи з прибирання прибудинкової території, вивезення сміття, скошування, прибирання газонів та інших робіт. Водночас, кошти в розмірі 7304,72 грн., сплачені позивачу, за період з 08.06.2018р. по 31.03.2019р. відповідач розцінює як попередню оплату до укладення відповідного договору із позивачем, а тому, вказані кошти, на думку ТОВ "Мебіон", є безпідставно набутими позивачем.

Представник відповідача в судовому засідання проти задоволення позову заперечує, вважаючи їх необґрунтованими.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005361510 від 22.05.2019р. товариство з обмеженою відповідальністю "Мебіон" зареєстровано за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Чкалова, 14, ідентифікаційний код 31285732.

29.05.2018р. між співвласниками (власниками (наймачами) квартир та нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку № 14 на вул. Чкалова (замовник), в особі уповноваженого на підписання договору заступника міського голови Бондаренка А.Є., що діє на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 385 від 23.05.2018р., з однієї сторони та комунального підприємством "Управляюча муніципальна компанія "Центральна" Хмельницької міської ради (управитель) укладено договір № 1/161 від 29.05.2018р. про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до п. 1. якого управитель зобов`язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будинком (об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових та нежитлових приміщень (мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (послуги), а замовник надає право управителю відрахувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодувати здійсненні ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.

Відповідно до п. 2. договору послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території і включає перелік складових послуги з управління наведених у додатку 1 до договору, який є його невід`ємною частиною.

Згідно п. 6 договору сторони погодилися, що замовник сплачує за надані управителем послуги щомісяця ціну на послугу з управління багатоквартирним будинком у розмірі 4 (чотири) гривні 61 коп. (з ПДВ) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку.

Для квартир 1-го поверху житлових будинків, які обладнані ліфтами, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком застосовується без урахування витрат на технічне обслуговування та енергопостачання ліфтів та становить 3 (три) гривні 60 коп. (з ПДВ).

Як передбачено п. 7 договору, плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим. За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.

Вартість та порядок оплати додаткових послуг управителя визначається за погодженням сторін та оформляється додатковими договорами, які є невід`ємною частиною цього договору (п. 9 договору).

Відповідно до п. 13 договору управитель має право, зокрема, визначати виконавців окремих житлово-комунальних послуг, укладати в установленому законодавством порядку договори з виробниками, виконавцями, мешканцями об`єкта і контролювати виконання умов таких договорів; отримувати на поточний банківський рахунок плату від мешканців об`єкта за надані житлово-комунальні послуги.

Згідно п. 20 договору цей договір набирає чинності з 11.06.2018р. і діє протягом одного року.

Як передбачено п. 20.1. договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається пролонгованим на наступний рік.

У додатку № 1 до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018р. сторони обумовили складові послуги з управління багатоквартирним будинком, зокрема, періодичність надання послуг, строки наданих послуг та найменування складових послуг, а саме: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток (за наявності); прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі (за наявності); технічне обслуговування ліфтів (за наявності); технічне обслуговування систем диспетчеризації (за наявності); технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливової каналізації (за наявності); дератизація (за наявності); дезінсекція (за наявності); обслуговування димових та вентиляційних каналів (за наявності); технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньо будинкових інженерних систем (у разі їх наявності) (за наявності); прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків); поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності); освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води (за наявності); енергопостачання ліфтів (за наявності).

Договір та додаток скріплені підписами та печатками обох сторін.

Відповідно до технічного паспорта на приміщення, складеного бюро технічної інвентаризації Хмельницької області 25.06.2002р., власником приміщень загальною площею 547,5 кв.м, що розташовані за адресою: вул. Чкалова, 14, є товариство з обмеженою відповідальністю "Медіон".

Згідно картки рахунка № 3611 за період травень 2018р. - березень 2019р. ТОВ "Медіон" (вул. Чкалова, 14) проведено оплату за отримані послуги в розмірі 7304,72 грн. (08.06.2018р. - 900,00 грн., 17.07.2018р. - 2404,72 грн., 02.11.2018р. - 2000,00 грн., 20.02.2019р. - 2000,00 грн.).

Відповідно до статуту комунального підприємства "Управляюча муніципальна компанія "Центральна" Хмельницької міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням 15 сесії Хмельницької міської ради від 31.05.2017р. № 76, комунальне підприємство "Управляюча муніципальна компанія "Центральна" Хмельницької міської ради, створено на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького (п. 1.1.). Підприємство створено шляхом перейменування Хмельницької Житлово-експлуатаційної контори № 1 та є правонаступником усіх її прав та зобов`язань (п. 1.3.). Метою створення підприємства є здійснення виробничо-господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреб населення у житлово-комунальних послугах з метою отримання прибутків та задоволення на цій основі економічних і соціальних інтересів власника та членів трудового колективу (пп. 2.1.1.).

У зверненні від 31.12.2018р. товариство з обмеженою відповідальністю "Мебіон" просило директора комунального підприємства "Управляюча муніципальна компанія "Центральна" скласти список послуг, які підприємство в змозі надавати товариству, з визначенням їх вартості, сформувати договір про надання послуг від УМК "Центральна" до ТОВ "Мебіон", розділити список послуг на три частини: послуги з утримання будинку та прибудинкової території; послуги по обслуговуванню спільних у користуванні мереж енерго-, тепло-, водопостачання та каналізації будинку; послуги по проведенню аварійно-відновних робіт.

У листі від 14.08.2018р. відповідач просив директора УМК "Центральна" створити реальний кошторис наданих послуг, погодити його з керівництвом ТОВ "Мебіон" та надати новий договір про співпрацю з дійсними вартісними розрахунками послуг для ТОВ "Мебіон" від УМК "Центральна".

Згідно звернення від 27.11.2018р., адресованого міському голові Симчишину О.С., відповідач просив брати в розрахунок тільки площу в кількості 200 кв.м; надати обґрунтовану відповідь про підстави згідно з якими в розрахунок має братися вся нежитлова площа вбудовано-прибудованого комплексу; роз`яснити як саме має формуватися щомісячний акт здавально-приймальних робіт (послуг) від КП "УМК "Центральна" згідно договору про надання послуг, коли такі послуги відсутні.

Відповідно до звернення від 31.01.2019р. відповідач просив позивача розглянути та долучити до справи документ інвентаризації земельної ділянки ПТСФ "Електрон" по вул. Чкалова, 14/1, оскільки згідно договору купівлі-продажу ТОВ "Мебіон" є правонаступником усіх майнових і немайнових прав ПТСФ "Електрон".

23.01.2001р. між відкритим акціонерним товариством "Концерн-Електрон" (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Мебіон" (покупець) укладено договір купівлі-продажу, відповідно до п. 1.1. якого за цим договором продавець на підставі рішення правління ВАТ "Концерн-Електрон" (протокол № 1 від 16.01.2001р.) продає покупцю, а покупець купує належні продавцю: сукупні валові активи з правами та обов`язками (цілісний майновий комплекс) промислової торгово-сервісної фірми "Електрон" м. Хмельницький, вул. Чкалова, 14 (в подальшому іменуються "Комплекс").

Крім того, в матеріалах справи наявні копії: додатку до статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Мебіон", інвентаризації земельної ділянки промислової торгово-сервісної фірми "Електрон" по вул. Чкалова, 14/1, державного акта на право постійного користування землею ІІ-ХМ № 000593 № 760, виданий дочірньому підприємству АТ "Концерн-Електрон" - "Промислова торгово-сервісна фірма "Електрон", план зовнішніх меж користування, передавальний баланс станом на 01.01.2001р., акт приймання-передачі основних засобів з ВАТ "Концерн-Електрон" у ТзОВ "Мебіон" станом на 01.01.2001р., витяг з протоколу № 10 загальних зборів акціонерів ВАТ "Концерн-Електрон" від 14.04.2000р., витяг з протоколу № 3 засідання правління ВАТ "Концерн-Електрон" від 27.02.2001р., довідка від 05.04.2002р. № 002/258, акт прийому-передачі сукупних валових активів (цілісного майнового комплексу) ПТСФ "Електрон" від 13.02.2001р., договору купівлі-продажу від 23.01.2001р., акт державної приймальної комісії від 28.12.1990р., калькуляції витрат та перелік послуг з управління багатоквартирним будинком на вул. Чкалова, 14 за підписом директора та економіста УМК "Центральна", рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 02.01.1991 р. №1-є.

У зв`язку з невиконанням відповідачем зобов`язань з оплати житлово-комунальних послуг позивач звернувся з позовом до суду про стягнення 9212,30 грн. заборгованості.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Укладення господарського договору, за приписами частини 3 статті 179 Господарського кодексу України, є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язковим для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 7 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні приписи містить стаття 193 Господарського кодексу України.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Зазначені положення можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Як передбачено ст. 902 Цивільного кодексу України, виконавець повинен надати послугу особисто.

Судом встановлено, що 29.05.2018р. між співвласниками (власниками (наймачами) квартир та нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку № 14 на вул. Чкалова (відповідач, замовник), в особі уповноваженого на підписання договору заступника міського голови Бондаренка А.Є., що діє на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 385 від 23.05.2018р., з однієї сторони та комунального підприємством "Управляюча муніципальна компанія "Центральна" Хмельницької міської ради (управитель) укладено договір № 1/161 від 29.05.2018р. про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, за умов якого управитель зобов`язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будинком (об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових та нежитлових приміщень (мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (послуги), а замовник надає право управителю відрахувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодувати здійсненні ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.

Як свідчить технічний паспорт на приміщення, складений бюро технічної інвентаризації Хмельницької області 25.06.2002р., договір купівлі-продажу №3/2001 від 23.01.2001 р., зміст рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 02.01.1991 р. №1є, акт державної комісії та не заперечується сторонами у справі, власником приміщень загальною площею 547,5 кв.м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Чкалова, 14, є товариство з обмеженою відповідальністю "Медіон". При цьому у всіх вище згаданих документах адреса приміщення саме вул. Чкалова, 14.

За змістом ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна . Співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.

Тобто відповідач, як особа яка є власником нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 , є співвласником багатоквартирного будинку по вул. Чкалова АДРЕСА_3 14 в м. Хмельницький та на нього розповсюджується обов`язок оплачувати надані позивачем за договором № 1/161 від 29.05.2018р. послуги.

Зазначене спростовує протилежні доводи відповідача, викладені у відзиві від 07.05.2019р., а також те, що належні ТОВ "Мебіон" приміщення мають іншу адресу. Водночас, судом звертається увага, що відсутність письмово оформленого договору з позивачем не позбавляє відповідача обов`язку оплачувати спожиті ним послуги. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15 (категорія справи 221/515/15-а) та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 904/7183/17.

Наявність акту на право користування земельною ділянкою, виданого ДП АТ "Концерн-Електрон" з зазначенням адреси вул. Чкалова 14/1, не може спростувати позицію щодо обов`язку оплачувати надані позивачем послуги. Так, акт не свідчить про наявність у відповідача саме права власності на дану земельну ділянку та відповідачем не надано доказів відсутності надання позивачем послуг, в тому числі по утриманню (прибирання, тощо) даної земельної.

Згідно з ч. 3 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до ст. 317, ч. 4 ст. 319 ЦК України власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном; на зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна; власність зобов`язує.

Статтею 322 ЦК України установлено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 360 цього Кодексу співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

При цьому ст. 382 ЦК України також визначає, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

З урахуванням вимог ст. 638 Цивільного кодексу України, сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору а відтак договір є укладеним.

Доказів розірвання договору, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, або визнання недійсним договору внаслідок недодержання сторонами в момент його вчинення вимог чинного законодавства України, сторонами у справі не надано. Не надано також і доказів того, що сторони відмовились від виконання договору в силу певних об`єктивних обставин.

Як передбачено ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги ", залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Пунктом 5 ч. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно до ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами Закону, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Складові послуг, їх періодичність та порядок надання споживачам детально розшифровуються в наказі Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 та в наказі Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 150 від 10.08.2004 "Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд".

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

Так, у пункті 6 договору від 29.05.2018р. сторонами погоджено, що замовник сплачує за надані управителем послуги щомісяця ціну на послугу з управління багатоквартирним будинком у розмірі 4 (чотири) гривні 61 коп. (з ПДВ) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку. Для квартир 1-го поверху житлових будинків, які обладнані ліфтами, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком застосовується без урахування витрат на технічне обслуговування та енергопостачання ліфтів та становить 3 (три) гривні 60 коп. (з ПДВ).

Відповідно до калькуляцій витрат та перелік послуг з управління багатоквартирним будинком на вул. Чкалова, 14 для житлових і нежитлових приміщень першого поверху витрати складають: з 11.06.2018р. - 3,156 грн. за 1 кв.м площі на місяць, з 01.10.2018р. - 2,856 грн. за 1 кв.м площі на місяць.

Вартість наданих житлово-комунальних послуг відповідачем сплачена частково в сумі 7304,72 грн., що підтверджується змістом картки рахунки та не заперечується самим відповідачем.

Як вбачається з розрахунку позивача, останнім нараховано 04.06.2018р. суму в розмірі 1353,42 грн., однак за розрахунком суду обґрунтованою до сплати відповідачем за наданні послуги у червні 2018 року є сума в розмірі 1151,94 грн. (3,156 грн. х 547,50 кв.м / 30 днів х 20 днів), яка разом із заборгованістю за попередній місяць (згідно розрахунку позивача) становить 1749,82 грн. Крім того, за період з 01.07.2018р. по 30.09.2018р. заборгованість складатиме 5183,73 грн. (3,156 грн. х 547,50 кв.м х 3 місяці). Зважаючи на те, що згідно калькуляцій витрат та перелік послуг з управління багатоквартирним будинком на вул. Чкалова, 14 для житлових і нежитлових приміщень першого поверху витрати з 01.10.2018р. складають 2,856 грн. за 1 кв.м площі на місяць, позивачем невірно нараховано заборгованість за жовтень 2018р. в сумі 1727,92 грн. Так, за розрахунком суду правомірною до сплати у жовтні 2018 року буде сума в розмірі 1563,66 грн. (2,856 грн. х 547,50 кв.м). Таким чином, заборгованість відповідача за отримані послуги з управління багатоквартирним будинком на вул. Чкалова, 14 для житлових і нежитлових приміщень з урахуванням здійснених проплат за період з 11.06.2018р. по 31.03.2019р. складає 8846,53 грн., яка підлягає стягненню. У задоволені 365,77 грн. суд відмовляє з підстав необґрунтованості.

Крім того, на підтвердження відповідних послуг по вул. Чкалова, 14 позивачем надано: довідку № 218 від 07.06.2019р. про кількість використаної електроенергії на комунальне освітлення за період з 01.06.2018р. по 01.04.2019р., акти від 15.04.2019р. №№ 376, складені в тому, що міське комунальне аварійно-технічне підприємство житлово-комунального господарства перевірило технічний стан димових та вентиляційних каналів з метою визначення їх придатності до користування підключеними до них газовими приладами у будинку АДРЕСА_2 ; договір № 1/1 від 02.01.2019р., укладений між УМК "Центральна" та Хмельницьким комунальним підприємством "Профдезинфекція", на проведення робіт по дератизації площі 5742 кв.м; акти наданих послуг (виконаних робіт) за період з червня 2018р. по травень 2019р., згідно яких позивачем здійснювалися такі роботи, зокрема: чистка каналізації, монтаж, демонтаж крана холодної води, зварювальні роботи, заміна магістрального клемника, заміна фазного дроту, заміна світильника по стояку 4, 5 під`їзду, заміна обрамлення кабіни-купе ліфта, остіклення вікна сходової клітки, штукатурка стіни (цоколь), заміна автомата, миття сміттєкамер електричною машинкою Керхер 1 і 3 під`їзду, прочистка каналізації в підвалі, косіння трави, ремонт сміттєвої камери (зварювальні роботи), перевірка підвалів на предмет протікання тощо.

Судом також зазначається, що чинним законодавством у сфері надання житлово - комунальних послуг не встановлено обов`язку виконавця складення, погодження та підписання актів виконаних робіт зі споживачами. Так у відповідності до п. 1.2.2 наказу Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005р. "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" до складу документації, яка ведеться виконавцями послуг, входять: кошториси, описи робіт на поточний і капітальний ремонт; акти технічних оглядів; журнали заявок жителів; протоколи вимірювань вентиляції. Вказане спростовує твердження відповідача щодо необхідності обміну між сторонами підписаними актами виконаних робіт.

Окрім цього, суд враховує, що послуги надаються відповідачу не з утримання належного йому на праві власності нежитлового приміщення, а з утримання жилого будинку в цілому та прибудинкової території, а відповідач в силу ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 1 Закону України "Про відповідальність суб`єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" зобов`язаний пропорційно займаній площі відшкодовувати витрати позивача на ці послуги.

Відсутні у справі і докази, які б свідчили про звернення відповідача або інших власників нерухомості за адресою: вул. Чкалова, 14, м. Хмельницький до позивача з приводу ненадання житлово-комунальних послуг з обслуговування будинку чи надання їх у неповному обсязі або неналежної якості.

Щодо доводів відповідача, стовно неправомірності здійснення розрахунків у відповідності до квадратних метрів, то судом враховується, що дана умова узгоджена у договорі від 29.05.2018 р., який є чинним та не оскаржений у встановленому законодавством порядку, в тому числі відповідачем, як особою умови якого (договору) впливають на його обов`язки. При цьому, управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України (ст. 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"). Одночасно, відповідно до ст. 179 ГПК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Доводи відповідача з посиланням на відсутність укладеного між сторонами спору правочину про надання послуг не можуть слугувати підставою для відмови у задоволенні правомірно заявлених позовних вимог, з огляду на наявний в матеріалах справи договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018 р. та з врахуванням змісту ч. 5 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Так, згідно даних норм, у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

Отже, як встановлено судом, матеріали справи не містять та учасниками судового розгляду не надано доказів сплати товариством з обмеженою відповідальністю "Мебіон" 8846,53 грн. заборгованості за надані житлово-комунальні послуги, тому суд приходить до висновку, що вимога про стягнення основного боргу підлягає частковому задоволенню. У задоволенні 365,77 грн. послуги з управління багатоквартирним будинком суд відмовляє з підстав необґрунтованості.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов комунального підприємства "Управляюча муніципальна компанія "Центральна", м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю "Мебіон", м. Хмельницький про стягнення 9212,30 грн. заборгованості за спожиті послуги задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Мебіон" (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Чкалова, 14, ідентифікаційний код 31285732) на користь комунального підприємства "Управляюча муніципальна компанія "Центральна" (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Соборна, 56, ідентифікаційний код 02090148) 8846,53 грн. (вісім тисяч вісімсот сорок шість гривень 53 коп.) заборгованості за надані житлово-комунальні послуги, 1844,73 грн. (одну тисячу вісімсот сорок чотири гривні 73 коп.) судового збору.

Видати наказ.

В задоволенні 365,77 грн. послуг відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26.06.2019 р.

Суддя С.В. Заверуха

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи;

2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Соборна, 56);

3 - відповідачу (29000, м. Хмельницький, вул. Чкалова, буд. 14).

Всім рекомендованим з повідомленням.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.06.2019
Оприлюднено26.06.2019
Номер документу82639363
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/309/19

Ухвала від 13.08.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Рішення від 26.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 14.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 11.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 16.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 09.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні