Справа № 453/609/19
№ провадження 2-о/453/16/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26 червня 2019 року Сколівський районний суд Львівської області у складі: головуючого - судді Микитина В.Я. ,
секретаря судового засідання Корнута Т.Б. ,
з участю прокурора Томашевської Н.Ю. ,
представника заінтересованої особи Фалінського М.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Сколе Львівської області за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою Стрийської місцевої прокуратури Львівської області, з участю заінтересованої особи - Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області, про визнання спадщини відумерлою,-
в с т а н о в и в:
Заявник Стрийська місцева прокуратура Львівської області в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах про визнання спадщини відумерлою, у порядку, визначеному ст. 23 Закону України Про прокуратуру , ст. 56 ЦПК України, за участю заінтересованої особи - Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області звернувся із заявою, в якій просив визнати відумерлою спадщину після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Підбуж Дрогобицького району Львівської області, що складається із земельної ділянки (пай) площею 0,67 га із цільовим призначенням - ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області, право на яку посвідчено сертифікатом НОМЕР_1 від 30.05.1997 року про право на земельну частку (пай). Спадщину, визнану відумерлою, просив передати територіальній громаді Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області відповідно до закону.
Ухвалою судді від 23.05.2019 року вказану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами окремого провадження із визначенням дати судового засідання.
Розгляд справи відбувся 26.06.2019 року, з участю прокурора.
Заяву обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , після її смерті відкрилася спадщина, зокрема, відповідно до інформації Сколівського відділу ГУ Держгеокадастру у Львівській області № 0-13-0320-94/116-19 від 14.05.2019 вбачається, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право власності на земельну частку (пай), котрі видавались Сколівською державною районною адміністрацією, ОСОБА_1 30.05.1997 видано сертифікат про право на земельну частку (пай), площею 0,67 га (зареєстровано у книзі під № 241). ОСОБА_1 проживала у смт. Підбуж Дрогобицького району, належна їй земельна частка (пай) віднесена до категорії земель товарного сільськогосподарського призначення. Заповіт від імені ОСОБА_1 не посвідчено та згідно вимог спадкового законодавства по лінії спорідненості на її земельну частку (пай) ніхто не претендує. З моменту смерті і до даного часу ніхто за охороною спадкового майна та за оформленням спадщини не звертався, спадкоємців будь-якої з черг не виявлено. Прокурор зазначає, що має місце бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо звернення з заявою про визнання спадщини відумерлою, а тому він звертається до суду з такою заявою в інтересах держави.
Належно уповноважений представник заявника - прокурор Томашевська Н.Ю. у судове засідання з`явилася, вимоги заяви підтримала повністю, просила таку заяву задовольнити з підстав, що у ній викладені.
Належно уповноважений представник заінтересованої особи Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області - сільський голова Фалінський М.В. у судове засідання з`явився, вимоги заяви підтримав повністю, просив таку заяву задовольнити з підстав, що у ній викладені.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника заінтересованої особи, давши належу оцінку доказам у справі, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід`ємною частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.
В силу ч. ч. 1, 2 ст. 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Пленум Верховного Суду України у пункті 11 постанови Про судове рішення у цивільній справі від 18 грудня 2009 року № 11 роз`яснив, що у мотивувальній частині рішення слід наводити дані про встановлені судом обставини, котрі мають значення для справи, їх юридичну оцінку та визначені відповідно до них правовідносини, а також оцінку усіх доказів.
Виходячи із наведених вище процесуальних норм, практики та роз`яснень, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до актового запису про смерть № 55 від ІНФОРМАЦІЯ_1 по Підбужській селищній раді Дрогобицького району Львівської області ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 80 років. Місцем проживання померлої особи визначено: Львівська область, Дрогобицький район, смт. Підбуж.
Померлій належала земельна ділянка (пай) площею 0,67 га на території Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області, право на яку посвідчено сертифікатом про право на земельну частку (пай) (зареєстровано у книзі під № 241).
Після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкові справи не заводилися.
20.05.2019 року листом № 05-48-1927-вих.19 керівник Стрийської місцевої прокуратури Львівської області повідомив Нижньосиньовидненську сільську раду Львівської області про те, що ним подано до Сколівського районного суду Львівської області заяву в інтересах держави на підставі ст. 23 Закону України Про прокуратуру про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках.
Відповідно до вимог ч. 1, ч. 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 № 1697-VII представництво прокурором інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадян або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. У зв`язку з цим своєчасне оформлення правового статусу земельних ділянок має загальнодержавне значення.
Відповідно до вимог ч. ч. 3, 4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Як вбачається з копії актового запису про смерть № 55 від ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_1 постійно знаходилася у смт. Підбуж Дрогобицького району Львівської області, на території Підбузького геріатричного пансіонату Дрогобицького району Львівської області, де і померла.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).
Днем смерті ОСОБА_1 є ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 року № 280/97-ВР спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Враховуючи той факт, що згідно інформації, наданої Сколівською державною нотаріальною конторою Львівської області від 14.05.2019 року, після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилась, спадкоємці з заявами про прийняття спадщини не зверталися, так само як і не звертались будь-які особи до Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області за охороною спадкового майна, та пройшло більше одного року з моменту відкриття спадщини, то суд приходить до висновку про необхідність визнання вищезазначеної земельної ділянки відумерлою спадщиною та передачі її територіальній громаді Нижньосиньовидненській сільської ради Сколівського району Львівської області відповідно до закону.
Керуючись ст. ст. 5, 12-13, 56, 89-90, 95, 141, 258-259, 264-265, 268, 293-294, 315, 337-338 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву Стрийської місцевої прокуратури Львівської області, з участю заінтересованої особи - Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області, про визнання спадщини відумерлою, - задовольнити.
Визнати спадщину після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Підбуж Дрогобицького району Львівської області, що складається із земельної ділянки (пай) площею 0,67 га із цільовим призначенням - ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області, право на яку посвідчено сертифікатом НОМЕР_1 від 30.05.1997 року про право на земельну частку (пай), відумерлою.
Відумерлу спадщину ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Підбуж Дрогобицького району Львівської області, що складається із земельної ділянки (пай) площею 0,67 га із цільовим призначенням - ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Нижньосиньовидненської сільської ради Сколівського району Львівської області, право на яку посвідчено сертифікатом НОМЕР_1 від 30.05.1997 року про право на земельну частку (пай), - передати територіальній громаді відповідно до закону.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Львівського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Сколівський районний суд Львівської області.
Повне найменування заявника та заінтересованої особи:
Заявник: Стрийська місцева прокуратура Львівської області; місцезнаходження: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Т. Шевченка, буд. 89; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відсутній
Заінтересована особа: Нижньосиньовидненська сільська рада Сколівського району Львівської області; місцезнаходження: 82615, Львівська область, Сколівський район, с. Нижнє Синьовидне, вул. Д. Галицького, буд. 18; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04370544.
Суддя В.Я. Микитин
Повне рішення складене 26 червня 2019 року.
Суд | Сколівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2019 |
Оприлюднено | 27.06.2019 |
Номер документу | 82655154 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сколівський районний суд Львівської області
Микитин В. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні