Рішення
від 11.06.2019 по справі 346/4659/18
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/4659/18

Провадження № 2/346/260/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2019 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.

секретаря Матушевської Г.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від імені якого діє його законний представник ОСОБА_3 до Шепарівцівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від імені якого діє його законний представник - батько ОСОБА_3 звернулись до суду з даним позовом, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати ОСОБА_4 , і після її смерті відкрилася спадщина за законом - житловий будинок загальною площею 64,8 кв.м., житловою площею 46,3 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказують, що прийняли дану спадщину, однак приватний нотаріус Коломийського районного нотаріального округу Трачук Володимир Євгенійович відмовив їм у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом по причині відсутності правовстановлюючого документа, яким підтверджується належність спадкового майна спадкодавцеві. Про вказане нотаріус 07.06.2018 року ухвалив постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Просять суд ухвалити рішення, яким визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на 2/3 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 , та за позивачем ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 .

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені якого діє його законний представник батько ОСОБА_3 , та їх представник ОСОБА_5 в судове засідання не з`явились, подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують та просять їх задовільнити.

Представник відповідача Шепарівцівської сільської ради в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений згідно чинного законодавства, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності , щодо задоволення позову не заперечує

Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.

Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його або обмежений у здійсненні.

Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Згідно ч.2 ст. 1220 цього ж кодексу часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що за заповітом чи за законом особа має право прийняти спадщину або не прийняти її. За умовами ч.3 даної статті спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, крім випадків, передбачених частинами 2-4 ст. 1273 ЦК України (відмови від спадщини). Згідно ч.4 даної статті - малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі котрої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Судом встановлено, що мати позивачів ОСОБА_4 перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , з 06.08.1994 року (а.с.16) Від даного шлюбу у них народилося двоє дітей, позивачі по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.8,10)

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 померла, про що 05 грудня 2017 року складено відповідний актовий запис № 22 (а.с.15).

Згідно довідки № 201, виданої Шепарівцівською сільською радою Коломийського району 22 травня 2019 року померлій ОСОБА_4 належав житловий будинок в АДРЕСА_1 , право власності на який не зареєстровано (а.с.90) .

Відповідно до довідки ОКП Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації №24 а від 21.02.2019 р. згідно архівних даних станом на 31.12.2012 р. право власності на житловий будино в АДРЕСА_1 , не зареєстровано (а.с.85).

Після смерті ОСОБА_7 відкрилася спадщина за законом, яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .

На момент смерті ОСОБА_4 в житловому будинку були зареєстровані: чоловік ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_1 , та син ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Шепарівцівської сільської ради Коломийського району № 201. Заповіт від імені ОСОБА_7 виконкомом Шепарівцівської сільської ради Коломийського району ,не посвідчувався (а.с.90).

Отже, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину, оскільки на момент смерті спадкодавиці були зареєстровані і проживали в спірному житловому будинку, що підтверджується довідкою сільської ради № 201 від 22.05.2019 .

Чоловік спадкодавиці - ОСОБА_3 , відмовився від належної йому частки у спадковому майні, тобто від спадщини за законом після смерті його дружини та матері позивачів, ОСОБА_4 , в користь своєї доньки - позивачки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що подав відповідну заяву приватному нотаріусу КРНО Трачуку В.Є. 16 травня 2018 року, зареєстровано в реєстрі за №1244. (а.с.27).

Згідно інформації, отриманої з довідки Шепарівцівської сільської ради Коломийського району від 27 червня 2018 року № 686, житловий будинок в АДРЕСА_1 , побудований до 01 липня 1992 року (а.с.21).

Господарство, станом на 01.07.1990 року відносилось до робітничого двору .

Відповідно до свідчень сусідів, а саме письмових заяв ОСОБА_8 , жительки АДРЕСА_3 , від 21 серпня 2018 року, ОСОБА_9 , жительки АДРЕСА_4 , від 21 серпня 2018 року, житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 споруджено у першій половині 1992 року, та існує по даний час (а.с.19,20).

Згідно довідки, виданої ПП ОСОБА_10 , оформленої техніком з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_11 від 11 вересня 2018 року. вих. № 99, житловий будинок, літ. А , загальною площею 64,8 кв.м., житловою - 46,3 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами, а саме: сарай, літ. Б , сарай, літ. В , сарай. літ. Г , сарай. літ. Д , вбиральня, літ. З , криниця, №1, огорожа, №2-3, замощення, І, побудовано до 05.08.1992р.(а.с.26).

Відповідно до ч.2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України від 01.07.2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в редакції від 26.11.2015 року, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Як зазначено у п.3.1 листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування за № 24-753/0/4-13 від 16.0.05.2013 року при вирішення спорів про визнання права власності на спадкове майно слід керуватися законодавством, яке регулювало виникнення права власності у самих спадкодавців на момент закінчення будівництва будинків.

Відповідно до пункту 3.1 Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 24.06.2011 № 91, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 11.07.2011 за № 830/19568 (далі - Порядок), документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05.08.1992 індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

Державна ж реєстрація права власності на будівлі та споруди була введена згідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін`юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (з подальшими змінами).

Зазначеними нормативними актами хоча і була передбачена державна реєстрація будівель, споруд та державна реєстрація права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженою наказом Міністра юстиції Української РСР від 31 жовтня 1975 року № 45/5, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, могли бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, а додатками № 32 та № 33 до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих, затвердженою наказом Міністра юстиції УРСР від 19 січня 1976 року № 1/5, затверджено зразки довідок про право власності колгоспного (селянського) двору на жилий будинок та про право власності робітника чи службовця на жилий будинок.

Отже, довідки виконавчих комітетів місцевих органів визнавалися в якості актів органів влади ( публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

У вказаному житловому будинку спадкодавець ОСОБА_4 була зареєстрована і проживала до моменту смерті, а позивачі зареєстровані і проживають в даному будинку з моменту народження і на даний час, що підтверджується довідкою Шепарівцівської сільської ради Коломийського району та відміткою про реєстрацію в паспорті громадянина України.(а.с.7,11-12).

З метою оформлення спадщини після смерті матері позивач звернулась до приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Трачук В.Є. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4 , однак нотаріус 7 червня 2018 р. відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом по причині того, що право власності на вказаний житловий будинок не зареєстровано. Про вказане нотаріус видав постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.29)

Згідно Звіту про оцінку житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , проведеного ТОВ Західзем станом на 04.09.2018р. ринкова вартість об`єкта оцінки становить 172 044 грн. (а.с31)

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до переконання, що позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про визнання права власності на майно в порядку спадкування слід задовільнити в повному обсязі.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 317,392,1222,1216,1218, 1261,1268, 1273 ЦК України , ст.ст. 247ч.2, 268,273,354ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовільнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 2/3 частини житлового будинку загальною площею 64,8 кв.м., житловою - 46,3 кв.м., допоміжною - 18,5 кв.м., з відповідною частиною господарських будівель та споруд, а саме: сарай, літ. Б , сарай, літ. В , сарай, літ. Г , сарай, літ. Д , вбиральня, літ. З , криниця, №1, огорожа, №2-3, замощення, І, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , у порядку спадкування.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на 1/3 частину житлового будинку загальною площею 64,8 кв.м., житловою - 46,3 кв.м., допоміжною - 18,5 кв.м., з відповідною частиною господарських будівель та споруд, а саме: сарай, літ. Б , сарай, літ. В , сарай, літ. Г , сарай, літ. Д , вбиральня, літ. З , криниця, №1, огорожа, №2-3, замощення, І, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , у порядку спадкування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_2 .

Шепарівцівська сільська рада Коломийського району Івано-Франківської області: с. Шепарівці, вул. Шевченка, 108, Коломийського району Івано-Франківська область, 78249, Код ЄДРПОУ 23804416.

Суддя Беркещук Б. Б.

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.06.2019
Оприлюднено27.06.2019
Номер документу82658573
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —346/4659/18

Рішення від 11.06.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 14.05.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 19.02.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 27.11.2018

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 04.10.2018

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 24.09.2018

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні