РІШЕННЯ
іменем України
смт Зарічне
26 червня 2019 року Справа № 561/453/19
Зарічненський районний суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Дідика А. В.,
при секретарі судового засідання Расевич Г. І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у смт. Зарічне справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Морочненська сільська рада Зарічненського району Рівненської області про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського районного суду Рівненської області з заявою про встановлення факту постійного проживання його як спадкоємця разом із спадкодавцем, його рідним дідом на час відкриття спадщини.
В обґрунтування заяви покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 83 роки помер його рідний дід ОСОБА_2 , якому на праві власності належав будинок, що за адресою: АДРЕСА_1 . На дату смерті ОСОБА_2 у цьому ж будинку проживала дружина померлого ОСОБА_3 , їх донька ОСОБА_4 та син доньки ОСОБА_1 - заявник.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла рідна баба заявника ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати заявника ОСОБА_4 .
Заявник зазначає, що постійно проживав у будинку однією сім`єю з дідом, бабою та матір`ю з 1986 року по день їх смерті, здійснював за ними догляд, піклувався, надавав допомогу, вів спільне господарство, підтримував тісні родинні стосунки, поховав їх.
Після смерті останніх відкрилась спадщина, до складу якої входить житловий будинок 1964 року забудови та земельна ділянку, площею 0,23 га, які рахувались за ОСОБА_2
ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини до нотаріуса не подавав, оскільки вважав, що прийняв її в силу фактичного проживання у спадковому будинку.
Після спливу шести місяців, звернувся до державного нотаріуса Зарічненського районного нотаріального округу з метою оформлення спадкових прав, який відмовив йому у зв`язку із неподанням заяви про прийняття спадщини упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини.
З метою реалізації права на спадкування заявник просить встановити факт постійного його проживання разом із спадкодавцями, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі у якій просив заяву задовольнити у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області в особі сільського голови Захаревича О. подав суду заяву № 48 від 19 червня 2019 року (а. с. 23) про відсутність заперечення щодо встановлення факту, просив розглядати справу за відсутності представника сільської ради
Частиною 2 ст. 247 ЦПК України передбачено, що у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази по справі суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що за даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 24 травня 2019 року повторно (а. с. 9) Виконавчим комітетом Морочненської сільської ради Зарічненсько району Рівненської області ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 83 роки.
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 16 серпня 2009 року (а. с. 10) Морочненською сільською радою Зарічненсько району Рівненської області підтверджено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 78 років.
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 29 жовтня 2010 року (а. с. 11) Морочненською сільською радою Зарічненсько району Рівненської області підтверджено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 46 років.
Родинні відносини, а саме, що ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_2 доводяться свідоцтвом про народження старого зразка серії НОМЕР_4 , від 18 липня 1964 року (а. с. 13), де останній вказаний її батьком.
Родинні відносини, а саме, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4 доводяться свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , від 24 травня 2019 року, виданим повторно (а. с. 8), де ОСОБА_5 вказана як матір заявника.
Факт проживання ОСОБА_1 разом з спадкодавцями без реєстрації з 1986 року підтверджуються довідками Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області від 24 травня 2019 року №1118 (а. с. 17), від 24 травня 2017 року №1117 (а. с. 16), від 27.05.2019 року №1133 (а. с. 18), від 27.05.2019 року №1134 (а. с. 19) та письмовими поясненнями свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 жителів с. Морочне Зарічненського району Рівненської області ( а. с. 25, 26).
Із довідки Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 1114 від 23 травня 2019 року (а. с. 15) вбачається, що за інформацією з погосподарської книги № 5 особовий рахунок № НОМЕР_6 будинок, що за адресою АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 і знаходиться на земельній ділянці орієнтовною площею 0,23 га.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до положень частини третьої ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець , який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу , він не заявляв про відмову від неї. Тобто, якщо протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця (ст. 1220 ЦК України) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, не заявив про відмову від спадщини, після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини він може одержати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі, подавши відповідну заяву
Встановлення факту постійного проживання має для заявника юридичне значення, оскільки дає підстави ОСОБА_1 реалізувати своє право на спадщину після смерті його діда, баби та матері та необхідно для отримання в органах нотаріату свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до абзацу 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Відповідно до п. 23 Постанови № 7 від 30 травня 2007 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Факт проживання заявника із померлими ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за однією адресою підтверджений матеріалами справи.
На підставі викладеного згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 258-259, 263-268, 294, ч. 2 ст. ст. 315-319 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса проживання та реєстрації АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ) заінтересована особа Морочненська сільська рада Зарічненського району Рівненської області (місцезнаходження с. Морочне, Зарічненського району Рівненської області, ЄДРПОУ 04385698) задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на час відкриття спадщини, тобто смерті останніх, за адресою АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Зарічненський районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А. В. Дідик
Суд | Зарічненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2019 |
Оприлюднено | 27.06.2019 |
Номер документу | 82662105 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зарічненський районний суд Рівненської області
Дідик А.В. А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні