Справа № 617/91/19
Провадження № 2/617/234/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2019 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Глоби М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Пінчук К.К.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у м. Вовчанську Харківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Білоколодязької селищної ради Вовчанського району Харківської області про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини, третя особа - ОСОБА_2 ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 Після їїсмерті відкрилася спадщина за законом на належну їй квартиру АДРЕСА_1 . У встановлений шестимісячний строк він не звернулася до нотаріальної контори із відповідною заявою про прийняття спадщини, тому 24 жовтня 2018 року державним нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Крім нього ніхто до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звертався. Просив визначити йому додатковий строк, для подання відповідної заяви про прийняття спадщини після смерті матері, тривалістю два місяці.
Позивач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався завчасно та належним чином, про поважність причин неявки суд не повідомив. У позовній заяві просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався завчасно та належним чином. Надав суду заяву у якій позовні вимоги визнає в повному обсязі, проти задоволення позову не заперечує. Просив справу розглядати без його участі.
Третя особа в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи сповіщалась завчасно та належним чином. Надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позов визнає у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд ухвалює рішення у підготовчому судовому засіданні, що відповідає положенням ч. 3 ст. 200 ЦПК України .
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ст. ст. 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні й суспільні інтереси в спосіб, визначений законами України.
Відповідно до даних фотокопії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Вовчанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 15).
Після її смерті відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1 .
Як вбачається з даних фотокопії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 19 вересня 1972 року, ОСОБА_3 є матір`ю позивача ОСОБА_1 (а.с. 15).
Відповідно до ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 із відповідною заявою до нотаріальної контори у встановлений ст. 1270 ЦК України строк не звернувся, та пропустив строк прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , через те що помилково вважав, що оскільки є спадкоємцем, спадщину може оформити у будь-який час.
Постановою державного нотаріуса Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області № 3006/02-31 від 24 жовтня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропуску встановленого законом строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Спадкова справа після померлої ОСОБА_3 не відкривалась, заяв про прийняття та/або відмову від спадщини не надходило (а.с. 8).
Крім позивача спадкоємцем є ОСОБА_2 , яка проти встановлення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини не заперечує, про що надала суду відповідну заяву (а.с.23).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Право на звернення в суд не є абсолютним і на цьому неодноразово зауважував Європейський суд з прав людини, оскільки певна визначена процедура звернення за захистом свого порушеного, невизнаного або оспрюваного права повинна бути передбачена нормами національного законодавства. І за таких обставин кожна особа, звертаючись до суду, повинна його (цього порядку) дотримуватися (рішення Голдер проти Великої Британії від 21.02.1975 року, Де Жуффр де ля Прадель проти Франції від 16.12.1992 року).
Тому, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 пропустив строк звернення для прийняття спадщини з поважних причин та вважає за необхідне встановити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини, терміном два місяці, тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 7, 12, 200, 247, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Білоколодязької селищної ради Вовчанського району Харківської області про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини, третя особа - ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , тривалістю два місяці, з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Вовчанський районний суд Харківської області.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач - Білоколодязька селищна рада Вовчанського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, Вовчанський район, смт. Білий Колодязь вул. Героїв України, 6, код 04398910.
Третя особа - ОСОБА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_4 .
Суддя -
Суд | Вовчанський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2019 |
Оприлюднено | 28.06.2019 |
Номер документу | 82694055 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вовчанський районний суд Харківської області
Глоба М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні