Рішення
від 24.06.2019 по справі 927/419/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

24 червня 2019 року м. Чернігів справа № 927/419/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , за участю секретаря судового засідання Степаненко К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Приватного підприємства Харків - Електро 14000, м. Чернігів, проспект Перемоги, 95 14000, м. Чернігів, вул. І.Мазепи, 33 - а (адреса для листування) До Товариства з обмеженою відповідальністю Макховік Системс 14014, м. Чернігів, вул. Енергетиків, 1 про стягнення 15 531 грн. 43 коп.

Представники сторін:

від позивача: Малишенко О.М. - адвокат (ордер на надання правової допомоги серії ЧН № 019000 від 24.06.2019р.)

від відповідача: не з`явився

В судовому засіданні 24.06.2019р., на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

21 травня 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Приватного підприємства Харків - Електро до Товариства з обмеженою відповідальністю Макховік Системс про стягнення 13 249,64 грн. заборгованості по оплаті товару, поставленого згідно договору поставки № 31 від 06.03.2019р. та 2 281,79 грн. штрафу за порушення строків оплати поставленого товару.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної оплати поставленого товару.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 24.05.2019р., зокрема:

прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження;

призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 24.06.2019р. (з урахуванням ухвали суду від 30.05.2019р.);

встановлений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановлені процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - до 17 червня 2019 року включно.

У встановлений господарським судом процесуальний строк відповідачем відзив на позовну заяву поданий не був.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Вказані вище ухвали суду від 24.05.2019р. та від 30.05.2019р. отримані відповідачем 27.05.2019р. та 31.05.2019р. відповідно, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень № 1400044248001 та № 1400044245150.

Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Приватного підприємства Харків - Електро .

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство Харків - Електро зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 13.11.2006р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 064 102 0000 005065.

Товариство з обмеженою відповідальністю Макховік Системс зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 27.03.2018р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 064 102 0000 013780.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

06 березня 2019 року між Приватним підприємством Харків - Електро (Постачальник) в особі директора Бойка Сергія Михайловича та Товариством з обмеженою відповідальністю Макховік Системс (Покупець) в особі директора Маховик А.П. був укладений договір поставки № 31 (надалі - Договір).

Згідно умов Договору (п. 1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 2.4, 2.5, 3.1, 3.6, 5.2, 5.4, 5.5, 6.1, 6.4, 9.1, 11.1, 11.3 та 11.14), Постачальник зобов`язався в порядку та на умовах, визначених у Договорі, поставити та передати у власність Покупцеві Товар (партію товару) в асортименті, кількості та цінами, вказаними у видаткових накладних, що засвідчують передачу-приймання товару від Постачальника до Покупця та є невід`ємними частинами Договору, а Покупець зобов`язався в порядку та на умовах, визначених Договором, прийняти та оплатити вказаний товар.

Предметом поставки є товари з найменуванням, зазначеним у додатку(ах) до Договору і визначені родовими ознаками.

Передача товару від Постачальника Покупцю здійснюється за видатковою накладною, в якій сторони зазначають найменування товару, кількість, ціну товару та загальну вартість товару, що постачається. Дата, вказана Постачальником у видатковій накладній, є датою поставки товару Постачальником.

Постачання Товару здійснюється на умовах EXW (ІНКОТЕРМС 2010): склад Постачальника.

Умови Договору викладені сторонами у відповідності до вимог Міжнародних правил тлумачення торговельних термінів Інкотермс (в редакції 2010 року), які застосовуються з урахуванням особливостей, пов`язаних з внутрішньодержавним характером Договору, а також тих особливостей, що випливають з умов Договору.

Право власності і ризик випадкової загибелі або пошкодження товару переходить до Покупця з моменту отримання товару від Постачальника та підписання сторонами видаткової накладної, що засвідчує факт отримання Покупцем товару.

Поставка товару (партії товару) вважається виконаною Постачальником в момент передачі товару уповноваженому представнику Покупця (Покупцю), що підтверджується отриманою від останнього довіреністю на отримання товарно-матеріальних цінностей та його підписом у видатковій накладній.

Передавання-прийняття товару здійснюється згідно накладної представником Покупця на підставі довіреності на отримання цінностей, оформленої відповідно до вимог чинного законодавства України. Покупець заздалегідь надсилає шляхом використання факсимільних або комп`ютерних засобів зв`язку (електронною поштою) Постачальнику довіреність, складену ним на особу, яка є його повноважним представником.

Підпис уповноваженої особи Покупця або печатка (штамп) Покупця на відповідній, належним чином оформленій видатковій накладній свідчить про приймання зазначеного в ній товару та про згоду з тим, що товар у накладній відповідає найменуванню та кількості, зазначеним у замовленні Покупця, а також про належну якість товару. Після підписання Покупцем видаткової накладної претензії щодо кількості та якості товару не приймаються.

Асортимент, кількість та вартість товару (з урахуванням ПДВ) остаточно узгоджуються та відображаються сторонами у видатковій накладній по кожній партії окремо.

Загальна сума Договору розраховується шляхом додавання загальних сум партій товарів, поставлених Постачальником на протязі строку дії Договору згідно видаткових накладних, які є невід`ємною частиною Договору.

Ціни встановлюються в національній валюті України - гривні.

Покупець зобов`язаний оплатити Постачальнику вартість (ціну) кожної партії товару не пізніше 14 (чотирнадцяти) календарних днів з дати поставки товару шляхом безготівкового або готівкового перерахування суми грошових коштів на поточний рахунок Постачальника.

Днем здійснення платежу вважається день, в який сума, що підлягає сплаті, надійшла на поточний рахунок Постачальника.

Договір вступає в дію з дати його укладання обома сторонами і діє до 31 грудня 2019 року. Закінчення строку Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору.

Усі правовідносин, що виникають з Договору або пов`язані з ним, у т.ч. пов`язані з дійсністю, укладенням, виконанням, зміною та припиненням Договору, тлумаченням його умов, визначенням наслідків недійсності або порушенням Договору, регламентуються Договором та відповідними нормами чинного в Україні законодавства.

Сторони дійшли згоди з усіх істотних умов Договору.

Договір складений при повному розумінні сторонами його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.

Як вбачається з матеріалів справи, сторони погодили додаток № 1 до Договору щодо визначення предмету поставки.

На виконання умов Договору, позивач поставив відповідачеві Товар на загальну суму 13 249,64 грн.

Факт поставки позивачем Товару та прийняття його відповідачем підтверджується видатковими накладними, на яких міститься підпис директора товариства (а.с. 17 - 37); поставлений товар був отриманий відповідачем на підставі довіреності № 2 від 03.04.2019р.

Відповідач за поставлений Товар з позивачем не розрахувався, у зв`язку з чим має заборгованість в сумі 13 249,64 грн.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом поставки Товару.

Відповідач зобов`язання щодо оплати поставленого Товару своєчасно не виконав, у зв`язку з чим має заборгованість в сумі 13 249,64 грн.

Згідно з п. 7.4 Договору, в разі порушення грошових зобов`язань за Договором Постачальник також має право стягнути з Покупця штраф в розмірі 25 % (двадцяти п`яти відсотків) від вартості поставлених, але не оплачених товарів, якщо сума заборгованості перевищує 30-ти денний термін.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, станом на 20.05.2019р. сума заборгованості, що перевищує 30-ти денний термін, становить 9 127,14 грн., а тому з урахуванням умов Договору (п. 7.4) позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті поставленого товару, нарахував штраф в розмірі 2 281,79 грн. (25 % від суми заборгованості (9 127,14 грн.)).

Матеріалами справи підтверджується факт прострочення відповідачем виконання зобов`язань по оплаті поставленого товару, а тому з нього підлягає стягненню штраф в сумі 2 281,79 грн.

Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

За змістом ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема:

чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;

чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем згідно платіжного доручення № 5145 від 20.05.2019р. було сплачено за послуги адвоката 1 500,00 грн.

Даний платіж був здійснений на виконання умов Договору про надання правової допомоги № 20/05-19XE від 20.05.2019р., укладеного між Приватним підприємством Харків - Електро в особі директора Бойка Сергія Михайловича (Клієнт) та адвокатом Малишенком Олександром Миколайовичем (Адвокат) (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ЧН № 000093 від 13.01.2017р., видане на підставі рішення Ради адвокатів Чернігівської області від 13.01.2017р. № 42).

За умовами вказаного договору (п. 4.3), за надання правової допомоги відповідно до даного договору Клієнт сплачує Адвокату гонорар у фіксованій сумі в розмірі 1 500,00 грн. (одна тисяча п`ятсот гривень).

Згідно акту від 20.05.2019р. приймання-передачі наданих послуг за Договором про надання правової допомоги № 20/05-19XE від 20.05.2019р. Адвокатом були надані Клієнту наступні послуги:

усна консультація з вивченням документів та правовий аналіз договору поставки № 31 від 06.03.2019р., видаткових накладних: № 11000749 від 04.04.2019р., № 11000750 від 04.04.2019р., № 11000751 від 04.04.2019р., № 11000752 від 04.04.2019р., № 11000753 від 04.04.2019р., № 11000754 від 04.04.2019р., № 11000756 від 04.04.2019р., № 11000757 від 04.04.2019р., № 11000758 від 04.04.2019р., № 11000759 від 04.04.2019р., № 11000760 від 04.04.2019р., № 11000761 від 04.04.2019р., № 11000762 від 04.04.2019р., № 11000763 від 04.04.2019р., № 11000764 від 04.04.2019р., № 11000776 від 05.04.2019р., № 11000789 від 08.04.2019р., № 11000805 від 09.04.2019р., № 11000934 від 25.04.2019р., № 11000935 від 25.04.2019р., № 11000936 від 25.04.2019р., довіреності № 2 від 03.04.2019р., вартість послуги - 500,00 грн.;

складання позовної заяви про стягнення боргу по договору поставки з додатками, вартість послуги - 1 000,00 грн., загальна вартість наданих послуг - 1 500,00 грн.

Дослідивши вказаний вище акт виконаних робіт, суд вважає, що заявлений до стягнення розмір витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, в сумі 1 500,00 грн. є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За подання до суду даної позовної заяви позивачем було сплачено 1 921,00 грн. судового збору, який покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст. 173 - 175, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 546, 549, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. 123, 126, 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Макховік Системс (14014, м. Чернігів, вул. Енергетиків, 1, код 42024830) на користь Приватного підприємства Харків - Електро (14000, м. Чернігів, проспект Перемоги, 95, код 34654369) 13 249 грн. 64 коп. заборгованості, 2 281 грн. 79 коп. штрафу, 1 921 грн. 00 коп. судового збору та 1 500 грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено та підписано 01.07.2019р.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення24.06.2019
Оприлюднено01.07.2019
Номер документу82711143
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/419/19

Рішення від 24.06.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 30.05.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 24.05.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні