Рішення
від 18.06.2019 по справі 183/6674/17
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/6674/17

№ 2/183/310/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2019 року м. Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Городецького Д.І.

секретаря судового засідання - Спіциної Л. Ю.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Новомосковську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

в с т а н о в и в :

26 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вищезазначеним позовом, який в подальшому уточнював. В остаточній редакції позовної заяви позивач посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його двоюрідна бабуся - ОСОБА_2 , бабуся власних дітей не мала і не була одружена, в період свого життя своєю родиною вона вважала його батька, його дружину та його з братом. Його батько доглядав ОСОБА_2 та після її смерті здійснив її поховання. Зазначив, що після смерті його двоюрідної бабусі відкрилась спадщина, яка складається з житлової квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . Його батько - ОСОБА_3 запевнив його, що він прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , однак ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер та після чого з`ясувалось, що його батько ОСОБА_3 за життя належним чином не прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 внаслідок його юридичної необізнаності і мабуть його батько вважав, що довіреність, яку 05 серпня 2006 року ОСОБА_2 надала йому на розпорядження усім її майном є документом, який свідчить про передачу йому всього майна ОСОБА_2 тому він за життя так і не звернувся до нотаріальної контори.

Позивач зазначив, що він звернувся до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лили І. А. із заявою про прийняття спадщини після смерті двоюрідної бабусі - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак 30 листопада 2017 року нотаріус відмовила йому у відкритті спадкової справи з причин пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини та відсутності доказів прийняття спадщини, установлених ст. 1268 ЦК України, крім того ним не надано доказів родинних відносин між ним та померлою ОСОБА_2 і рекомендував звернутись до суду для вирішення цього питання.

Додав, що дійсно існують розбіжності у написанні імені його двоюрідної бабусі у свідоцтві про її народженні та паспорті громадянина України. Разом з тим, потребує встановленню факту родинних відносин, а саме що його бабуся ОСОБА_4 та ОСОБА_2 є рідними сестрами, оскільки у свідоцтвах про їх народження різниться інформації щодо матері. Крім того, містяться розбіжності у написанні прізвища його батька у свідоцтві про його смерть та прізвищі матері батька у її свідоцтві про смерть, що також є перешкодою у здійсненні ним свої спадкових прав після їх смерті.

У зв`язку з чим, позивач ОСОБА_1 вимушений звернутись до суду та просить:

- встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною сестрою ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є його двоюрідною бабусею;

- визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю один місяць.

Ухвалою суду від 27 грудня 2017 року було відкрито провадження у справі з призначенням підготовчого засідання (а.с. 26-27). Ухвалою суду від 20 лютого 2018 року було задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів та відкладено підготовче засідання (а.с. 39). Ухвалою суду від 05 червня 2018 року прийнято цю цивільну справу в провадженні іншого судді і розпочато її підготовку до розгляду спочатку (а.с. 72).

Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явився, але надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 у підготовче засідання не з`явилась, але надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, уточнені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити .

Представник відповідача - Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області у підготовче засідання не з`явився, але надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти задоволення позовних вимог (а.с. 91).

Допитана у підготовчому засіданні 23 квітня 2018 року свідок ОСОБА_6 пояснила, що вона є дружиною позивача ОСОБА_1 , додала, що вона знала про родинні відносини її чоловіка та його двоюрідної бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також, що їй відомо про те, що померла є рідною сестрою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та яка є рідною бабусею її чоловіка. Крім того, батько її чоловіка ОСОБА_3 був рідним сином померлої ОСОБА_4 Додала, що їй відомо про те, що батько її чоловіка ОСОБА_3 за життя дуже нервово реагував на запитання свого сина ОСОБА_1 щодо факту прийняття ним спадчини після смерті ОСОБА_2 та їй відомо про те, що після смерті ОСОБА_3 виявилось, що він хибно вважав довіреність, видану йому ОСОБА_2 на розпорядження майном - фактом прийняття спадщини

У зв`язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд , заслухавши покази свідка, дослідивши письмові докази , приходить наступного.

Судом установлено, що відповідно до архівного витягу із запису про народження № 70 від 30 квітня 1929 року про народження ОСОБА_7 , остання народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Весела Красноп… району Сумскої округи, батьком записаний: ОСОБА_8 …, матір`ю записана: ОСОБА_9 ... (а.с. __). Відповідно до талону зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка с. Веселе Краснопільського району Сумської області була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , вибула за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 53).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області № 1022 від 27 листопада 2017 року ОСОБА_2 , 1929 року народження була зареєстрована і проживала за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 12).

Судом установлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 28 березня 1951 року, наданого суду у засвідченій позивачем копії, ОСОБА_10 народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 у с. Весела Краснопольського району Сумської області, її батьками записані ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с. 14).

ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_10 , 1930 ІНФОРМАЦІЯ_7 народження, уклала шлюб із ОСОБА_11 , 1931 року народження (а.с. 17), ІНФОРМАЦІЯ_8 у них від шлюбу народився син ОСОБА_3 (а.с. 16).

15 липня 1978 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , уклав шлюб із ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , після реєстрації шлюбу прізвище ОСОБА_12 було змінено на "Аніськова" (а.с. 15). ІНФОРМАЦІЯ_11 у них від шлюбу народився син ОСОБА_1 та ІНФОРМАЦІЯ_12 народився син ОСОБА_13 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про їх народження, наданими суду у засвідчених позивачем копіях (а.с. 13, 18).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4 та ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про смерть, наданим суду у засвідчених позивачем копіях (а.с. 9, 10, 11).

30 листопада 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Лили І. А. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак листом нотаріуса № 516/01-16 від 30 листопада 2017 року щодо відкриття спадкової справи ОСОБА_1 було відмовлено у відкритті спадкової справи з причин пропуску ним встановленого законом строку для прийняття спадщини та відсутності доказів прийняття спадщини, установлених ст. 1268 ЦК України та відсутність доказів родинних відносин між ним та померлою ОСОБА_7 і рекомендував звернутись до суду для вирішення цього питання (а.с. 24).

На підставі статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами та встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Враховуючи надані заявником докази, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні знайшли підтвердження факти, на які посилається заявник, в зв`язку з чим, позовні вимоги в частині встановлення фактів родинних відносин підлягають задоволенню.

Разом з тим, на підставі ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

На підставіст. 1258ЦК України , 1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. 2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу .

Частиною 1 статті 1265 ЦК України визначено, що у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Оскільки судом установлено той факт, що ОСОБА_1 є двоюрідним онуком ОСОБА_7 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , віна є спадкоємцем п`ятої черги за законом.

Згідно до вимог ст. 1268 ЦК України , 1. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. 2. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. 3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї. 5. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Вимогами статті 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. 2. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

На підставі статті 1270 ЦК України , 1. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Як зазначалося вище, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після ОСОБА_7 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 тільки 30 листопада 2017 року, тобто ним пропущений строк прийняття спадщини, визначений статтею 1270 ЦК України .

В той же час, у відповідності до ст. 1272 ЦК України , за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з поважних причин пропустив строк прийняття спадщини після смерті двоюрідної бабусі, оскільки вважав, що спадкування майна ОСОБА_7 буде відбуватись після смерті його батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак, як виявилось, його батько належним чином не прийняв спадщину після смерті його двоюрідної тітки ОСОБА_7 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та хибно вважав фактом прийняття такої спадщини за законом наявність довіреності від імені спадкодавця на розпорядження майном (а.с. 8), що також підтверджується показаннями свідка ОСОБА_6 , допитаної у судовому засіданні.

У зв`язку з наведеним, є підстави для визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини та позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 133 ЦПК України, 1.Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. 2. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. 3. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати. В тому числі на професійну правничу допомогу.

На підставі ст. 141 ЦПК України 1. Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. 2. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.

В той же час, враховуючи відсутність вини Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області в пропущенні позивачем строк для прийняття спадщини, суд приходить до висновку, що судові витрати повинні бути покладені на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст.ст. 76-81 , 89 , 258-259 , 263-268 ЦК України , суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Новостепанівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною сестрою ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідною бабусею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 .

Визнати причину пропуску ОСОБА_1 спадщини після двоюрідної бабусі - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - поважною.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю 1 (один) місяць з дня набрання цим рішенням законної сили для прийняття спадщини після двоюрідної бабусі - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати покласти на позивача.

Учасники справи:

- позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ;

- відповідач: Новостепанівська сільська рада Новомосковського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 04340454, місцезнаходження юридичної особи: 51234, Дніпропетровська область, Новомосковський район, с. Новостепанівка, вул. Мороза, 44.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути поданою до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 18 червня 2019 року.

Суддя Д.І. Городецький

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.06.2019
Оприлюднено03.07.2019
Номер документу82756027
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —183/6674/17

Рішення від 18.06.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Городецький Д. І.

Ухвала від 27.12.2017

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Парфьонов Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні