Рішення
від 24.06.2019 по справі 321/452/19
МИХАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Михайлівський районний суд Запорізької області

Справа № 321/452/19

Провадження № 2/321/231/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.06.2019 смт. Михайлівка

Михайлівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Кравченко Н.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Цаплі Г.В.,

розглянувши в судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пришибської селищної ради Михайлівського району Запорізької області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

В позовній заяві, що надійшла до Михайлівського районного суду Запорізької області від позивача ОСОБА_1 вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба - ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно: земельна ділянка площею 4,8900 гектара, кадастровий номер: НОМЕР_1 , призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Пришибської селищної ради Михайлівського району Запорізької області. Позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем на майно померлої ОСОБА_2 Постановою приватного нотаріуса Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області від 14 січня 2019 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом з підстав відсутності будь яких документів, що підтверджують право власності на майно. На підстави викладеного, в зв`язку з неможливістю реалізувати право на спадщину через втрату документів, просить визнати за нею право власності вищевказане майно.

Представник позивача адвокат Бондарєв О.Г. в судове засідання не з`явився, надавши суду заяву про розгляд справи за відсутності сторони позивача. На задоволенні позовних вимог про визнання права власності на спадкове майно наполягає.

Представник відповідача - Пришибської селищної ради, Михайлівського району, Запорізької області, не з`явився, але надав суду заяву з клопотанням про розгляд справи при його відсутності, просить винести рішення на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с. 6).

Правовстановлюючим документом на земельну ділянку є Державний акт на право власності на землю серія НОМЕР_2 , зареєстрований в Книзі реєстрації державних актів 27 травня 2002 року, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2304900142018 від 6 грудня 2018 року.

Особою, якій земельна ділянка була виділена при розпаювання відповідного КСП, є ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після ОСОБА_3 земельну ділянку успадкувала ОСОБА_4 , підстава: рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 24 вересня 2004 року (а.с. 15).

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , і вже після неї земельну ділянку успадкувала ОСОБА_2 на підставі Заповіту від 26 липня 2004 року, посвідченого секретарем Пришибської селищної ради Михайлівського району Запорізької області, зареєстрований у реєстрі за № 421 (а.с. 16).

Згідно Витягу з ДЗК власником земельної ділянки кадастровий номер: НОМЕР_1 значиться ОСОБА_3 , це пояснюється тим, що як ОСОБА_4 так і ОСОБА_2 спадщину прийняли, проте спадкових прав належним чином не оформили. Однак за положеннями Цивільного кодексу України: ст. 1218: - 1. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. ст. 1268: - 5. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. (а.с.13-14).

Рішенням Михайлівського районного суду Запорізької області від 06.04.2017 року визначено ОСОБА_1 додатковий шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с. 29).

Позивач ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області Ворожбянової Л.М. із заявою про прийняття спадщини, але у зв`язку з тим, що спадкоємцем будь яких документів що підтверджують право власності спадкодавця на майно не було надано, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст. 126 ЗК України , право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Пунктом 4 ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі: державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом.

У зв`язку зі вступом в дію Закону України від 01 липня 2004 року № 19052-IV Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та змін від 01січня 2013 року до Закону України Про державний земельний кадастр , видачу Державних актів на право власності на земельну ділянку, а також внесення змін до них, припинено.

Частиною 1 статті 1225 ЦК України передбачено, що право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.ст.1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, та на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має протягом шести місяців з дати відкриття спадщини подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст.1218 Цивільного кодексу Україна до складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент смерті.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття.

За вимогами ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.

Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.

В свою чергу право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч.2 ст.1299 ЦК України).

Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла, у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.

Для правильного вирішення спору про спадкування, суд на підставі відповідних документів зобов`язаний перевірити: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства осіб, які звернулись з позовом в суд (докази родинних та інших відносин), наявність заповіту та його чинність (виписка з Спадкового реєстру), наявність спадкової справи (виписка із Спадкового реєстру), факт прийняття спадщини спадкоємцем при визнанні права власності, відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, оскільки за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

Свідоцтво про право на спадщину, відповідно до ст.67 Закону України Про нотаріат , видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що спадкове майно дійсно належало спадкодавцю ОСОБА_2 . Позивач ОСОБА_1 оформити своє право на спадщину не має можливості через відсутність оригіналів правовстановлюючих документів. Таким чином, визнання права власності не порушує права інших осіб та іншим шляхом вирішити питання в позасудовому порядку неможливо.

Керуючись ст.ст. 4-5, 12, 13, 76-82, 89, 141, 200, 206, 263-265 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до Пришибської селищної ради Михайлівського району Запорізької області, Код ЄДРПОУ 24912119, місцезнаходження: Запорізька область, Михайлівський район, смт Пришиб, вул. Центральна, 73, про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на земельну ділянку площею 4,8900 гектара, розташовану на території Пришибської селищної ради Михайлівського району Запорізької області, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повний текст рішення буде виготовлено 02 липня 2019 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду через Михайлівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Михайлівського районного суду

Запорізької області Н.О. Кравченко

СудМихайлівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення24.06.2019
Оприлюднено04.07.2019
Номер документу82780121
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —321/452/19

Рішення від 24.06.2019

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Кравченко Н. О.

Рішення від 24.06.2019

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Кравченко Н. О.

Ухвала від 02.05.2019

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Кравченко Н. О.

Ухвала від 29.03.2019

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Кравченко Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні