Рішення
від 01.07.2019 по справі 182/6071/18
НІКОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 182/6071/18

Провадження № 2/0182/91/2019

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

01.07.2019 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Рунчевої О.В., секретаря Нагаєвої Н.О., за участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача - Гузенко Г.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Нікополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Садового товариства Славутич про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

15 серпня 2018 року позивач звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом до Садового товариства Славутич про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії та просив суд:

- визнати дії Садового товариства Славутич щодо припинення електропостачання до його садової ділянки АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , яка знаходиться на території Садового товариства Славутич - протиправними;

- зобов`язати Садове товариство Славутич на протязі десяти днів з дня набрання законної сили рішення суду відновити електропостачання до його садової ділянки АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 , яка знаходиться на території Садового товариства Славутич ;

Свої вимоги мотивує наступним.

Він є членом Садового товариства Славутич та користувачем ділянки № 505 Скіф , яка знаходиться на території Садового товариства Славутич , що підтверджується членською книжкою садовода.

У лютому місяці 2018 року на садову ділянку № 505, якою він користується, зайшли невідомі люди під керуванням Голови правління товариства, ОСОБА_3 , з вимогою надати їм можливість обстежити лічильник, що знаходиться у його садовому будинку.

Під час обстеження лічильника, один з присутніх людей наголосив, що є розетка, підключена поза прибором обліку. На його вимоги комісійно обстежити дану розетку із застосуванням спеціальних приладів, які б зафіксували наявність або відсутність напруги у розетці, ніхто не звернув уваги, жодних документів ніхто не пред`являв, будь-яких актів у його присутності не складав, пропозиції надати йому пояснення щодо цієї ситуації ніхто не пропонував. Цього ж дня Головою правління товариства було відключено електропостачання до його садової ділянки АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 .

Його намагання вирішити зазначену ситуацію шляхом усних звернень до Голови правління товариства виявилися безрезультатними.

У серпні 2018 року він дізнався про існування Акту перевірки лічильника електроенергії від 23 лютого 2018 року, в якому зазначено про виявлене порушення на його садовій ділянці - підключення розетки поза лічильником.

Зазначає, що з такими діями відповідача він не згоден, оскільки останній не має повноважень щодо прийняття рішень про відключення від електропостачання садових ділянок, такі дії відповідача взагалі суперечать Статуту товариства та вимогам чинного законодавства, зокрема нормам Правил користування електричною енергією , затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, нормам Правил користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 ( які були чинні на момент виникнення спірних правовідносин).

Вважає, що відключення від електропостачання садової ділянки у разі виявлення факту розкрадання електроенергії могло здійснити лише Акціонерне товариство ДТЕК Дніпровські електромережі , як енергопостачальник або Садове товариство Славутич , проте лише на вимогу енергопостачальника чи за його погодженням.

Однак Нікопольський центр обслуговування клієнтів Акціонерного товариства ДТЕК Дніпровські електромережі не ініціював та не погоджував припинення постачання електричної енергії ділянки № 505 дільниці Скіф , що підтверджується відповідним повідомленням від 08 серпня 2018 року.

Таким чином дії відповідача щодо припинення постачання електричної енергії до його ділянки № 505 є протиправними, тому він вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 01 листопада 2018 року позовна заява прийнята до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, відповідачу був наданий строк 15 днів з дня отримання ним такої ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву.

20 березня 2019 року на адресу суду від Голови правління Садового товариства Славутич , Гузенко Г.Т. надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_2 (а.с. 69-71), згідно якого остання просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, мотивуючи наступним.

16 лютого 2018 року протоколом № 5 засідання правління Садового товариства Славутич було вирішено провести 23 лютого 2018 року перевірку споживання електроенергії садоводами, для чого була затверджена відповідна комісія.

Зазначеною комісією у вказану дату, з дозволу позивача, було здійснено огляд його засобу обліку (лічильника) та виявлено, що при викручених пробках лічильника працювали побутові електроприлади, підключені до окремої розетки (електричний обігрівач), лічильник, який встановлено у позивача не рахував облік користування електроенергії. Зазначена розетка була підключена до лічильника через розрив фази. Позивач пояснив, що таким чином він обігріває себе та господарство (індиків) яке також зимує разом з ним у інших будівлях.

Про виявлену окрему розетку комісія склала акт перевірки лічильника електроенергії від 23 лютого 2018 року, від підпису якого позивач відмовився, зауважень не мав.

Вважає, що відповідачем не було порушено права позивача та Статуту товариства, тому дії відповідача є законними та обґрунтованими.

Також зазначила, що між позивачем та Акціонерним товариством ДТЕК Дніпровські електромережі договір про постачання електричної енергії не укладався, тому товариство має право самостійно, відповідно до п. 4.6. Статуту товариства, за наявності відповідних порушень, відключити споживача електроенергії від електропостачання.

Враховуючі наведені обставини, вважає вимоги позивача необґрунтованими та безпідставними.

У судовому засіданні представник позивача Ревунков В. ОСОБА_4 . позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_5 .Т. проти задоволення позовних вимог заперечувала у повному обсязі.

Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 є членом Садового товариства Славутич , ділянка Скіф , що підтверджується копією членської книжки садовода (а.с. 11-12).

Для забезпечення потреб на садовій ділянці позивача, відповідач постачав електроенергію, а позивач використовував та оплачував вартість електроенергії, що підтверджується записами у членській книжці позивача, згідно якої станом на 23 травня 2018 року заборгованість відсутня (а.с. 12).

Відповідно Акта перевірки лічильника електроенергії від 23 лютого 2018 року, на садовій ділянці № 505 ОСОБА_2 виявлено порушення - підключена електрична розетка поза лічильником, рекомендовано відключити електричну енергію до рішення правління дільниці Скиф (а.с 14). У зазначеному акті мається відмітка про те, що ОСОБА_2 від підпису акта відмовився.

З 23 лютого 2018 року електропостачання до садової ділянки ОСОБА_2 № 505 Скіф , припинено, що знайшло своє підтвердження у судовому засіданні у поясненнях сторін та не оспорювалося ними.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про електроенергетику" , Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 ( які були чинні на момент виникненнч спірних правовідносин), Правилами користування електричною енергією , затвердженими Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 .

Відповідно до положень пункту 1.2 Правил користування електричною енергією , затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року (далі ПКЕЕ ), населений пункт - це юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об`єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту; споживачі населеного пункту - це населення, електроустановки якого приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту та яке розраховується за використану електричну енергію з населеним пунктом.

Положеннями розділу 12 згаданих ПКЕЕ Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів , визначені особливості користування електроенергією для споживачів категорії населення безпосередньо не приєднані до мереж енергопостачальника, а приєднані до технологічних мереж юридичної особи, яка об`єднує електроустановки населення на визначеній території (субспоживачів).

Згідно з пунктами 12.3, 12.4 ПКЕЕ населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту. Закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.

В силу пунктів 7.6, 7.7 ПКЕЕ у разі самовільного підключення споживачем струймоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та /або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акту про порушення. Відключення електроустановок споживача здійснюється персоналом власника електричних мереж, до яких приєднані ці електроустановки, у разі виявлення порушень, зазначених у пунктах 7.5, 7.6 цих Правил.

Також, в силу пункту 12.10 ПКЕЕ електроустановки споживачів населеного пункту та споживачів території населеного пункту, які не дотримуються умов договорів, укладених згідно з вимогами цих Правил з постачальником електричної енергії або населеним пунктом, підлягають відключенню від електричних мереж населеного пункту. На вимогу постачальника електричної енергії населений пункт зобов`язаний відключити електроустановки споживача на території населеного пункту у порядку, встановленому Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357 (далі - Правила від 26 липня 1999 року).

Враховуючи наведене, Садове товариство Славутич є споживачем електроенергії-юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього населеного пункту, зокрема для забезпечення електричною енергією членів ОСОБА_6 товариства (споживачів населеного пункту).

Пунктом 35 Правил від 26 липня 1999 року передбачена можливість енергопостачальника відключити споживача у разі самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил.

Пунктом 2 Правил від 26 липня 1999 року визначено, що самовільне підключення - це споживання електричної енергії без укладення з енергопостачальною організацією договору або підключення з порушенням цих Правил.

Також відповідно до пункту 53 Правил від 26 липня 1999 року, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією , у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. Акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів. Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату. Акт про порушення цих Правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії. Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі зазначається інформація про причетність споживача до порушення цих Правил.

Із системного аналізу наведених норм, слідує, що споживачі населеного пункту, якими є члени Садового товариства Славутич , можуть бути відключені від енергопостачання в разі самовільного підключення до електромережі, розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломб або в разі порушення термінів сплати ними за спожиту електроенергію. При цьому таке відключення може здійснити лише Акціонерне товариство ДТЕК Дніпровські Електромережі , як енергопостачальник або Садове товариство Славутич , на вимогу енергопостачальника чи за його погодженням.

Однак з підстав, викладених у цьому пункті енергопостачальник не звертався до Садового товариства Славутич з вимогою про відключення садової ділянки позивача від електропостачання, що підтверджується повідомленням від 08 серпня 2018 року за № 52249/1700.

Крім того, Статутом самого Садового товариства Славутич передбачені заходи впливу до його членів в разі скоєння крадіжки електроенергії, але вони обмежуються лише виключенням члена товариства із товариства (п. 4.7. Статуту Садового товариства Славутич ) та не передбачають можливості відключення члена товариства від загальної мережі енергопостачання.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу . Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Під час розгляду справи належних доказів, у розумінні ст.ст. 12 , 81 ЦПК України , щодо наявності передбачених законом підстав для припинення електропостачання до садової ділянки ОСОБА_2 № 505 Скіф відповідачем суду надано не було.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії Садового товариства Славутич щодо припинення електропостачання до садової ділянки ОСОБА_2 № 505 Скіф , яка знаходиться на території Садового товариства Славутич є протиправними, саме припинення енергопостачання до садової ділянки позивача є такими, що порушує визначений діючим законодавством порядок припинення енергопостачання та обмежую права та інтереси позивача як споживача електричної енергії, а тому позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, виходячи з положень ст. 267 ЦПК України , для забезпечення відновлення порушених прав позивача та недопущення зволікання у цьому з боку відповідача, суд вважає необхідним встановити строк для виконання рішення, а саме - десять днів з дня набрання цим рішенням законної сили.

Керуючись ст. ст. 12 , 13 , 76, 79, 81, 82, 89, 259 , 263-265 , 267, 268 ЦПК України , суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Садового товариства Славутич про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Садового товариства Славутич (код юридичної особи - 21910723, місцезнаходження - 53220, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Микитина, буд. 10) щодо припинення електропостачання до садової ділянки ОСОБА_2 № 505 Скіф , яка знаходиться на території Садового товариства Славутич - протиправними.

Зобов`язати Садове товариство Славутич на протязі десяти днів з дня набрання законної сили рішення суду відновити електропостачання до садової ділянки ОСОБА_2 № 505 Скіф , яка знаходиться на території Садового товариства Славутич .

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду до або через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 03.07.2019 року.

Суддя: О. В. Рунчева

СудНікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення01.07.2019
Оприлюднено04.07.2019
Номер документу82797203
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —182/6071/18

Рішення від 01.07.2019

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Рішення від 01.07.2019

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Ухвала від 01.11.2018

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Ухвала від 01.11.2018

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні