Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" липня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/384/19
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Торчинюка В.Г. , розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Північ-груп сервіс"
до відповідача: Іваннівської сільської ради
про стягнення заборгованості в сумі 128 842 грн. 00 коп.
В засіданні приймали участь:
від позивача: Кочмарський О. В. (за довіреністю № 2 від 10.05.19 року);
від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
В червні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Північ-груп сервіс" звернулося у Господарський суд Рівненської області із позовною заявою до відповідача Іваннівської сільської ради про стягнення в сумі 128 842 грн. 00 коп. з яких: 103 139 грн. 00 коп. основної суми боргу, 16 321 грн. 39 коп. пені, 4 820 грн. 89 коп. інфляційних витрат та 4 560 грн. 72 коп. три процента річних.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 04 червня 2019 року відкрито провадження у справі 918/384/19, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 02 липня 2019 року.
У судовому засіданні 02 липня 2019 року представник позивача підтримав просив суд задоволити позов в повному обсязі, з підстав наведених у позовній заяві, також надав для огляду оригінали долучених до позовної заяви документів.
Відповідач не забезпечив явки уповноваженого представника у судове засідання 02 липня 2019 року, хоча про дату, місце та час судового засідання був належним чином повідомлений, правом щодо подання відзиву на позовну заяву не скористався, будь яких клопотань або заяв на адресу суду не направив.
Відповідач, Іваннівська сільська рада, про час та місце судового засідання повідомлялося належним чином шляхом надсилання вищевказаних ухвали суду на його юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.39-40), у судові засідання не з`являвся, про поважність причин відсутності не повідомляв.
За змістом статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Приймаючи до уваги, що ухвала суду відповідачем було отримано, про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення (а.с. 37), при цьому явку сторін визнано необов`язковою, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до пункту 9 статті 165 ГПК України.
Мотивувальна частина:
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено:
07 вересня 2017 року між ТОВ "Північ-груп сервіс" (далі - Виконавець, Позивач) та Іваннівською сільською радою (далі - Замовник, Відповідач) було укладено Договір № 38 (далі - Договір, а.с. 13 - 15).
Згідно з п. 1.1. Договору, Замовник доручив, а Виконавець зобов`язався надати такі послуги: Гідродинамічне очищення ділянок колектора господарсько-фекальної каналізації по вул. Меліораторів у с. Бортниця, Дубенського району Рівненської області.
У відповідності з пунктом 3.1. Договору за надання послуг згідно п. 1.1. Договору № 40 Замовник сплачує Виконавцю суму, яка буде обумовлена Актом здачі прийняття-наданих послуг.
У відповідності до пункту 5.1 Договору прийом наданих виконавцем послуг оформляється актом здачі-приймання наданих послуг та здійснюється замовником протягом2-х днів з моменту його повідомлення про готовність послуг до приймання. У випадку наявності недоліків або дефектів наданих послуг, змовник зобов`язується у цей термін вмотивовано письмово повідомити виконавця про відмову від підписання актів.
Пунктом 3.2. Договору № 40 встановлено, що оплата здійснюється протягом 10 календарних днів після підписання Замовником та Виконавцем актів здачі-приймання наданих послуг у безготівковій формі шляхом перерахування Замовником коштів на поточний рахунок Виконавця
Кінцевий термін оплати - не пізніше 30 листопада 2017 року (п. 3.3 Договору).
Договір вступає в силу з моменту його підписання обома Сторонами і діє до 31 грудня 2017 року, а в частині виконання взятих на себе зобов`язань - до повного їх виконання сторонами (п. 12.1 договору).
Договір підписаний представникам сторін та скріплений відтисками печаток останніх.
19 вересня 2017 року Виконавець виконав взяте на себе зобов`язання по Договору, щодо надання послуг по гідродинамічному очищенні колектора, про що Сторонами було погоджено, підписано та скріплено печатками Акт здачі-приймання робіт № КБ-2в (а.с. 16 - 19) та Довідку про вартість виконаних робіт № КБ-3 (а.с. 20 - 21) на загальну суму 103 139 грн. 00 коп.
З зазначених доказів суд вбачає, що Відповідачем підписано Акт здачі-приймання робіт № КБ-2в без будь яких зауважень та претензій стосовно якості та обсягу виконаних робіт.
Відповідно до положень ст. 525 Цивільного кодексу України та ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України та враховуючи умови договору, одностороння відмова від зобов`язання не допускається.
08 червня 2018 року Позивач направив на адресу Відповідача вимогу про сплату боргу в розмірі 103 139 грн. 00 коп., остання залишена без відповіді та задоволення, доказів протилежного, матеріали справи не містять.
Матеріалами справи стверджено, на момент прийняття рішення, сума загального боргу за Договором № 40, яка рахується за Іваннівською сільською радою становить 103 139 грн. 00 коп., доказів оплати або спростування боргу, відповідачем не надано.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
З укладеного між сторонами договору про надання послуг, вбачається, що такий є господарським і сторони виконуючи або ж не виконуючи його, враховують та керуються нормами цивільного законодавства.
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст.837 Цивільного кодексу України за договором підряду, до яких відноситься і договір про надання послуг, одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно з ч.1 ст.853 Цивільного кодексу України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Матеріалами справи стверджено, що відповідачем прийнято роботи, без будь яких зауважень.
Згідно з ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ч.1 ст.222 Господарського кодексу України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.
Приписами ч.2 ст.530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто неналежне виконання.
Враховуючи умови договору, строк виконання зобов`язання (оплата отриманих послуг) настав у відповідача 30 листопада 2017 року (пункт 3.3 договору), однак, Іваннівська сільська рада, свого обов`язку щодо оплати 103 139 грн. 00 коп. не виконала.
Враховуючи вищезазначене у сукупності, суд, приходить до висновку що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Північ-груп сервіс" до Іваннівської сільської ради про стягнення заборгованості у сумі 103 139 грн. 00 коп. є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Крім того, покликаючись на пункт 6.4 Договору, позивач нарахував відповідачу пеню, за прострочення виконання зобов`язання за період з 01 грудня 2017 року по 30 травня 2018 року на суму боргу 103 139 грн. 00 коп., в розмірі 16 321 грн. 39 коп., також покликаючись на ст. 625 ЦК України нарахував інфляційні втрати за період з 01 грудня 2017 року по 01 січня 2019 року в сумі 4 820 грн. 89 коп. та три процента річних за період з 01 грудня 2017 року по 22 травня 2019 року в сумі 4 560 грн. 72 коп.
Відповідно до п. 6.4. Договору, при несвоєчасній оплаті Замовником вартості виконаних Виконавцем робіт, Замовник сплачує Виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення терміну сплати від суми не перерахованих коштів.
Згідно з частиною 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно частини 3 статті 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За приписами частини 6 статті 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Пунктом 3.1. Постанови Вищого господарського суду України № 14 від 17.12.2013 р. "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань" роз`яснено, що інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Таким чином, перевіривши надані позивачем розрахунки, судом встановлено, що останні здійснені арифметично вірно, із зазначенням вірних періодів та сум боргу і не перевищують визначений Законодавством України розмір.
Отже, позовні вимоги в частині стягнення пені в розмірі 16 321 грн. 39 коп., інфляційні втрати в розмірі 4 820 грн. 89 коп. та три проценти річних в розмірі 4 560 грн. 72 коп. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Враховуючи усе зазначене вище в сукупності, позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
У відповідності до статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, враховуючи що позов задоволено в повному обсязі, на відповідача покладається сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 1 932 грн. 65 коп.
Керуючись ст.ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну задовольнити.
2. Стягнути з Іваннівської сільської ради (35620, Рівненська область, Лубенський район, село Іванне, вулиця Центральна, будинок 20, ЄДРПОУ 04385250) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Північ-груп сервіс" (03035, м. Київ, вул. Механізаторів, 2, офіс 316, п/р НОМЕР_1 в ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", м. Київ, код банку 380805, код ЄДРПОУ 40224413) 103 139 (сто три тисячі сто тридцять дев`ять) грн. 00 коп. основної суми боргу, 16 321 (шістнадцять тисяч триста двадцять одну) грн. 39 коп. пені, 4 820 (чотири тисячі вісімсот двадцять) грн. 89 коп. інфляційне збільшення заборгованості, 4 560 (чотири тисячі п`ятсот шістдесят) грн. 72 коп. три проценти річних та 1 932 (одна тисяча дев`ятсот тридцять дві) грн. 65 коп. судового збору.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://court.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 05.07.2019 року.
Суддя Торчинюк В.Г.
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2 - позивачу рекомендованим (03035, м. Київ, вул. Механізаторів, 2, оф. 316);
3 - відповідачу рекомендованим (35620, Рівненська обл., Дубенський р-н., с. Іванне, вул. Центральна, буд. 20).
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2019 |
Оприлюднено | 05.07.2019 |
Номер документу | 82829098 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Торчинюк В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні