Рішення
від 04.07.2019 по справі 600/393/19
КОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 600/393/19

Справа № 2/600/388/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2019 року Козівський районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Чорного І.А., при секретарі судових засідань Фещак Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Козова в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Теофіпільська сільська рада Козівського району Тернопільської області про усунення перешкод у користуванні житловим будинком шляхом визнання осіб такими, що втратили право (позбавлення права) користування житловим приміщенням та зняття із реєстраційного обліку,

В С Т А Н О В И В:

03 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Теофіпільська сільська рада Козівського району Тернопільської області про усунення перешкод у користуванні житловим будинком шляхом визнання осіб такими, що втратили право (позбавлення права) користування житловим приміщенням та зняття із реєстраційного обліку .

Позовна заява ОСОБА_1 мотивована тим, що згідно свідоцтва про право на спалдщину за заповітом від 26.12.2012 року та Витягу про державну реєстрацію прав від 30.12.2012 року він є власником житлового будинку з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1 . Починаючи із 15 листопада 2013 року його колишню дружину ОСОБА_2 та дочку колишньої дружини ОСОБА_3 зареєстровано у вказаному житловому будинку. Зазначає, що з 2016 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у даному будинку не проживають, спільного господарства із позивачем не ведуть, в утриманні будинку участі не беруть. Факт реєстрації відповідачів у даному житловому будинку створює позивачу перешкоди у користуванні та розпорядженні своєю власністю на власний розсуд.

Посилаючись на викладені обставини позивач просив суд усунути перешкоди у користуванні житловим будинком з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1 шляхом визнання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 такими, що втратили право користування вказаним житловим будинком та зняти їх з реєстрації за місцем проживання.

Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 21 травня 2019 року відкрито провадження в указаній справі.

У судовому засіданні 19.06.2019 року представник позивача - адвокат Головацький В.Ф. позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених у позовній заяві, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві обставинам та просив суд їх задовольнити.

У судове засідання 04.07.2019 року позивач ОСОБА_1 не з`явився, представник позивача - адвокат Головацький В.Ф. подав до суду клопотання від 04.07.2019 року, у якому просив справу розглядати у його відсутності та відсутності позивача та не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, повторно до суду не з`явилися, про причини неявки не повідомили, заяв та клопотань від останніх не надходило. Відзив на позов суду не подано.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Теофіпільської сільської ради Козівського району Тернопільської області у судове засідання не зявився, подав до суду лист, у якому просить провести судове засідання без їх участі, не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Враховуючи те, що у справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін та враховуючи те, що позивач не заперечує проти заочного розгляду справи, відповідно до ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача - адвоката Головацького В.Ф., допитавши свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить житловий будинок з господарськими будівлями, який розташований в АДРЕСА_1 про що свідчить витяг про державну реєстрацію прав № 37083859 від 30.12.2012 року та свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане 26.12.2012 року державним нотаріусом Козівської державної нотаріальної контори Боднарук М.В. та зареєстроване в реєстрі за №2521.

Відповідно до будинкової книги до складу зареєстрованих осіб за адресою: АДРЕСА_1 , входять ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до довідки Теофіпільської сільської ради Козівського району Тернопільської області №134 від 19.04.2019 року в склад сім`ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , входять ОСОБА_2 - колишня дружина, 1977 року народження, ОСОБА_3 - дочка колишньої дружини, 2000 року народження.

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 від 30.07.2016 року, шлюб між позивачем та ОСОБА_2 розірвано, про що 30.07.2016 року складено відповідний актовий запис № 6.

Факт відсутності відповідачів в житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 близько трьох років підтверджується актом обстеження домогосподарства ОСОБА_1 , 1975 року народження, за адресою АДРЕСА_1 , виданим 16.04.2019 року Теофіпільською сільською радою Козівського району Тернопільської області та показаннями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , які не були спростовані у судовому засіданні.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожна особа має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Власникові, згідно із ст. 317 ЦК України, належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

За змістом положень частини першої статті 383 ЦК України та статті 150 ЖК Українського РСР громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей та інших осіб, мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд.

Відповідно до частини першої статті 156 ЖК Української РСР передбачено, що члени сім`ї власника жилого будинку, які проживають разом із ним у будинку, що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням.

Відповідно до частини четвертої статті 156 ЖК УРСР до членів сім`ї власника відносяться особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу, а саме подружжя, їх діти і батьки. Членами сім`ї власника може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство.

Аналогічну норму містить також стаття 405 ЦК України, за змістом якої члени сім`ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначаються власником.

Відповідно до частини 2 статті 405 Цивільного кодексу України член сім`ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім`ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Судом не здобуто жодних доказів про поважність причин відсутності відповідачів у спірному приміщенні понад один рік.

За вказаних обставин судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відсутні у житловому будинку, за адресою АДРЕСА_1 понад один рік без поважних на це причин, тому відповідно до ч. 2 ст. 405 ЦК України втратили право на користування спірним житлом.

З цих підстав вимоги позивача щодо усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням шляхом визнання відповідачів такими, що втратили право на користування зазначеним житлом, є обгрунтованими і їх слід задовольнити.

При вирішенні позову в частині вимог щодо зняття відповідачів з реєстрації місця проживання за вказаною адресою, суд виходить з наступного.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , зняття з реєстрації місця проживання особи, крім інших підстав, здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Як роз`яснив Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у абз. 3 п. 34 Постанови № 5 від 07 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, зокрема жилим приміщенням, шляхом зняття особи з реєстраційного обліку, залежить від вирішення питання про право користування такої особи жилим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства (наприклад, статті 71, 72, 116, 156 ЖК УРСР; стаття 405 ЦК), а саме від вирішення однієї із таких вимог: про позбавлення права власності на жиле приміщення; про позбавлення права користування жилим приміщенням; про визнання особи безвісно відсутньою; про оголошення фізичної особи померлою.

Таким чином, рішення суду про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, є підставою для зняття такої особи з реєстрації місця проживання, тому окрема вимога щодо зняття відповідачів з реєстраційного обліку за вказаною адресою задоволенню не підлягає.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідачів підлягає до стягнення на користь позивача судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог в сумі 768 грн. 40 коп. у рівних частках, тобто по 384 гривні 20 копійок з кожного.

На підставі вищевикладеного, відповідно до ст.ст.317, 319, 383, 405 ЦК України, ст.ст. 64, 150, 156 ЖК УРСР, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 258, 259, 264, 265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Теофіпільська сільська рада Козівського району Тернопільської області про усунення перешкод у користуванні житловим будинком шляхом визнання осіб такими, що втратили право (позбавлення права) користування житловим приміщенням та зняття із реєстраційного обліку - задовольнити частково.

Усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні житловим будинком з господарськими будівлями, що в АДРЕСА_1 шляхом визнання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 такими, що втратили право користування вказаним житловим будинком.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі по 384 гривні 20 копійок з кожної.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржено до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 /тридцяти/ днів з дня його проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності новою редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта - відомості відсутні.

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта - відомості відсутні.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Теофіпільська сільська рада Козівського району Тернопільчської області, 47652, вул. Мічуріна, 31, с. Теофіпілка, Козівського району, Тернопільської області, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04395581.

Суддя І.А. Чорний

СудКозівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення04.07.2019
Оприлюднено08.07.2019
Номер документу82840988
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —600/393/19

Рішення від 04.07.2019

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чорний І. А.

Ухвала від 21.05.2019

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чорний І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні