Рішення
від 08.07.2019 по справі 601/792/19
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №601/792/19

Провадження № 2/601/431/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2019 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Коротич І.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження в залі суду в місті Кременці цивільну справу за позовом першого заступника керівника Кременецької місцевої прокуратури Денисюка Олега Андрійовича, який діє в інтересах держави в особі: Департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації та Фінансового управління Кременецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ,-

В С Т А Н О В И В :

Перший заступник керівника Кременецької місцевої прокуратури Денисюк О.А., який діє в інтересах держави в особі: Департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації та Фінансового управління Кременецької районної державної адміністрації, звернувся з позовом в суд до ОСОБА_1 про стягнення із останнього 4 272,00 гривень витрат на стаціонарне лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в Тернопільській обласній університетській лікарні, та 1264,40 гривень витрат на стаціонарне лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в Кременецькій районній комунальній лікарні.

З позовної заяви вбачається, що ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 06 березня 2019 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 286 КК України, на підставі пункту 2 частини 1 статті 49 КК України. Під час розгляду кримінального провадження в Кременецькому районному суді Тернопільської області, цивільні позови прокурора Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кременецької районної лікарні та в особі комунального закладу Тернопільської обласної ради Тернопільська університетська лікарня , які 31 березня 2016 року пред`явлені прокурором у кримінальному провадженні до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої злочином, залишені без розгляду. У зв`язку з цим, враховуючи статті 127-130 КПК України, особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Потерпіла ОСОБА_2 перебувала на лікуванні в Кременецькій районній комунальній лікарні, вартість витрат на лікування та перебування на стаціонарному лікуванні з гінекологічними ліжками з 04.10.2015 року по 12.10.2015року становить - 1264,40 гривень.

Кременецька районна комунальна лікарня фінансується з бюджету Кременецької районної ради, а тому порушення майнових прав зазначеної установи заподіює суттєвої шкоди районному бюджету, а отже, і державним інтересам. У зв`язку з встановленням в ході досудового розслідування завдання шкоди державі, виникає право прокурора звернутись до суду із позовом про відшкодування шкоди. Завдані державі збитки в ході досудового розслідування та судового розгляду не відшкодовані.

Крім того, потерпіла ОСОБА_2 перебувала на лікуванні в Тернопільській університетській лікарні, вартість витрат на лікування та перебування на стаціонарному лікуванні в ортопедо-травматологічному відділенні з 12.10.2015 року по 28.10.2015 року становить - 4 272,00 гривні.

Тернопільська університетська лікарня фінансується з бюджету Тернопільської обласної ради, а тому порушення майнових прав зазначеної установи заподіює суттєвої шкоди обласному бюджету, а отже, і державним інтересам. У зв`язку з встановленням в ході досудового розслідування завдання шкоди державі, виникає право прокурора звернутись до суду із позовом про відшкодування шкоди. Завдані державі збитки в ході досудового розслідування та судового розгляду не відшкодовані.

Позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації, кошти витрачені на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в Тернопільській обласній університетській лікарні в сумі - 4 272,00 гривні; стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі фінансового управління Кременецької районної державної адміністрації кошти, витрачені на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в Кременецькій районній комунальній лікарні в сумі - 1264,4 гривень.

04 червня 2019 року ухвалою суду відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін. Окрім того відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач, у встановлений судом строк, на адресу суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не надав. За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.

Суд, дослідивши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.

Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 06 березня 2019 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 286 КК України, на підставі пункту 2 частини 1 статті 49 КК України.

Під час розгляду кримінального провадження в Кременецькому районному суді Тернопільської області, цивільні позови прокурора Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кременецької районної лікарні та в особі комунального закладу Тернопільської обласної ради Тернопільська університетська лікарня , які 31 березня 2016 року пред`явлені прокурором у кримінальному провадженні до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої злочином, залишені без розгляду.

ОСОБА_2 перебувала на лікуванні в Кременецькій районній комунальній лікарні, вартість витрат на лікування та перебування на стаціонарному лікуванні з гінекологічними ліжками з 04.10.2015 року по 12.10.2015року становить - 1264,40 гривень.

ОСОБА_2 перебувала на лікуванні в Тернопільській університетській лікарні, вартість витрат на лікування та перебування на стаціонарному лікуванні в ортопедо-травматологічному відділенні з 12.10.2015 року по 28.10.2015 року становить - 4 272,00 гривні.

Відповідно до статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

В силу вимог статтей 12,81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно зі статтею 23 Закону України Про прокуратуру , представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших лій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

В частині 3 статті 56 ЦПК України зазначено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за ново виявленими або виключними обставинами.

Кременецька районна комунальна лікарня та Тернопільська університетська лікарня є закладами охорони здоров`я, які фінансуються з державного бюджету. Ненадходження коштів до відповідного бюджету призводить до порушень діяльності зазначеного лікувального закладу щодо безоплатного надання медичних послуг населенню та порушує інтереси держави, внаслідок чого виникає передбачене законом право прокурора на звернення до суду з позовом для їх захисту.

Частинами 1, 3 статті 1206 ЦК України передбачено, що особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.

Згідно зі статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними діями особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 року № 11 Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 року.

Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.

Термін і обгрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка - розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.

Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.

Постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року Про порядок обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров 'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання передбачено, що сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонара лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання. Визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.

Таким чином, суд вважає позов обґрунтованим і таким що підлягає до задоволення, оскільки відповідач вчинив злочин, внаслідок якого потерпіла ОСОБА_2 перебувала на лікуванні в Кременецькій районній комунальній лікарні та Тернопільській університетській лікарні, що підтверджується матеріалами справи.

Керуючись пунктом 3 статті 131-1 Конституції України, статтею 23 Закону України Про прокуратуру , статтями 1206, 1166 Цивільного кодексу України, статтями 12, 13, 56, 76-81, 141, 263, 265, 268, 352 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , на користь держави в особі департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації, кошти витрачені на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в Тернопільській обласній університетській лікарні (код ЄДРПОУ 02001311) в сумі - 4 272,00 гривні, які перерахувати в дохід обласного бюджету на рахунок відкритий в головному управлінні Державної казначейської служби України в Тернопільській області, за реквізитами: р/р 31413544019001, код ЄДРПОУ 37977599, МФО 899998, Казначейство України, код платежу 21080500.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , на користь держави в особі фінансового управління Кременецької районної державної адміністрації кошти, витрачені на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в Кременецькій районній комунальній лікарні (код ЄДРПОУ 02000820) в сумі - 1264,4 гривень, які перерахувати в дохід Кременецького районного бюджету на рахунок відкритий в головному управлінні Державної Казначейської служби України в Тернопільській області, за реквізитами: р/р 31410544019316, код ЄДРПОУ 37766394, МФО 899998, Казначейство України, код платежу 24060300 Інші надходження .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі - 1921,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Позивач: перший заступник керівника Кременецької місцевої прокуратури Денисюк Олег Андрійович, який діє в інтересах держави в особі: Департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації та Фінансового управління Кременецької районної державної адміністрації, юридична адреса: місто Кременець, вулиця Словацького, 6а, Тернопільська область.

Відповідач: ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 .

Головуючий:

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення08.07.2019
Оприлюднено09.07.2019
Номер документу82877312
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —601/792/19

Рішення від 08.07.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Ухвала від 04.06.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні