Справа № 589/1292/19
Провадження № 2/589/1195/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2019 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Литвинко Т.В.
за участю секретаря судового засідання Афанасенко Т.Л.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Собицької сільської ради про встановлення факту належності житлового будинку померлій та визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
27 березня 2019 року позивачі звернулись до суду з позовом про встановлення за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 факту права власності на житловий будинок та господарські будівлі по АДРЕСА_1 та визнання права власності на житловий будинок та господарські будівлі в порядку спадкування за законом. На обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Собич Шосткинського району Сумської області померла ОСОБА_3 , яка за життя мала житловий будинок АДРЕСА_1 та земельну ділянку для обслуговування житлового будинку та господарських споруд. Разом з ОСОБА_3 на час відкриття спадщини проживав та був зареєстрований її чоловік ОСОБА_4 , який на підставі ч.3 ст. 1268 ЦК України спадщину після дружини прийняв, однак помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не встигнувши оформити спадкові права.
Після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняли діти померлого - ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , в зв`язку з чим, їм було видано свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що за життя мала ОСОБА_3 . Спадкоємці мали намір оформити право власності і на спірний житловий будинок, однак ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_5 . Після померлої ОСОБА_5 спадщину прийняв її чоловік ОСОБА_2 .
Під час звернення до нотаріальної контори позивачам було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірний житловий будинок у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на вказане нерухоме майно.
В підготовче судове засідання позивачі не з`явились, надали до суду заяви, в яких прохали слухати справу за їх відсутності.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити за його відсутності, позовні вимоги визнав у повному обсязі.
У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого виконавчим комітетом Собицької сільської ради Шосткинського району Сумської області, актовий запис №16 (а.с. 8).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, на належне їй майно.
З довідки виданої виконавчим комітетом Собицької сільської ради від 21 серпня 2018 року №568 вбачається, що померла ОСОБА_3 мала на праві власності будинок АДРЕСА_1 , що підтверджується записом погосподарської книги за №7, особовий рахунок № НОМЕР_2 (а.с.10).
Як вбачається з витягу із рішення від 14 січня 1994 року №2 Про приватизацію земельних ділянок ОСОБА_3 передано у власність земельну ділянку для ведення підсобного господарства та обслуговування будинків і господарських споруд. (а.с.14)
З технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1 вбачається, що АДРЕСА_1 розташований житловий будинок, загальною площею 106,7 кв. м, позначений на схематичному плані літерою А , з прибудовою а , а1 та господарськими будівлями до нього у вигляді сараїв В , Г , Д , погребу Пг , навісу Е , літньої кухні Б та огорожі N1 . Рік збудування будинку 1974. (а.с. 23-25)
Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Собицької сільської ради від 31 серпня 2018 року, за №587 вбачається, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 з чоловіком ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 , що видане виконкомом Кузьківської сільської ради Конотопського району Сумської області. (а.с. 15)
Згідно постанови державного нотаріуса Шосткинської міської державної нотаріальної контори від 02 листопада 2018 року спадкоємцю померлого ОСОБА_4 - ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на Ѕ житлового будинку в АДРЕСА_1 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на будинок та даних про його реєстрацію.
Як вбачається з листа приватного нотаріуса Конотопського районного нотаріального округу Майстренко І.В. від 14 березня 2019 року на імя ОСОБА_2 , після померлого ОСОБА_4 . Шосткинською районною державною нотаріальною конторою від 23 січня 2015 року заведена спадкова справа №188/2015. До складу спадкової маси входить житловий будинок АДРЕСА_1 , який належав померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , спадкоємцем якої був її чоловік ОСОБА_4 , який був зареєстрований разом з нею на час відкриття спадщини, але не оформив спадкових прав. Спадщину після померлого ОСОБА_4 прийняли дочка ОСОБА_5 та син ОСОБА_1 . Оскільки право власності на вищезазначений будинок не зареєстровано, тому нотаріусом відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину на частину будинку.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 виданого виконавчим комітетом Кузьківської сільської ради Конотопського району Сумської області. (а.с. 17)
На запит суду 30 травня 2019 року приватним нотаріусом Конотопського районного нотаріального округу Майстренко І.В. надано інформацію, що після померлої ОСОБА_5 заведена спадкова справа за №198/2017 на підставі заяви чоловіка спадкодавця ОСОБА_2 Інші спадкоємці за законом діти спадкодавця - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відмовились від прийняття спадщини, про що надали заяви. (а.с. 43)
Відповідно ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, які не суперечать закону, в тому числі і в порядку спадкування.
Відповідно до ст.ст.1216,1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або законом.
На підставі ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.1 ч.5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 1276 ЦК України встановлено, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
З викладеного вбачається, що на момент звернення до суду позивачі правомірно претендують як спадкоємці за законом на визнання за ними права власності на нерухоме майно у порядку спадкування після померлого ОСОБА_4 .
Разом з цим, судом встановлено, в нотаріальному порядку позивачам було відмовлено в оформленні спадщини на нерухоме майно у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності на нерухоме майно.
Тобто, зазначені обставини перешкоджають позивачам належним чином оформити право власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
В цей же час законодавством, що діяло на час побудови будинку (1974 р.) не було передбачено реєстрації права власності на нерухоме майно. Тобто момент виникнення права власності на будинки, споруди не залежав від державної реєстрації. Відповідно до п. 7 Вказівок по веденню погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затвердженого ЦСУ СССР 12 травня 1985 року № 5-24/26, дані книги погосподарського обліку використовуються, зокрема, для обліку житлових будинків, що належать громадянам на праві приватної власності. Записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
На підставі наведеного суд вважає доведеним факт того, що померлій ОСОБА_3 належав на праві власності житловий будинок АДРЕСА_1 .
Враховуючи наведене та встановивши, що вказане майно входить до спадкової маси, а позивачі є єдиними спадкоємцями за законом після смерті спадкодавця та їх право на спадщину гарантовано державою, однак оформлення спадкових прав в нотаріальному порядку вичерпано, суд на підставі до ст.16 ЦК України, вважає що цивільне право позивачів підлягає захисту, шляхом визнання за ними права власності на вказане спадкове майно.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 200, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Встановити факт належності на праві власності за життя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , житлового будинку з господарським будівлями по АДРЕСА_1 , загальною площею 106,7 кв.м., позначений на схематичному плані літерою А з прибудовою а , а1 та господарськими будівлями до нього у вигляді сараїв В , Г , Д , погребу Пг , навісу Е , літньої кухні Б та огорожі N1 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарським будівлями по АДРЕСА_1 , загальною площею 106,7 кв.м., позначений на схематичному плані літерою А з прибудовою а , а1 та господарськими будівлями до нього у вигляді сараїв В , Г , Д , погребу Пг , навісу Е , літньої кухні Б та огорожі N1 .
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , право власності на 1/2 частину житлового будинку з господарським будівлями по АДРЕСА_1 , загальною площею 106,7 кв.м., позначений на схематичному плані літерою А з прибудовою а , а1 та господарськими будівлями до нього у вигляді сараїв В , Г , Д , погребу Пг , навісу Е , літньої кухні Б та огорожі N1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області Т.В.Литвинко
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2019 |
Оприлюднено | 09.07.2019 |
Номер документу | 82877762 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Литвинко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні