Рішення
від 19.06.2019 по справі 199/544/19
АМУР-НИЖНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 199/544/19

(2/199/1772/19)

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

19 червня 2019 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в складі: головуючого судді Руденко В.В., при секретарі Куземі О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі цивільну справу за позовом Повного товариства Ломбард Наше Діло Галатін і компанія до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про відшкодування матеріальної шкоди, в обґрунтування якого зазначив, що 22.11.2017 року на посаду касира-товарознавця відділення ломбарду № 44-Д в місті Дніпро по вул. Шолохова, 7 і який є відокремленим підрозділом повного товариства Ломбард Наше діло Галатін і компанія була прийнята відповідач по справі. Наказом від 24.07.2018 року № 50 ОСОБА_1 була звільнена з підприємства.

22.11.2017 року із відповідачем був укладений договір про повну матеріальну відповідальність, Згідно умов якого відповідач зобов`язана в установленому порядку вести облік, складати і своєчасно подавати звіти про рух та залишки цінностей, дбайливо ставитись до цінностей.

У результаті інвентаризації була виявлена нестача виробів із дорогоцінних металів на суму 6375,20 грн., зданих до ломбарду під заставу за договорами кредиту: АО 162656 обручка з каменем проба 585 вага 8,7 г предмет застави відсутній. У результаті перевірки причин утворення нестачі було встановлено, що нестача виникла з вини касира-товарознавця ломбарду ОСОБА_1 , яка порушила вимоги посадової інструкції касира-продавця, а саме: за вказаним договором касир-товарознавець ОСОБА_1 оформила видачу кредиту сама собі без передачі до ломбарду предмету-застави - золотої обручки. Договір підписаний особисто відповідачем і від особи кредитодавця і від особи позикодавця. Отримала грошові кошти в сумі 6375,20 грн. і на роботу не вийшла, кредит не повернула.

Надати письмові пояснення ОСОБА_1 відмовилась, із актом інвентаризації відмовилась ознайомитись. За результатами інвентаризації складено акт від 15.05.2018 року.

При звільнені відповідача із сум, які їй нараховані були при звільненні було утримано 3303,59 грн. в рахунок відшкодування завданої матеріальної шкоди. Таким чином, залишок суми, яке підлягає відшкодуванню становить 3071,61 грн., які позивач просить стягнути з відповідача та судові витрати по справі.

У судове засідання представник позивача не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просив їх задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач до судового засідання не з`явилася, про час, дату та місце слухання справи повідомлена належним чином,тому суд вважає можливим зі згоди представника позивача, провести заочний розгляд справ та постановити заочне рішення.

Дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1,3 ст. 3 ЦПК України, Цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

У відповідності до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як визначено положеннями частини першої статті 3 Кодексу законів про працю України, законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього (ст.4 КЗпП України).

Судом встановлено, що Наказом № 82 від 20.11.2017 року Повного товариства Очкур і Компанія ломбард Наше Діло прийнято відповідача по справі на посаду касира-товарознавця за строковим трудовим договором строком на 3 місяці з 22.11.2017 року.

01 травня 2018 року відповідачем був укладений договір про повну матеріальну відповідальність, згідно умов якого відповідач зобов`язана в установленому порядку вести облік, складати і своєчасно подавати звіти про рух та залишки цінностей, дбайливо ставитись до цінностей.

15 травня 2018 року згідно до Наказу на проведення інвентаризації № 38 була проведена інвентаризація товарно-матеріальних цінностей, які знаходяться у відділенні ломбарду, в якості застави (ювелірні вироби з золота та срібла), грошові кошти. В результаті інвентаризації була виявлена нестача виробів із дорогоцінних металів на суму 6375,20, зданих під заставу за договором кредиту.

В результаті перевірки причин утворення нестачі було встановлено, що нестача виникла з вини відповідача, яка порушила вимоги посадової інструкції касира-продавця, а саме: за вказаним договором касир-товарознавець ОСОБА_1 оформила видачу кредиту сама собі без передачі до ломбарду предмету-застави - золотої обручки. Договір підписаний особисто відповідачем і від особи кредитодавця і від особи позикодавця.

Відповідно до Наказу № 50 від 23.07.2018 року позивача звільнено відповідача з 24.07.2018 року із займаної посади через відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин у відповідно до п.4 ст. 40 КЗпП.

Згідно з ч.1 ст.130 КЗпП України, працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов`язків.

Підставою настання матеріальної відповідальності працівників є трудове майнове правопорушення, тобто невиконання або неналежне виконання працівником покладених на нього трудових обов`язків, в результаті чого підприємству, установі чи організації була завдана майнова шкода.

Трудові обов`язки працівника визначаються законодавством, трудовим договором, посадовою інструкцією, наказами керівника тощо.

При покладенні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, коли така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника (ч. 2 ст.130 КЗпП).

Відповідно до ч. 2 ст. 130 КЗпП України, обов`язковими умовами настання матеріальної відповідальності працівника є: 1) пряма дійсна шкода; 2) протиправна поведінка працівника; 3) вина в діях чи бездіяльності працівника; 4) прямий причинний зв`язок між протиправною і винною дією чи бездіяльністю працівника і шкодою, яка настала.

Відсутність підстав чи однієї з обов`язкових умов матеріальної відповідальності, звільняє працівника від обов`язку відшкодувати заподіяну шкоду.

Відповідно до п. 1 ст. 134 КЗпП України, працівники несуть повну матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках коли між працівником і підприємством, установою, організацією відповідно до ст. 135-1 КЗпП України, укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших цілей.

Згідно ст.135-1 КЗпП України, письмові договори про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли вісімнадцятирічного віку), які займають посади або виконують роботи, безпосередньо пов`язані із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском) перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих їм цінностей. Перелік таких посад і робіт, а також типовий договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно роз`яснень, викладених в абз. 2 п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками від 29.12.1992 № 14, суд у кожному випадку зобов`язаний вживати передбачених законом заходів до всебічного, повного й об`єктивного з`ясування обставин, від яких згідно за ст. ст. 130, 135-3, 137 КЗпП залежить вирішення питання про покладення матеріальної відповідальності та про розмір шкоди, що підлягає відшкодуванню. Зокрема, з`ясовувати: наявність прямої дійсної шкоди та її розмір; якими неправомірними діями її заподіяно і чи входили до функцій працівника обов`язки, неналежне виконання яких призвело до шкоди; в чому полягала його вина; в якій конкретно обстановці заподіяно шкоду; чи були створені умови, які забезпечували б схоронність матеріальних цінностей і нормальну роботу з ними; який майновий стан працівника (п.1). Розглядаючи справи про матеріальну відповідальність на підставі письмового договору, укладеного працівником з підприємством, установою, організацією, про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей (недостача, зіпсуття), переданих йому для зберігання або інших цілей (п. 1 ст. 134 КЗпП), суд зобов`язаний перевірити, чи належить відповідач до категорії працівників, з якими згідно з ст. 135-1 КЗпП може бути укладено такий договір та чи був він укладений.

Згідно з Переліку посад і робіт, які заміщуються або виконуються працівниками, з якими підприємством, установою, організацією можуть укладатися договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення збереження цінностей, переданих їм на зберігання, обробку, продаж (відпуск), перевезення або застосування в процесі виробництва, затвердженого постановою Держкомпраці і соціальних питань Ради Міністрів України № 447/24 від 28.12.1977 року, з подальшими змінами і доповненнями, який є чинним, ОСОБА_1 відносяться до категорії працівників, з якими згідно з ст. 135-1 КЗпП України може бути укладено такий договір.

При звільнені ОСОБА_1 із сум, які їй нараховані були при звільненні було утримано 3303,59 грн. в рахунок відшкодування завданої матеріальної шкоди.

Частиною 1 ст.137 КЗпП України встановлено, що суд при визначенні розміру шкоди, що підлягає покриттю, крім прямої дійсної шкоди, враховує ступінь вини працівника і ту конкретну обстановку, за якої шкоду було заподіяно. Коли шкода стала наслідком не лише винної поведінки працівника, але й відсутності умов, що забезпечують збереження матеріальних цінностей, розмір покриття повинен бути відповідно зменшений.

У разі розкрадання, недостачі, умисного знищення або умисного зіпсуття матеріальних цінностей розмір шкоди визначається за цінами, що діють у даній місцевості на день відшкодування шкоди.

Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст.22ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача стягнути понесені останнім і документально підтверджені судові витрати на сплату судового збору в сумі 768,40 грн.

Оскільки позивачем під час звернення до суду не доплачено судовий збір в розмірі 1152,60 грн., він підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.134, 135-1, 136, 138 КЗпП України, ст.1166 ЦК України, ст. cт. 12, 13, 82, 141, 259, 264-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов Повного товариства Ломбард Наше Діло Галатін і компанія до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Повного товариства Ломбард Наше Діло Галантін і компанія (місто Кам`янське, Дніпропетровської області, проспект Аношкіна, 31/3, код ЄДРПОУ 20307730) суму завданої матеріальної шкоди в розмірі 3071,61 грн., а також судові витрати по справі в розмірі 768,40 грн., а всього 3840 (три тисячі вісімсот сорок) гривень 01 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судові витрати по справі, що складаються з судового збору в розмірі 1152,60 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі у тридцятиденний строк з дня оголошення судового рішення апеляційної скарги.

Суддя:

СудАмур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення19.06.2019
Оприлюднено10.07.2019
Номер документу82891346
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —199/544/19

Рішення від 19.06.2019

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

Руденко В. В.

Ухвала від 10.04.2019

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

Руденко В. В.

Ухвала від 07.02.2019

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

Скрипник О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні