Постанова
від 02.07.2019 по справі 522/10591/17
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/1396/19

Номер справи місцевого суду: 522/10591/17

Головуючий у першій інстанції Чернявська Л. М.

Доповідач Таварткіладзе О. М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.07.2019 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Таварткіладзе О.М.,

суддів: Заїкіна А.П., Погорєлової С.О.,

за участю секретаря судового засідання: Віцько А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 11 жовтня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунальної установи Одеська обласна філармонія про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, зобов`язання внести зміни до трудової книжки, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з вищевказаним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ по КУ Одеська обласна філармонія за №40-к від 07 червня 2017 року в частині звільнення його з посади артиста балету академічного ансамблю української музики, пісні та танцю Чайка на підставі п.8 ст.36 КЗпП України; поновити на посаді артиста балету академічного ансамблю української музики, пісні та танцю Чайка з 07.06.2017 року; зобов`язати виконуючого обов`язки начальника відділу кадрів Комунальної установи Одеська обласна філармонія внести зміни до трудової книжки, зазначивши запис №14 від 07.06.2017 року є недійсним, поновлений на роботі з 07.06.2017 року ; стягнути з Комунальної установи Одеська обласна філармонія на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 07.06.2017 року по день ухвалення рішення; стягнути моральну шкоду у розмірі 5000 (п`ять тисяч) гривень.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 11 жовтня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернулася до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Приморського районного суду м. Одеси від 11 жовтня 2017 року скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення позивача на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, посилаючись на порушення судом першою інстанцією норм матеріального і процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення в межах позовної заяви та доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, виходячи з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ст. 263 ЦПК України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права, з дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог або заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.

Відмовляючи у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, зобов`язання внести зміни до трудової книжки, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди, суд першої інстанції виходив з того, що:

- підставою для звільнення стало порушення розділу 3 умов Контракту, тобто відмова виконувати умови контракту, відповідно до якого підставами для припинення трудового договору можуть бути додаткові, не передбачені законодавством підстави, зазначені у контракті, що є підставою для звільнення згідно п.8 ст.36 КЗпП України;

- відсутність підстав для скасування наказу про звільнення ОСОБА_1 в Комунальній установі Одеська обласна філармонія унеможливлює задоволення вимог про його поновлення на роботі, а також про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та про стягнення моральної шкоди.

Судова колегія погоджується з таким висновком районного суду.

Судом встановлено, що:

-15 жовтня 2016 року між комунальною установою Одеська обласна філармонія (далі- Роботодавець) та ОСОБА_1 (далі-Працівник) укладений контракт з професійними творчими працівниками (художнім та артистичним персоналом) державних та комунальних закладів культури. Відповідно до умов якого ОСОБА_1 призначено на посаду артиста балету, вищої категорії, академічного ансамблю української музики, пісні та танцю Чайка КУ Одеська обласна філармонія . Строк дії контракту з 15.10.2016 року по 27.04.2018 року. Пунктом 1 розділу 3 (права та обов`язки сторін) контракту передбачено за розпорядженням Роботодавця від`їжджати в службові відрядження на території України і за її межами (а.с.9-14);

- наказом КУ Одеська обласна філармонія № 97-к від 15 жовтня 2016 року, з 15 жовтня 2016 року ОСОБА_1 прийнятий на роботу в Академічний ансамбль української музики, пісні та танцю Комунальної установи Одеська обласна філармонія , на умови контракту (а.с. 52);

- 01.06.2017 року було видано Наказ КУ Одеська обласна філармонія № 25 про відрядження Академічного ансамблю української музики, пісні та танцю Чайка з 29 липня по 19 серпня 2017 року для участі у фестивалі Півдня Франції та Іспанії. В наказі зазначено, що витрати на відрядження по Україні за рахунок Одеської обласної філармонії у Франції та Іспанії за рахунок сторони, що запрошує. Підстава контракт від 12.02.2017 року, в якому зазначені умови відрядження (а.с.29-30);

- 02.06.2017 року складено акти, що ОСОБА_1 відмовився їхати у відрядження (а.с. 31,32);

- наказом КУ Одеська обласна філармонія № 40-к від 07.06.2017 року за невиконання розділу 3 умов контракту про роботу від 4.11.2016 року звільнено ОСОБА_1 з 07 червня 2017 року, на підставі п. 8 ст. 36 КЗпП України, в зв`язку з відмовою виконувати умови договору. В наказі зазначено, що підставою звільнення є: контракт, акт від 31.05.2017 року, акт від 02.06.2017 року, крім того, зазначено, що 31 травня артисти балету академічного ансамблю української музики, пісні та танцю Чайка ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 відмовились їхати у відрядження з 29 липня по 19 серпня 2017 року у Францію та Іспанію, про що складено відповідний акт. 02 липня 2017 року артисти ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 з актом від 31.05.2017 року ознайомлені, від розпису відмовились, про що складено відповідний акт (а.с. 34).

Отже, підставою для звільнення стало порушення розділу 3 умов контракту, тобто відмова виконувати умови контракту, що є підставою для звільнення згідно пункту 8 статті 36 КЗпП України.

Обов`язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, у тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Згідно пункту 8 статті 36 КЗпП підставами припинення трудового договору є, зокрема підстави, що передбачені самим контрактом.

Разом з тим, зміст поняття розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу розкрито законодавцем у пункті 4 статті 36 КЗпП України, до якого віднесено лише звільнення з підстав, передбачених статтями 40, 41 КЗпП України. Це виключає охоплення змістом терміну розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу будь-якого іншого звільнення, підстава якого не зазначена в статтях 40, 41 КЗпП України або яке законодавець спеціально не визначив як розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

Виходячи з нормативного тлумачення пунктів 4, 8 статті 36, статей 40, 41 КЗпП України на припинення трудового договору з працівником з підстав, передбачених контрактом - пункт 8 статті 36 КЗпП України, а не у зв`язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, положення статті 40 КЗпП України не поширюються.

Укладаючи контракт позивач погодився з його умовами у тому числі з підвищеною відповідальністю за порушення його умов. Порушення хоча б одного з пунктів контракту є підставою для його дострокового розірвання.

Таку позицію підтримав і Конституційний Суд України, який у своєму рішенні у справі щодо офіційного тлумачення частини третьої статті 21 КЗпП України зазначив, що незважаючи на ці та інші застереження, що містяться в Кодексі законів про працю та інших актах трудового законодавства і спрямовані на захист прав громадян під час укладання ними трудових договорів у формі контрактів, сторонами в контракті можуть передбачатися невигідні для працівника умови: зокрема, це, як правило, тимчасовий характер трудових відносин, підвищена відповідальність працівника, додаткові підстави розірвання договору тощо.

Судова колегія погоджується з висновками районного суду, який встановивши, що ОСОБА_1 не було виконано вимоги пункту 1 розділу 3 контракту та врахувавши, що позивач погодився з умовами контракту у тому числі і з підвищеною відповідальністю за порушення його умов, обґрунтовано вважав, що порушення пункту контракту є підставою для його дострокового розірвання на підставі пункту 8 частини першої статті 36 КЗпП України, та дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі задоволенню не підлягають і неможливість задоволення вказаних вимог перешкоджає і задоволенню вимог, які є похідними - зобов`язання внести зміни до трудової книжки, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.

Доводи апеляційної скарги про відсутність доказів про відмову позивача їхати у відрядження на фестиваль в Іспанію та Францію, є неспроможними, оскільки не засновані на матеріалах справи і зведені до переоцінки доказів, досліджених судом, яким надано об`єктивну оцінку.

Доводи апеляційної скарги про неврахування, що позивач вимагав лише інформацію про забезпечення добовими витратами та з кошторисом витрат і що роботодавець порушив процедуру відправлення працівника у відрядження не можуть бути взятими до уваги, оскільки вказані обставини не становлять предмет заявлених вимог. Крім того, матеріалами справи підтверджено факт відмови позивача їхати у відрядження, в той час, як позивач не надав належних і достатніх доказів, що відмова їхати у відрядження пов`язувалася саме з порушенням процедури відправлення працівника у відрядження (заяви, звернення, підпис ознайомлення з наказом про відрядження з зауваженнями, запереченнями, пропозиціями тощо).

Доводи апеляційної скарги про ненадання контракту від 12.02.2017 року, який став підставою для видання наказу № 25 від 01.06.2017 року не можуть бути взятими до уваги, оскільки не засновані на матеріалах справи, з яких вбачається, наявність листа-запрошення від президента фестивалю Alain Sutra (а.с. 36).

Доводи апеляційної скарги про невіповідність дат у наказі про звільнення позивача від 07.06.2017 року та акті від 02 лпня 2017 року, на який у наказі міститься відповідне посилання, не можуть бути взятими до уваги, оскільки допущена описка у назві місяця видання наказу не може бути підставою для скасування рішення суду і задоволення вимог позивача. Вказані обставини підтверджуються іншими доказами і встановленими у справі обставинами, з яких вбачається дата складання акту 02.06.2017 року (02 червня 2017 року). Факт помилки у назві місяця (замість червня - липень) не заперечується самим роботодавцем у поданому відзиві на апеляційну скаргу.

Доводи апеляційної скарги про роботу за сумісництвом не можуть бути взятими до уваги, оскільки не становлять предмет заявлених вимог і судового розгляду, а позивачем не мотивовано, яким чином ймовірна робота за сумісництвом перешкодала виконанню укладеного ним до цього контракту і чи є сам факт роботи за сумісництвом підставою для звільнення від виконання умов діючого конракту, який на час правовідносин, що склалися між сторонами щодо відмови їхати у відрядження не був припинений.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, на законність судового рішення не впливають, фактично стосуються переоцінки доказів, яким судом першої інстанції надано повну та об`єктивну оцінку.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи, які є підставою для скасування (зміни) рішення, не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, внаслідок чого апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.367, 368, 375, 381,383 ЦПК України, Одеський апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 11 жовтня 2017 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення складено: 08.07.2019 року.

Головуючий О.М. Таварткіладзе

Судді: А.П. Заїкін

С.О. Погорєлова

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення02.07.2019
Оприлюднено10.07.2019
Номер документу82910803
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —522/10591/17

Постанова від 02.07.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Постанова від 02.07.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Ухвала від 30.01.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Ухвала від 28.01.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Таварткіладзе О. М.

Ухвала від 23.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Дрішлюк А. І.

Ухвала від 20.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Дрішлюк А. І.

Ухвала від 22.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Дрішлюк А. І.

Рішення від 11.10.2017

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чернявська Л. М.

Рішення від 11.10.2017

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чернявська Л. М.

Ухвала від 12.06.2017

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чернявська Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні