Рішення
від 01.07.2019 по справі 905/710/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

01.07.2019 Справа № 905/710/19

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання Поліщук А.І., у судовому засіданні, розглянувши матеріали справи №905/710/19

за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» , м. Київ,

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Приватправо» , смт. Ясногірка Донецької області,

про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу ТОВ «Приватправо» кредиторські вимоги АТ Комерційний банк «Приватбанк» , у розмірі 8 290,87 грн., які складаються із: заборгованості за кредитом - 2 198,53 грн., за відсотками - 2 338,26 грн., за комісією - 3 754,08 грн.,-

Представники сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився,-

Суть справи:

Позивач, Акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк , звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Приватправо про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу ТОВ Приватправо кредиторські вимоги АТ Комерційний банк Приватбанк , у розмірі 8 290,87 грн., які складаються із: заборгованості за кредитом - 2 198,53 грн., за відсотками - 2 338,26 грн., за комісією - 3 754,08 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує невиконанням ТОВ Приватправо зобов`язань за Договором банківського обслуговування б/н від 07.10.2011 року та протиправним ухиленням ліквідаційної комісії з припинення Відповідача від виконання обов`язків щодо включення вимог банку до проміжного ліквідаційного балансу.

Ухвалою суду від 22 квітня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження.

Враховуючи неявку відповідача підготовче засідання відкладалось.

Ухвалою суду від 20 червня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 1 липня 2019 року.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату та час проведення судового засідання повідомлений належним чином.

За змістом ч.3 п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції , в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

В матеріалах справи наявні докази, які свідчать про те, що оператором поштового зв`язку здійснені необхідні дії, направлені на вручення рекомендованих листів суду відповідачеві, у тому числі залишено повідомлення про необхідність отримання листа 25.05.2019 року. Проте, кореспонденція повертається на адресу суду із відміткою про сплив строку зберігання. До матеріалів справи позивачем також надані докази, які свідчать про неможливість вручення кореспонденції відповідачеві. З цього приводу, суд зазначає, запроваджуючи процедуру ліквідації відповідач встановив строк для заявлення кредиторських вимог, про що свідчить витяг з ЄДР. Проте, відповідачем не забезпечено своєчасне отримання кореспонденції, що носить тенденційний характер та свідчить про ухилення від отримання поштових відправлень на його адресу.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги наявні в матеріалах справи докази направлення на юридичну адресу відповідача процесуальних документів по справі №905/710/19, а також враховуючи обмежений процесуальний строк розгляду справи, суд робить висновок про належне виконання обов`язку повідомити відповідача про час та місце розгляду зазначеної справи та зазначає, що незабезпечення відповідачем умов для своєчасного отримання ним кореспонденції, не може перешкоджати захисту прав третіх осіб у суді.

Крім того, суд зазначає, що ухвали про відкриття провадження у справі та відкладення розгляду справи були розміщені на офіційному сайті Єдиного державного реєстру судових рішень ( http://www.reyestr.court.gov.ua ).

За змістом правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної в п.3.9.2 постанови №18 від 26.12.2011р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції , у випадку нез`явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. При цьому неявка у судове засідання однієї з сторін, належним чином повідомленої про час і місце цього засідання, не перешкоджає такому переходові до розгляду позовних вимог.

Оскільки у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору та відповідачем не надано доказів в підтвердження поважності причин неявки його повноважного представника в судове засідання, справа розглядається відповідно до ст.202 ГПК України без явки сторін за наявними в ній матеріалами.

Таким чином, господарським судом було вжито всіх можливих та залежних від суду заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 905/710/19 та призначених до розгляду судових засідань (про день, місце та час кожного судового засідання).

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2011 року на підставі заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитка печатки між Акціонерним товариством Приватбанк (далі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю Приватправо (далі - Позичальник) укладено Договір банківського обслуговування, відповідно до якого Банком відкрито Позичальнику поточний рахунок, на який було встановлено кредитний ліміт.

Правила користування кредитним лімітов врегульовані Розділом 3.2.1. Умов та правил надання банківських послуг (далі - Умови).

Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Умов Кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - кредит) надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів Позичальника, в межах кредитного ліміту (далі - Ліміт). Техніко-економічне обслуговування Кредиту - фінансування поточної діяльності. Про розмір Ліміту Банк повідомляє Позичальника на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Позичальника. Банк здійснює обслуговування Ліміту Позичальника, що полягає у проведенні його платежів понад залишок на поточному рахунку Позичальника, наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.

П. 3.2.1.1.3. Умов встановлено, що Кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди. Кредитний ліміт може бути збільшений для оплати судових витрат в порядку, передбаченому Умовами. Ліміт овердрафту встановлюється Банком на кожний операційний день. У випадку зниження Банком ліміту в односторонньому порядку, передбаченому Умовами, Позичальник зобов`язується погасити різницю між фактичною заборгованістю і сумою нового ліміту не пізніше дня, вказаного в повідомленні Банку про зміну Ліміту. В іншому випадку грошове зобов`язання вважається порушеним, а зазначена різниця між фактичною заборгованістю і новою сумою Ліміту вважається простроченою з дня, вказаного в повідомленні.

У разі невиконання та/або неналежного виконання Позичальником зобов`язань, передбачених п. 3.2.1.2.2.18 Умов, Банк збільшує процентну ставку на 1 відсоток річних за кожен випадок невиконання та/або неналежного виконання. При цьому Банк направляє Позичальнику повідомлення із зазначенням підстави - порушення зобов`язань, передбачених п. 3.2.1.2.2.18 Умов і дати початку нарахування підвищених відсотків. (п. 3.2.1.1.9 Умов)

Згідно з п. 3.2.1.1.11 Умов періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати закінчення періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування Кредитом вважається день, по закінченні якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Період безперервного користування Лімітом - не більше 35 днів.

Розділом 3.2.1.2.2 Умов врегульовано зобов`язання Позичальника.

П. 3.2.1.2.2.2. Умов передбачено зобов`язання Позичальника сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом згідно з Умовами.

Відповідно до п. 3.2.1.2.2.3. Умов Позичальник зобов`язується здійснювати погашення Кредиту не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування Кредитом, встановленого п. 3.2.1.1.11.

П. 3.2.1.2.2.5. Умов встановлено зобов`язання Позичальника повернути Кредит у строки, встановлені п. п. 3.2.1.1.10, 3.2.1.2.3.4., 3.2.1.2.2.17.

Розділом 3.2.1.4. Умов врегульовано порядок розрахунків.

Відповідно до п. 3.2.1.4.1 Умов за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня Позичальник сплачує відсотки виходячи з процентної ставки , розмір якої залежить від терміну користування Кредитом. Порядок розрахунку відсотків:

- За період користування Кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок відсотків здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості; (п. 3.2.1.4.1.1.)

- У випадку необнулювання дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулюванню, на протязі 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулюванню, Позичальник сплачує Банку за користування Кредитом відсотки у розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулюванню; (п. 3.2.2.4.1.2.)

- У випадку непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулюванню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулюванню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання Позичальника з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Позичальником будь-якого з грошових зобов`язань Позичальник сплачує Банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Позичальником будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права Банку на встановлення іншого терміну повернення Кредиту, передбаченого Умовами, Позичальник сплачує Банку пеню у розмірі 0, 1315% від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов`язань. (п. 3.2.2.4.1.3.)

Відповідно до п. 3.2.1.4.1.4. під непогашенням кредиту мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

П. 3.2.1.4.4. встановлено, що Позичальник сплачує Банку винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2. Умов, 1-го числа кожного місяця у розмірі 0, 9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами. Банк може за своїм розсудом не стягувати зазначену комісію у разі, якщо максимальне сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній календарний місяць, не перевищувало 100 гривень.

Дослідивши заяву Позивальника від 13 вересня 2011 року, Умови та правила надання банківських послуг, які разом із заявою складають Договір банківського обслуговування від 7 жовтня 2011 року, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою цей договір має ознаки кредитного договору, до якого застосовуються положення параграфів 1 та 2 глави 71 Цивільного кодексу України .

Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Отже, кредитний договір між сторонами у даній справі складається із заяви про приєднання до умов та правил надання банківських послуг відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів та відбитку печатки та Умов і Правил надання банківських послуг, які оприлюднені через офіційний сайт банку. При цьому, зазначений договір підписаний обома сторонами в установленому законом порядку, сторонами не оспорювався. та не визнаний недійсним в порядку приписів ст. 204 Цивільного кодексу України.

Факт видачі кредиту та обсяг заборгованості по зобов`язаннях, підтверджується виписками, долученими Банком до позовної заяви.

Позивач надав суду розрахунок заборгованості за Кредитом, станом на 4 січня 2019 року, відповідно до заборгованість відповідача складає 8 290, 87 грн., з яких 2 198, 53 грн. - залишок заборгованості за наданим кредитом, 2 338, 26 грн. - залишок заборгованості за процентами, 3 754, 08 - заборгованість за комісією.

Ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 527 Цивільного кодексу України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. (ст. 530 Цивільного кодексу України)

Перевіривши наданий розрахунок, дослідивши виписки по рахунках, суд зазначає про обґрунтованість вимог позивача.

Як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач перебуває у стані припинення в результаті ліквідації. Строк для заявлення кредиторами своїх вимог встановлений до 1 березня 2019 року.

20 лютого 2019 року Банк направив відповідачу заяву про розгляд та визнання кредиторських вимог в загальному розмірі 8 290, 87 грн., що підтверджується матеріалами справи.

Але, 13 березня 2019 року зазначена заява повернулась до Банку у зв`язку із закінченням встановленого терміну зберігання, з огляду на це позивач вимушений звернутися до суду з позовом до відповідача про включення кредиторських вимог.

Згідно з ч.ч.3, 5-6 ст.105 Цивільного кодексу України , учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Згідно з ч.8 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.

Враховуючи що позивачу повернуто конверт з заявою 13 березня 2019 року а позовну заяву скеровано на його адресу суду 12 квітня 2019 року (про надані копії), суд розглядає ці обставини як ухилення від отримання та розгляду вимог, у зв`язку з чим вважає правомірними заявлені вимоги про зобов`язання відповідача визнати та включити кредиторські вимоги за Договором банківського обслуговування від 7 жовтня 2011 року у розмірі 8 290,87 грн., які складаються із: заборгованості за кредитом - 2 198,53 грн., за відсотками - 2 338,26 грн., за комісією - 3 754,08 грн. до проміжного ліквідаційного балансу.

Судовий збір, у відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст.12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк до Товариства з обмеженою відповідальністю Приватправо про зобов`язання визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю Приватправо кредиторські вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк у розмірі 8 290,87 грн., які складаються із: заборгованості за кредитом - 2 198,53 грн., за відсотками - 2 338,26 грн., за комісією - 3 754,08 грн. - задовольнити.

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Приватправо (84391, Донецька обл., місто Краматорськ, селище міського типу Ясногірка, вулиця Краматорської правди, будинок 57, код ЄДРПОУ 37790841) визнати та включити до проміжного ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю Приватправо кредиторські вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (01001, м.Київ, вулиця Грушевського, будинок 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) у розмірі 8 290,87 грн., які складаються із: заборгованості за кредитом - 2 198,53 грн., за відсотками - 2 338,26 грн., за комісією - 3 754,08 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Приватправо (84391, Донецька обл., місто Краматорськ, селище міського типу Ясногірка, вулиця Краматорської правди, будинок 57, код ЄДРПОУ 37790841) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк (01001, м.Київ, вулиця Грушевського, будинок 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) судові витрати у розмірі 1 921, 00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України з урахуванням приписів перехідних положень.

Суддя П.В. Демідова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення01.07.2019
Оприлюднено11.07.2019
Номер документу82917488
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/710/19

Ухвала від 30.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Ухвала від 30.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Рішення від 01.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Рішення від 01.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Ухвала від 20.06.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

П.В. Демідова

Ухвала від 10.06.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

П.В. Демідова

Ухвала від 20.05.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

П.В. Демідова

Ухвала від 22.04.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

П.В. Демідова

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні