Рішення
від 10.07.2019 по справі 130/1082/19
ЖМЕРИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/130/630/2019

130/1082/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2019 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суд Віииницької області

в складі головуючого судді Шепеля К.А.,

за участю секретаря судового засідання Бондар С.В.,

позивачки ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 4 Жмеринського міськрайонного суду по суті справу за позовом ОСОБА_1 до Коростівецької сільської ради Жмеринського району та Жмеринської районної державної адміністрації про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

у с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з цим позовом і вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Слобода-Носковецька Жмеринського району Вінницької області померла її мати ОСОБА_2 , яка за житття склала заповіт на користь позивача та після смерті якої відкрилась спадщина у виді земельної ділянки, площею 3,58 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Коростівецької сільської ради, що належала померлій на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 . На час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем ніхто не був зареєстрований, однак з 2004 року проживала без реєстрації позивач. Спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є також брат позивача - ОСОБА_3 , який подав до нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття спадщини. Інші спадкоємці відсутні. Позивач звернулась до нотаріальної контори з приводу прийняття спадщини після смерті матері, проте отримала відмову, оскільки своєчасно не подала письмову заяву про прийняття спадщини, не представила доказів реєстрації місця проживання разом із спадкодавцем на час її смерті. Крім цього, правовстановлюючі документи на спадкове майно відсутні. Сертифікат на право на земельну частку (пай) було втрачено, про що позивач розмістила відповідне оголошення в газеті. Позивач просила встановити факт, що вона постійно на час відкриття спадщини проживала в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати за нею право в порядку спадкування на вищевказану земельну ділянку (а.с.3-4).

Ухвалою судді від 30 травня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.26).

Ухвалою суду від 19 червня 2019 року закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 8 липня 2019 року (а.с.35).

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити з підстав, що викладені в позовній заяві.

Представник відповідача Коростівецької сільської ради Жмеринського району в судове засідання не з`явився, подав заяву про визнання позову та розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача Жмеринської райдержадміністрації в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце його проведення, відзиву на позов не надсилав.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

На підставі викладеного суд розглянув справу у відсутність представника відповідача Жмеринської РДА.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які проживать в с. Слобода-Носковецька Жмеринського району, підтвердили, що позивач дійсно в 2004 році проживала без реєстрації біля матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснювала догляд за останньою до дня її смерті.

Заслухавши позивачку та свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Відповідно до копії свідоцтва про народження позивача, вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Слобода-Носковецька Жмеринського району, матір`ю її вказана ОСОБА_2 , а батьком - ОСОБА_6 Дівоче прізвище позивача - ОСОБА_7 (а.с.8).

Згідно з копією свідоцтва про шлюб, 26 лютого 1971 року позивач уклала шлюб із ОСОБА_8 та змінила прізвище з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_9 " (а.с.9).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Слобода-Носковецька Жмеринського району (а.с.10).

Згідно з копією заповіту, 13 травня 1993 року ОСОБА_2 заповіла позивачу належний їй житловий будинок з господарськими будівлями, все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй належить по закону (а.с.11).

Відповідно до копій витягів зі Спадкового реєстру, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 нге заводилася, вищевказаний заповіт є чинним (а.с.12, 13-14).

Згідно з довідкою виконкому Коростівецької сільської ради від 27 травня 2019 року №374, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня своєї смерті постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Згідно запису погосподарської книги №4 особовий рахунок № НОМЕР_2 на час відкриття спадщини із спадкодавцем ніхто не був зареєстрований, але з червня 2004 року до часу смерті та на час смерті постійно проживала без реєстрації дочка померлої - ОСОБА_1 , яка проживає за цією адресою по даний час (а.с.15).

Відповідно до інформації відділу у Жмеринському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області за ОСОБА_2 рахується земельна ділянка № НОМЕР_3 , площею 3,0004 га на території Коростівецької сільської ради. (а.с.16).

З Додатку №2 до Розпорядження Жмеринської РДА №151 від 13 березня 2007 року Про затвердження технічної документації із землеустрою та видачу державних актів на право власності на земельні ділянки власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) на території Коростівецької сільської ради - Список померлих власників сертифікатів на право на земельну частку (пай), земельні ділянки яких будуть передаватися у власність спадкоємцям, після оформлення ними спадщини, на території коростівецької сільської ради (а.с. 17-20), в рядку 130 зазначено ОСОБА_2 , земельна ділянка № НОМЕР_3 площею 3,0004 га.

Відповідно до копії газети "Наша газета" від 115 травня 2019 року №20 (1226) позивач розмістила оголошення про втрату сертифіката на земельну частку (пай), який був виданий на ім`я ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 (а.с.21-22).

Згідно з копією заяви ОСОБА_3 , останній відмовився від прийнття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с.23).

Згідно з постановою державного нотаріуса Жмеринської районної державної нотаріальної контори від 17 травня 2019 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 (а.с.24).

Оцінивши вищевказані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд, відповідно до вимог статей 77, 78, 79, 80 ЦПК України, вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, отримані в порядку встановленому законом, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а в своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмету доказування.

Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Суд приймає до уваги пояснення позивача в частині, що вона на час відкриття спадщини постійно проживала разом із своєю матір`ю ОСОБА_2 без реєстрації, оскільки вони узгоджуються з дослідженими у судовому засіданні доказами, підтверджуються показаннями свідків, підстав не брати до уваги які у суду немає.

Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Згідно з частиною третьою статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином позивач прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 ..

Відповідно до статті 5 ЗК України (в редакції 1990 року) кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу. Право на земельну частку може бути передано у спадщину в порядку і на умовах, передбачених цивільним законодавством щодо успадкування майна, та статутом відповідного колективного підприємства. За відсутності спадкоємців переважне право на земельну частку мають члени цих підприємств, кооперативів і товариств.

Відповідно до статті 116 ЗК України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частин першої, другої третьої та п`ятої статті 25 ЗК України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю). Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій. Землі у приватну власність особам, зазначеним у частині першій цієї статті, передаються безоплатно. Особи, зазначені у частині першій цієї статті, мають гарантоване право одержати свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).

Згідно з частиною другою статті 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належить зокрема рілля. Згідно з частиною третьою статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення, зокрема особистого селянського господарства, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України.

Таким чином суд дійшов висновку, що право позивачки на спадкування належного ОСОБА_2 права на земельну частку (пай) підлягає поновленню, що стало підставою її звернення до суду з цим позовом, враховуючи при цьому його доведеність та відсутність у відповідачів об`єктивних підстав для заперечення проти позову. Тому суд вважає, що позов слід задовольнити.

Керуючись статтями 263, 264, 265, 315 ЦПК України, на підставі статей 1218, 1235, 1268 ЦК України, статтей 22, 25, 116 ЗК України, суд, -

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Коростівецької сільської ради Жмеринського району та Жмеринської районної державної адміністрації про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Встановити, що ОСОБА_1 постійно на час відкриття спадщини проживала у АДРЕСА_1 разом з спадкодавцем ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 85 років в с.Слобода Носковецька Жмеринського району Вінницької області.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) № НОМЕР_3 площею 3,0004 га, розташованої на території Коростівецької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 85 років в с.Слобода Носковецька Жмеринського району Вінницької області.

Судові витрати залишити за позивачем.

На рішення може бути подана апеляція до Вінницького апееляційного суду на протязі тридцяти днів з дня складення його повного тексту.

Позивач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка та мешканка с.Слобода АДРЕСА_1 району Вінницької області, громадянка Білорусі, ідент.номер НОМЕР_4 .

Відповідачі : Коростівецька сільська рада Жмеринського району Вінницької області, с.Коростівці, вул.Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 00184282.

Жмеринська районна державна адміністрація Вінницької області, м.Жмеринка, вул.Б.Хмельницького, 14, код ЄДРПОУ 03084227.

Головуючий суддя К.Шепель

СудЖмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення10.07.2019
Оприлюднено10.07.2019
Номер документу82918346
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —130/1082/19

Рішення від 10.07.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Рішення від 08.07.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Ухвала від 19.06.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

Ухвала від 30.05.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Шепель К. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні