Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/381/19
Провадження № 2/391/139/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.06.2019р.селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області:
головуюча - суддя Мумига І.М.
за участю секретаря - Качинської О.В.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до територіальної громади в особі Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області та ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідачів про визначення їй додаткового строку, тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом щодо спадщини, яка відкрилася після смерті її батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Кіровограді та встановлення факту прийняття спадщини, яка відкрилася на спадщину після смерті ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Павлівці Компаніївського району Кіровоградської області, його батьком ОСОБА_5 як спадкоємцем другої черги спадкоємців за законом.
В позовній заяві позивачка зазначила, що за заповітом матері ОСОБА_7 , її житло успадкувала вона, а за заповітом батька ОСОБА_6 , його житло успадковує її брат ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько. У червні 2018 року їй стало відомо, що її батько ОСОБА_6 на час смерті мав право на спадщину, яка відкрилася після смерті рідної сестри ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько прийняв спадщину сестри, оскільки він фактично вступив в управління та володіння спадковим майном - він утримував будинок та присадибну земельну ділянку як за її життя так і після смерті, провів її поховання, розпорядився її особистим майном, речами домашнього вжитку, тривалий час користувався городом на присадибній ділянці. За життя батько не звертався до нотаріальної контори для оформлення спадщини своєї сестри. В зв`язку з чим вона має на меті отримати у спадок присадибну земельну ділянку (город), розташовану у селі Павлівці Компаніївського району Кіровоградської АДРЕСА_1 , у порядку спадкування у першу чергу спадкоємців за законом на спадщину, яка відкрилася після смерті батька ОСОБА_6 , яка за життя належала її тітці ОСОБА_6 та яку фактично успадкував її батько.
Як до смерті батька, так і після смерті батька вона хворіла, лікувалася, оскільки має значне ускладнення стану здоров`я після втрати дитини, отримала захворювання опорно-рухового апарату, обмежена у здатності вільно рухатися, потребує лікування та реабілітації, тому, звернувшись до нотаріальної контори їй було відмовлено, оскільки пропущено шестимісячний строк для подання заяви для прийняття спадщини, в зв`язку з чим вона змушена звернутися до суду.
На виконання вимог п.2 ч.3 ст. 265 Цивільного процесуального кодексу України (далі -ЦПК України) суд зазначає заяви та клопотання, що подавались під час судового розгляду справи.
Ухвалою Компанївського районного суду Кіровоградської області від 23.05.2019 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Ухвалою від 23.05.2019 задоволено клопотання про витребування доказів. Ухвалою від 12.06.2019 цивільна справа призначена до розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні, позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити за обставин зазначених в позовній заяві та наданих нею доказів.
Представник відповідача територіальної громади в особі Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області не заперечував щодо визначення позивачу додаткового строку для подання заяви та встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав повністю та не заперечував проти задоволення позову.
Частиною 4 ст. 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані позивачем докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлені слідуючи факти та відповідні їм правовідносини.
Позивачка являється рідною донькою ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 05.05.1969 року. (а.с. 9).
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 18.10.1997 року встановлено, що позивачка змінила прізвище з ОСОБА_8 на ОСОБА_9 . (а.с. 10)
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 25.05.2018 року встановлено, що ОСОБА_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с.11).
Витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 56163437 від 15.05.2019 року та Витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 56163373 від 15.05.2019 року встановлено, що померлим ОСОБА_6 складався заповіт за № 574848 та заведено спадкову справу. (а.с. 12-14).
Згідно архівного витягу із книги реєстрації актів цивільного стану про народження у населених пунктах Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області за 1935 рік та архівної довідки у книзі реєстрації актів про народження відділу ЗАГС с. Трушівці Боровицького району Черкаської округи Київськї губернії встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_5 були рідними братом та сестрою. (а.с. 15-18).
Відповідно до довідки № 111 від 29.05.2018 року, виданої виконкомом Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 з 1967 року і до дня смерті була зареєстрована та проживала за адресою с АДРЕСА_2 Компаніївського району Кіровоградської області. (а.с.19).
Як вбачається з повідомлення державного нотаріуса Компаніївської державної нотаріальної контори головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області № 512/02-31 від 14.06.2018 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті тітки ОСОБА_6 , оскільки нею пропущено строк впродовж якого вона мала подати заяву про прийняття спадщини. (а.с.21).
З дослідженої в судовому засіданні, належним чином завіреної копії спадкової справи № 431 від 18.11.2005 року, наданої Кропивницькою міською державною нотаріальною конторою № 2 встановлено, що з заявою про прийняття спадщини за заповітом, після смерті ОСОБА_5 , звернувся син ОСОБА_4 . (34-48).
Причину пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини, а саме тривале лікування, що підтверджується довідкою комунального закладу Центральна міська лікарня м. Кіровограда № 464 від 17.05.2019, суд вважає поважною. (а.с.20).
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини. Спадщина ніким не прийнята.
Встановлення факту, визначеного в позовній заяві, необхідно позивачці для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 548 ЦК України (в ред. 1963 р.) для набуття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з часу відкриття спадщини. На підставі ст. 549 ЦК України (в ред. 1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав у державну нотаріальну контору по місцю відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Отже, ОСОБА_5 , що визнано відповідачами та не оспорюється ними, вступив в володіння спадковим майном, яке залишилося після смерті своєї сестри, а саме утримував будинок та присадибну земельну ділянку як за її життя так і після її смерті, провів її поховання, розпорядився у шести місячний строк з дня смерті її особистим майном, речами домашнього вжитку, інші спадкоємці відсутні, тому є підстави вважати що ОСОБА_6 фактично прийняв спадщину після смерті своєї сестри ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Приймаючи до уваги, що в силу ст. 328 ЦК України (2004 р.) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, а в силу ст. 1216 ЦК України (2004 р.) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), ОСОБА_3 має право на набуття права власності на майно, отримане нею в порядку спадкування за законом після смерті свого батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка відкрилася після смерті його сестри ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідачі позов визнали, ніяких перешкод для надання додаткового строку на прийняття спадщини та встановлення факту прийняття спадщини не встановлено, а тому позов підлягає повному задоволенню.
Згідно ст. 141 ЦПК України та позовних вимог, судові витрати, пов`язані з розглядом справи відносяться на рахунок позивачкі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82, 89, 133, 141, 263-265, 268, 273, 353-354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_3 до територіальної громади в особі Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області та ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_3 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом щодо спадщини, яка відкрилася після смерті його батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Кіровограді.
Встановити факт прийняття спадщини, яка відкрилася на спадщину після смерті ОСОБА_6 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Павлівці Компаніївського району Кіровоградської області, батьком ОСОБА_3 - ОСОБА_5 , як спадкоємцем другої черги спадкоємців за законом.
Судові витрати покласти на позивачку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області через Компаніївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянка України, адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідачі: територіальна громада в особі Петрівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, адреса місцезнаходження: вул. Центральна, 2, с. Петрівка Компаніївського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ № 04364785;
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України, адреса реєстрації АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків 12816337.
Суддя І.М. Мумига
Суд | Компаніївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2019 |
Оприлюднено | 11.07.2019 |
Номер документу | 82933746 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Мумига І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні