РІШЕННЯ
іменем України
смт Зарічне
10 липня 2019 року Справа № 561/445/19
Зарічненський районний суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Дідика А. В.,
при секретарі судового засідання Расевич Г. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Зарічне позовну заяву ОСОБА_1 до Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Зарічненського районного суду Рівненської області з позовною заявою про встановлення факту постійного проживання її як спадкоємця разом із спадкодавцем її матір`ю ОСОБА_2 на час відкриття спадщини.
В обґрунтування позовної заяви покликається на те, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої, зокрема, входять земельні ділянки за державними актами на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 24 січня 2006 року та серії НОМЕР_2 від 24 січня 2006 року. ОСОБА_2 після своєї смерті заповіту не залишила тому спадкування відбувається за законом.
Позивачка прийняла спадщину після смерті спадкодавиці, оскільки постійно проживала разом із нею на час відкриття спадщини і не заявила про відмову від спадщини. Нотаріус відмовив позивачці в оформленні спадщини, оскільки відсутнє документальне підтвердження її постійного проживання разом із позивачкою на час відкриття спадщини.
На день смерті ОСОБА_2 була зареєстрована по АДРЕСА_1 , проте фактично без реєстрації проживала, з 06 листопада 2012 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 разом з позивачкою.
Зважаючи на те, що юридичний факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини може бути підтверджений лише в судовому порядку, з метою оформлення спадщини після смерті матері змушена звернутися до суду із даним позовом.
У судове засідання позивачка не з`явилась, подала суду заяву про розгляд справи без її участі у якій просила заяву задовольнити у повному обсязі.
Сільський голова Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області ОСОБА_8 подав суду заяву № 290 від 13 червня 2019 року (а. с. 33) у якій підтвердив, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті проживала у доньки у м. Рівне, що фактично є визнанням позовних вимог. Просив розглядати справу за відсутності представника.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили усі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Частиною 2 ст. 247 ЦПК України передбачено, що у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази по справі суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що за даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 03 грудня 2013 року (а. с. 8) відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 80 років у м. Рівне. Родинні відносини, а саме, що позивачка є її донькою доводяться свідоцтвом про народження старого зразка серії НОМЕР_4 від 01 квітня 1965 року (а. с. 12), де ОСОБА_2 вказана її матір`ю.
Після укладення шлюбу з ОСОБА_4 , 18 червня 1967 року , прізвище матері позивачки " ОСОБА_2 " змінено на " ОСОБА_2 " у підтвердження чого до позовної заяви додано Свідоцтво про одруження старого зразка серії НОМЕР_5 від 06 березня 1979 року (а. с. 13).
Після укладення шлюбу з ОСОБА_7 , 11 травня 1974 року, прізвище позивачки " ОСОБА_2 " змінено на " ОСОБА_2 " у підтвердження чого до позовної заяви додано Свідоцтво про укладення шлюбу старого зразка серії НОМЕР_6 від 11 травня 1974 року (а. с. 14).
Факт проживання ОСОБА_2 разом з позивачкою без реєстрації у м. Рівне з листопада 2012 року підтверджується довідкою Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 290 від 13 червня 2019 року (а. с. 33), довідкою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Мельника 14 від 15 травня 2019 року, згідно якої ОСОБА_2 проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , з 06 листопада 2012 року по 02 грудня 2013 року (а. с. 23), актом № 5 від 08 травня 2019 року, згідно якого ОСОБА_2 проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , з 06 листопада 2012 року по 02 грудня 2013 року (а. с. 22), медичними документами про лікування ОСОБА_2 в медичних закладах м. Рівного (а. с. 17-21), свідоцтвом про смерть, де вказано, що ОСОБА_2 померла у м. Рівне (а. с. 8), свідоцтвом про поховання від 04 грудня 2013 року, згідно якого ОСОБА_2 похована на кладовищі, розміщеному в м. Рівне (а. с. 9).
Із довідки Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 2072 від 02 травня 2019 року (а. с. 10) вбачається, що ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 1933 року по 02 грудня 2019 року та станом на цю дату з нею ніхто не проживав та не був зареєстрований.
Статтями 1216, 1217 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання у ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому особа проживає, постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до п. 3.21. глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, в редакції чинній на час відкриття спадщини спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Пунктом 3.22. глави 10 цього Порядку передбачено, що у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України" громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
У ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік; реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації; довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи.
Таким чином підставою вважати спадкоємця таким, що прийняв спадщину відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України є факт саме постійного його проживання із спадкодавцем на момент смерті останнього, а не факт тимчасового перебування.
Встановлення вказаного факту є необхідним для реалізації ОСОБА_1 , , як спадкоємцю першої черги за законом, спадкових прав після смерті її матері ОСОБА_2
Доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Згідно ст. 77, 78 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Згідно Державних актів на право власності на земельні ділянки:
- від 24 січня 2006 року серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,7093 га на території Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області, акт зареєстровано в Книзі реєстрації державних актів за № 1478 (а. с. 15);
- від 24 січня 2006 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,8947га на території Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області, акт зареєстровано в Книзі реєстрації державних актів за № 1483 (а. с. 16);
За даними довідки державного нотаріуса Зарічненської районної державної нотаріальної контори Рівненської області № 1-16/554 від 11 червня 2019 року (а. с. 28) після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась, свідоцтво про право на спадщину за законом чи заповітом не видавалось. Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 56479042 від 11 червня 2019 року інформація про заповіт та/або спадковий договір у реєстрі відсутня.
З огляду на викладене факт проживання позивачки з її матір`ю у м. Рівне підтверджується матеріалами справи. а також підтверджується відсутність інших спадкоємців та наявність спадкового майна.
На підставі викладеного згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 258-259, 263-268, ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання та реєстрації АДРЕСА_2 ) РНОКПП НОМЕР_7 ) до Серницької сільської ради Зарічненського району Рівненської області (місцезнаходження вул. Шевченка, 4 с. Серники, Зарічненського району Рівненської області, ЄДРПОУ 04385758) про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 з листопада 2012 року по день смерті спадкодавця ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 .
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Зарічненський районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (підписання) суддею.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А. В. Дідик
Суд | Зарічненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2019 |
Оприлюднено | 12.07.2019 |
Номер документу | 82961564 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зарічненський районний суд Рівненської області
Дідик А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні