Рішення
від 18.06.2019 по справі 924/171/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" червня 2019 р. Справа № 924/171/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., за участю секретаря судового засідання Попика О.В. розглянувши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектоніка" м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Лампка Грейн Трейд" с. Богданівці Хмельницький район Хмельницька область

про стягнення 773 645грн. заборгованості

Представники сторін:

позивача: не з`явився

відповідача : не з`явився

В судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частин рішення.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою суду від 28.02.19р. відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження.

Ухвалами від 26.03.19р., 09.04.19р., 25.04.19р. підготовче засідання відкладалось. В підготовчому засіданні 21.05.19р. оголошувалась перерва до 27.05.19р. Ухвалою від 28.04.19р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

Ухвалою від 27.05.19р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.06.2019р.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позивач звернувся із позовом до суду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лампка Грейн Трейд" про стягнення 773 645грн. заборгованості в т.ч. 672 137грн. основного боргу, 22261грн. індексу інфляції, 6095грн. 3% річних та 73 152грн. пені.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 02.05.19р. між сторонами було укладено договір підряду №0205-2018 на виконання ТОВ "Архітектоніка" будівельно-монтажних робіт по реконструкції єдиного майнового комплексу структурного підрозділу ДП "Хмельницький завод залізобетонних конструкцій і виробів" під комплекс по прийманню, очищенню, зберіганню та відвантаженню зерна, що знаходиться за адресою вул. Щорса 1/2а в с. АДРЕСА_1 Хмельницької області. Роботи по даному договору товариство зобов`язується виконувати у відповідності до проектної документації та документу який дає право на виконання будівельних робіт, а Замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик, проектну документацію та прийняти закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Зауважує, що оплати за виконані роботи проводиться па протязі п`яти днів з дня підписання актів виконаних робіт (п. 5) і згідно актів виконаних робіт за місяць, не пізніше 5 числа наступного місяця і це є єдиним документом, у відповідності до п.5 договору, що підтверджує вартість фактично виконаних підрядних робіт.

Також позивач повідомляє, що згідно підписаних актів приймання виконаних підрядних робіт за травень - жовтень 2018 року виконано робіт на загальну суму 1 542 137грн. Однак, зауважує, що відповідач розрахувався по даному договору лише частково станом на 23.10.2018р. року в сумі 820 000грн. 15.11.18р. відповідачу було направлено листа з вимогою сплатити борг у розмірі 722 137грн., який задоволено частково та сплачено 50000грн.

Станом на день звернення із позовом до суду заборгованість становить 672 137грн. Позивач також просить стягнути 22 261грн. індексу інфляції, 6095грн. 3% річних та 73 152грн. пені.

Представник позивача в судове засідання 18.06.19р. не з`явився. У клопотанні від 18.06.19р. позовні вимоги підтримує у повному розмірі та просить розглядати справу за відсутності представника.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, відзиву на позов не подав.

Ухвали суду по даній справі надіслані на його адресу, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно Витягу від 09.04.19р., та повернуті до суду із зазначенням "за закінченням встановленого строку зберігання".

Згідно ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

З наведеного, відповідач є такий, що належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, проте, відзиву на позов не подав та причин неявки та неподання відзиву не повідомив.

Стаття 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.

Враховуючи вищевикладене, розумність строків розгляду судового спору, суд приходить до висновку про розгляд справи без участі відповідача та за наявними в матеріалах справи доказами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

02.05.19р. між ТОВ "Лампка Грейн Трейд" (Замовник) та ТОВ "Архітектоніка" (Підрядник) укладено договір підряду № 0205-2018 відповідно до п.1.1 якого Підрядник зобов`язується виконати будівельні роботи відповідно до проектної документації та документу, який дає право на виконання будівельних робіт, отриманий відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності, а Замовник зобов`язується надати Підрядникові будівельний майданчик, передати затверджену проектну документацію, прийняти закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Об`єкт будівництва: Реконструкція єдиного майнового комплексу структурного підрозділу ДП "Хмельницький завод залізобетонних конструкцій і виробів" під комплекс по прийманню, очищенню, зберіганню та відвантаженню зерна, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 а, АДРЕСА_3 . Богданівці, Хмельницького АДРЕСА_4 , АДРЕСА_1 .

Згідно п.2.1 Підрядник виконує Роботи з матеріалів, виробів, конструкцій, переданих Замовником. Металеві конструкції та каркаси, виготовлення яких неможливе на будівельному майданчику та потребує виробничих (заводських) умов приймаються як будівельний матеріал і виготовляються за рахунок Замовника. Також Підрядник може забезпечувати виконання робіт власними матеріалами. Якість робіт має відповідати ДБН, СНІП та іншим вимогам, встановлених законодавством України.

Сторони (3.1 договору) погодили, що виконання робіт розпочинається на протязі 5 робочих днів, після підписання Договору, надання проектної документації або отримання авансу.

Відповідно до п.4 договору вартість робіт, що виконуються в рамках цього Договору визначаються. Договірною ціною. Ціни на виконання робіт погоджуються додатково протоколом погодження цін, який є Додатком до цього Договору. Сторони дійшли згоди що, вартість робіт є динамічною і може коригуватись, у зв`язку зі зміною проекту, складності та обсягів робіт, зміни вартості аналогічних робіт, зміною вартості матеріалів, значною інфляцією чи із зміною законодавства. Такі зміни Сторони погоджують письмово шляхом укладення Додаткової угоди. Уточнення динамічної ціни здійснюється по мірі виконання робіт або фактичним затратам Підрядника.

У вартість робіт включається: вартість трудозатрат, використання малих механізмів, устаткування, вартість оренди опалубки, риштувань. Загальна вартість робіт може бути змінена при необхідності проведення додаткового об`єму робіт, або на підставі п 2.4. цього Договору або внесення змін в проектну документацію тощо, на підставі Додаткової угоди або додаткової домовленості Сторін.

Після підписання Договору, перед початком виконання робіт, за додатковою домовленістю, Замовник може перераховувати Підряднику аванс (на закупку матеріалів або для інших підготовчих робіт Підрядника). Аванс зараховується як частина розрахунку за виконані роботи.

Замовник проводить оплату Підряднику за обсяг виконаних робіт не пізніше 5 числа наступного місяця, згідно підписаних сторонами актів виконаних робіт. Також оплата за виконані роботи може проводитись по закінченні певного етапу робіт, визначеного сторонами, не прив`язуючись до календарних днів, але в будь - якому випадку не пізніше ніж за (п`ять) календарних днів після погодження та підписання документів, які свідчать про факт виконання певного етапу робіт.

Розрахунок за виконані роботи, проводиться Замовником згідно Актів виконаних робіт. Замовник проводить оплату виконаних робіт на підставі їх поетапного завершення, але не пізніше 5 (п`яти) календарних днів після приймання обсягу виконаних робіт (підписання Акту виконаних робіт). У разі протермінування оплати робіт, Підрядник застосовує санкцію, згідно п.8,7 цього Договору. Перерахування коштів здійснюється на особистий рахунок Підряднику. За домовленістю сторін можлива інша форма розрахунків, що не суперечать чинному законодавству, при дотриманні того ж терміну розрахунку (п.5 договору).

Згідно п.6 договору сторони домовилися, що приймання - передача виконаних робіт здійснюється кожного місяця. Приймання-передача виконаних робіт проводиться у наступному порядку: здача робіт Підрядником та приймання їх Замовником оформлюється Актом виконаних робіт Форма (КБ-2в), Довідки про вартість виконаних робіт (КБ-3), який складається Підрядником та передається на погодження для Замовника. Протягом 3 (трьох) робочих днів після передання зазначених в Акті робіт, Замовник зобов`язаний підписати наданні Акти. Підписання Акту виконаних робіт Замовником є підтвердженням відсутності претензій до Підрядника з його боку. Ці акти є підставою для проведення розрахунків з Підрядником.

Якщо Замовник не підписує Акт протягом 5 (п`яти) днів та не дає письмового пояснення відмови від підписання, то такий Акт вважається підписаним, а виконана робота прийнятою та підлягає оплаті. У разі виявлення в процесі приймання-передачі виконаних робіт недоліків допущених з вини Підрядника, останній у визначений Замовником строк зобов`язаний усунути їх і повторно повідомити Замовника про готовність до передачі робіт. Приймання та розрахунок виконаних робіт субпідрядних організацій здійснює Замовник самостійно.

Згідно п.8 договору Сторони несуть відповідальність за порушення умов Договору у порядку та на умовах, зазначених у цьому Договорі, що доводиться у загальному порядку передбаченому чинним законодавством. Відшкодуванню підлягають спричиненні винною стороною збитки, включаючи штраф, пеню. Порушення зобов`язань за договором є підставою для застосування господарських санкцій.

У разі порушення кінцевого терміну закінчення робіт, передбачених Договором, з вини Підрядника, останній сплачує Замовнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБ України від суми вартості прострочених Робіт за кожен день прострочення, починаючи з першого дня затримки, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент за який сплачується пеня.

У разі затримки оплати виконаних робіт, Замовник сплачує неню в розмірі подвійної облікової ставки НБ України від суми вартості неоплачених Робіт за кожен день прострочення, починаючи з першого дня затримки, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент за який сплачується пеня.

У разі якщо одна зі сторін порушує свої зобов`язання, постраждала сторона може застосувати таку оперативно - господарську санкцію, як одностороння відмова від виконання свого зобов`язання управненою стороною, із звільненням її від відповідальності за це - у разі порушення зобов`язання другою стороною.

Відповідно до п.13.1 договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором. При цьому закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за порушення його умов, які мали місце під час дії договору.

Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками підприємств.

Відповідно до довідок про вартість виконаних робіт, актів приймання виконаних будівельних робіт за травень 2018 року, липень 2018 року, жовтень 2018 року та відомостей витрачених ресурсів витрат замовника позивачем було виконано робіт на загальну суму 1542137грн. Акти приймання виконаних робіт підписані сторонами без зауважень.

Відповідачем частково сплачено вартість виконаних робіт. Заборгованість становить 672 137грн.

Крім цього позивачем нараховані та заявлені до стягнення 22261грн. індексу інфляції, 6095грн. 3% річних та 73 152грн. пені за період з 06.11.18р. по 21.02.19р.

Норми права застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасникам справи та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Нормами ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як вбачається із матеріалів справи, за своєю правовою природою даний договір є договором підряду.

Згідно зі ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відповідно до ст. 843 Цивільного кодексу України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.

Статтею 853 Цивільного кодексу України визначено обов`язок замовника прийняти роботу, виконану підрядником. Зокрема, замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).

Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. (п. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України).

Приписами ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань або їх зміна не допускається.

Судом встановлено, що на виконання договору №0205-2018 від 02.05.18р. відповідно до актів приймання виконаних робіт за травень, липень та жовтень 2018 року позивач виконав підрядні роботи по реконструкція єдиного майнового комплексу структурного підрозділу ДП "Хмельницький завод залізобетонних конструкцій і виробів" під комплекс по прийманню, очищенню, зберіганню та відвантаженню зерна, що знаходиться за адресою АДРЕСА_5 2а, с. Богданівці, Хмельницького АДРЕСА_1 .

Однак, відповідачем не були виконанні умови договору щодо оплати проведених робіт, чим порушено права позивача та утворилась заборгованість в сумі 672 137грн. Доказів про оплату зазначених коштів суду не подано.

Судом враховується, що позивачем в повному обсязі та без будь-яких зауважень виконано підрядні роботи на означену суму згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за травень, липень, жовтень 2018 року та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, в якому сторони погодили суму виконаних підрядних робіт. Вказані акт та довідка сторонами були підписані та скріплені їх печатками без зауважень та заперечень.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку щодо задоволення позовних вимог в сумі 672 137 грн. вартості виконаних підрядних робіт.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем заявлено до стягнення 3% річних у розмірі 6095грн. та інфляційні втрати у розмірі 22261 грн. згідно поданого розрахунку.

Проаналізувавши подані позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних нарахувань, суд доходить висновку про його обґрунтованість, а тому позовні вимоги в частині стягнення 6095грн. 3% річних та 22261грн. інфляційних втрат підлягають задоволенню.

Згідно ст.230 ГК України передбачає обов`язок учасника господарських відносин сплатити неустойку, штраф, пеню у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Частиною 3 ст.549 ЦК України визначено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання зобов`язання. Відповідно до ст.1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Згідно ст.3 зазначеного Закону розмір пені, передбачений ст.1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ч.6 ст.231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

При цьому, сторонами в договорі передбачено, що у разі затримки оплати виконаних робіт, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБ України від суми вартості неоплачених Робіт за кожен день прострочення, починаючи з першого дня затримки, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент за який сплачується пеня.

Через несвоєчасне виконання зобов`язань позивач нарахував відповідачу 73 152грн. пені за період з 06.11.18р. по 21.02.19р. із врахуванням часткової оплати. Судом перевірено розрахунок позивача та встановлено його правильність та правомірність нарахування, а тому пеня підлягає стягненню у заявленому позивачем розмірі.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, приписи чинного законодавства, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному розмірі.

Судові витрати відповідно до ст.129 ГПК України покладаються на відповідача у зв`язку із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектоніка" м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю "Лампка Грейн Трейд" с. Богданівці Хмельницький район Хмельницька область про стягнення 773 645грн. заборгованості задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лампка Грейн Трейд" (вул. Щорса, 1/2А, с. Богданівці, Хмельницький район, Хмельницька область, код ЄДРПОУ 39400932) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Архітектоніка" (м. Хмельницький, вул. П. Мирного, 7, код ЄДРПОУ 34669600) - 672 137грн. (шістсот сімдесят дві тисячі сто тридцять сім гривень) боргу, 73 152грн. (сімдесят три тисячі сто п`ятдесят дві гривні) пені, 6095грн. (шість тисяч дев`яносто п`ять гривень) 3% річних, 22261грн. (двадцять дві тисячі двісті шістдесят одну гривню) інфляційних нарахувань та 11604,68грн. (одинадцять тисяч шістсот чотири гривні 68коп.) відшкодування судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 27.06.2019р.

Суддя М.Є. Муха

Віддруковано 3 примірники: 1 - до справи, 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. П. Мирного, 7), 3 - відповідачу (Хмельницький район, ст. Богданівці, вул. Заводська, 1/2). Всім з повідомлення про вручення.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення18.06.2019
Оприлюднено12.07.2019
Номер документу82970748
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/171/19

Рішення від 18.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 03.06.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 27.05.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 21.05.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 25.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 09.04.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 26.03.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

Ухвала від 28.02.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Муха М.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні