Справа № 550/623/19
Провадження № 2/550/171/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2019 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області
в складі : головуючого - судді Ланни Я.О.,
за участю секретаря судового засідання - Томас Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чутове цивільну справу №550/623/19 (провадження №2/550/171/19) за позовом ОСОБА_1 до Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із права власності на земельну ділянку площею 3,92 га, на яку позивач як спадкоємець має право. Однак у визначений законом шестимісячний строк позивач не встиг прийняти спадщину, оскільки перебував на лікуванні. Враховуючи викладене, позивач просить суд задовольнити позов та продовжити йому строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач, ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник позивача, ОСОБА_3 в судове засідання надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та просив справу слухати без його участі та без участі позивача.
Представник відповідача надав суду заяву в якій просив розгляд справи проводити без у часті представника Новокочубеївської сільської ради, при винесенні рішення покладається на розсуд суду.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
28.05.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 24.06.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.
Вивчивши письмові матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини у справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. ст. 4,5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходив з положень ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України про обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Доведенню підлягають обставини, які мають значення для прийняття рішення по справі і по яким у сторін і інших осіб, які приймають участь у справі, виникає спір.
Відповідно до вимог ст.76 ЦПК України доказами являються будь-які фактичні данні, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення сторін та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с.8).
Після смерті ОСОБА_2 , на території Новокочубеївської сільської ради Чутівського району Полтавської області відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки площею 3,92 гектарів наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка згідно державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 , виданого Новокочубеївською сільською радою народних депутатів 30.12.2002 року, належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.9).
Позивач, ОСОБА_1 є сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження позивача (а.с.7).
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після померлої ОСОБА_2 (а.с.11).
Із листа державного нотаріуса Махринської О.В. № 01-16/382 від 02.05.2019 року, вбачається, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заяв про прийняття спадщини або відмову від спадщини не надходило, а ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із пропущенням строку, встановленого для прийняття спадщини (а.с.15).
Таким чином, позивач не має можливості своєчасно оформити спадщину через пропуск строку для подачі заяви на її прийняття.
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
В силу ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220-1221,1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно із ст.ст. 1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).
В той же час, відповідно до ст.ст. 1273-1275 ЦК України - спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 названого Кодексу, подавши нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідну заяву.
Відповідно до ст.ст. 1296-1298 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, яке видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Виходячи з вищевикладеного, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця і залежить виключно від його власної волі. Пропуск такого строку, позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Вищезазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеній у постанові від 6 лютого 2013 року в справі № 6-167цс12.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 вчасно не звернувся до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини. Причиною пропуску строку на прийняття спадщини вказує те, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи з 2009 року та часто хворіє.
У підтвердження перебування на лікуванні ОСОБА_1 надав до суду копії довідок від 24.05.2019, виданих Петрівською амбулаторією загальної практики сімейної медицини, а саме, що позивач перебував на амбулаторному лікуванні з 30.03.2015 по 07.04.2015; з 15.06.2015 по 24.06.2015; з 30.09.2015 по 07.10.2015 (а.с.17-19).
Відповідно до ч.1ст. 1270 ЦК України, встановлено що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Суд вважає за можливим визнати причину пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 поважною, у зв`язку з тим, що він дійсно перебував на лікуванні, про що надав до суду відповідні докази.
Таким чином, на підставі викладеного та досліджених доказів, суд надійшов до висновку, що причини, на які посилається позивач щодо пропущення строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 є поважними, пов`язані з об`єктивними обставинами, тому у суду є підстави визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, тривалістю два місяці, початок перебігу якого вираховувати з дня набрання рішенням суду законної сили.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Суд, з`ясувавши позицію сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1270, 1272 Цивільного Кодексу України ст.ст. 3,5,12,13,18, 258,259,264-265,268, 273 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , - 2 (два ) місяці, після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Полтавського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Чутівський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , ід.номер НОМЕР_2 .
Відповідач - Новокочубеївська сільська рада Чутівського району Полтавської області, юридична адреса: вул. Комінника, 41 с. Нова Кочубеївка Чутівського району Полтавської області, п/і 38830, ЄДРПОУ 21047260.
Суддя Я. О. Ланна
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2019 |
Оприлюднено | 14.07.2019 |
Номер документу | 82982373 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чутівський районний суд Полтавської області
Ланна Я. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні