Рішення
від 08.07.2019 по справі 910/5162/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08.07.2019Справа № 910/5162/19

За позовомОСОБА_1 до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю Фондовий Капітал 2. Публічного акціонерного товариства Національний депозитарій України за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів 1. Товариства з обмеженою відповідальністю Альянс фінансових технологій 2. Публічного акціонерного товариства Будівельний світ провизнання права власності та зобов`язання вчинити дії Суддя Босий В.П.

секретар судового засідання Єрмак Т.Ю.

Представники сторін:

від позивача:ОСОБА_2 від відповідача 1:не з`явився від відповідача 2:Панчугін Д.О. від третьої особи 1:Тимощенко Є.В. від третьої особи 2:Красуцька М.О. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фондовий Капітал (надалі - ТОВ Фондовий Капітал ) та Публічного акціонерного товариства Національний депозитарій України (надалі - ПАТ Національний депозитарій України ) про визнання права власності та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем 1 як депозитарною установою, що здійснювала обслуговування рахунку в цінних паперах позивача, не було вчинено дії, передбачені чинним законодавством України, після припинення дії ліцензії на право здійснювати депозитарну діяльність, що порушує право власності позивача на цінні папери - прості іменні акції емітента Публічного акціонерного товариства Будівельний світ , у зв`язку з чим позивачем заявлено вимоги про:

- визнання за ним права власності на 58 553 простих іменних акцій емітента Публічного акціонерного товариства Будівельний світ , які обліковувались і зберігались на рахунку позивача, відкритому у ТОВ Фондовий Капітал згідно договору від 06.11.2007 в„–5016 ;

- зобов`язання відповідача 1 списати такі акції з рахунку позивача;

- зобов`язання відповідача 2 виконати розпорядження депозитарної установи Товариства з обмеженою відповідальністю Альянс фінансових технологій на переказ на свій рахунок спірних цінних паперів з рахунку №10024-UA404000937 ТОВ Фондовий Капітал , що відкритий у Центральному депозитарії.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.05.2019 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі Товариство з обмеженою відповідальністю Альянс фінансових технологій та Публічне акціонерне товариство Будівельний світ в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, призначено підготовче засідання на 03.06.2019.

29.05.2019 до канцелярії суду від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник ПАТ Національний депозитарій вказував на те, що станом на момент подання такого відзиву ТОВ Фондовий Капітал не здійснило передачу Центральному депозитарію документів, баз даних та архівів, у зв`язку з чим Центральний депозитарій не набув права здійснювати управління рахунком у цінних паперах ТОВ Фондовий Капітал . При цьому, відповідач 2 зазначив, що за умови задоволення судом позову в частині перших двох позовних вимог, він не заперечує проти задоволення вимоги до нього в частині зобов`язання виконати розпорядження ТОВ Альянс фінансових технологій на переказ на свій рахунок спірних цінних паперів з рахунку ТОВ Фондовий Капітал .

30.05.2019 представником третьої особи 1 до канцелярії суду були подані письмові пояснення щодо позову, в яких ТОВ Альянс фінансових технологій підтримав заявлені позовні вимоги, у зв`язку з тим, що станом на момент розгляду даної справи відповідач 1 неспроможний підтвердити право власності позивача на спірні цінні папери, що робить неможливим подальше зарахування їх на рахунок в цінних паперах, відкритих в установі третьої особи 1.

31.05.2019 до суду подані письмові пояснення третьої особи 2 щодо позову, в яких ПАТ Будівельний світ пояснило, що з моменту створення та до моменту звернення до суду із даним позовом позивач є єдиним власником акцій такого Товариства, якому належить 100% статутного капіталу, проте з огляду на неправомірні дії відповідача 1, позивач позбавлений права розпоряджатися належними йому цінними паперами.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.07.2019.

Представник позивача в судове засідання з`явився, надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити повністю.

В судове засідання представник відповідача 1 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується відмітками на звороті ухвали суду.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно з частиною 4 статті 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами частини 1 статті 7 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 10.05.2019 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 10030, м. Житомир, вул. Київська, 67.

Однак, 30.05.2019 конверт з ухвалою суду від 10.05.2019 було повернуто до суду відділенням поштового зв`язку з відміткою за зазначеною адресою не знаходиться .

Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського суду міста Києва, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.

У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень ).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач 1 не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Представник відповідача 2 в судове засідання з`явився, надав пояснення по суті спору, проти задоволення вимог, заявлених в пункті 3 прохальної частини позовної заяви, не заперечував.

В судове засідання представники третіх осіб з`явилися, надали пояснення по справі, позовні вимоги підтримали.

В судовому засіданні 08.07.2019 судом проголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є засновником та єдиним акціонером Публічного акціонерного товариства Будівельний світ , що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1005393301, а також реєстром власників іменних цінних паперів від 02.11.2018.

При цьому, з виписки про стан рахунку в цінних паперах НОМЕР_3 вбачається, що позивачу належить 58 553 простих іменних акцій, номінальна вартість однієї акції 19,00 грн.

06.11.2007 між ОСОБА_1 (депонент) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фондовий капітал (зберігач) був укладений договір про відкриття рахунку у цінних паперах в„–5016 , відповідно до п. 1.1 якого депонент доручає, а зберігач зобов`язується надавати депоненту послуги щодо відкриття та ведення рахунку у цінних паперах, зберігання належних депоненту цінних паперів, обслуговування операцій за цим рахунком, отримання доходів за цінними паперами на викладених нижче умовах відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 №999, внутрішнього положення зберігача, чинного законодавства України та на підставі розпоряджень депонента.

Пунктом 2.1 вказаного договору передбачено зобов`язання зберігача, зокрема, здійснювати зберігання та облік цінних паперів депонента, здійснювати ведення рахунку у цінних паперах шляхом виконання операцій згідно з порядком, у термін, обумовлений внутрішніми документами зберігача, якщо порядок операцій не суперечить чинному законодавству.

За змістом п.п. 7.1, 7.2 договору в„–5016 від 06.11.2007 цей договір набуває чинності з моменту підписання та діє протягом року з моменту підписання. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний термін, якщо за 10 днів до закінчення терміну дії цього договору сторони не виявили бажання у письмовій формі його розірвати.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов вказаного правочину депозитарною установою було відкрито депоненту рахунок в цінних паперах НОМЕР_3. На вказаному рахунку обліковувались цінні папери у кількості 1 000 штук, номінальною вартістю 1 шт. - 19,00 грн., емітентом яких є Публічне акціонерне товариство Будівельний світ .

В результаті викупу позивачем всіх акцій додаткової емісії ПАТ Будівельний світ 25.09.2010 на рахунок позивача, відкритий на виконання умов договору в„–5016 від 06.11.2007, були зараховані 57 553 штуки простих іменних акцій (номінальна вартість однієї акції 19,00 грн., реєстраційний номер випуску №339/10/1/10, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA4000022420) емітента ПАТ Будівельний світ .

З реєстру власників цінних паперів, складеного ПАТ Національний депозитарій України станом на 01.11.2018, вбачається, що 20.12.2011 було анульовано ліцензію ТОВ Фондовий капітал на право здійснення депозитарної діяльності.

01.02.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю Альянс фінансових технологій (депозитарна установа) та ОСОБА_1 (депонент) був укладений договір про обслуговування рахунка в цінних паперах НОМЕР_5, відповідно до п. 1.1 якого депозитарна установа зобов`язується у порядку, передбаченому законодавством, внутрішніми документами депозитарної установи та цим договором, надавати послуги щодо відкриття та обслуговування рахунку у цінних паперах депонента, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперах депонента на підставі розпоряджень депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 №735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.06.2013 №1084/23616.

Пунктом 1.2 вказаного договору передбачено, що цінні папери (фінансовий акти) депонента, права на які обліковуються депозитарною установою відповідно до умов цього договору, зберігаються Центральним депозитарієм цінних паперів відповідно до Закону України Про депозитарну систему України .

На підставі вказаного договору позивач надав розпорядження на зарахування на рахунок в цінних паперах 58 553 простих іменних акцій ПАТ Будівельний світ , яке не було виконано з огляду на неможливість підтвердження права власності позивача на такі цінні папери.

Спір у справі виник у зв`язку з неправомірними, на думку позивача, діями відповідача 1 щодо неналежного виконання вимог чинного законодавства України та умов договору в„–5016 від 06.11.2007, внаслідок чого позивач позбавлений можливості реалізовувати свої правомочності власника цінних паперів.

Згідно із ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Приписами п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачено, що способом захисту прав та інтересів може бути, в тому числі, визнання права.

Статтею 1 Протоколу №11 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст. 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.

Статтею 41 Конституції України п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 321 Цивільного кодексу України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом. Враховуючи, що згідно зі ст. 92 Конституції України правовий режим власності визначається виключно законами України, то інші нормативно-правові акти, які обмежують права власника і не мають ознак закону, не підлягають застосуванню. Аналогічну правову позицію наведено у п. 1 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав .

Позов про визнання права власності є речово-правовим, вимоги якого звернені до суду, який повинен підтвердити наявність у позивача права власності на спірне майно. Об`єктом цього позову є усунення невизначеності відносин права власності позивача. Підставою позову є обставини, що підтверджують право власності позивача на майно. Умовами задоволення позову про визнання права власності на майно є наявність у позивача доказів на підтвердження в судовому порядку факту приналежності йому спірного майна на праві власності.

При цьому діє презумпція правомірності набуття права власності на певне майно, яка означає, що право власності на конкретне майно вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (п. 5 Постанови № 5 від 07.02.2014 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав ).

За приписами ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб`єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Зазначена норма гарантує власнику можливість вимагати не лише усунення порушень його права власності, що вже відбулися, а й звертатися до суду за захистом своїх прав, що можуть бути реально порушені в майбутньому, тобто, застосовувати такий спосіб захисту своїх порушених прав, як попередження або припинення можливого порушення його прав власника в майбутньому.

Статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З наведених норм закону випливає, що позов про визнання права власності може пред`являтись у випадках, коли належне певній особі право або набуття цією особою права не визнається, оспорюється іншою особою.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, при зверненні до суду з вимогами про визнання права власності заявником повинно бути доведено, зокрема, факт правомірного набуття відповідного майнового права та невизнання чи оспорювання цього права іншою особою.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України Про акціонерні товариства корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку врегульовано Законом України Про цінні папери та фондовий ринок .

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, що має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Частинами 1, 5, 6, 7 статті 6 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок встановлено, що акцією є іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, зокрема, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів. Акціонерне товариство розміщує тільки іменні акції. У разі існування акцій у документарній формі власникові акцій видається сертифікат акції (акцій). Акціонерне товариство розміщує акції двох типів - прості та привілейовані. Прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Прості акції надають їх власникам однакові права. Прості акції не підлягають конвертації у привілейовані акції або інші цінні папери акціонерного товариства.

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні (чинного, на момент зарахування цінних паперів на рахунок позивача в депозитарній установі ТОВ Фондовий капітал ) підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов`язаний надавати власнику цінних паперів.

За приписами ст. 8 Закону України Про депозитарну систему України підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі. Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах. Виписка з рахунка в цінних паперах не є цінним папером, а її передача від однієї особи до іншої не є вчиненням правочину щодо цінних паперів і не тягне за собою переходу прав на цінні папери та прав за цінними паперами.

Як було встановлено судом, на підставі договору в„–5016 від 06.11.2007 Товариством з обмеженою відповідальністю Фондовий капітал було відкрито позивачу рахунок в цінних паперах.

Згідно виписки про залишки на рахунку в цінних паперах НОМЕР_3, виданої депозитарною установою, станом на 08.11.2007 на рахунку позивача обліковувались цінні папери - прості іменні акції у кількості 1 000 одиниці, загальною номінальною вартістю 19 000,00 грн., емітентом яких є Приватне акціонерне товариство Будівельний світ .

В подальшому за наслідками викупу позивачем всіх акцій додаткової емісії ПАТ Будівельний світ , 25.09.2010 на рахунок позивача, відкритий на виконання умов договору в„–5016 від 06.11.2007, були зараховані 57 553 штуки простих іменних акцій (номінальна вартість однієї акції 19,00 грн., реєстраційний номер випуску №339/10/1/10, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA4000022420) емітента ПАТ Будівельний світ .

Вказане зарахування підтверджується випискою про стан рахунку у цінних паперах НОМЕР_3, складеною ТОВ Фондовий капітал станом на 08.10.2010.

Отже, виходячи з приписів ч. 4 ст. 5 Закону України Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні та ст. 8 Закону України Про депозитарну систему України , суд приймає до уваги наявні в матеріалах справи документи, зокрема, виписку депозитарної установи від 08.10.2010 в якості належного та допустимого доказу наявності у позивача майнових прав (права власності) на прості іменні акції у кількості 58 553 штук (номінальна вартість однієї акції 19,00 грн., реєстраційний номер випуску №339/10/1/10, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA4000022420), емітентом яких є ПАТ Будівельний світ .

При цьому, за твердженнями позивача та третьої особи 2, які з боку інших учасників судового процесу не заперечувались, позивачем права на вказані цінні папери станом на момент розгляду даної справи по суті не відчужувались. Доказів зворотного матеріали справи не містять.

Матеріалами справи та поясненнями представника відповідача 2 підтверджується анулювання в 2011 році ліцензії ТОВ Фондовий капітал на провадження депозитарної діяльності.

Станом на момент анулювання ліцензії відповідача питання, пов`язані з припиненням провадження депозитарною установою професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, врегульовувались Положенням про припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.05.2009 №480 (надалі - Положення від 22.05.2009 №480).

Станом на момент звернення позивача із даним позовом та розгляду даної справи по суті є чинним Положенням про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, яке затверджено рішенням № 431 від 08.04.2014 Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2014 за № 459/25236.

Вказані Положення встановлюють вимоги до дій депозитарних установ, а також дій юридичних осіб, яким було анульовано ліцензії на провадження депозитарної діяльності, що припиняють провадження ними професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, дій інших професійних учасників фондового ринку, пов`язаних з цим припиненням, а також порядок здійснення державного контролю за діями цих осіб у період припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності.

Пунктами 1 та 4 розділу ІІ Положення від 22.05.2009 №480 визначено, що зберігач у разі прийняття уповноваженим його органом рішення про припинення провадження Діяльності зберігача повинен протягом строку дії Ліцензії до дати подання органу ліцензування заяви про її анулювання здійснити всі необхідні дії щодо завершення зазначеного виду професійної діяльності відповідно до укладених договорів та вимог законодавства, у тому числі цього Положення. У разі прийняття органом ліцензування рішення про анулювання Ліцензії у випадках, пов`язаних з порушеннями на ринку цінних паперів або неможливості забезпечити Зберігачем виконання ліцензійних умов, установлених для Діяльності зберігача, крім відкриття ліквідаційної процедури, дата набрання чинності даним рішенням є датою припинення діяльності.

Відповідно до п. 5 розділу ІІ вказаного Положення протягом 3 робочих днів з дати припинення діяльності Зберігач (ліквідатор у разі відкриття ліквідаційної процедури) повинен письмово повідомити:

депозитарій(ї), з яким(и) цим Зберігачем укладений(і) депозитарний(і) договір(ори), про початок процедури припинення Діяльності зберігача;

депонентів із зворотним письмовим повідомленням про отримання щодо необхідності закриття рахунків у цінних паперах із зазначенням попередження, що у разі незакриття депонентом рахунку протягом 60 календарних днів з дати припинення Діяльності зберігача належні йому цінні папери, які обліковуються на його рахунку в цінних паперах, будуть у подальшому зберігатися та обліковуватися:

в уповноваженого на зберігання на рахунку в цінних паперах Зберігача, який залишається в системі депозитарного обліку депозитарію після припинення Зберігачем Діяльності зберігача для обліку цінних паперів тих його депонентів, що не закрили свої рахунки в цінних паперах в установленому порядку (далі - Рахунок), або;

у зберігача-правонаступника - у разі передання Зберігачем своїх повноважень іншому зберігачу.

Зазначені цінні папери на відповідних рахунках будуть обмежені в обігу (заблоковані) до моменту звернення цих власників до уповноваженого на зберігання або до зберігача-правонаступника щодо переказу належних їм цінних паперів до обраного ними зберігача або укладання договору про відкриття рахунку у цінних паперах у зберігача-правонаступника.

Підпунктом і) пункту 2.1 договору в„–5016 від 06.11.2007 сторони погодили, що у разі припинення здійснення зберігачем депозитарної діяльності зберігача цінних паперів за рішенням відповідного органу управління зберігача або визнання його банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, або прийняття органом ліцензування рішення про анулювання у нього ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - депозитарної діяльності зберігача цінних паперів протягом 3 робочих днів з дати прийняття рішення відповідним органом управління зберігача або отримання постанови господарського суду, або рішення органу ліцензування повідомити депонента зі зворотнім повідомленням про отримання про розірвання цього договору та необхідність закриття рахунку в цінних паперах протягом 30 календарних днів з дати отримання цього повідомлення з зазначенням попередження, що у разі не закриття депонентом рахунку в установлений термін належні йому цінні папери, випущені в без документарній формі на пред`явника, будуть переведені на рахунок у цінних паперах уповноваженого на зберігання, а іменні цінні папери, випущені в без документарній формі, після проведення їх матеріалізації будуть обліковуватися на особовому рахунку депонента в системі реєстру відповідного емітента. Зазначені цінні папери на відповідних рахунках будуть заблоковані.

В той же час, в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження факту повідомлення відповідачем 1 позивача як депонента спірних цінних паперів про анулювання ліцензії на здійснення депозитарної діяльності, що свідчить про порушення ним приписів Положення від 22.05.2009 №480 та умов договору в„–5016 від 06.11.2007, укладеного з позивачем.

Більш того, згідно з п. 6 розділу ІІ Положення від 22.05.2009 №480 У разі відкриття ліквідаційної процедури або прийняття органом ліцензування рішення про анулювання Ліцензії (у випадках, пов`язаних з порушеннями на ринку цінних паперів, або неможливості Зберігача забезпечити виконання ліцензійних умов, установлених для Діяльності зберігача, крім випадку відкриття ліквідаційної процедури) копія баз даних за станом на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності, на електронних носіях у форматі, визначеному уповноваженим на зберігання, повинна бути передана на відповідальне довгострокове зберігання до уповноваженого на зберігання. Передавання копії баз даних повинно бути виконано Зберігачем (або ліквідатором у разі відкриття ліквідаційної процедури) не пізніше 3 робочих днів від дати припинення діяльності. Передавання оформлюється актом приймання-передавання, який підписується уповноваженими особами Зберігача (або ліквідатора в разі відкриття ліквідаційної процедури) та уповноваженого на зберігання.

Пунктом 3 розділу ІІІ вказаного положення передбачено, що у разі відкриття ліквідаційної процедури або прийняття органом ліцензування рішення про анулювання Ліцензії (у випадках, пов`язаних з порушеннями на ринку цінних паперів, або неможливості зберігача забезпечити виконання ліцензійних умов, установлених для Діяльності зберігача, крім випадку відкриття ліквідаційної процедури) всі документи, архіви баз даних Зберігача, інформація щодо тих його депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та цінних паперів, які обліковувалися на їх рахунках, передаються виключно до уповноваженого на зберігання.

При цьому, відповідно до п. 2 розділу І Положення від 22.05.2009 №480 уповноважений на зберігання - депозитарій цінних паперів, у якого Зберігачу відкритий рахунок у цінних паперах, а також який у разі припинення Діяльності зберігача або припинення Зберігача як юридичної особи забезпечує відповідальне зберігання документів, баз даних, копії баз даних у визначених цим Положенням випадках, архівів баз даних Зберігача, інформації щодо тих його депонентів, які в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та цінних паперів, які обліковувалися на їх рахунках, та може надавати інформацію щодо стану таких рахунків на кінець операційного дня, що передує даті початку передання уповноваженому на зберігання зазначеної інформації, після отримання запиту від осіб, що мають право отримувати таку інформацію згідно з законодавством.

У п. 2 розділу І Положення від 08.04.2014 №431 зазначено, що уповноважений на зберігання - це Центральний депозитарій цінних паперів, у якому Депозитарній установі відкритий рахунок у цінних паперах, а також який у разі припинення Діяльності депозитарної установи або припинення Депозитарної установи як юридичної особи забезпечує відповідальне зберігання документів, баз даних, копій баз даних у визначених цим Положенням випадках, архівів баз даних Депозитарної установи, інформації щодо тих її депонентів, які в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та власників цінних паперів, рахунки яких обслуговувались Депозитарною установою на підставі договору з емітентом про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників та не були переведені емітентом до нової депозитарної установи у порядку, встановленому законодавством, прав на цінні папери, які обліковувалися на їх рахунках, забезпечує відповідальне зберігання сум коштів, отриманих від Депозитарної установи, які надійшли до неї за наслідками погашення цінних паперів та/або виплати доходів (дивідендів) за цінними паперами та не були виплачені, до їх виплати в установленому законодавством порядку та може надавати інформацію щодо стану таких рахунків на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності, та сум невиплачених Депозитарною установою коштів після отримання запиту від осіб, що мають право отримувати таку інформацію згідно із законодавством, а також здійснює передбачені цим Положенням дії щодо цінних паперів та сум коштів за цінними паперами, облік яких належить до компетенції Національного банку України та які обліковуються в системі депозитарного обліку Національного банку України на рахунку у цінних паперах Депозитарної установи.

За приписами ч. 1 ст. 9 Закону України Про депозитарну систему України визначено, що Центральний депозитарій забезпечує формування та функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів. Центральний депозитарій веде депозитарний облік всіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної цим Законом. В Україні може існувати лише один Центральний депозитарій. Слова Центральний депозитарій цінних паперів , Центральний депозитарій та похідні від них має право використовувати лише юридична особа, що набула статусу Центрального депозитарію в установленому цим Законом порядку.

Тобто, з системного аналізу наведених вище норм полягає, що Товариство з обмеженою відповідальністю Фондовий капітал у зв`язку з відкликанням ліцензії та припиненням депозитарної діяльності, було зобов`язане передати на відповідальне довгострокове зберігання до уповноваженого на зберігання бази даних станом на кінець операційного дня, що передує даті початку припинення діяльності, які містять відомості, в тому числі, стосовно депонентів, що не закрили свої рахунки в цінних паперах.

Проте, як вбачається із пояснень відповідача 2, дії зазначеною вище депозитарною установою вчинено не було.

Судом прийнято до уваги, що фактично спір у справі виник через те, що депозитарною установою, яка здійснювала обслуговування рахунку в цінних паперах заявника, не було вчинено дії, передбачені Положенням від 22.05.2009 №480, внаслідок чого позивач був позбавлений права та можливості здійснювати повноваження власника цінних паперів - простих іменних акцій ПАТ Будівельний світ .

Реєстром власників цінних паперів, складеним ПАТ Національний депозитарій України станом на 01.11.2018, підтверджується облік цінних паперів - акцій в кількості 58 553 штуки загальною номінальною вартістю 1 112 507,00 грн., емітентом яких є ПАТ Будівельний світ .

Отже, виходячи з фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про наявність у позивача права власності на 58 553 простих іменних акцій (номінальна вартість однієї акції 19,00 грн., реєстраційний номер випуску №339/10/1/10, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA4000022420), що становить 100 відсотків статутного капіталу Емітента - Публічного акціонерного товариства Будівельний світ (код ЄДРПОУ 24090387).

Щодо обставин порушення прав позивача на спірні у справі акції шляхом їх оспорювання чи невизнання саме відповідачами або ж наявності обставин передбачити можливість порушення такого права у зв`язку з вчиненням ними певних дій або ж їх протиправною бездіяльністю, зокрема, невиконання повноважень, покладених на них законом суд відзначає наступне.

03.04.2009 позивач подав розпорядження №42657 на проведення облікової операції зарахування акцій ПАТ Будівельний світ з рахунку № НОМЕР_4 ТОВ Фондовий Капітал , що відкритий у Центральному депозитарії, на рахунок № НОМЕР_1 (ТОВ Альянс фінансових технологій , код ЄДРПОУ 31595264), що відкритий у Центральному депозитарії, з метою подальшого зарахування цих акцій на рахунок у цінних паперах НОМЕР_5, відкритий ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) відповідно до умов договору НОМЕР_5 від 30.01.2019, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю Альянс фінансових технологій .

Натомість, як вбачається з матеріалів справи, ПАТ Національний депозитарій України було відмовлено у виконанні розпорядження, у зв`язку з відсутністю необхідних для його виконання документів, а саме: документів, які підтверджують наявність підстав для проведення безумовної операції з управління рахунком в цінних паперах ТОВ Фондовий Капітал .

Таким чином, факт відмови виконати розпорядження позивача на переказ цінних паперів свідчить про не визнання відповідачем 1 права власності на спірні цінні папери за позивачем та не дає можливості реалізувати свої права як акціонера.

Пунктом 2 статті 4 Закону України Про депозитарну систем України , чинного на момент розгляду даної справи, передбачено, що набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Про депозитарну систем України система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків, про емітентів, власників цінних паперів, що мають права за цінними паперами та права на цінні папери, обмежень прав на цінні папери, уповноважених ними осіб, управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів, яка містить дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), а також інша передбачена законодавством інформація (далі - система депозитарного обліку).

Згідно із ст. 6 Закону України Про депозитарну систем України депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік). Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі. При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами, Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.

За приписами п. 9 ч. 8 ст. 9 Закону України Про депозитарну систему України до виключної компетенції Центрального депозитарію належать ведення рахунка в цінних паперах депозитарної установи, що припинила свою депозитарну діяльність або якій анульовано відповідну ліцензію за правопорушення на ринку цінних паперів чи в іншому визначеному Комісією випадку, а також відповідальне зберігання документів, баз даних, копій баз даних, архівів баз даних депозитарної установи, інформації про тих її депонентів, що в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та цінних паперів, які обліковувалися на їх рахунках, та подання інформації про стан таких рахунків згідно із законодавством.

Згідно з ст. 16 Закону України Про депозитарну систему України центральний депозитарій забезпечує постійне резервне копіювання та зберігання системи депозитарного обліку в порядку та строки, що встановлені Комісією.

Центральний депозитарій здійснює обслуговування операцій щодо цінних паперів за розпорядженнями клієнтів чи керуючих рахунком клієнтів; внаслідок виконання безумовної операції щодо цінних паперів відповідно до вимог законодавства (у разі спадкування та правонаступництва - за рахунками в цінних спадкоємця/юридична особа, що припинилася, рішення суду чи уповноваженого законом органу державної влади або його посадової особи тощо) - на підставі відповідних оригіналів документів або їх копій, які підтверджується наявність підстав для проведення депозитарних операцій (підпункти 1, 4 пункту 1 глави 2 розділу V Положення про провадження депозитарної діяльності).

Згідно з абз. 8 ч. 2 ст. 6 Закону України Про депозитарну систему України внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника здійснюється виключно депозитарними установами (у визначених законодавством випадках - Національним банком України або депозитаріями-кореспондентами), в установленому Комісією порядку на підставі рішення суду або уповноваженого законом державного органу або його посадової особи.

Таким чином, враховуючи факт припинення діяльності депозитарної установи ТОВ Фондовий капітал , яка не вчинила всіх необхідних дій для припинення депозитарної діяльності та не може подати відповідачу 2 розпорядження про переказ спірних цінних паперів, які належать позивачу, а також враховуючи невиконання ПАТ Національний депозитарій України розпорядження щодо переказу цінних паперів з рахунку ТОВ Фондовий капітал на рахунок ТОВ Альянс фінансових технологій з подальшим зарахуванням цінних паперів на рахунок позивача суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог позивача.

За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

З огляду на те, що фактично спір у справі виник через те, що депозитарною установою, яка здійснювала обслуговування рахунку в цінних паперах заявника, не було вчинено дії, передбачені Положенням про припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме депозитарної діяльності зберігача цінних паперів, внаслідок чого позивач був позбавлений права та можливості здійснювати повноваження власника цінних паперів - простих іменних акцій, суд дійшов висновку, що судовий збір покладається на відповідача 1.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 233, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. Визнати право власності ОСОБА_1 на 58 553 простих іменних акцій (номінальна вартість однієї акції 19,00 грн., реєстраційний номер випуску №339/10/1/10, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA4000022420) Емітента Публічного акціонерного товариства Будівельний світ (код ЄДРПОУ 24090387), які обліковувались і зберігались на рахунку позивача, відкритому у ТОВ Фондовий Капітал згідно договору від 06.11.2007 в„–5016 .

3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю Фондовий Капітал (10030, м. Житомир, вул. Київська, 67; ідентифікаційний код 32662540) списати з рахунку ОСОБА_1 58 553 простих іменних акцій (номінальна вартість однієї акції 19,00 грн., реєстраційний номер випуску №339/10/1/10, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA4000022420). Видати наказ.

4. Зобов`язати Публічне акціонерне товариство Національний депозитарій України (04107, м. Київ, вул. Тропініна, 7-г; ідентифікаційний код 33009052) виконати розпорядження депозитарної установи Товариства з обмеженою відповідальністю Альянс фінансових технологій (код ЄДРПОУ 31595264) на переказ на свій рахунок 58 553 простих іменних акцій (номінальна вартість однієї акції 19,00 грн., реєстраційний номер випуску №339/10/1/10, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA4000022420) Емітента Публічного акціонерного товариства Будівельний світ (код ЄДРПОУ 24090387) з рахунку № НОМЕР_1 ТОВ Фондовий Капітал , що відкритий у Центральному депозитарії, на рахунок № НОМЕР_1 (ТОВ Альянс фінансових технологій , код ЄДРПОУ 31595264), що відкритий у Центральному депозитарії, з метою подальшого зарахування цих акцій на рахунок у цінних паперах НОМЕР_5, відкритий ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) відповідно до умов договору НОМЕР_5 від 30.01.2019, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю Альянс фінансових технологій . Видати наказ.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фондовий Капітал (10030, м. Житомир, вул. Київська, 67; ідентифікаційний код 32662540) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 20 529 (двадцять тисяч п`ятсот двадцять дев`ять) грн. 61 коп. Видати наказ.

6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 11.07.2019.

Суддя В.П. Босий

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.07.2019
Оприлюднено14.07.2019
Номер документу82995766
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/5162/19

Рішення від 08.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 24.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 03.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 10.05.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

Ухвала від 22.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Босий В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні