ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

УХВАЛА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про заміну позивача у справі

м. Київ

09.07.2019Справа №910/11264/18

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія "Груп Фактор" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - 1. ОСОБА_1 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернопродукт Україна" 3. Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк" 4. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 5. Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Банк "Національні інвестиції" Луньо Іллі Вікторовича прозобов`язання вчинити певні дії Суддя Бойко Р.В секретар судового засідання Кучерява О.М. Представники учасників справи: від позивача:не з`явився від відповідача:Білічак Х.В. від третьої особи-1:не з`явився від третьої особи-2:не з`явився від третьої особи-3:не з`явився від третьої особи-4:не з`явився від третьої особи-5:Кривенко С.А. ВСТАНОВИВ:

У серпні 2018 року Публічне акціонерне товариство "Банк "Національні інвестиції" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Банк "Національні інвестиції" Луньо Іллі Вікторовича звернулось до господарського суду міста Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс", в якій просить зобов`язати відповідача повернути Публічному акціонерному товариству "Банк "Національні інвестиції" отримані згідно акту прийому-передачі №470-12/15-Ф документи, а саме: оригінал кредитного договору №470-12 від 17.12.2012; оригінали додаткових угод №1-8 до кредитного договору №470-12 від 17.12.2012; балансову виписку по рахунку НОМЕР_2, НОМЕР_3, № НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у зв`язку з невиконанням відповідачем п. 2.1.1 Договору відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2015 в частині сплати на користь Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" відшкодування за відступлення права вимоги у розмірі 10 780 100,00 грн. в строк до 30.12.2015, у відповідності до п. 4.2 вказаного Договору він є таким, що припинився, а тому Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" зобов`язано повернути одержані згідно акту прийому-передачі №470-12/15-Ф документи.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 27.08.2018 відкрито провадження у справі №910/11264/18; вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; визначено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи; призначено підготовче засідання.

З огляду на складність даної справи, істотні розбіжності в поясненнях учасників справи щодо спірних обставин справи, недостатність доказів для розгляду даної справи по суті підготовчі засідання неодноразово відкладались.

19.06.2019 через відділ діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" надійшло клопотання про заміну позивача на правонаступника. Клопотання мотивовано тим, що 04.06.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Груп Фактор" було укладено Договір про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги №898/04-19-К/8, відповідно до якого на користь останнього відступлено право вимоги за Договором відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2019, укладеним між Публічним акціонерним товариством "Банк "Національні інвестиції" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк".

20.06.2019 через відділ діловодства суду від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надійшли пояснення відповідно до яких останній просить замінити позивача на Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк", у зв`язку з тим, що 14.05.2019 між Публічним акціонерним товариством "Банк "Національні інвестиції" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк" було укладено Договір про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги №05/2019-8, відповідно до якого останній є правонаступником Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" у правовідносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс".

Чергове підготовче засідання було призначене на 20.06.2019.

У зв`язку з тим, що у підготовчому засіданні 20.06.2019 судом було встановлено, що п. 6 ухвали господарського суду міста Києва від 21.05.2019 та протокольної ухвали від 06.06.2019 (якою продовжено строк на виконання вимог ухвали від 21.05.2019) залишилися невиконаними Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, ухвалою господарського суду міста Києва від 20.06.2019 у справі №910/11264/18:

- повторно зобов`язано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виконати вимоги ухвали господарського суд міста Києва від 21.05.2019 в частині надання інформаційної довідки про загальні розміри проведених виплат та повернення активів Банку в межах процедури виведення Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" з ринку та вимоги протокольної ухвали від 06.06.2019;

- відкладено вирішення клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" про заміну позивача на правонаступника до наступного підготовчого засідання у справі;

- відкладено підготовче засідання на 09.07.2019;

- зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" надати письмові пояснення щодо оригіналів документів, витребування яких є предметом позову, та того, які документи передавались Товариству з обмеженою відповідальністю "Зернопродукт Україна";

- викликано в наступне підготовче засідання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Груп Фактор".

09.07.2019 через відділ діловодства суду від від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надійшла інформаційна довідка (вих. №27-11708/19 від 09.07.2019).

09.07.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" подано до відділу діловодства суду письмові пояснення, в яких відповідач повідомляє, що оригінали документів, витребування яких є предметом спору у даній справі, Товариству з обмеженою відповідальністю "Зернопродукт Україна" не передавались. Також відповідач повідомляє, що відповідні оригінали документів у нього відсутні. Крім того, відповідач вказує, що Публічним акціонерним товариством "Банк "Національні інвестиції" було відступлено всі права кредитора за основним зобов`язанням, а не лише дебіторську заборгованість, а тому на сьогоднішній день всі права вимоги за кредитним договором №470-12 від 17.12.2012 перейшли до Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Груп Фактор".

В підготовче засідання 09.07.2019 представники Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" з`явились, проти заміни позивача у справі не заперечували.

Треті особи явку своїх представників в підготовче засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про місце, дату та час засідання були належним чином повідомлені, у зв`язку з чим на підставі п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України суд, заслухавши думку представників Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс", прийшов до висновку про можливість продовжити підготовче провадження за відсутності представників інших учасників справи.

Розглянувши у підготовчому засіданні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" про заміну позивача на правонаступника суд прийшов до висновку про необхідність його задоволення з огляду на наступне.

04.06.2019 між Публічним акціонерним товариством "Банк "Національні інвестиції" (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк" (новий кредитор) укладено Договір №05/2019-8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги, за умовами якого Банк відступив шляхом продажу новому кредитору належні Банку, а новий кредитор набув у обсязі та на умовах, визначених цим Договором, права вимоги щодо дебіторської заборгованості юридичних і фізичних осіб, зазначених у Додатку №1 до цього Договору (боржники), включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників або які зобов`язані виконати обов`язки боржників за договорами відступлення права вимоги за кредитними договорами з відстрочкою платежу та за іншими правочинами згідно реєстру у Додатку №1 до цього Договору (основні договори). Новий кредитор сплачує Банку за права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим Договором.

Пунктом 2.2 Договору №05/2019-8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 передбачено, що за цим Договором новий кредитор в день укладення цього договору набуває усі права кредитора за основними договорами, включаючи, проте не обмежуючись: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати штрафних санкцій, неустойок у розмірах, визначених договорами (документами, що мають силу договору), вказаних у Додатку №1 до цього Договору. Розмір прав вимоги, які переходять до нового кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього Договору. Права кредитора за основними договорами переходять до нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення права вимоги.

З моменту відступлення права вимоги Банк вибуває з будь-яких правовідносин, які склалися між ним і боржниками, а новий кредитор заміщає Банк у всіх правовідносинах, які склалися між ним (Банком) та боржниками (п. 2.3 Договору №05/2019-8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019).

Відповідно до пункту 2.4 Договору №05/2019-8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 до нового кредитора переходять права Банку у зобов`язанні (за основним договором) в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, в тому числі, але не виключно, право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, що випливає із основного договору.

Згідно пункту 18 Додатку №1 до Договору №05/2019-8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 Банком було передано новому кредиторові (Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк") право вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" за Договором відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2015.

04.06.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк" (первісний кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Груп Фактор" (новий кредитор) укладено Договір №898/04-19-К/8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги, за умовами якого первісний кредитор відступив шляхом продажу новому кредитору належні первісному кредиторові, а новий кредитор набув у обсязі та на умовах, визначених цим Договором, права вимоги щодо дебіторської заборгованості юридичних і фізичних осіб, зазначених у Додатку №1 до цього Договору (боржники), включаючи права вимоги до правонаступників боржників, спадкоємців боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки боржників або які зобов`язані виконати обов`язки боржників за договорами відступлення права вимоги за кредитними договорами з відстрочкою платежу та за іншими правочинами згідно реєстру у Додатку №1 до цього Договору (основні договори). Новий кредитор сплачує первісному кредиторові за права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим Договором.

Пунктом 2.2 Договору №898/04-19-К/8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 передбачено, що за цим Договором новий кредитор в день укладення цього договору набуває усі права кредитора за основними договорами, включаючи, проте не обмежуючись: право вимагати належного виконання боржниками зобов`язань за основними договорами, сплати боржниками грошових коштів, сплати штрафних санкцій, неустойок у розмірах, визначених договорами (документами, що мають силу договору), вказаних у Додатку №1 до цього Договору. Розмір прав вимоги, які переходять до нового кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього Договору. Права кредитора за основними договорами переходять до нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення права вимоги.

З моменту відступлення права вимоги первісний кредитор вибуває з будь-яких правовідносин, які склалися між ним і боржниками, а новий кредитор заміщає первісного кредитора у всіх правовідносинах, які склалися між ним (первісним кредитором) та боржниками (п. 2.3 Договору №898/04-19-К/8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019).

Відповідно до пункту 2.4 Договору №898/04-19-К/8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні (за основним договором) в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, в тому числі, але не виключно, право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, що випливає із основного договору.

Згідно пункту 18 Додатку №1 до Договору №898/04-19-К/8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 первісним кредитором було передано новому кредиторові (Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Груп Фактор") право вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" за Договором відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2015.

За приписами ст. 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 Цивільного кодексу України).

Положеннями статті 514 Цивільного кодексу України встановлено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, на підставі Договору №05/2019-8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 Публічним акціонерним товариством "Банк "Національні інвестиції" було передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк" всі права вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" за Договором відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2015 (не лише дебіторську заборгованість), а в подальшому на підставі Договору №898/04-19-К/8 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги від 04.06.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінмарк" було передано Товариству з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія "Груп Фактор" всі права вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" за Договором відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2015 (не лише дебіторську заборгованість).

Таким чином, станом на дату розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" про заміну позивача на правонаступника всі права вимоги за спірним Договором відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2015, в тому числі щодо повернення оригіналів документів, що є предметом даного спору, належать Товариству з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія "Груп Фактор", відтак відбулась заміна кредитора у зобов`язанні за Договором відступлення права вимоги №470-12/15-Ф від 29.01.2015.

За приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

Враховуючи встановлену приписами ст. 204 Цивільного кодексу України презумпцію правомірності правочину та відсутність у суду жодної можливості на даній стадії судового процесу дослідити та надати правову оцінку спірним договорам відступлення від 04.06.2019 на предмет їх нікчемності та/або недійсності, суд, з огляду на встановлені обставини, дійшов висновку про наявність достатніх підстав для здійснення заміни сторони позивача у справі №910/11264/18 з Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Банк "Національні інвестиції" Луньо Іллі Вікторовича на Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія "Груп Фактор", оскільки відбулась заміна Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" у зобов`язанні із відповідачем та на даний час стороною спірного зобов`язання є Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Груп Фактор".

Оскільки суд прийшов до висновку про необхідність заміни позивача у справі його правонаступником, то первісний позивач підлягає залученню до участі у справі в якості третьої особи-5, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, що зумовлює зміну процесуального статусу відповідного учасника, внаслідок чого у вступній частині даної ухвали вже зазначено новий процесуальний статус учасників справи.

Враховуючи заміну позивача у справі та необхідність надання йому можливості подати до суду пояснення щодо своєї правової позиції у даному спорі, а також з метою створення сторонам необхідних умов для вирішення спору, забезпечення рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.

Керуючись ст.ст. 52, 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фактор-Сервіс" про заміну позивача правонаступником задовольнити.

2. Замінити позивача у справі №910/11264/18 з Публічного акціонерного товариства "Банк "Національні інвестиції" (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 54; адреса для листування, вказана у позові: 01054, м. Київ, вул. О. Гончара, буд. 35; ідентифікаційний код 20017340) в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Банк "Національні інвестиції" Луньо Іллі Вікторовича на Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Груп Фактор" (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 1-5, офіс 505; ідентифікаційний код 39866943).

3. Залучити Публічне акціонерне товариство "Банк "Національні інвестиції" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Банк "Національні інвестиції" Луньо Іллі Вікторовича до участі у справі в якості третьої особи-5, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

4. Відкласти підготовче засідання на 26.07.2019 о 11:00 год. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду міста Києва за адресою: 01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 44-В, зал судових засідань №8 (корпус Б).

5. Викликати у підготовче засідання представників учасників справи. У відповідності до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України надати документи, що підтверджують повноваження представників учасників справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (09.07.2019) та може бути оскарження протягом десяти днів з дня складення її повного тексту шляхом подання у відповідності до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду або через господарський суд міста Києва.

Повний текст ухвали складено 11.07.2019.

Суддя Р.В. Бойко

Зареєстровано 14.07.2019
Оприлюднено 14.07.2019
Дата набрання законної сили 09.07.2019

Судовий реєстр по справі 910/11264/18

Проскрольте таблицю вліво →
Рішення Суд Форма
Ухвала від 28.11.2019 Касаційний господарський суд Господарське
Постанова від 19.09.2019 Північний апеляційний господарський суд Господарське
Ухвала від 18.09.2019 Північний апеляційний господарський суд Господарське
Ухвала від 27.08.2019 Північний апеляційний господарський суд Господарське
Ухвала від 01.08.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Окрема ухвала від 01.08.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 09.07.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 20.06.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 11.06.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 21.05.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 16.04.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 28.03.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 14.03.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 26.02.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 07.02.2019 Господарський суд міста Києва Господарське
Ухвала від 23.01.2019 Господарський суд міста Києва Господарське

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Перевірити компанію

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру

Вайбер Телеграм Месенджер

Опендатабот для телефону