Рішення
від 02.07.2019 по справі 295/7828/19
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/7828/19

Категорія 47

2/295/2136/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.07.2019 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира в складі:

головуючої - судді Семенцової Л.М.,

за участі секретаря - Поліщук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Органу опіки і піклування Житомирської районної державної адміністрації, треті особи - Орган опіки і піклування Пулинської районної державної адміністрації Житомирської області, Володарсько-Волинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, про скасування усиновлення, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2019 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що на підставі рішення Богунського районного суду міста Житомира від 02.02.2009 року він та його дружина ОСОБА_2 усиновили ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та записані у свідоцтві про її народження батьками, в якому відповідно було змінено її прізвище та по батькові. З часу усиновлення вони створили дитині вдома всі необхідні умови для її проживання та виховання. До першого класу дитина пішла до Житомирської ЗОШ № 33, де спочатку навчалася добре, але згодом її поведінка змінилася, вона стала неконтрольованою, стала поводитися агресивно і нестримано, рівень навчальних знань погіршився, на зауваження дорослих реагувала неадекватно, часто грубила вчителям та однокласникам. Пізніше вона була переведена до Станишівської ЗОШ Житомирського району, але змін у її поведінці не відбулося. За цей період погіршився стан здоров`я його дружини ОСОБА_2 , оскільки вона часто нервувала через поведінку усиновленої дитини. Тому, порадившись, вони вирішили написати заяву про скасування усиновлення, яку подали 09.04.2019 року до служби у справах дітей, мотивуючи її тим, що між ними та дитиною склалися стосунки, які унеможливлюють спільне проживання з дитиною та виконання ними батьківських обов`язків по відношенню до неї. ІНФОРМАЦІЯ_2 його дружина померла.

Тому просить скасувати усиновлення ним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та передати її в подальшому Органу опіки і піклування Пулинської районної державної адміністрації Житомирської області, де вона раніше перебувала на обліку.

25.06.2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від третьої особи Органу опіки і піклування Пулинської РДА Житомирської області, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначено про те, що скасування усиновлення є необґрунтованим та порушує інтереси дитини і в разі скасування вона буде виключена з числа спадкоємців та втрачає право на отримання аліментів, які можуть бути стягнуті у разі позбавлення позивача батьківських прав.

У судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав, обґрунтовуючи їх викладеними в позовній заяві обставинами, пояснивши, що між ним та усиновленою дочкою так і не склалися справжні сімейні відносини, оскільки взаєморозуміння між ними відсутнє, вона не проявляє до нього поваги, на його зауваження не реагує, до його порад не прислухається, її поведінка стала не контрольованою, ображає його, неодноразово викрадала у нього гроші, з часу смерті його дружини самостійно її виховувати не може і через її негативну поведінку він втратив до неї батьківські почуття.

Представник відповідача органу опіки та піклування Житомирської міської ради у судовому засіданні у вирішенні спору поклалася на розсуду суду.

Представник третьої особи у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.

Представник третьої особи Володарсько-Волинського РВ ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки до суду не повідомив.

Суд, заслухавши позивача, представників відповідача та третьої особи, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя (ст. 207 СК України).

Пунктом 3 ч. 6 ст. 238 СК України визначено, що усиновлення може бути скасовано за рішенням суду, якщо між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов`язків.

Судом встановлено, що рішенням Богунського районного суду міста Житомира від 02.02.2009 року позивач та його дружина ОСОБА_2 усиновили ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та були внесені відповідні зміни до свідоцтва про її народження, а саме позивач та його дружина вказані батьками дитини, а також змінено її прізвище на ОСОБА_3 та по батькові на ОСОБА_3 .

Згідно довідки Станишівської ЗОШ І-ІІІ Житомирського району Житомирської області від 15.05.2019 року № 57 ОСОБА_3 є ученицею 7 класу зазначеного навчального закладу.

Із психолого-педагогічної характеристики учениці 7 класу Станишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів ОСОБА_3 убачається, зокрема, що вона має знижену мотивацію до навчального процесу, рівень навчальних досягнень її середній, а рівень уваги та старанності - низький. Проявляє інтерес лише до спортивної діяльності, культурний кругозір розширити не прагне. Поведінка є девіантною, інколи пропускає уроки через тривожний психологічний стан, учениці важко у спілкуванні з однолітками, внаслідок цього часто виникала конфліктність у класному колективі, у якому її статус неприйнята . За характером дівчинка замкнута, недовірлива, схильна до конфліктів, небагатослівна, до думки класного колективу - байдужа. В учениці слабо розвинений емоційний інтелект, що не дозволяє реалізувати її потенціал до навчальної діяльності. Позитивні вчинки робить рідко, частіше - негативні. Це може бути грубість, запізнення на уроки та відмова від загальноприйнятих вимог та дотримання правил поведінки у школі, до педагогічних впливів відноситься з жорстокістю та неприйняттям. За результатами проведених методик та спостережень можна зробити висновок, що учениця схильна до девіантної поведінки та дуже часто знаходиться у стані тривожності, що не дозволяє їй нормально засвоювати навчальний матеріал. Адміністрація школи неодноразово зверталась до батьків учениці для вирішення питань щодо її психологічного стану, запрошувала їх на зустріч з класним керівником та психологом. З ученицею постійно проводилися корекційні вправи, бесіди, а також доведення до соціальних служб інформацію про ученицю.

09.04.2019 року позивач звернувся до Служби у справах дітей Житомирської РДА із заявою про скасування усиновлення малолітньої ОСОБА_3 , вказавши про те, що між ним, його дружиною ОСОБА_2 та дитиною склалися стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне життя проживання і виконання ними батьківських обов`язків.

Дружина позивача ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області 16.04.2019 року.

07.05.2019 року Органом опіки і піклування Житомирської РДА Житомирської області складено висновок про доцільність скасування усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого між усиновлювачем і дитиною склалися стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов`язків. Зазначено також про необхідність передати дитину органу опіки та піклування Пулинської РДА Житомирської області.

Окрім того, у висновку містяться відомості про те, що Служба у справах дітей Житомирської РДА за місцем проживання усиновлювачів упродовж перших трьох років після усиновлення здійснювала нагляд за усиновленою дитиною (в подальшому один раз на три роки), про що складалися відповідні звіти та вносилися зміни в книзі обліку усиновлених дітей. Під час вивчення умов проживання та виховання дитини служба у справах дітей відзначила наступне: усиновлювачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 створили всі необхідні умови для проживання та виховання дитини. Для ОСОБА_3 було відведено окреме місце для сну, стіл для навчання, шафа для зберігання особистих речей, іграшки. Після усиновлення вихованням дитини займалася переважно мама та баба. Дитина виховувалась вдома, у перший клас поступила в загальноосвітню школу № 33 м. Житомира, неодноразово була нагороджена похвальними листами за високі показники в навчанні. Під час обстеження умов проживання та виховання усиновленої дитини спостерігався комплексний підхід з боку батьків до навчання та виховання дитини. Але згодом поведінка ОСОБА_3 змінилась, зі слів адміністрації школи вона стала неконтрольованою, вела себе агресивно та не стримано, рівень навчальних знань погіршився. На зауваження дорослих реагувала не адекватно, часто грубила вчителям та однокласникам. Батьки намагалися підтримати дитину, приділити їй увагу. На будь-які критичні зауваження погрожувала вчинити суїцид. Згодом дитина була переведена в Станишівську ЗОШ І-ІІІ ступенів, але зміни у поведінці дитини не відбулися. За цей період погіршився стан здоров`я усиновлювача ОСОБА_2 . Під час бесіди з нею вона розповіла, що дуже часто нервувала із-за поведінки своєї дочки, що у свою чергу відобразилося на її погіршення стану здоров`я. На сімейній раді подружжя вирішило звернутися у службу у справах дітей та написати заяву про скасування усиновлення. 09.04.2019 року до служби у справах дітей Житомирської райдержадміністрації звернувся усиновлювач ОСОБА_1 із заявою про скасування усиновлення та документами про підтвердження погіршення стану здоров`я своєї дружини, а ІНФОРМАЦІЯ_2 надав свідоцтво про її смерть. Із ОСОБА_1 була проведена бесіда щодо скасування усиновлення та їх правовими наслідками.

Таким чином, досліджені судом докази та встановлені обставини вказують на те, що між позивачем та малолітньою усиновленою ним дочкою ОСОБА_3 склалися складні стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання ним як усиновлювачем своїх батьківських обов`язків.Тому вимоги позову знайшли своє підтвердження під час розгляду справи та ґрунтуються на положеннях закону.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 3, 207, 238 СК України, ст. ст. 12, 76-81, 259, 263-268, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати усиновлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та передати дитину Органу опіки і піклування Пулинської районної державної адміністрації Житомирської області для вирішення питання здійснення її догляду та утримання.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Богунський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сила після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).

Відповідач: Орган опіки і піклування Житомирської районної державної адміністрації (адреса місцезнаходження: м. Житомир, вул. Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 04053476).

Третя особа: Орган опіки і піклування Пулинської районної державної адміністрації Житомирської області (адреса місцезнаходження: Житомирська область, Пулинський район, с.м.т. Пулини, вул. Шевченка, 104, код ЄДРПОУ 04053447).

Третя особа: Володарсько-Волинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (адреса місцезнаходження: Житомирська область, Хорошівський район, смт. Хорошів, вул. Героїв України, 1).

Суддя Л.М. Семенцова

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення02.07.2019
Оприлюднено15.07.2019
Номер документу82999718
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —295/7828/19

Рішення від 02.07.2019

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Семенцова Л. М.

Рішення від 02.07.2019

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Семенцова Л. М.

Ухвала від 07.06.2019

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Семенцова Л. М.

Ухвала від 23.05.2019

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Семенцова Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні