ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2019 року
м. Черкаси справа № 925/651/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., із секретарем Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - Ільченко О.О. за довіреністю, відповідача - Івасенко С.В. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Техбуднагляд Плюс" до Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово - комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації про стягнення 434651,30 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 434651,30 грн. заборгованості по договорам №22/6-2018 та 22/3-2018 від 12.11.2018 на проектно - вишукувальні роботи, з яких: 350808,15 грн. основна заборгованість, 59286,58 грн. пені та 24556,57 грн. 7% штрафу.
Позов вмотивовано не належним виконанням відповідачем умов, укладених з позивачем договорів в частині повної та своєчасної оплати вартості наданих послуг.
Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Представник відповідача у засіданні не заперечувала наявності заборгованості перед позивачем, однак вказала, що у відповідача відсутні кошти для проведення розрахунку.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
Між товариством з обмеженою відповідальністю "Техбуднагляд Плюс" та Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово - комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації були укладені договори від 12.11.2018 № 22/3-2018 та від 12.11.2018 № 22/6-2018 на проектно - вишукувальні роботи.
Пунктом 1.1. договору від 12.11.2018 №22/3-2018 на проектно - вишукувальні роботи передбачено, що Замовник доручає, а Виконавець зобов`язується по об`єкту Амбулаторія загальної практики сімейної медицини по вул. Центральній, 33, в с. Сунки Смілянського району - будівництво (далі - Об`єкт) виконати:
- проектно-вишукувальні роботи у відповідності до умов Договору, вихідних даних, завдання на проектні роботи, та чинних будівельних норм і правил;
- відшкодувати вартість експертизи та отримати експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації.
Вартість здійснення доручених Виконавцю відповідно до Договору робіт
визначається Протоколом узгодження договірної ціни і становить 170 442,89 грн. (Сто сімдесят тисяч чотириста сорок дві грн. 89 коп.), без ПДВ, з них:
- вартість проектно-вишукувальних робіт - 165 198,89 грн.;
- вартість експертизи щодо розгляду проектної документації - 5 244,0 грн.
У тому числі за рахунок:
- субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров`я у міській місцевості - 153398,60 грн., без ПДВ;
- субвенції з місцевого бюджету на виконання інвестиційних проектів в рамках реалізації заходів , спрямованих на розвиток системи охорони здоров`я у сільській місцевості - 17044,29 грн., без ПДВ (п. 2.1. договору).
Відповідно до п. 2.3 договору оплата виконаних робіт здійснюється поетапно протягом 15 робочих днів після оформлення акту здачі-приймання етапу робіт. Остаточний розрахунок здійснюється протягом 15 робочих днів з моменту оформлення акту здачі-приймання робіт.
У відповідності до п. 1.1. Договору від 12.11.2018 №22/6-2018 на проектно - - вишукувальні роботи про Замовник доручає, а Виконавець зобов`язується по об`єкту Амбулаторія загальної практики сімейної медицини по вул. Максима Залізняка, 36н, в с. Медведівка Чигиринського району - будівництво (далі - Об`єкт) виконати:
- проектно-вишукувальні роботи у відповідності до умов Договору, вихідних даних, завдання на проектні роботи, та чинних будівельних норм і правил;
- відшкодувати вартість експертизи та отримати експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації.
Вартість здійснення доручених Виконавцю відповідно до Договору робіт
визначається Протоколом узгодження договірної ціни і становить 180 365,26 грн. (Сто вісімдесят тисяч триста шістдесят п`ять грн., 26 кой.), без ПДВ, з них:
- вартість проектно-випгукувальних робіт- 174 764,86 грн.;
- вартість експертизи щодо розгляду проектної документації - 5 600,40 грн. (п. 2.1. договору).
У тому числі за рахунок:
- субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров`я у міській місцевості - 162 328,73 грн., без ПДВ
- субвенції з місцевого бюджету на виконання інвестиційних проектів в рамках реалізації заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров`я у сільській місцевості -18 036,53 грн., без ПДВ.
Пунктом 2.2 договору сторони визначили, що оплата виконаних робіт здійснюється поетапно протягом 15 робочих днів після оформлення акту здачі-приймання етапу робіт. Остаточний розрахунок здійснюється протягом 15 робочих днів з моменту оформлення акту здачі-приймання робіт.
На виконання пункту 2.2 договорів №22/6-2018 та 22/3-2018 від 12.11.2018 на проектно - вишукувальні роботи товариство з обмеженою відповідальністю "Техбуднагляд Плюс" направило на адресу Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово - комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації акти здачі - приймання виконаних робіт.
Акти здачі - приймання відповідачем не підписані та не повернуті позивачу. Крім того, відповідач у листі №49/04.01-07 від 15.11.2018 вказав, що з місцевих бюджетів Медведівської сільської ради Чигиринського району та Сунківської сільської ради Смілянського району обласному бюджету не здійснено надходження субвенції на будівництво об`єктів загальної практики сімейної медицини, а тому оплатити акти здачі- приймання виконаних робіт не має можливості.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 546, 549, 837,853, 854,887 ЦК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
1. За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
2. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
1. Замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
1. Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
1. За договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов`язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх.
2. До договору підряду на проведення проектних і пошукових робіт застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочен ня, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд Черкаської області дійшов до таких висновків.
Господарські зобов`язання між товариством з обмеженою відповідальністю "Техбуднагляд Плюс" та Департаментом містобудування, архітектури, будівництва та житлово - комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації виникли на підставі укладених договорів від 12.11.2018 № 22/3-2018 та від 12.11.2018 № 22/6-2018 на проектно - вишукувальні роботи. Дані договори виходячи з їх умов, є договорами підряду на проведення проектних робіт.
Свої зобов`язання за договорами позивач виконав належним чином та надав послуги, що підтверджується актами здавання-приймання наданих позивачем послуг. Відповідач вказані акти не підписав, однак не заявив при цьому про причини.
Таким чином, у відповідача виникло зобов`язання щодо оплати вартості наданих послуг на умовах договорів.
Однак відповідач, в порушення вимог ст.ст. 525, 526, 530, 903 ЦК України свої зобов`язання щодо оплати вартості наданих послуг належним чином не виконав, заборгувавши позивачу на час розгляду справи 350808,15 грн., які підлягають стягненню з відповідача.
Щодо заявленої позивачем вимоги про стягнення з відповідача 59286,58 грн. пені та 7% штрафу в сумі 24556, 57 грн. за період з 09.12.2018 року по 27.05.2019 року, то суд виходить з наступного.
Згідно вимог ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі.
Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Відповідно до ч. 2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Статтею 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" від 22.11.1996 року передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, встановленому за згодою сторін.
Тобто даний Закон розмір пені не встановлює. Стаття 3 вказаного Закону визначає лише верхню межу розміру пені у випадку, якщо вона передбачена договором.
Судом встановлено, що сторонами при укладенні договорів №22/6-2018 та 22/3-2018 від 12.11.2018 на проектно - вишукувальні роботи не було визначено та встановлено розмір та підстави стягнення пені та штрафу.
Посилання позивача на ст.. 231 ГК України як на підставу стягнення пені і штрафу є помилковим, оскільки така відповідальність може застосовуватись лише до не грошових зобов`язань.
За таких обставин вимога позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 59286, 58 грн. та 7% штрафу в сумі 24556, 57 грн. задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору пропорційно задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово - комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації (вул. Хрещатик, б. 223, м. Черкаси, 18000, код 40422357) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Техбуднагляд Плюс" ( вул. Арсенальна, 23, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код 42049567) - 350808, 15 основного боргу та 5262,12 грн. судового збору.
В решті позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено і підписано 15.07.2019
СУДДЯ К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2019 |
Оприлюднено | 16.07.2019 |
Номер документу | 83002692 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні