Справа № 487/3760/19
Провадження № 1-кс/487/5401/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2019 року м.Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши клопотання прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №42019161010000161 про продовження строку дії обов`язків ОСОБА_5 підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
04.07.2019 року прокурор Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_6 , звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, покладених на ОСОБА_5 , передбачених ч.5 ст.194 КПК України, зокрема: за першою вимогою прибувати до слідчого, прокурора чи суду в залежності від стадії кримінального провадження не відлучатися за межі міста Одеси без дозволу слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками в даному кримінальному провадженні;дати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон.
Клопотання прокурор обґрунтовував тим, що 17.05.2019 року слідчим суддею Заводського районного суду м. Миколаєва підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави. В подальшому за підозрюваного ОСОБА_5 внесено заставу, у зв`язку із чим останнього звільнено з під-варти та покладено обов`язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
До закінчення дії ухвали слідчого судді, якою на підозрюваного ОСОБА_5 покладено обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України до 13.07.2019, неможливо завершити досудове слідство, з урахуванням складності кримінального провадження, та значної кількості слідчих дій, які необхідно провести з метою з`ясування обставин та зібрання доказів, які мають суттєве значення для справи, крім того, ризики наявні при обрані запобіжного заходу на теперішній час не зменшилися.
Всудовому засіданніпрокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання,наполягав напродовженні строкузастосування обов`язків,передбачених ч.5ст.194КПК України,покладених напідозрюваного ОСОБА_5
Підозрюваний ОСОБА_5 в судовому засіданні у задоволенні клопотання просив відмовити, посилаючись на те, що пред`явлена йому підозра є необґрунтованою, свідок ОСОБА_7 , є працівником КП «Парки Одеси», яким раніше керував її чоловік, таким чином її дії носять провокативний характер. Також просив врахувати, що на момент події, він нетривалий час працював на зазначеній посаді. Зазначив, що зі сторони обвинувачення не доведено існування ризиків, які слугують підставою для продовження строку дії запобіжного заходу.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_4 , у задоволенні клопотання просив відмовити, посилаючись на те, що підозра пред`явлена його підзахисному є необґрунтованою. Відсутність у матеріалах клопотання належних та допустимих доказів, на обґрунтованість підозри ОСОБА_8 у вчинені вказаного кримінального правопорушення, як і загальну невідповідність клопотання вимогам КПК України. Також зазначив, що прокурором у клопотанні не обґрунтовано та не зазначено докази на підтвердження існування ризиків, які слугують підставою для продовження дії покладених на ОСОБА_5 обов`язків.
Вислухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
З матеріалів клопотання вбачається, що 09.04.2019 року розпорядженням міського голови м. Одеси № 485-к ОСОБА_5 призначено виконуючим обов`язки директора комунального підприємства «Парки Одеси» Одеської міської ради.
В той же час, 15.03.2017 року рішенням Одеської міської ради № 1811-VII затверджено статут комунального підприємства «Парки Одеси».
Так, відповідно до ш 3.3 статуту вищевказаного комунального підприємства директор підприємства відповідно до компетенції: подає на затвердження уповноваженому органу проекти програм і планів, передбачених цим статутом, а також звіти про їх виконання; без доручення (довіреності) діє від імені підприємства, представляє його інтереси у відносинах з вітчизняними та іноземними підприємствами і організаціями, установами, органами державної влади і місцевого самоврядування, здійснює добір працівників підприємства в порядку, визначеному законодавством України; видає довіреності, відкриває у банківських установах рахунки; укладає контракти, договори, у тому числі трудові; за погодженням з уповноваженим органом затверджує штатний розпис; видає накази, обов`язкові для всіх працівників Підприємства; приймає і звільняє робітників відповідно до штатного розпису; вживає заходи заохочення і накладає дисциплінарне стягнення відповідно до правил внутрішнього розпорядку; вчиняє будь-які інші дії, необхідні для здійснення господарської діяльності Підприємства, за винятком тих, що відповідно до цього статуту повинні бути узгоджені засновником.
Крім того, з загальних положень статуту визначено, що окрім інших парків, в сферу відповідальності комунального підприємства «Парки Одеси» входить і центральний парк культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка.
Таким чином, ОСОБА_5 , як виконуючий обов`язки директора комунального підприємства «Парки Одеси» наділений організаційно- розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому, відповідно до Примітки 1 ст. '364 КК України, є службовою особою органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. «в» п. 2 ч. 1 ст. З, ст. 22, ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_5 є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення та зобов`язаний як посадова особа місцевого самоврядування дотримуватись вимог вищевзканого закону.
Відтак, ОСОБА_5 знав та розумів, що вказаними вимогами Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що посадові особи місцевого самоврядування є суб`єктами відповідальності за корупційні правопорушення та їм заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Зазначені особи зобов`язані вживати невідкладно заходи щодо запобігання одержанню неправомірної вигоди визначені ст. 24 вказаного Закону.
Проте, ОСОБА_5 будучи службовою особою, на яку покладено здійснення та адміністративно-господарських обов`язків при виконанні службових завдань за посадою,, вчинив корупційний злочин, а саме вимагав та одержав неправомірну вигоду, а також висловлював прохання надати таку вигоду від голови громадської організації «Рада Миру» (ЄДРПОУ 42397181) ОСОБА_7 , за нижче наведених обставин.
Так, голова громадської організації «Рада Миру» ОСОБА_7 в жовтні 2018 року звернулась до Комунального підприємства «Парки Одеси» (ЄДРПОУ 37947061) про включення до плану заходів на 2019 рік Всеукраїнського фестивалю-ярмарку «Лавка Майстрів», який планувався до проведення вказаною громадською організацією упродовж: 8-10 березня, 9-12 травня, 21-23 червня, 19-21 липня, 30-31 серпня - 1-2 вересня, 11-13 жовтня, 15-17 листопада на території Центрального парку культури та відпочинку імені Т.Г. Шевченко у м. Одесі.
На вказаний запит культурно-масовий захід - фестиваль-ярмарок «Лавка Майстрів» було включено до плану КП «Парки Одеси» на 2019 рік.
Будучи обізнаним про вищевказані культурно-масовий захід - фестиваль- ярмарок «Лавка Майстрів» ОСОБА_5 , як виконуючий обов`язки директора вищевказаного комунального підприємства КП «Парки Одеси», 05.05.2019, близько 14 год. 00 хв. у службовому кабінеті КП «Парки Одеси», за адресою: вул. Маразліївська, 1/4, м. Одеса, реалізуючи свій злочинний намір незаконного збагачення, звернувся до голови Громадської організації «Рада Миру» ОСОБА_7 , якій у ході розмови висунув вимогу передачі йому грошових коштів в якості неправомірної вигоди у сумі 60 000 гривень за продовження дії наданого ГО «Рада Миру» дозволу на проведення Всеукраїнського фестивалю-ярмарку «Лавка Майстрів» на території Центрального парку культури та відпочинку імені Т.Г. Шевченко у м. Одесі та нестворення штучних перешкод під час його проведення.
11.05.2019 року ОСОБА_7 розуміючи протиправність вимог виконуючого обов`язки директора вищевказаного комунального підприємства КП «Парки Одеси» ОСОБА_5 звернулась до правоохоронних органів.
14.05.2019 року, близько 12-00 год., ОСОБА_5 під час зустрічі з ОСОБА_7 , реалізуючи свій умисел на незаконне збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, перебуваючи в службовому кабінеті КП «Парки Одеси», за адресою: вул. Маразліївська, 1/4, м. Одеса, одержав від ОСОБА_7 першу частину неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 20 000 грн. за продовження дії дозволу на проведення Всеукраїнського фестивалю-ярмарку «Лавка Майстрів» та не створення штучних перешкод під час його проведення, одночасно самостійно зменшивши загальний розмір неправомірної*вигоди матеріального характеру до 50 000 грн.. Другу частину неправомірної вигоди ОСОБА_5 вказав передати йому того ж дня до 17-00 год.
Надалі ОСОБА_5 , продовжуючи свою протиправну діяльність, переслідуючи єдиний умисел на незаконне збагачення за рахунок інших осіб, 14.05.2019 року, близько 17-30 год. під час зустрічі із ОСОБА_7 у належному йому автомобілі «Nissan Rogue», реєстраційний номер НОМЕР_1 , за адресою: м. Одеса, вул. Рішельєвська буд. 33, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливих мотивів одержав від ОСОБА_7 другу частину неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 30 000 грн. за продовження дії наданого ГО «Рада Миру» дозволу на проведення Всеукраїнського фестивалю-ярмарку «Лавка Майстрів» на території Центрального парку культури та відпочинку імені Т.Г. Шевченко у м. Одесі та нестворення штучних перешкод під час його проведення.
Після цього 14.05.2019 року о 17-51 год. ОСОБА_5 був затриманий працівниками правоохоронних органів в порядку ст. 208 КПК України, а його злочинну діяльність було припинено.
14.05.2019 року ОСОБА_5 затримано за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КПК України.
15.05.2019 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
Таким чином ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме у одержанні службовою особою, неправомірної вигоди, для себе за вчинення та не вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-яких дій з використанням наданого службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України підтверджується наступними доказами у кримінальному провадженні:
заявою ОСОБА_7 про вчинення злочину; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 13.05.2019 року та протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_7 від 15.05.2019 року; протоколами огляду та вручення грошових коштів від 14.05.2019 року; протоколами про ідентифікацію засобів, що використовуються під час проведення негласних слідчих (розшукових) лій від 14.05.2019 року; протоколом обшуку т ранспортного засобу від 14.05.2019 року, протоколами допиту свідка ОСОБА_9 від 15.05.2019 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 15.05.2019 року, протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 19.05.2019 року.
Слідчий суддя критично оцінює доводи сторони захисту про необґрунтованість підозри ОСОБА_5 , як і на посилання, щодо неточностей у протоколах проведення слідчих дій та допитах свідків, оскільки оцінка достатності доказів на обґрунтування підозри особи у вчиненні злочину на стадії досудового розслідування має менший стандарт доведеності у порівнянні з доведеністю винуватості особи у вчиненні злочину поза розумним сумнівом за результатами судового розгляду.
Так, у рішенні Європейського суду з прав людини «Мюррей проти Сполученого Королівства» 14310/88, 28 жовтня 1994 р. наголошено « … Метою допитів під час тримання під вартою відповідно до пункту (с) частини 1 статті 5 … є сприяння кримінальному розслідуванню шляхом підтвердження чи розвіювання конкретної підозри, яка послужила причиною арешту. Тому факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Європейський суд з прав людини у рішенні «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» 12244/86; 12245/86; 12383/86, 30 серпня 1990 р. зазначив «…наявність «обґрунтованої підозри» передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об`єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла таки вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин …».
З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що докази надані стороною обвинувачення доводять обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 17.05.2019 року стосовно ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 12.07.2019 року, та визначено розмір застави після внесення якої підозрюваний повинен бути звільнений з під варти з покладенням обов`язків визначених ч.5 ст.194 КПК України.
За підозрюваного ОСОБА_5 внесено заставу, у зв`язку із чим на останнього покладено обов`язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: за першою вимогою прибувати до слідчого, прокурора чи суду в залежності від стадії кримінального провадження не відлучатися за межі міста Одеси без дозволу слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками в даному кримінальному провадженні;дати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон
Постановою Військового прокурора Одеського гарнізону Південного регіону України від 03.07.2019 року, було продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019161010000161 від 13.05.2019 року до трьох місяців.
Таким чином наразі триває досудове розслідування.
Згідно приписів ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки визначені судом можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців, а у разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора.
Обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
З урахуваннямвстановлених обставин, слідчийсуддя приходитьдо висновку,що наданий часпрокурором доведеноіснування ризиків,передбаченого ст..177ч.1п.п.1,3КПК України,оскільки, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, вчиненого у сфері службової діяльності, за яке передбачено покарання на строк до десяти років позбавлення волі, може переховуватися від органів досудового розслідування, у тому числі за межами країни чи на непідконтрольній на даний час Україні території, вживати заходи впливу на ще не допитаних свідків та, зокрема ОСОБА_7 , яка добровільно надав покази про вчинення безпосередньо стосовно неї кримінального правопорушення, з метою зміни нею показань та спотворення вже зібраних доказів.
Одночасно слідчий суддя, вважає, що прокурором не доведено існування ризиків, передбачених п.п.2,4,5 ч.1 ст.177 КПК України, враховуючи стадію кримінального провадження, та той факт, що до ОСОБА_5 застосовано захід забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади.
З урахуванням встановленого, слідчий суддя вважає за необхідне, з урахуванням встановлених обставин, стадії кримінального провадження, враховуючи, що строк досудового розслідування продовжено до трьох місяців, продовжити ОСОБА_5 строк дії покладених на нього обов`язків, а саме за першою вимогою прибувати до слідчого, прокурора чи суду в залежності від стадії кримінального провадження; не відлучатися за межі міста Одеси без дозволу слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками в даному кримінальному провадженні;дати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон на строк досудового розслідування по 14.08.2019 року (включно).
Посиланнясторони захистуна тойфакт,що ОСОБА_5 разом зсім`єю проживаєза межамим.Одеси,а отжепокладений нанього обов`язокщодо заборони виїзду за межі міста Одеси без дозволу слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження, є надто обтяжливим для підозрюваного, слідчий суддя не приймає до уваги, оскільки факт реєстрації дружини ОСОБА_5 за адресою с.Нерубайське Біляєвського району Одеської області, не є належним підтвердженням факту постійного проживання обвинуваченого за вказаною адресою.
Керуючись статтями 131, 132, 176-178, 194 КПК України, слідчий суддя -
ухвалив:
Клопотання Військового прокурора Військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_6 - задовольнити.
Продовжити по 14 серпня 2019 року (включно) строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків передбачених ч. 5 ст. 194 КПУ України а саме:
- за першою вимогою прибувати до слідчого, прокурора чи суду в залежності від стадії кримінального провадження
- не відлучатися за межі міста Одеси без дозволу слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками в даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2019 |
Оприлюднено | 17.02.2023 |
Номер документу | 83008283 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Єремейчук Сергій Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Єремейчук Сергій Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Єремейчук Сергій Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Єремейчук Сергій Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Єремейчук Сергій Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Єремейчук Сергій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні