УХВАЛА
17 липня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/13826/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є.В. - головуючого, Мачульського Г.М., Кушніра І.В.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.06.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 31.01.2019 у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп" до Національного банку України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит" про стягнення 1 063 629,00 грн,
ВСТАНОВИВ:
01.07.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп" звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.06.2019 (у складі колегії суддів: Разіної Т.І., Михальської Ю.Б., Чорної Л.В.) та рішення Господарського суду міста Києва від 31.01.2019 (суддя Удалова О.Г.)
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.07.2019 справу передано на розгляд колегії суддів Касаційного господарського суду у складі: Краснов Є.В.- головуючий, Мачульський Г.М., Кушнір І.В.
Колегія суддів ураховує висновок об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду відповідно до Ухвали від 23.02.2018 у справі № 910/1396/16 щодо можливості розгляду касаційної скарги у паперовій формі, яка подана безпосередньо до Верховного Суду, з урахуванням того, що з 05.02.2018 в Суду наявний доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для перевірки представництва сторін та доступ до єдиної системи діловодства спеціалізованого суду, що забезпечує можливість отримання касаційним судом електронної копії судового рішення, а також зважаючи на право суду касаційної інстанції на витребування справ у паперовій формі із судів нижчих інстанцій в силу частини 1 статті 294 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Відповідно до частини 3 статті 290 ГПК України, касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.
Згідно із частиною 3 статті 56 ГПК України, юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до частини 1, 3, 4, 9 статті 60 ГПК України, повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
За вимогами частини 3 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Касаційна скарга підписана представником скаржника - адвокатом Лозинською О.Л., яка діє на підставі ордера про надання правової допомоги від 17.09.2018 серії КС № 338182.
У копії ордера про надання правової допомоги, доданого до касаційної скарги, зазначено, що Лозинська О.Л. має право представляти інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп" у органі, у якому надається правова допомога, а саме, ФГВФО, упоноважена особа ФГВФО на ліквідацію ПАТ "Банк "Фінанси та кредит", ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" .
Згідно з підпунктом 15.4 пункту 15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2012 № 36, ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням за необхідності виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність .
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 20 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко відокремив судові органи як такі, що повинні бути окремо зазначені в ордері на надання правової допомоги, зокрема в графі Назва органу, в якому надається правова допомога .
Отже, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема суду.
Такий правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 у справі № 9901/847/18 (провадження № 11-44заі19).
Проте, в копії Ордеру серія КС №338182 від 17.09.2018, адвокатом Лозинською Ольгою Леонідівною зазначено орган в якому надається правова допомога - "ФГВФО, упоноважена особа ФГВФО на ліквідацію ПАТ "Банк "Фінанси та кредит", ПАТ "Банк "Фінанси та кредит", а не Верховний Суд.
Оскільки ордер на надання правової допомоги серія КС №338182 від 17.09.2018 не містить обов`язкових реквізитів, передбачених Положенням та типовою формою ордеру, затвердженою Радою адвокатів України відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", він не є належним підтвердженням повноваження адвоката Лозинської О.Л. на представництво Товариства з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп" у порядку, встановлених Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Таким чином, до касаційної скарги не надано належних доказів підтвердження повноважень адвоката представляти Товариство з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп".
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 292 ГПК України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Наведене дає можливість дійти висновку про те, що касаційна скарга підписана особою, яка не має права її підписувати, що є підставою для повернення касаційної скарги.
На підставі частини 7 статті 292 ГПК України касаційну скаргу належить залишити у суді касаційної інстанції.
Керуючись статтями 234, 235, 292 ГПК України, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду,
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.06.2019 та рішення Господарського суду міста Києва від 31.01.2019 не приймати до розгляду та повернути.
2. Додані до касаційної скарги документи повернути скаржнику (в тому числі оригінал меморіального ордеру № 8 від 27.06.2019 на суму 31 908, 89 грн).
3. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Форс енд Райт Лігал Груп" залишити у суді касаційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є. Краснов
Суддя Г. Мачульський
Суддя І. Кушнір
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2019 |
Оприлюднено | 17.07.2019 |
Номер документу | 83058901 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Краснов Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні