Справа № 583/919/19
2/583/442/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2019 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Соколової Н.О.,
за участі секретаря судового засідання Марченко О.Ю.,
розглянувши у загальному позовному провадженні в залі суду № 6 справу № 583/919/19 за позовом ОСОБА_1 до Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, Куземинського старостату Грунської сільської ради (об`єднаної територіальної громади) Охтирського району Сумської області про визнання права на земельну частку (пай),
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай), мотивуючи свої вимоги тим, що з червня 1987 року по 15 листопада 1994 року працював у колгоспі Ленінська Іскра , яке у наступному реорганізоване у КСП Ленінська Іскра . В подальшому СГП реорганізоване у САТ ЗТ Ленінська Іскра . Рішенням Куземинської сільської ради від 11.01.1995 Про передачу земель в колективну власність КСП Ленінська Іскра вирішене питання про роздержавлення та приватизацію земель, розташованих на території Куземинської сільської ради Охтирського району Сумської області та закріпленням земельної ділянки на кадастровій карті про розпаювання. На підставі даного рішення головою Куземинської сільської ради 21.06.1995 оформлений та виданий державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 , за додатком №1 якого надані списки громадян - членів КСП Ленінська іскра Охтирського району Сумської області, які включені до розпаювання земель на території Куземинської сільської ради. Позивача до цього списку не включено. Позивачу в с. Куземин Охтирського району була виділена у власність в порядку приватизації земельна ділянка за адресою розташування будинковолодіння по місцю постійного проживання. В подальшому позивач зареєструвався у м. Охтирка, однак залишився проживати у с. Куземин Охтирського району Сумської області. До списку осіб, які мають право на розпаювання земель сільськогосподарського призначення позивач не внесений. Розмір земельної частки (паю) визначався 4,10 га в умовних кадастрових гектарах на кожного пайовика. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) громадян України зазначених в абзаці 5 ч. 1 ст. 1 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам часток (паїв) є трудова книжка члена колективного або іншого сільськогосподарського підприємства чи нотаріально засвідчена виписка з неї. Трудова книжка позивача втрачена. В січні 2019 року позивач дізнався, що державний акт був виданий на ім`я сільськогосподарського підприємства, але у додатку до списків до даного державного акту він не включений (дані про позивача не внесені) помилково або з інших підстав.
В зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом та просить визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) площею в розмірі 4,10 га в умовних кадастрових гектарах за цільовим призначенням для сільськогосподарського використання із земель запасу чи резервного фонду Куземинського старостату об`єднаної територіальної громади Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області. Крім того, позивач просив поновити строк звернення до суду з позовом, мотивуючи тим, що пропущений трирічний термін звернення з позовом до суду обумовлений відсутністю повної та достовірної інформації про розпаювання земель. Про порушення права власності на земельну частку (пай) позивач не знав з моменту розпаювання земель, оскільки не був обізнаний у фактичних обставинах та в законодавстві.
Ухвалою суду від 01.03.2019 відкрито провадження в даній справі за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче судове засідання.Крім цього, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем у визначений судом строк надано відзив на позовну заяву, згідно з яким Грунська сільська рада Охтирського району позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Свої заперечення мотивують тим, що згідно норм законодавства, на які посилається позивач у своїх доводах, визначено необхідні умови, за яких особа набуває право на земельний пай. До таких умов належить: перебування особи у членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта. Однак позивачем не надано належних доказів його членства у КСП Куземинське на час паювання останнього, згідно з списком громадян-членів КСП Ленінська Іскра Охтирського району прізвище позивача також відсутнє. Визначальним для включення особи до списку є факт перебування у трудових відносинах з КСП на дату паювання, однак доказів, які б підтверджували даний факт позивачем не надано, вказані обставини свідчать про відсутність права позивача на отримання земельної частки (паю). Позивачем також неправильно визначено коло відповідачів за даним спором, що не узгоджується зі змістом Постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ . Крім того, на думку відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню через пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом у 24 роки, оскільки про порушення свого права, про яке зазначає останній, він мав знати на час проведення у 1995 році розпаювання землі в с. Куземин Охтирського району, що було публічно доступною інформацією.
27.06.2019 позивачем подано відповідь на відзив, згідно з яким останній зазначив, що Охтирською РДА надане письмове повідомлення про те, що у архівних документах відсутні відомості стосовно позивача про прийняття та звільнення до членів сільськогосподарських підприємств. Доказів виключення зі складу членів КСП або виходу з членів сільськогосподарського підприємства суду не надано. Позивач був працевлаштований, прийнятий у члени КСП та з членів КСП не виключався і не вибував. За архівними даними згідно з протоколом № 12 засідання правління колгоспу Ленінська іскра с. Куземин Охтирського району від 04.06.1987 р. вирішили рекомендувати зборам уповноважених колгоспників прийняти в члени колгоспу ОСОБА_1 , надати роботу токаря, виділити житлову площу. Іншої інформації, відомостей або доказів архівна установа не надала. Станом на день видання Указу № 666/94 від 10.11.1994 позивач був працевлаштованим у сільськогосподарському підприємстві до 15.11.1994, що підтверджено довідками до позову. На підставі рішення Куземинської сільської ради від 11.01.1995 р. Про передачу земель в колективну власність КСП Ленінська іскра , головою Куземинської сільської ради 21.06.1995 оформлений та виданий державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 за додатком № 1 якого надані списки громадян - членів КСП Ленінська іскра Охтирського району Сумської області, які включені до розпаювання земель на території Куземинської сільської ради. Позивача до даного списку не включено. Станом на 21.06.1995 позивач був зарахований до членів сільськогосподарського підприємства. 27.06.2001 рішенням Куземинської сільської ради виділено в натурі та передано у приватну власність земельні частки паї власникам сертифікатів КСП Ленінська іскра , за списком у додатку якого позивач не значиться.
Ухвалою суду від 05.07.2019 закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що у книгах обліку розрахунків по оплаті праці працівників колгоспу Ленінська Іскра , КСП Ленінська Іскра с. Куземин Охтирського району Сумської області є дані про стаж роботи ОСОБА_1 з червня 1987 року по 15 листопада 1994 року (а.с.13-14).
В трудовій книжці (а.с. 71) дані про перебування в трудових відносинах позивача з колгоспом Ленінська Іскра , КСП Ленінська Іскра відсутні.
21.06.1995 видано Державний акт на право колективної власності на землю серії НОМЕР_1 , відповідно до якого сільськогосподарському підприємству Ленінська Іскра , с. Куземин, Охтирського району, Сумської області, передано у колективну власність 4356,0 гектарів землі в межах згідно з планом для сільськогосподарського використання, відповідно до рішення 2-ї сесії Куземинської сільської Ради народних депутатів від 11.01.1995 року, до якого додано список громадян членів КСП, які отримали право на розпаювання земель КСП Ленінська Іскра на території Куземинської сільської ради, Охтирського району, Сумської області (а.с.16-48). В даному списку прізвище позивача відсутнє.
18.03.2019 за № 02-23/26-3/3-15 на письмове звернення ОСОБА_1 . Грунська сільська рада Охтирського району надала відповідь про те, що на момент розпаювання майна та землі КСП Ленінська іскра ОСОБА_1 не був членом КСП Ленінська іскра , тому не має права на земельну частку (пай) (а.с. 118).
Відповідно до інформаційної довідки № 01-27/64 від 03.05.2019 Архівного відділу Охтирської РДА, в архівних документах колгоспу Ленінська іскра , КСП Ленінська іскра ДП та ТОВ Зоря с. Куземин Охтирського району відсутні дані про прийняття та звільнення до членів вищезазначеного підприємства ОСОБА_1 .
Відповідно до архівного витягу № З-25 від 14.05.2019 з протоколу № 12 засідання правління колгоспу Ленінська іскра с. Куземин Охтирського району Сумської області від 04.06.1987 року вирішено: Рекомендувати зборам уповноважених колгоспників прийняти в члени колгоспу ОСОБА_1 , надати роботу токаря, виділити житлову площу. Інших відомостей про роботу ОСОБА_1 немає.
Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 року за №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на земельну частку (пай) мають особи, які являються членами сільськогосподарських підприємств на час отримання державного акту.
Так, відповідно до п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сількогосподарськими підприємствами і організаціями № 720/95 від 08 серпня 1995 року, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Згідно з п. 4 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95, розміри земельної частки (паю) обчислюються комісіями, утвореними у підприємствах, кооперативах, товариствах з числа їх працівників.
Виходячи зі змісту ст. ст. 22, 23 ЗК України (в редакції 1990 року) та Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95, особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Згідно зі ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що на момент отримання Державного акту ОСОБА_1 , вже не працював у даному колгоспі, доказів того, що він був членом вказаного господарства до суду не надано. Посилання позивача на протокол № 12 засідання правління колгоспу Ленінська іскра с. Куземин Охтирського району Сумської області (а.с. 124 зворот) від 04.06.1987, суд не бере до уваги, оскільки він носить рекомендаційний характер та не містить даних про фактичне прийняття ОСОБА_1 до членів колгоспу.
Таким чином, позивач не довів, що на час розпаювання земель, переданих у колективну власність, перебував у членах вказаного господарства, а перебування у трудових відносинах з цим господарством не може автоматично підтверджувати його членство в господарстві.
Інші доводи учасників процесу висновків суду не спростовують.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
В зв`язку з відмовою у позові по суті, питання пропуску та поновлення строків позовної давності не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Грунської сільської ради Охтирського району Сумської області, Куземинського старостату Грунської сільської ради (об`єднаної територіальної громади) Охтирського району Сумської області про визнання прав на земельну частку (пай) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його складення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Грунська сільська рада Охтирського району Сумської області, Україна, Сумська область, Охтирський район, с. Грунь, пл. ім. Остапа Вишні, 3, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04389839.
Куземинський старостат Грунської сільської ради (об`єднаної територіальної громади) Охтирського району Сумської області, Україна, Сумська область, Охтирський район, с. Куземин, вул. Центральна, 24, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04389874.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області Н.О. Соколова
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2019 |
Оприлюднено | 18.07.2019 |
Номер документу | 83073835 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Соколова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні