Справа № 610/1812/19
2/610/669/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.07.2019 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Носова Г.С..,
за участі секретаря - Виноградської О.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Балаклія Харківської області цивільну справу № 610/1812/19 (пр. № 2/610/669/2019) за позовом ОСОБА_1 до Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
19.06.2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , права на земельну частку (пай) у КСП ім. Ватутіна Балаклійського району Харківської області, розміром 5,87 умовних кадастрових гектарів, на території Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області, що належало ОСОБА_2 відповідно до сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 08.12.2000 року, зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 370.
В обґрунтування своїх вимог в позовній заяві зазначила, що після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відкрилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) у КСП ім. Ватутіна Балаклійського району Харківської області, розміром 5,87 умовних кадастрових гектарів, на території Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області, що належало померлій відповідно до сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 08.12.2000 року. Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 19.04.2019 року по справі № 610/300/19 ОСОБА_1 продовжено строк подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері на один місяць. Приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворник Я.В. 29 травня 2019 року відкрито спадкову справу № 31/2019 внаслідок смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 03 червня 2019 року нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) було втрачено за невідомих обставин, у зв`язку із чим позивач по справі змушений звернутися до суду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надала клопотання, в якому просила розглянути справу без її участі, позов підтримує повністю та просить його задовольнити.
Представник відповідача - Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області в судове засідання також не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частини 1, 4 статті 206 ЦПК України визначають, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 .
Матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є рідною дочкою ОСОБА_2 , що підтверджено відповідними свідоцтвом про народження та рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 22.06.2018 року по справі № 610/1604/18.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) у КСП ім. Ватутіна Балаклійського району Харківської області, розміром 5,87 умовних кадастрових гектарів, на території Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області, що належало ОСОБА_2 відповідно до сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 08.12.2000 року, зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 370.
Правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) було втрачено за невідомих обставин.
В газеті Вісті Балаклійщини № 90 (11236) від 20.11.2018 року опубліковано оголошення такого змісту: Сертифікат на земельну частку (пай) в КСП ім. Ватутіна Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області серії НОМЕР_1 від 8.12.2000 року на ім`я ОСОБА_2 вважати втраченим .
З листа відділу у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 31-20-0.23,09-241/101-18 від 14.03.2018 року вбачається, що відповідно до книги реєстрації сертифікатів на земельні частки (паї) громадян по КСП ім. Ватутіна на ОСОБА_2 за № 370 зареєстровано та видано сертифікат на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 08.12.2000 року, розміром 5,87 умовних кадастрових гектарів. Згідно книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю на ОСОБА_2 державний акт на право приватної власності на землю не зареєстровано.
Згідно листа - відмови Приватного нотаріуса Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворник Я.В. у вчиненні нотаріальної дії від 22.01.2019 року за вих. № 4/02-37 вказано, що в зв`язку з тим, що правовстановлюючий документ, а саме: сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Ватутіна , згідно якого померлій належало це майно, втрачено, то зважаючи на вищевикладене на сьогоднішній день можливості отримання мною свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказане право, яке належало матері позивача, ОСОБА_2 , без надання правовстановлюючого документа, не вбачається.
Згідно рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 19.04.2019 року по справі № 610/300/19 продовжено ОСОБА_1 строк подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 на один місяць.
Приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворник Я.В. 29 травня 2019 року відкрито спадкову справу № 31/2019 внаслідок смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері позивача ОСОБА_2 .
Постановою Приватного нотаріуса Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворник Я.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03 червня 2019 року нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) у КСП ім. Ватутіна Балаклійського району Харківської області, розміром 5,87 умовних кадастрових гектарів, на території Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області, що належало ОСОБА_2 відповідно до сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 08.12.2000 року, зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 370, оскільки вчинення цієї нотаріальної дії за відсутності документів, передбачених чинним законодавством України для видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказане майно, є неможливим.
Таким чином, у встановленому порядку право спадкодавця ОСОБА_2 на земельну частку (пай) було зареєстровано, але оригінал правовстановлюючого документа не зберігся (втрачено), а іншим особам, у т.ч. позивачу не може бути виданий його дублікат.
Отже отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину - право на земельну частку (пай) позивач не має можливості у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа - сертифіката на земельну частку (пай).
З відповіді Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області від 26.06.2019 року на запит суду вбачається, що після смерті ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини або відмову від спадщини ніхто зі спадкоємців не звертався (а.с.28).
Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру № 56641175 від 25.06.2019 року, після смерті ОСОБА_2 заведено спадкову справу Приватним нотаріусом Балаклійського районного нотаріального округу Харківської області Дворнік Я.В. 29.05.2019 року.
Згідно п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08 серпня 1995 року № 720/95 вказано, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003р. № 899-IV, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Згідно ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2003р. № 899-IV, що право на земельну частку (пай) мають, зокрема, громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ № 7 від 16 квітня 2004 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу Х Перехідні положення ЗК України).
Згідно ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).
На підставі ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять всі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини (тобто на момент смерті), і що не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст.1258,1261 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, … той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У зв`язку з тим, що на випадок своєї смерті ОСОБА_2 не залишила заповіт, то згідно ст. 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем за законом першої черги, інших спадкоємців першої черги та осіб, які мають обов`язкову частку у спадщині, немає.
Згідно з п.п. 1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного Кодексу Української РСР.
В абзаці 2 п. 23 даної Постанови, зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України цей ЦК застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529 - 531 ЦК УРСР.
Якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосовуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.
В даній справі спадщина відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , день смерті ОСОБА_2 , відповідно застосуванню підлягають норми ЦК УРСР.
Відповідно до ст. 524 Цивільного кодексу УРСР спадкоємство здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 549 ЦК України УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
За правилами ст. 548 ЦК України УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно ст. 549 ЦК України УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Оскільки позивач виступає спадкоємцем за законом першої черги, доглядала та допомагала по домогосподарству спадкодавцеві, це свідчить про фактичне прийняття спадщини.
Інші спадкоємці за законом чи за заповітом відсутні. Осіб, що мають право на обов`язкову частку у спадщині, не встановлено.
Вирішуючи цивільний позов суд виходить з положень ст. 549 ЦК України УРСР, констатуючи наявність у позивача прав, як спадкоємця першої черги за законом, на земельну частку (пай) у КСП ім. Ватутіна Балаклійського району Харківської області, розміром 5,87 умовних кадастрових гектарів, на території Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, визнання відповідачем пред`явленого позову та визнання за позивачем права на земельну частку (пай) не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 524-525, 529, 543, 548-549 ЦК УРСР (1963 року), суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , податковий номер: НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року , право на земельну частку (пай) у КСП ім. Ватутіна Балаклійського району Харківської області, розміром 5,87 умовних кадастрових гектарів, на території Яковенківської сільської ради Балаклійського району Харківської області, що належало ОСОБА_2 відповідно до сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 08.12.2000 року, зареєстрованого у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 370.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 .
Відповідач: Яковенківська сільська рада Балаклійського району Харківської області, розташована за адресою: 64225, Харківська область, Балаклійський район, с. Яковенкове, вул. Кооперативна, б. 8, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04397342.
Суддя Г.С.Носов
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2019 |
Оприлюднено | 18.07.2019 |
Номер документу | 83076133 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Носов Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні