Рішення
від 18.07.2019 по справі 492/907/19
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 492/907/19

Провадження № 2-о/492/36/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі:

Головуючого - судді Череватої В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Каширної О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Арцизі Одеської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем та встановлення факту прийняття спадщини, за участю заінтересованої особи - Главанської сільської ради Арцизького району Одеської області, -

Представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

22.05.2019 року заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем та встановлення факту прийняття спадщини.

В обґрунтування заяви посилається на те, що після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 2,89 га, розташованої на території Главанської сільської ради Арцизького району Одеської області. Після смерті спадкодавця, заявник ОСОБА_1 звернулася до Арцизької державної нотаріальної контори Одеської області з метою оформлення свідоцтва про право на спадщину, але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю факту проживання однією сім`єю, між померлою ОСОБА_3 та ОСОБА_1 до часу відкриття спадщини. Встановлення факту прийняття спадщини та факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_3 заявнику необхідно для оформлення своїх спадкових прав, що зумовило звернення до суду.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Череватій В. І.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду сповіщені належним чином у порядку ст. ст. 128, 130, 131 ЦПК України.

Ухвалою суду від 14 червня 2019 року провадження у справі відкрито (а.с. 22).

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник - ОСОБА_2 заяву підтримали повністю та просили суд заяву задовольнити у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи - Главанської сільської ради Арцизького району Одеської області у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, згідно якій не заперечує проти задоволення заяви (а.с. 27).

Суд, вислухавши пояснення учасників справи, свідків, дослідивши матеріали справи, надані докази, давши їм оцінку в сукупності, та вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Суд вважає, що між сторонами склалися правовідносини, що випливають з питань, пов`язаних з правом особи на спадкування, тому при вирішенні спору між сторонами слід керуватися положеннями Цивільного кодексу України.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16 травня 2011 року (а.с. 7). За життя ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 2,89 га, розташована на території Главанської сільської ради Арцизького району Одеської області. Дана обставина підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 22.11.2005 року, (а.с. 11).

При зверненні до державного нотаріуса Арцизької районної державної нотаріальної контори Одеської області Панашенко І.П. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, заявнику ОСОБА_1 було відмовлено з наступних підстав: відсутній факт проживання однією сім`єю заявника зі спадкодавцем не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, що підтверджується Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.04.2019 року № 590/02-14 (а.с. 15).

Встановлення факту постійного проживання заявнику необхідно для отримання в органах нотаріату свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця.

Факт постійного проживання заявника разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини підтверджується копіями довідок № № 525, 527, 528, виданих виконкомом Главанської сільської ради Арцизького району Одеської області від 21.03.2019 року, відповідно до яких заявник спільно проживала з ОСОБА_3 , як одна сім`я та вели сумісне підсобне господарство за адресою: АДРЕСА_1 , по день смерті останньої, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 . За даними Главанської сільської ради Арцизького району за ОСОБА_3 значиться на праві приватної власності земельна ділянка площею 2,89 га, державний акт серії НОМЕР_2 від 22.11.2005р., виданий Арцизькою районною державною адміністрацією, кадастровий номер: НОМЕР_3 (а.с. 8 - 10, 12 - 14).

З акту опитування свідків від 21.03.2019 року, встановлено, що дійсно, ОСОБА_3 з 2005 року постійно проживала до дня своєї смерті, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_2 з ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 та вели спільне підсобне господарство (а.с. 16).

Як вбачається з відповіді відділу адресно - довідкової роботи ГУДМС України в Одеській області, яка надійшла на адресу суду 14.06.2019 року, заявник ОСОБА_1 зареєстрована з 27.07.1977 року за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 21).

Як вбачається з повідомлення державного нотаріуса Арцизької районної державної нотаріальної контори Одеської області Головного територіального управління юстиції в Одеській області Панашенко І. П. від 29.06.2019 року № 940/01-16, Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру, після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем за законом є ОСОБА_1 , 1954 року народження, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка подала заяву на прийняття спадщини - 10.04.2019 року за № 441 та додана до спадкової справи № 176-2019. Свідоцтва про право на спадщину станом на 25.06.2019 року не видавалось (а.с. 28 - 30).

Крім того, в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 підтвердили факт того, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно проживала спільно з ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , по день смерті ОСОБА_3 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З урахуванням наведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність та правдивість фактів, повідомлених свідками, в зв`язку з тим, що даних про їх заінтересованість в результаті розгляду справи встановлено не було, їх показання об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.

У відповідності до положень п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

В силу ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. п. 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження .

Таким чином, у задоволенні заяви ОСОБА_1 в частині встановлення факту прийняття спадщини після смерті спадкодавця, слід відмовити.

Як встановлено у судовому засіданні, на день своєї смерті ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживала за цією адресою разом із заявником.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

За правилами ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування, зокрема, у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.

Заявником доведено, що інших спадкоємців у померлої немає.

Згідно ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Таким чином, для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім`єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п`ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім`єю.

Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

За змістом п. п. 3.21., 3.22. глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5 спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

До спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.

Приймаючи до уваги, що заявник позбавлена можливості у здійсненні права на спадкування в інший шлях, крім встановлення у судовому порядку факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини зі спадкодавцем, а в судовому засіданні доведений факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з ОСОБА_3 з 2005 року по день її смерті, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Керуючись ст. ст. 1217, 1218, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 141, 264, 265, 273, 293, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем та встановлення факту прийняття спадщини, за участю заінтересованої особи - Главанської сільської ради Арцизького району Одеської області - задовольнити частково.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП: НОМЕР_4 ), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 спільно проживала однією сім`єю не менш як п`ять років з ОСОБА_3 , до дня її смерті, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В задоволенні заяви ОСОБА_1 в частині встановлення факту прийняття спадщини - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 18 липня 2019 року.

СУДДЯ

Арцизького районного суду В.І. Черевата

Одеської області

СудАрцизький районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.07.2019
Оприлюднено19.07.2019
Номер документу83087214
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —492/907/19

Рішення від 18.07.2019

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Черевата В. І.

Ухвала від 14.06.2019

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Черевата В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні