ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1666/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції в Чернігівській області та просить:
1. Визнати дії Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у внесенні змін до актового запису про народження № 168 від 16.08.1988, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області, протиправними.
2. Зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 за № 168 від 16.08.1988, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області, змінивши національність матері ОСОБА_2 із росіянка на німка .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що бабуся та мати позивачки були за національністю німкенями і у відповідача не було правових підстав для відмови їй у внесенні змін до актового запису про народження № 168 від 16.08.1988, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області, в частині зміни національності матері ОСОБА_2 із росіянка на німка .
Позивач в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від відповідача, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та відзив на позовну заяву.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У серпні 2016 року позивачка звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції в Чернігівській області із заявою про внесення змін до актового запису про народження за №168 від 16.08.1988, складеного відділом ДРАЦС Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області де просила виправити національність своєї матері - ОСОБА_2 із росіянка на німкеня .
26.08.2016, за результатами розгляду заяви, позивачка отримала висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, згідно якого їй було відмовлено у внесенні відповідних змін так як відсутні достатні підстави.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
У відповідності до приписів ст. 300 ЦК України, кожна особа має право на' збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також на правильний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам, суспільства.
У ст. 22 Закону України Про національні меншини від 25.06.1992 у № 2494-ХІІ встановлено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Відповідно до ст. 9 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01 липня 2010 року № 2398-VІ (далі Закон № 2398- VI), актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Відповідно до ч. З вказаної статті заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Згідно п. 1.7. Правил про внесення змін до актових записів цивільного стану їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України № 55/18793 від 14.01.2011 (далі Правила), зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Пункт 2.12 Правил передбачає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відмова у внесенні змін до актового запису цивільного стану про національність матері позивачки була мотивована тим, що при реєстрації народження ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , її мати - ОСОБА_3 , пред`явила паспорт зразка СРСР, де була вказана національність - росіянка.
Однак, згідно свідоцтва про народження моєї матері ОСОБА_2 НОМЕР_1 від 09.12.2015, виданого органом РАГС Іжморського району, Кемеровської області Російської Федерації у графі національність матері позивачки вказано - німка.
Окрім того, згідно витягу із актового запису про народження матері позивачки ОСОБА_2 № 33 від 27 червня 1962 року, зробленого Колионською сільською радою Іжморського району Кемеровської області, національність бабусі позивачки ОСОБА_4 вказано - німка.
Це ж підтверджується і свідоцтвом про шлюб НОМЕР_2 від 07.01,1957, виданого В`яземською сільською радою Іжморського району, Кемеровської області РРФСР між бабусею позивачки ОСОБА_5 та дідусем ОСОБА_6 .
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу державної реєстрації актів цівільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції в Чернігівській області (вул.Г.Барвінок,7, м.Борзна, Борзнянський район,Чернігівська область,16400) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у внесенні змін до актового запису про народження № 168 від 16.08.1988, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області, протиправними.
Зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 за № 168 від 16.08.1988, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції у Чернігівській області, змінивши національність матері ОСОБА_2 із росіянка на німка .
Стягнути з Відділу державної реєстрації актів цівільного стану реєстраційної служби Борзнянського районного управління юстиції в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21403423) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 18 липня 2019 року.
Суддя С.Л. Клопот
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2019 |
Оприлюднено | 19.07.2019 |
Номер документу | 83101925 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Клопот С.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні