Справа № 526/822/19
Провадження № 2/526/439/2019
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12 липня 2019 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого Киричка С.А.,
з участю секретаря Широколави О.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Гадяч цивільну справу № 526/822/19 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Рашівської сільської ради, третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно,-
встановив:
Позивачі звернулися до суду з позовом до Рашівської сільської ради, третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно. Свій позов мотивують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Після його смерті залишилася спадщина у вигляді домоволодіння в с АДРЕСА_1 , на яке відсутні правоустановчі документи. Згідно довідки Рашівської сільської ради про склад двору, будинковолодіння , що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 а станом на 01.07.1990 року відносилося до типу колгоспного двору. Членами колгоспного двоу станом на 01.07.1990 року були: голова двору ОСОБА_3 , члени двору ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_3 , позивачі фактично прийняли спадщину. Позивач ОСОБА_1 як донька померлого ОСОБА_3 , звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, де їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на домогосподарство, а тому вони звернулися до суду.
В судове засідання позивачі не з`явився, надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник Рашівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява про розгляд справи без участі їхнього представника, проти позовних вимог не заперечують.
Представник Гадяцької державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до п. 1 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріли справи, приходить до висновку про наявність законних підстав для ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до довідки, виданої виконкомом Рашівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області від 11.03.2019 року № 02-20/170 домоволодіння в АДРЕСА_1 , згідно погосподарської книги №1 особовий рахунок № НОМЕР_1 відносилось до типу колгоспного двору. Членами колгоспного двору станом на 01.07.1990 року були: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Визначення суспільної групи господарства було урегульовано Технічними вказівками по веденню книжок погосподарського обліку в сільських радах, затвердженими Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 27 червня 1972 року, Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затвердженими Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 13 квітня 1979 року № 112/5, Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 12 травня 1985 року № 5-24/26.
За змістом п. 20 Вказівок суспільна група господарства переважно встановлюється залежно від роду занять глави сім`ї. Глава сім`ї визначається в кожному конкретному випадку повнолітніми членами сім`ї за їхньою взаємною згодою. Залежно від роду занять глави сім`ї господарство відноситься до суспільної групи колгоспників, робочих, службовців, кустарів чи селян-одноосібників. Виняток із загального правила складають господарства, в яких проживають працюючі члени колгоспу. Такі господарства, незалежно від роду занять глави сім`ї, відносяться до господарства колгоспників.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).
Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Відповідно до ст. ст. 120, 123 ЦК України 1963 року, чинного на час існування колгоспних дворів, майно колгоспного двору належало його членам на праві сумісної власності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що домоволодіння по АДРЕСА_1 станом на 01.07.1990 року належало ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в рівних частинах, тобто по 1/2 кожному.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що в Книзі реєстрації смертей 28.07.2011 року зроблено відповідний актовий запис за №32, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки, виданої виконкомом Рашівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області №02-20/171 від 11.03.2019 року ОСОБА_3 був зареєстрований та проживав станом на 27.07.2011 року за адресою АДРЕСА_1 . На день смерті з ним була зареєстрована дружина ОСОБА_2 .
Згідно копії державного акту на право приватної власності серії НОМЕР_3 земельна ділянка площею 0,39 га для обслуговування житлового будинку та ведення підсобного господарства в с.Рашівка належить ОСОБА_3 .
20.03.2019 року державний нотаріус Жук Т.П. відмовила позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на домоволодіння.
Технічна інвентаризація домоволодіння в АДРЕСА_1 а проведена 28.02.2019 року ДП Інвентаризатор-М .
Згідно повідомлення державної нотаріальної контори, після померлого ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини звернулась ОСОБА_1 , із заявою про відмову від спадщини звернулась ОСОБА_2 та ОСОБА_4 27.04.2012 року на ім`я ОСОБА_1 видавалось свідоцтво про право на спадщину на пайову земельну ділянку та майновий пай. Відомості про інших спадкоємців відсутні.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Згідно до ст. 1222 ч. 1 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до п. 4.15 ст.4 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину після смерті спадкодавця та набули права власності на вищезазначене домоволодіння, на яке відсутні правовстановлюючі документи , що унеможливлює оформлення права на майно, яке підлягає реєстрації, то суд приходить до висновку, що позов є таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 3,4, 5, 12, 13, 19, 81, 259,263-265, 273 ЦПК України, суд, -
вирішив :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Рашівської сільської ради, третя особа: Гадяцька державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно після померлого ОСОБА_3 , що в цілому складається з 1/2 частини житлового будинку позначеного на технічному паспорті літерою А-1,а,а1 , літньої кухні - Б,б,б1 , сараю - В , погребу - Г , сараю - Д , гаражу - Е,е , колодязя - №2, огорожі №1 , що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності на майно, яке належить їй фактично, але на яку відсутня технічна документація, що в цілому складається з 1/2 частини житлового будинку позначеного на технічному паспорті літерою А-1,а,а1 , літньої кухні - Б,б,б1 , сараю - В , погребу - Г , сараю - Д , гаражу - Е,е , колодязя - №2, огорожі №1 , що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12.07.2019 року.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податку - НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 .
Позивач - ОСОБА_2 , місце проживання - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку - НОМЕР_6 , паспорт серії НОМЕР_7 .
Відповідач - Рашівська сільська рада Гадяцького району, місцезнаходження - с.Рашівка Гадяцького району, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 21051243.
Третя особа - Гадяцька державна нотаріальна контора, місцезнаходження - м. Гадяч, вул. Гетьманська, 49.
Суддя: С. А. Киричок
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2019 |
Оприлюднено | 21.07.2019 |
Номер документу | 83127809 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Киричок С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні