Справа № 527/1180/19
провадження 2/527/569/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18 липня 2019 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Олефір А.О.,
за участю секретаря - Волик Л.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору: Глобинська державна нотаріальна контора Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
04 червня 2019 року позивач звернулася до суду із позовом про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.
В своїй заяві позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 , яка за життя була власником житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 4,96 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Глобинської Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області. Вона є спадкоємцем за законом, проте успадкувати зазначене майно не має можливості через розбіжність у написанні прізвища її матері ОСОБА_3 у свідоцтві про народження та ОСОБА_4 у свідоцтві про смерть та відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно. У зв`язку з відсутністю підтвердження родинних відносин із спадкодавцем державний нотаріус Глобинської районного державної нотаріальної контори Погрібна С.С. відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Посилаючись на викладене, позивач просила суд:
-встановити факт, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 є рідною донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-визнати за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, а саме, житловий будинок літ. А , прибудову до житлового будинку літ. а , літню кухню літ. Б , прибудову до літньої кухні літ. б , погріб літ. В , вбиральня літ. Г , сарай літ. Д , погріб яму літ. П , огорожу №1, ворота з хвірткою №2, колодязь №3, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 ;
-визнати за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 4,96 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , розташовану на території Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 виданого 24 травня 2005 року.
Позивач в підготовче засідання не з`явилася, направила до суду заяву, в якій просила проводити розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримувала.
Представники відповідача та третьої особи в підготовче засідання не з`явилися, подали до суду заяви, в яких просили справу розглядати за їх відсутності, проти задоволення позову не заперечували.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 ЦПК України підготовче судове засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об`єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого Решетилівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, 05 жовтня 2018 року (а.с.12).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого російською мовою 20 травня 1962 року та ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Каратал Єркиншилікського району Цілиноградської області, а її батьками зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ( а.с. 10).
Як вбачається із свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 від 15 жовтня 1983 року, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 уклав шлюб із ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після чого остання змінила дошлюбне прізвище на ОСОБА_12 ( а.с. 11).
Відповідно до паспорту серії НОМЕР_7 , виданого 07 жовтня 1999 року ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Каратал Єркиншилікського району Цілиноградської області, згідно відмітки місце проживання зареєстровано в АДРЕСА_2 (а.с. 7-8).
Згідно довідки виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 25 квітня 2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживала без реєстрації в рідної дочки - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 з 25 серпня 2018 року по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с .13).
ОСОБА_5 звернулася до Глобинської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . 05 квітня 2019 року державний нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва, оскільки нею не подано документи які підтверджують родинні стосунки з померлою ОСОБА_2 (а.с. 23).
Таким чином, із досліджених документів простежується родинний зв`язок ОСОБА_1 та померлої ОСОБА_2 як донькою та матір`ю, а розбіжність у написанні прізвища заявника ОСОБА_13 і ОСОБА_14 замість вірного ОСОБА_15 ОСОБА_14 суд розцінює як допущену помилку при перекладі з російської мови на українську.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати документ.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що факт родинних відносин між позивачем ОСОБА_6 та померлою ОСОБА_2 є доведеним, а позов в частині встановлення факту родинних відносин таким, що підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги в частині визнання за позивачем права власності в порядку спадкування за законом після померлої ОСОБА_2 суд встановив наступне.
Як вбачається із копії договору купівлі-продажу будинку, посвідченого 20 серпня 1986 року секретарем виконавчого комітету Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області та довідки виконавчого комітету Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області від 17 липня 2019 року №406/02-44, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 належав житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с. 15,57).
Згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 , виданого 24 травня 2005 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010555300306 , померлій ОСОБА_2 належала земельна ділянка, площею 4,96 га, кадастровий номер НОМЕР_2 , розташована на території Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 19).
Відповідно до копії спадкової справи №12/2019, заведеної в Глобинській державній нотаріальній конторі, заяву про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 подала її донька - ОСОБА_5 , інші спадкоємці, які прийняли спадщину, відсутні (а.с. 37-38).
Згідно довідки виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 25 квітня 2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживала без реєстрації в рідної дочки - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 з 25 серпня 2018 року по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с .13).
Як вбачається із технічного паспорту, виконаного на замовлення ОСОБА_1 23 травня ІНФОРМАЦІЯ_6 року, житловий будинок з господарськими будівлями, розташований по АДРЕСА_1 , має наступні технічні характеристики: житловий будинок літ. А , загальною площею 40,7 кв. м, житловою площею 22,8 кв. м, прибудова до житлового будинку літ. а площею 4,90 кв. м, літня кухня літ. Б площею 38,10 кв. м, прибудова до літньої кухні літ. б площею 8,50 кв. м, погріб літ. В площею 6,20 кв. м, вбиральня літ. Г площею 0,80 кв. м, сарай літ. Д площею 6,30 кв. м, погріб яма літ. П площею 6,30 кв. м, огорожа №1, ворота з хвірткою №2, колодязь № 3 (а.с.16-18).
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №173845579 від 15 липня 2019 року, право власності за житловим будинком, розташованим за адресою: АДРЕСА_1 , не зареєстровано (а.с. 51).
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №173845845 від 15 липня 2019 року, право власності за земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_2 зареєстровано за ОСОБА_2 (а.с. 49-50).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідності ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку визначеного законом.
Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ст. 328 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно ч. 2 ст. 373 ЦК України право власності на землю гарантується Конституцією України . Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У відповідності до ст. ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч. 1,3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її . Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Як встановлено судом, померла ОСОБА_2 набула право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, площею 4,96 га, кадастровий номер НОМЕР_2 , розташована на території Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, а тому вони є спадковим майном . Спадкоємцем за законом після померлої є її донька - ОСОБА_6 , яка у встановленому порядку прийняла спадщину. Інші спадкоємці, які у встановленому законом порядку прийняли спадщину після померлої, відсутні.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позов є законним та обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 15,16, 182, 321, 328, 328, 373, 392, 1217, 1218, 1225, 1261, 1268 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3-15, 76, 82, 198-200, 258, 259, 263, 265, 268,273, 315, 373 ЦПК України , суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право власності на:
- житловий будинок з господарськими будівлями, а саме, житловий будинок літ. А , загальною площею 40,7 кв. м, житловою площею 22,8 кв. м, прибудову до житлового будинку літ. а площею 4,90 кв. м, літню кухню літ. Б площею 38,10 кв. м, прибудову до літньої кухні літ. б площею 8,50 кв. м, погріб літ. В площею 6,20 кв. м, вбиральню літ. Г площею 0,80 кв. м, сарай літ. Д площею 6,30 кв. м, погріб яму літ. П площею 6,30 кв. м, огорожу №1, ворота з хвірткою №2, колодязь № 3, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 ;
- земельну ділянку площею 4,96 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , розташовану на території Пустовійтівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 виданого 24 травня 2005 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010555300306.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Глобинський районний суд Полтавської області.
Повне найменування (ім`я) сторін та інших учасників справи :
Позивач: ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 , рнокпп: НОМЕР_1 ).
Відповідач: Пустовійтівська сільська рада Глобинського району Полтавсьокої області (39050, Полтавська область, Глобинський район, с. Пустовійтове, вул. Молодіжна, буд. 2, код ЄДРПОУ 22549650).
Третя особа: Глобинська державна нотаріальна контора Полтавської області (39000, Полтавська область, м. Глобине, вул. Центральна, 212).
Суддя А. О. Олефір
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2019 |
Оприлюднено | 21.07.2019 |
Номер документу | 83128020 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Олефір А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні